گیاهان داروییگیاهان و حیوانات

سبزیجات مناسب برای رشد در یک باغچه پاییزی

در این مقاله سعی داریم تا بهترین سبزیجات قابل کاشت در فصل پاییز را باهم مرور کنیم. امیدواریم این مقاله مورد رضایت شما واقع شود.

اقلیم و آب و هوا

تقریباً در هر شرایط آب و هوایی می‌توانید یک باغچه پاییزی ایجاد کنید، اما محصولات شما بسته به موقعیت مکانی شما متفاوت خواهد بود. باغبانان مناطق گرم و سرسخت، که با صبر و حوصله از گرمای سخت تابستان خارج‌شده‌اند؛سرانجام می‌توانند کاشت انواع گیاهان و سبزیجات ازجمله گوجه‌فرنگی و بادمجان را آغاز کنند.

باغبانان در اقلیم‌های شمالی مجبورند سبزیجاتی مانند، مانند سبزیجاتی باریشه‌های خوراکی مانند کلم ؛ هویج و بروکلی را پرورش دهند.

زمان شروع کاشت در باغچه پاییزی

برای اینکه یک باغچه پاییزی قبل از سرمازدگی بالغ شود ، باید اواخر تابستان ساخت آن را شروع کنید. بسیاری از گیاهان در هوای خنک به‌خوبی رشد می‌کنند ، اما درحالی‌که هنوز هوا کمی گرم و روزها طولانی‌تر است ، باید آن‌ها کاشت. سبزیجات باغ‌های پاییز اغلب ؛ جانشین گیاهان تابستان هستند. با پایان یافتن عمر گیاه ، گیاه دیگری در جای آن کاشته می‌شود.

اگرچه بعضی از سبزیجات پاییزی به سه ماه زمان نیاز دارند تا دانه‌هایشان جوانه بزند و به نظر نامناسب برای فصل پاییز بیایند؛ اما شما می‌توانید ابتدا آن‌ها را در داخل گلدان بکارید سپس بعد از رشد به خاک باغچه انتقال دهید.

نکاتی برای کاشت در باغچه پاییزی:

  • هنگام کاشت با بذرپاشی مستقیم در خاک باغچه ، حتماً گونه‌هایی را انتخاب کنید که در کمترین زمان بالغ می‌شوند. اولین تاریخ یخبندان مورد انتظار خود را حساب کنید و طبق آن برنامه‌ریزی کنید.
  • بذرها را در پاییز در عمق بیشتری بکارید. در پاییز زمین گرم‌تر است پس سعی کنید در عمق بیشتری دانه‌ها را بکارید تا از سرمای خاک بهره ببرند.
  • گیاهان پیوندی می‌توانند نوسانات دما و آب را بهتر از بذرها و نهال‌های تازه رشد کرده تحمل کنند.

در ادامه به محصولات وفق پذیر با فصل پاییز می‌پردازیم:

چغندر

مانند تمام سبزیجات ریشه‌ای ، چغندر بهترین رشد را از بذر دارد. چغندر به‌راحتی پشت سر هم رشد می‌کند و به شما امکان برداشت از بهار تا تابستان را می‌دهد. اگرچه چغندر می‌تواند در گرمای تابستان رشد می‌کند ، اما گرما باعث می‌شود چغندر به‌سرعت تلخ و خشک شود. اما اواخر تابستان زمان بسیار خوبی برای ازسرگیری کاشت پی‌درپی ، در فواصل دو تا سه هفته است. چغندر نسبت به سرما و سرمازدگی مقاوم است.

کاهوپیچ

کاهوپیچ بسیار مناسب برای کشت در پاییز است. آن‌ها در حدود 8 اینچ درازا دارند و در مدت 40 روز رشد می‌کنند.

هوای سرد پاییزی مزیتی برای کاهش آفت برگ‌های کاهوپیچ است. شما می‌توانید هر زمان که نیاز داشتید سر کاهوپیچ ها را جدا کنید.

بروکلی

کلم بروکلی ، مانند سایر کلم ها، در هوای خنک بهترین رشد را دارد. کاشت پاییز دو مزیت بزرگ نسبت به کاشت بهار دارد. اول اینکه درست است که گیاه بروکلی می‌تواند در برابر سرمای پاییزی دوام بیاورد اما نهال‌های بروکلی به‌اندازه ای سخت نیستند که بتوانند سرمای ابتدای بهار را تحمل کنند. و ثانیا ، ازآنجاکه گل‌ها جوانه‌های گل هستند ، در هوای خنک آرام‌تر باز می‌شوند و زمان بیشتری برای برداشت محصول به شما می‌دهند.

کلم بروکلی چندین ماه طول می‌کشد تا بالغ شود ، بنابراین کاشت آن در اواخر تابستان بسیار ایده عال است.

لوبیا

لوبیا به یک‌فصل رشد طولانی نیاز دارد. ساقه‌ها قبل از شروع رشد لوبیا باید بلند شوند. بااین‌حال ، بسیاری از انواع لوبیا در کمتر از 45 روز شروع به تولید محصول می‌کنند ، و آن‌ها را به‌عنوان کاندیدای عالی برای محصولات پاییزی تبدیل می‌کنند. گیاهان لوبیا نسبت به یخبندان بسیار حساس هستند ، اما اگر با یخبندان تهدید شدند ، می‌توانید با یک پوشش روی آن‌ها را بپوشانید  تا دوباره درجه حرارت ساقه‌ها بالا رود.

کلم سبز

پاییز بهترین اب و هوا را برای رشد کلم دارد. این گیاه در هوای گرم رشد می‌کند اما برای شکل‌گیری برگ‌هایش به هوای سرد نیازمند است. بهترین عطروطعم از گیاهان خانواده کلم زمانی حاصل می‌شود که با سرعت یکنواخت و  آب زیاد رشد می‌کنند. کلم برای به بار رسیدن بین 90 تا 120 روز زمان نیاز دارد بنابراین کاشتن آن در اواخر تابستان بسیار ایده عال خواهد بود. بیشتر سبزیجات موجود در خانواده کلم به‌اندازه کافی سرسخت هستند که بتواند یخبندان‌های کوتاه را تحمل کند. باکمی محافظت ، می‌توانید به‌خوبی آن‌ها را در زمستان برداشت کنید. آن‌ها هنگام سرد شدن رشد نخواهند کرد ، اما طراوت خود را حفظ کرده و حتی شیرین‌تر می‌شوند.

هویج

هویج‌ها سریع‌ترین رشد کننده‌ها نیستند ولی بعضی از اقلام آن‌ها مانند Thumbelina می‌تواند تا 50 روزبه بار بشیند. گزینه دیگر؛ کاشت هویج در ظروف است. جعبه‌های پنجره بلند با عمق حداقل 6 اینچ برای این کار عالی هستند. شما می‌توانید آن‌ها را درجایی که برای آبیاری مناسب و در برابر آفات چهار پایان مقاوم باشد نگهداری کنید.

گل کلم

پاییز نسبت به بهار زمان بهتری برای رشد گل کلم است. هوای سرد باعث محکم شدن بافت گل و لطیف شدن آن می‌شود. اگر شما گل‌هایی با بافت ریز تجربه کرده‌اید ، گل کلم شما در فصل بهار رشد کرده است.

کاشت پیوندها را در اواخر تابستان انجام دهید و تفاوت را تماشا کنید. اما به یاد داشته باشید ، کرم های کلم هنوز هم می‌توانند مشکل‌ساز باشند ، بنابراین رشد آن‌ها را تحت نظر بگیرید و آن‌ها را در یک ردیف بکارید.

کلم پیچ

کلم پیچ راحت‌ترین سبزیجات از خانواده کلم‌ها برای رشد دادن است. دانه‌ها در خاک گرم یا خنک ؛ جوانه می‌زنند و برگ‌های آن‌ها رشد می‌کنند ، بنابراین نیازی نیست که نگران شکل‌گیری سر یا گل‌های آن باشید.

مزیت رشد آن در پاییز ؛ جادویی است که در مورد بسیاری از سبزیجات که در آب و هوای خنک رشد می‌کنند و یا در جوار یخ‌زدگی قرار می‌گیرند اتفاق می‌افتد. برگ‌ها حتی باوجود سرما هنوز هم‌بافت خوبی دارند و عطروطعم آن ها شیرین‌تر و عمیق‌تر می‌شود. کاشت دانه‌ها را در اواخر تابستان شروع کنید.

کاهو

کاهو را می‌توان تقریباً در تمام فصول کاشت کرد. در هوای خیلی گرم ، کاهو کمی تلخ و پیچیده به بذر می‌شود.

بیشتر اقلام کاهو برای بالغ شدن به کمتر از 50 روز نیاز دارند ، بنابراین می‌توانید کاشت بذر را در اواسط تابستان شروع کنید. بذرها ممکن است کندتر از بهار رشد کنند ، زیرا درجه حرارت هوا سردتر است و روزها کوتاه‌تر است ، اما عطروطعمی شیرین‌تر و خالص تر خواهند داشت. گیاهان کاهو به محافظت در برابر یخ‌زدگی نیاز دارند. کاهو ریشه کم‌عمقی دارد و انتخاب خوبی برای کاشت در ظروف است. اگر کاهو پاییزی خود را در گلدان‌ها بکارید ، حرکت آن در داخل خانه بسیار آسان است ، تا از یخ‌زدگی محافظت کنید. با این روش کاشت؛

می‌توانید کاهو تازه را در زمستان میل کنید.

نخودفرنگی

نخودفرنگی یکی دیگر از سبزیجات است که در آب‌وهوای خنک رشد می‌کند. بسیاری از انواع کوتاه آن طی 50 تا 60 روز آماده برداشت خواهند بود. دانه نخودفرنگی در هوای گرم با سرعت بیشتری جوانه می‌زند ، اما در جوانی به آب بیشتر و محافظت در برابر آفتاب شدید نیاز دارند. تا زمانی که آن‌ها شروع به گلدهی و تشکیل نخود شوند ، روزها و شب‌ها باید دمای مناسب پاییزی داشته باشند.

تربچه

تربچه در خاک مرطوب و هوای خنک به‌سرعت رشد می‌کند. بیشتر مشکلات مرتبط با رشد تربچه در بهار (بافت چوبی و خشک ، طعم گرم و تلخ ، حباب‌های کوچک و …) با کاشت آن‌ها در پاییز کاهش می‌یابد.

آن‌ها ترجیح می‌دهند در اواسط تابستان کاشته شوند و اجازه می‌دهند در پاییز رشد کنند. شما می‌توانید بذرها را در اواخر پاییز تا زمستان برداشت کنید یا به آن‌ها اجازه دهید رشد کنند و بهار بعدی آن‌ها را برداشت کنید. آن‌ها بسیار شبیه شلغم رشد می‌کنند.

اسفناج

اگر شما از رشد اسفناج‌هایتان ناامید شده‌اید پس باید رشد آن‌ها را در پاییز نظاره‌گر باشید. اگر برگ‌های کوچک و لطیف دوست دارید صبور باشید، اسفناج فقط حدود 30-40 روز طول می‌کشد تا به رشد برسد. در طول پاییز می‌توانید چندین محصول پی‌درپی اسفناج به دست آورید. دانه‌های اسفناج برای کاشت در زمستان نیز مناسب هستند.

چارد سوییسی

این گیاه در طول تابستان رشد کندی دارد اما با فرارسیدن پاییز رشد آن‌ها سریع‌تر می‌شود. آن‌ها حتی ممکن است در زمستان زنده بمانند ، اما آن‌ها را به‌سرعت در فصل بهار برداشت کنید ، قبل از اینکه آن‌ها شروع به گل دادن بذر کرده و سخت و تلخ شوند.

شلغم و روتاباگاس

هردوی این سبزیجات به بیش از 100 روز برای رشد نهایی نیاز دارند. اگر صبر کنید و در پاییز آن‌ها را بچینید به سبزیحاتی با اندازه عالی و بو و طعم عالی میرسید. به دلیل اینکه آن‌ها از ریشه رشد می‌کنند؛ اگر ساقه آن‌ها دچار سرمازدگی شد خیلی مهم نیست و سرما حتی باعث شیرین‌تر شدن شلغم‌ها می‌شود.

شلغم کمی سریع‌تر از روتاباگاس بالغ می‌شود و اگر خیلی طولانی در خاک باقی بماند ، رشد آن بیشتر نمی‌شود. در صورت لزوم ، روتاباگاس را می‌توان در طول زمستان در زمین کاشت و در بهار برداشت کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا