روانشناسی

جادوی تماس چشمی

مردم معمولا هنگام صحبت کردن 30 الی 60 درصد با هم تماس چشمی برقرار می‌کنند. اما برای ایجاد یک ارتباط عاطفی قوی باید این تماس چشمی به 60 الی 70 درصد برسد. به کار بردن تماس چشمی درست در رابطه مهارتی است که نیاز به تمرین کردن دارد. چه زمانی که در یک جلسه کاری هستید و چه زمانی که دیداری رمانتیک با فرد خاصی دارید، نگاهتان بیشتر از کلامتان حرف می‌زند.

در این مقاله به اهمیت تماس چشمی پی برده و یاد می‌گیریم که چگونه از این زبان بدن استفاده کنیم.

تماس چشمی

تماس چشمی به خودآگاهی بیشتر می‌انجامد

وقتی در جمع احساس می‌کنید که کسی به شما خیره شده است؛ بیشتر به رفتارهای خود دقت می‌کنید. و سعی می‌کنید هیچ رفتار نامناسبی از خود نشان ندهید. البته گاهی اوقات خیره شدن آزار دهنده است. زمانی که می‌دانید هیچ رفتار اشتباهی از شما سر نزده است، این فرد را نادیده بگیرید.

باعث ایجاد جذابیت عمیق تر می‌شود

تماس چشمی علاوه بر خودآگاهی، عشق احساس عشق و عاطفه عمیقی را بین دو نفر ایجاد می‌کند. همه می‌دانیم که لبخند زدن باعث می‌شود در نگاه دیگران جذابیت بیشتری داشته باشیم. اما اگر همین لبخند زدن با تماس چشمی همراه باشد تاثیر بیشتری خواهد داشت. این نکات بر اساس تجربه به دست نیامده اند بلکه از نظر علمی ثابت شده اند.

تماس چشمی باعث می‌شود حرف‌های شما بیشتر در ذهن مخاطب بماند

چه زمانی که با همکارتان صحبت می‌کنید، چه زمانی که با عشق‌تان حرف می‌زنید، با تماس چشمی اعتماد به نفس و صمیمیت خود را نشان می‌دهید. با تماس چشمی مطمئن می‌شوید که آن‌ها به شما توجه بیشتری می‌کنند و حرف‌های شما بیشتر در ذهن‌شان می‌ماند.

این تکنیک زمانی بیشتر به کار می‌آید که می‌خواهید بیزینس خود را معرفی کرده و یا به فرزندتان چیزی را بفهمانید. البته ناگفته نماند که این نکات پس از تحقیقات در دانشگاه ولورهمپتون به دست آمده است.

تماس چشمی باعث می‌شود بیشتر مورد توجه دیگران قرار گرفته و در خاطرشان بمانید

حتما تا به حال متوجه شده اید که افراد موفق در زبان بدن و تماس‌چشمی هنگام صحبت کردن مهارت زیادی دارند. کلید اصلی موفقیت این افراد زبان بدنشان است. تحقیقات نشان داده است که تماس چشمی همراه با یکسری حرکات ناگهانی چرخاندن سر یا حرکت دست باعث می‌شود طرف مقابل بیشتر به شما توجه کرده و در خاطرش بمانید.

زبان بدن قوی همراه با تماس چشمی تاثیراتی بسیار قوی روی مخاطب خواهد گذاشت.

با نگاه می‌توان دروغگو را تشخیص داد

“به چشمهام نگاه کن و واقعیت را بگو” حتما این جمله را زیاد در فیلم‌ها شنیده‎‎‌اید. پس طبیعی است که وقتی به چشم‌های کسی نگاه می‌کنید دروغ گفتن سخت باشد. از نظر علمی ثابت شده است که ما آدم‌ها وقتی می‌خواهیم دروغ بگوییم به چشم‌های طرف مقابل نگاه نمی‌کنیم. البته از طرفی هم می‌گویند آدم‌های دروغگو بیشتر هنگام دروغ گفتن به چشم‌های طرف مقابل نگاه می‌کنند. اما از نظر علمی ثابت نشده است. واقعیت این است که وقتی مردم با تماس چشمی طرف مقابل مواجه می‌شوند صداقت بیشتری دارند.

همه ما به طور ناخودآگاه به این باور رسیده ایم که چشم‌ها بیشتر از کلماتی که به زبان می‌آیند حرف می‌زنند. به همین دلیل وقتی مستقیم به چشم‌های طرف مقابل نگاه می‌کنیم نمی‌توانیم دروغ بگوییم.

با تماس چشمی عشق بوجود می‌آید

رمانتیک‌ترین صحنه‌های فیلم‌ها زمانی است که دو نفر به نگاه هم خیره شده‌اند. در واقع پشت این حقیقت دلایل علمی ثابت شده وجود دارد. شما ممکن است با نگاه کردن به چشم‌های یک نفر عاشق او شوید؛ اما شاید این احساس دو طرفه نباشد. در تحقیقی که با استفاده از دوربین مخفی بر پایه این موضوع انجام شد؛ به این نتیجه رسیدند مردانی که به مدت 8 ثانیه به چشم‌های زنی خیره شدند احتمال عاشق شدنشان بیشتر از مردانی بود که به مدت 4 ثانیه به چشم‌های یک زن خیره می‌شدند.

نتایج این تحقیقات در مورد زنان کاملا متفاوت است. اگر متوجه شدید که مردی بیشتر از 8 ثانیه به شما خیره شده شک نکنید که نسبت به شما احساسی دارد.

تماس چشمی نشان دهنده احترام است

در بیشتر جاهای دنیا تماس‌چشمی همراه با صحبت کردن نشانه احترام است. و یا نشاندهنده این است که خودتان را بالاتر از طرف مقابل نمی دانید. اگر از نگاه کردن به چشم‌های طرف مقابل اجتناب کنید او به شما اعتماد نخواهد کرد. اما مراقب باشید که تماس چشمی به نگاه خیره تبدیل نشود.

در بسیاری از کشورهای آسیایی و آفریقایی نگاه کردن به چشم‌های کسی که مقام و مرتبه بالایی دارد بی ادبی و بی‌احترامی محسوب می‌شود. پس باید در هر فرهنگی که هستید با آداب و رسوم آن‌ها آشنایی داشته باشید.

با تماس‌چشمی فرد اجتماعی‌تری خواهید شد

حتما تا به حال در جشن‌‌ها و مناسبت‌های زیادی شرکت کرده‌اید که بسیاری از افراد حاضر در آن جمع را نمی‌شناختید. این مناسبت‌ها بهترین شرایط برای ارتباط برقرار کردن با آدم‌های جدید است. و تماس‌چشمی بهترین راه برای شروع این ارتباط است.

وقتی در یک جمعی به شخصی نگاه می‌کنید، یعنی می‌خواهید به او نزدیک شده و با او بیشتر آشنا شوید.

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که در برقراری تماس چشمی مهارت دارید؟ یا این که از نگاه مستقیم به چشم‌های طرف مقابل خجالت می‌کشید؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا