روانشناسی ازدواج

روش‌های ایجاد یک رابطه دوستی سالم

یک رابطه سالم به شما امکان می‌دهد تا فردیت خود را بیان کنید ، با یکدیگر رشد کنید و احساس مثبتی داشته باشید. با ما همراه باشید

برقراری ارتباط مؤثر

از شریک زندگی خود انتظار نداشته باشید که بتواند ذهن شمارا بخواند یا آن را بفهمد. ”اگر نیاز دارید یا می‌خواهید چیزی بیان کنید ، باید خودتان ارتباط برقرار کنید. وقتی‌که نیازهای خود را برآورده نکنید این امر برای شما یا شریک زندگی خود منصفانه نیست. به همین ترتیب ، مواردی که شمارا آزار می‌دهد را در دل خود نگه ندارید. اگر چیزی شمارا آزار می‌دهد ، به شریک زندگی خود بگویید.

اگر نمی‌دانید چگونه مکالمه را شروع کنید ، بگویید ، “چیزی در ذهن من وجود دارد و اگر مایل هستی می‌خواهم آن را بگویم.” همچنین می‌توانید بگویید: “چیزی من را اذیت می‌کند و احساس می‌کنم باید درباره آن صحبت کنیم. “

با دقت گوش کنید

بخشی از یک رابطه سالم دانستن چه موقع صحبت کردن و چه موقع گوش دادن است. مهارت‌های گوش دادن خود را با قطع نکردن و اجازه دادن به شریک زندگی خود به پیشرفت افکار و احساسات خودش توسعه دهید. به‌راستی گوش کنید و سعی نکنید درحالی‌که شریک زندگی‌تان صحبت می‌کند پاسخی ارائه دهید.

با بازتاب مطالب و احساسات آنچه شریک زندگی شما می‌گوید ، از مهارت‌های گوش دادن فعال استفاده کنید.

مرزهای سالم ایجاد کنید

مرزها به این معنا نیستند که شمارا به محدود کنند. آن‌ها برای حفظ احترام و درک انتظارات در رابطه ایجادشده‌اند.اگر چیزی شمارا ناراحت می‌کند ، آن‌ها مطرح کنید و در مورد چگونگی تغییر شرایط و چگونگی ایجاد تغییر در هر یک از آن‌ها بحث کنید. اگر یک نفر بخواهد زمان زیادی را در کنار هم بگذراند و دیگری این‌طور نباشد ، مهم است که تعیین کنیم که چقدر زمان برای باهم بودن و جدا از هم بودن؛ مناسب است.

به‌عنوان‌مثال ، شما ممکن است بخواهید مرزهای جنسی (منحصربه‌فرد بودن جنسی) و مرزهای اجتماعی ایجاد کنید (داشتن یک‌شب در هفته برای دوستان یا فعالیت‌های مشخص‌شده).

به شریک زندگی خود اجازه ندهید شمارا کنترل کند و برای کنترل شریک زندگی خود تصمیم نگیرید. تعیین مرزها به معنای احترام به یکدیگر و پیدا کردن سازش برای بهتر شدن روابط است.

به‌وضوح ارتباط برقرار کنید

بدون ارتباطات واضح ، یک رابطه می‌تواند به‌سرعت بدترین حالت را در افراد به وجود آورد. وقتی نیازی دارید ، آن را به‌روشنی به شریک زندگی خود بیان کنید.سعی کنید برای بیان احساسات خود از “به نظر من” استفاده کنید.گفتن “به نظر من”؛ به شما اجازه می‌دهد تا ضمن اجتناب از سرزنش و تهمت زدن به دیگران ، خود را به‌روشنی و راحتی بیان کنید و مسئولیت افکار و احساسات خود را به عهده بگیرید.

برای برقراری ارتباط صحیح ، بگویید ، “من فکر می‌کنم / احساس می‌کنم / می‌خواهم …. وقتی … .. زیرا … “. برای مثال ،” وقتی درب را باز می‌گذاری ناراحت می‌شوم زیرا اتاق سرد می‌شود. “

ابراز احساسات در یک رابطه

افکار و احساسات خود را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید و در مقابل احساساتی که به وجود می‌آید باز باشید. به احساسات شریک زندگی خود علاقه نشان دهید و از آن‌ها در مواقع استرس‌زا حمایت کنید. ارتباط عاطفی با شریک زندگی‌تان به شما امکان می‌دهد تا باتجربه‌تر با او همدلی کنید.

اگر احساس می‌کنید احساس عاطفی شما قطع‌شده است ، شروع به سؤال در مورد احساسات کنید (بدون سرزنش و فرض و گمان).با کشف احساسات شریک زندگی خود ، ممکن است احساس دلسوزی بیشتری نسبت به او داشته باشید.

وارد بحث شوید

به‌طور دوره‌ای وقت بگذارید تا در مورد رابطه صحبت کنید. بعضی‌اوقات تغییرات رخ می‌دهد یا برنامه‌ها شلوغ می‌شوند و ممکن است وقت برای صحبت کردن و بحث کردن نداشته باشید. ممکن است بخواهید اهداف و انتظارات روابط را به وجود آورید ، زیرا ممکن است بعضی‌اوقات این اهداف تغییر کنند. نادیده گرفتن مباحث دشوار یا امید به فرار از صحبت کردن ، یکی از راه‌های فروپاشی رابطه است.

یک نمونه از وارد بحث شدن‌ها می‌تواند این باشد: “سلام ، بعد از اختلاف‌نظر دیروز ما خوب هستی؟ من فقط می‌خواستم مطمئن شوم که هیچ احساس یا چیزهای حل‌نشده ای باقی نمانده باشد.”

از شریک زندگی خود بخواهید که آیا ازنظر انتظارات در رابطه در همان موقعیت که شما هستید قرار دارد یا نه. ممکن است در مورد حرکت در کنار هم ، رضایت جنسی ، ازدواج ، فرزندان یا برنامه‌هایی برای زندگی صحبت کنید. در مورد آنچه می‌خواهید و چگونگی تناسب شریک زندگی‌تان با آن موارد ، روشن باشید.

پایه و اساس احترام را ایجاد کنید

روابط می‌تواند در اوایل سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز باشد ، اما مهم است که اطمینان داشته باشید که شما و شریک زندگی‌تان در احترام قرارگرفته‌اید. به روش‌هایی عمل کنید که احترام شریک زندگی خود را طلب کند. سعی کنید با همدیگر احترام بگذارید و در هر زمان ، حتی وقتی دیوانه طرف مقابل شده‌اید.

ممکن است بخواهید قوانین “مبارزات منصفانه” را اجرا کنید. آن‌ها به شرح زیر است:

بحث بدون زبان تحقیرآمیز

بدون دنبال مقصر گشتن

بدون فریاد زدن

بدون استفاده از زور

صحبت از طلاق و شکستن نیست

سعی نکنید به شریک زندگی خود بگویید که چه چیزی فکر می‌کند / تجربه می‌کند یا احساس می‌کند

در زمان حال بمانید

به‌نوبت صحبت کردن

در صورت لزوم از فاصله زمانی استفاده کنید

از یکدیگر قدردانی کنید

یک رابطه سالم باید به‌گونه‌ای باشد که در آن شما و شریک زندگی‌تان احساس قدردانی کنید. غالباً ، روابط از بسیاری چیزهای کوچک ایجاد می‌شود که یکی از آن‌ها بر دیگری افزوده می‌شود. کارهایی را که شریک زندگی شما برای شما انجام می‌دهد پیدا کنید و بگویید “متشکرم”. به‌جای اینکه روی اشتباهاتی که شریک زندگی شما ایجاد می‌کند ، تمرکز کنید ، روی راه‌هایی که شریک زندگی‌تان به زندگی شما می‌افزاید تمرکز کنید. وقتی متوجه چیزی شدید ، صحبت کنید و قدردانی خود را نشان دهید.

باهم زمان باکیفیتی را سپری کنید

بعضی‌اوقات معانی می‌توانند در ترجمه از بین بروند و یا ارتباط غیرحضوری(دیجیتالی) می‌تواند باعث سو تفاهم شود. سپری کردن زمان باکیفیت در کنار هم می‌تواند به تقویت رابطه شما و افزایش پیوند شما و شریک زندگی‌تان در کنار هم کمک کند. فعالیت‌هایی را پیدا کنید که می‌توانید باهم به‌طور مرتب انجام دهید. این کار می‌تواند به‌آسانی این باشد که هرروز صبح یک فنجان قهوه باهم بخورید یا شب‌ها باهم کتاب بخوانید.

امتحان کردن چیزهای جدید در کنار هم می‌تواند روشی جالب و هیجان‌انگیز برای گذراندن وقت در کنار هم باشد. شما مجبور نیستید کاری دیوانه‌وار انجام دهید ؛ حتی بیرون رفتن برای شام در یک رستوران جدید یا امتحان کردن یک غذای جدید می‌تواند یک تجربه سرگرم‌کننده باشد.

در یک رابطه به یکدیگر فضا بدهید

هیچ‌کس نمی‌تواند همه‌چیز و هر نقشی را برای شخص دیگری انجام دهد. بگذارید شریک زندگی‌تان با دوستان و خانواده وقت بگذارد و در سرگرمی‌ها شرکت کند. برای هر شخص مهم است که دوستان و فعالیت‌های خود را داشته باشند که به‌تنهایی از آن‌ها لذت می‌برند. درحالی‌که ممکن است بخواهید در طول آغاز رابطه هرلحظه را باهم بگذرانید ، به یکدیگر احترام بگذارید تا زمانی را از هم جدا بگذرانید و بدانید که زمان صرف شده  جدا از هم به معنای منفی برای رابطه نیست. در حفظ دوستی از شریک زندگی خود پشتیبانی کنید.

در یک رابطه انتظار تغییرات را داشته باشید

بدانید که احتمالاً رابطه شما تغییر خواهد کرد. رشد را برای خود؛ شریک زندگی و رابطه خود در نظر داشته باشید. تشخیص دهید که تغییرات در روابط شما فرصت‌هایی برای رشد جدید است. تغییر اجتناب‌ناپذیر است ، بنابراین از تغییرات استقبال کنید و بپذیرید که رابطه سازگار خواهد شد.

به یک درمانگر مراجعه کنید

اگر در الگوهای ناسالم گرفتار هستید و می‌خواهید آن‌ها را بهبود ببخشید ، از شریک زندگی خود بخواهید که یک درمانگر را باهم ببیند. یک درمانگر می‌تواند به شما در شکستن الگوهای ناسالم مانند ، فریاد زدن ، سرزنش ، منزوی کردن ، ساختن فرضیات و شکاک بودن و همچنین  عدم برقراری ارتباط مؤثر که ممکن است گرفتار شوید ، کمک کند.

به علائم هشداردهنده سوءاستفاده در یک رابطه توجه کنید

روابط باید بر اساس احترام و برابری ساخته شود ، نه قدرت و کنترل. اگرچه ممکن است در ابتدا به بعضی از رفتارها فکر نکنید ، رفتارهای غیرمحترمانه باعث ایجاد لحن در رابطه می‌شوند. اگر شریک زندگی شما از هر لحاظ کارهایی مانند توهین ، فریاد زدن ، تحقیر یا بی‌احترامی می‌کند ، توجه داشته باشید هیچ بهانه‌ای برای سوءاستفاده وجود ندارد. سوءاستفاده انتخابی است که فرد انجام می‌دهد و شما لازم نیست که قربانی شوید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا