سبک زندگیمهارت های زندگی

روش‌های آسان برای کاهش استرس

زندگی امروزه در شهرها باعث افزایش قابل‌توجه استرس در افراد جامعه شده است.در این مقاله به بررسی روش‌های مفید برای کاهش استرس می‌پردازیم.

ورزش کنید

فقط 30 تا 45 دقیقه ورزش ؛سه بار در هفته می‌تواند باعث شود احساس سلامتی و کنترل بیشتری در زندگی خود داشته باشید. مطالعات نشان داده‌اند که ورزش می‌تواند استرس را کاهش دهد ، افسردگی را کاهش دهد و عملکرد شناختی شمارا بهبود بخشد. ورزش همچنین اندورفین‌ها و مواد شیمیایی که باعث ایجاد احساسات مثبت می‌شوند ، آزاد می‌کند.

ماساژ بگیرید

ماساژ درمانی می‌تواند به کاهش استرس کمک کند.ماساژ یک‌راه عالی برای استراحت و به حداقل رساندن تنش جسمی و عاطفی است. می‌توانید با ماساژ گردن ، ساعد و کف دست شروع کنید. از یک دوست بخواهید که شمارا ماساژ دهد یا به ماساژور حرفه‌ای رجوع کنید.

یک ماساژ حرفه‌ای می‌تواند گران‌قیمت باشد ، اما ارزشش را دارد. یک ماساژ طبیعی به معنای واقعی کلمه قادر خواهد بود مقداری از استرس را از بدن شما خارج کند. بررسی کنید که آیا ماساژ درمانی تحت پوشش برنامه بیمه شما است یا خیر.

سالم بخورید

حفظ رژیم غذایی مناسب ،کلیدی برای کاهش استرس است. بدنهای خوب تغذیه‌شده بهتر می‌توانند با عوارض جسمی و عاطفی استرس کنار بیایند.علاوه بر این ، استرس با پرخوری در ارتباط است. افراد تمایل دارند وقتی احساس استرس می‌کنند به دنبال غذاهای پرکالری و پرچرب باشند. اگر می‌خواهید استرس در زندگی خود را کاهش دهید ، باید به رژیم غذایی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

روزانه سه وعده غذایی متعادل بخورید. برای میان وعده‌های سالم که انرژی شمارا در طول روز بالا نگه می‌دارند ، وقت بگذارید. یک سیب ، موز یا کیسه بادام را همراه خود داشته باشید. از تنقلاتی که باعث می‌شود احساس ناسالمی و بی‌حالی داشته باشید ، مانند یک میان وعده شیرین یا نوشابه خودداری کنید.

گیاهان و دم‌نوش‌های ضد استرس را در رژیم روزانه خود بگنجانید

گیاهان و چای می‌توانند اثر آرام‌بخش داشته باشند و بی‌خوابی ، اضطراب یا عصبانیت ناشی از استرس را کاهش دهند. همیشه قبل از استفاده از گیاهان دارویی یا مکمل‌های جدید حتماً با پزشک مشورت کنید. رایج‌ترین گیاهان و چای‌هایی که برای کاهش استرس استفاده می‌شود شامل:

بابونه – گیاه بابونه به دلیل دارا بودن طیف گسترده‌ای از خواص درمانی و در دسترس بودن آسان از محبوبیت بالایی برخوردار است.

اسطوخودوس – تحقیقات نشان داده‌اند که اسطوخودوس هنگام استنشاق می‌تواند اثرات آرام‌بخش ، تسکین‌دهنده و آرام بخش داشته باشد. به همین دلیل ، اسطوخودوس اغلب در ، چای و صابون استفاده می شود.

ریشه والرین – ریشه والرین می‌تواند برای درمان اضطراب و بی‌خوابی استفاده شود ، اگرچه نباید بیش از یک ماه از آن استفاده کرد.

برنامه خواب خود را بهبود ببخشید

بهبود برنامه خواب شما به شما در کاهش استرس کمک زیادی خواهد کرد ، زیرا خواب بر حافظه ، تمرکز و روحیه شما تأثیر می‌گذارد.تحقیقات نشان داده است که اگر آمریکایی‌ها هر شب 60-90 دقیقه بیشتر بخوابند ، زندگی آن‌ها شادتر ، سالم‌تر و ایمن‌تر خواهند بود. به رختخواب بروید و هرروز حدود یک ساعت مشخص بیدار شوید. این کار روال شمارا منظم‌تر می‌کند و رفتن به رختخواب و بیدار شدن برای شما آسان‌تر خواهد شد.

بدنتان را تنظیم کنید

روی پشت خود دراز بکشید یا با چهارزانو بنشینید. از انگشتان پا شروع کرده و به سمت سرخود بروید و متوجه شوید که بدن شما چه حسی دارد و در چه قسمت‌هایی درد دارد. برای تغییر هر چیزی یا سست کردن مناطق پرتنش تلاش نکنید ، فقط از آن‌ها آگاه باشید.

برای چند دقیقه در حالت استراحت و تنفس در تمام نواحی بدن ، دراز بکشید. وقتی نفس می‌کشید ، نفسی که در هر قسمت از بدن جریان دارد ، تصور کنید.

رفع فشار

یک بسته یا پارچه گرم را به مدت 10 دقیقه دور گردن و شانه‌های خود قرار دهید. سعی کنید صورت ، گردن و شانه‌های خود را شل کنید.

شما همچنین می‌توانید از توپ تنیس استفاده کنید تا بتوانید آن دسته از عضلات سر ، گردن و شانه را ماساژ دهید. بسته به اینکه ساده‌ترین و راحت‌ترین حالت برای شما باشد ، توپ رابین پشت و دیوار یا کف قرار دهید. به توپ تکیه داده و تا 30 ثانیه فشار ملایم را به پشت خود وارد کنید. سپس توپ را به منطقه دیگری منتقل کنید تا به آن نقطه خاص فشار آورید.

چیزی بخوانید

خواندن روشی عالی برای آرام کردن ذهن و کسب دانش است. همچنین یک روش فوق‌العاده برای بیدار کردن ذهن خود در صبح و کمک به خود در خواب در شب است. خواه در حال خواندن داستان‌های تاریخی هستید یا یک عاشقانه ، غرق شدن در دنیای دیگر به شما کمک می‌کند ذهن خود را آرام کنید. حتی فقط شش دقیقه خواندن می‌تواند به کاهش استرس شما و کاهش آن منجر شود.

مثبت فکر کنید

به یک متفکر مثبت تبدیل شوید و از تعامل روزمره خود لذت بیشتری ببرید. روانشناسان نشان داده‌اند که خوش‌بینان و بدبین‌ها معمولاً با مشکلات و چالش‌های یکسانی روبرو هستند ، اما خوش‌بینان با این چالش ها بهتر رفتار می‌کند.

هرروز به 3 چیز کوچک فکر کنید که از آن‌ها سپاسگزار هستید. این به شما کمک می‌کند تا همه عناصر مثبت زندگی خود را حتی در هنگام احساس استرس به شما یادآوری شود. تفکر مثبت می‌تواند به شما کمک کند چشم‌انداز بهتری داشته باشید.

بیشتر بخندید

مطالعات نشان داده‌اند که عمل لبخند زدن می‌تواند روحیه شمارا بهبود بخشد و شمارا شادتر کند. خندیدن اندورفین‌ها و مواد شیمیایی مغز را آزاد می‌کند که روحیه شمارا تقویت می‌کند.

استفاده از طنز به شما امکان می‌دهد قدرت خود را پس بگیرید. شوخ‌طبعی به ما اجازه می‌دهد تا با بینشی متفاوت به چیزها نگاه کنیم. خنده و طنز ابزاری قوی و قدرتمند برای متفاوت دیدن زندگی است.

تنفس عمیق را تمرین کنید

تمرکز روی عمیق نفس کشیدن یکی از راه‌های پاسخ آرامش به بخش استرس است. تنفس عمیق همچنین به تنفس دیافراگمی ، تنفس شکمی  و تنفس قدم زدن معروف است. تنفس عمیق تبادل کامل اکسیژن را تشویق می‌کند ، به معنای تجارت اکسیژن تازه دریافتی برای خروج دی‌اکسید کربن. این به کاهش سرعت ضربان قلب و تثبیت یا حتی کاهش فشارخون کمک می‌کند. چرا تنفس کم‌عمق اثر مشابهی ندارد؟ تنفس کم‌عمق با محدود کردن حرکت دیافراگم ، برعکس آن را انجام می‌دهد. هنگامی‌که نفس کم‌عمق می‌کشیم ، ریه‌ها کامل از اکسیژن پر نمی‌شوند و این باعث می‌شود احساس کمبود نفس و اضطراب کنید.

تمرینات ذهنی انجام دهید

تمرین‌های ذهن آگاهی روش‌هایی برای افراد در تنظیم نحوه تفکر و احساس خود در مورد تجربیاتشان است. ذهن آگاهی به افراد کمک می‌کند تا استرس را مدیریت کرده و کاهش دهند و اغلب از فن‌هایی مانند مراقبه ، تنفس و یوگا استفاده می‌کنند.

 مدیتیشن فقط 20 دقیقه در روز می‌تواند استرس شمارا به‌شدت کاهش دهد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک صندلی راحت در یک مکان آرام پیدا کنید ، دستان خود را در یک موقعیت راحت قرار دهید ، چشمان خود را ببندید و روی تنفس خود تمرکز کنید.

 روی حضور و آرامش در بدن خود متمرکز شوید و به هر نفس و دردی کوچک که احساس می‌کنید توجه کنید. برای پاک کردن ذهن خود از افکار منفی یا استرس‌زا کارکنید. این می‌تواند سخت‌ترین قسمت باشد. و از همه مهم‌تر: نفس بکشید. اگر ذهنتان سرگردان است ، روی شمارش دم و بازدم‌های خود تمرکز کنید. بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب یا قبل از خواب مدیتیشن کنید.

اطراف خود را با دوستان مثبت احاطه کنید

تحقیقات نشان داده است که افرادی که استرس‌های اساسی در زندگی دارند ، ازجمله از دست دادن شریک زندگی یا شغل ، اگر شبکه‌ای از دوستان و خانواده خود داشته باشند که راحت‌تر بتوانند به آن‌ها تکیه کنند ، راحت‌تر از مصیبت را بیرون می‌آیند.وقت خود را با افرادی که در زندگی شما انرژی مثبت هستند سپری کنید ، که باعث می‌شوند احساس ارزشمندی و اطمینان خاطر داشته باشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا