روانشناسی خانواده

مشکلات خانوادگی خود را حل کنید

زندگی خیلی کوتاه تر از آن است که وقت خود را با منفی بودن نسبت به افرادی که دوستشان دارید ، تلف کنید.با ما همراه باشید تا به موضوع مشکلات خانوادگی بپردازیم.

صبر کنید تا عصبانیت شما فروکش کند سپس صحبت کنید

مشکلات خانوادگی می‌تواند بسیار دردناک باشد ، به‌خصوص در مورد اوقاتی که همه‌ی افراد در خانه هستند، مانند تعطیلات. اگر اعضای خانواده شما مشاجره می‌کنند ، صبر کردن تا زمانی که همه آرام باشند ؛ می‌تواند به شما کمک کند.

وقتی هنوز احساس ناراحتی یا احساسی بودن می‌کنید ، درباره مشکل خانواده بحث نکنید. اگر حتی یک‌شب را صبر کنید.

انتظار به شما امکان می‌دهد به‌جای احساسی بودن ، به مسئله منطقی نزدیک شوید. اگر قدمی به عقب بردارید و به خودتان فرصت دهید تا قبل از پرداختن به این مسئله فکر کنید ، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

با مشکلات خانوادگی به‌صورت حضوری برخورد کنید

همه ما متنی یا ایمیلی ارسال کرده‌ایم که آرزو می‌کنیم بتوانیم آن را پس بگیریم. تلاش برای پرداختن به یک استدلال یا مشکل خانوادگی از طریق پیام‌رسان فوری یا ایمیل ؛ بدترین انتخاب ممکن است. بحث‌های حضوری توانایی ، آگاهی و تمایل شما برای حل کردن مشکل را بهبود می‌بخشد.

دلیل آن این است که از طریق ارتباطات الکترونیکی نمی‌توان لحن و تن صدا را مشخص کرد. شاید فکر نکنید که عصبانی به نظر می‌رسید ، اما ممکن است طرف شما فکر کند شما عصبانی و ناراحت هستید!

به‌جای ارسال متن ، تلفن را بردارید یا بهتر است بگوییم جلسه حضوری ترتیب دهید. ارتباطات الکترونیکی به معنای آن است که افراد زبان بدن را از دست می‌دهند ، که می‌تواند همدلی را منتقل کرده و از گفتگوی دردناک کم کند.

تقصیرات همه ، ازجمله خودتان را بپذیرید

درک این موضوع که اعضای خانواده دارای عیب و نقص هستند ، اما شما هنوز هم می‌توانید آن‌ها را دوست داشته باشید ، اولین قدم برای رفع مشکلات دیرینه است. سعی کنید بفهمید که چرا آن‌ها این‌گونه عمل می‌کنند یا فکر می‌کنند ، زیرا این می‌تواند بازتابی از خود شما باشد.

اشتباهات خود را نیز بپذیرید. هنگامی‌که سزاوار آن هستید  خود را نیز سرزنش کنید. سعی کنید مسائل خانوادگی را به‌عنوان معادلات همه‌چیز یا هیچ‌چیز نبینید که در آن فردی کاملاً اشتباه می‌گوید و شخص دیگری (شاید شما) کاملاً درست می‌گوید. در عوض ، سعی کنید شخصیت‌های خاکستری را درک کنید. تفاوت‌های ظریف مهیج است!

این می‌تواند شگفت‌انگیز باشد که اولین کسی باشید که عذرخواهی می‌کند. حتی اگر واقعاً فکر نکنید که کار اشتباهی انجام داده‌اید. مثلاً بگویید ، “می‌توانم ببینم شما ناراحت هستید ، و اگرچه این برای من نیز سخت بوده است ، متأسفم. من واقعاً می‌خواهم این مسئله را برطرف کنم ، بنابراین به من اطلاع دهید که چگونه می‌توانم این کار را انجام دهم. “

از بازی سرزنش خودداری کنید

هنگام صحبت با خانواده ، زبان خود را مثبت حفظ کنید. از استفاده از زبانی که باعث سرزنش هر یک از اعضای خانواده شما شده یا احساس منفی ایجاد می‌کند خودداری کنید. کلام منفی یک چرخه شرور و باطل است.

این بدان معنی است که از کلمات قضاوت کننده اجتناب کنید. یعنی اجتناب از سخنان متهم کننده‌ای که با لحنی عصبانی گفته می‌شود. سرزنش دیگران باعث می‌شود آن‌ها دفاعی و مستعد مقابله و آماده حمله شوند ، که این بحث را وخیم‌تر می‌کند.

از لزوم “پیروزی” در مورد مشکل خانوادگی خودداری کنید. در عوض ، سعی کنید بپذیرید که دو یا چند روش برای دیدن قضیه وجود دارد. طرحی برای حل مسئله باهم تهیه کنید. سپس بر سازمان‌دهی فعالیت‌هایی که می‌توانید در کنار هم تفریح کنید ، تمرکز کنید و از هر چیزی که می‌تواند به‌عنوان یک “ماشه” استفاده شود ، اجتناب کنید.

هرکدام از اعضای خانواده که به شما ستم کرده‌اند را ببخشید

این می‌تواند یک امر بسیار دشوار باشد. بسیار سخت است که یک شخص ، عضو خانواده یا یک دوست را که فکر می‌کنیم به ما بدی کرده است ببخشیم. در برخورد با اعضای خانواده ، چنین احساساتی می‌تواند حتی عمیق‌تر شود. بااین‌حال بخشیدن به معنی ترک کردن میدان جنگ و پیشگیری از بحث و ناراحتی است.

بخشش اعضای خانواده به معنی ایجاد آینده‌ی سالم‌تر ؛ پر آرامش تر و آسوده‌تر است.

مشکل واقعی را شناسایی کنید

سعی کنید بفهمید که واقعاً چه خبر است. شاید شما با مشکلات سلامتی یا مشکلات شخصی که از خانواده خود پنهان کرده‌اید ، دست‌وپنجه نرم می‌کنید. یا شاید همه شما نسبت به یک عزیزی که درگذشته دوست داشته‌اید؛ غمگین هستید. مسئله واقعی موردنظر را در نظر بگیرید ، زیرا این امر به شما امکان می‌دهد تا بهتر به آن رسیدگی کنید.

ممکن است لازم باشد در اینجا در برخی از تحلیل‌های خود شرکت کنید. چرا مسئله خودم را از خانواده‌ام پنهان می‌کنم؟ چرا از این مسئله خانوادگی بسیار ناراحت هستم؟ به‌عنوان‌مثال شاید شما نگران این باشید که چرا مادرتان بیش‌ازاندازه پول خرج می‌کند و ریشه این نگرانی به دلیل این است که شما حامی مالی او هستید و نمی‌خواهید او در اواخر ماه پول کم بیاورد.

آنچه را که دیگران فکر می‌کنند تصور نکنید. شما باید با آن‌ها صحبت کنید تا دریابید که واقعاً چه فکر می‌کنند. از شایعات در مورد سایر افراد خانواده خودداری کنید زیرا احتمالاً این امر به آن‌ها بازمی‌گردد و باعث بدتر شدن امور می‌شود. بر علل تمرکز کنید ، نه بر علائم.

بااین‌وجود ، ممکن است یک عضو خانواده قابل‌اعتماد مانند والدین یا خواهر و برادر دیگری بتواند به شما کمک کند تا بفهمید که واقعاً چه خبر است ، بنابراین خوب است که با آن‌ها صحبت کنید.

برای جلب اعتماد اعضای خانواده سؤال کنید

یک روش خوب برای کشف دلایل اصلی مشکلات خانوادگی سؤال کردن به‌جای صحبت کردن است. اظهارات می‌توانند در مورد مردم قضاوت کنند و آن‌ها را به حالت دفاعی قرار دهند.

در مقابل ، پرسیدن سؤالات مکالمه را نرم می‌کند و می‌تواند آنچه واقعاً شخص را آزار می‌دهد را مشخص کند. سؤالات باعث می‌شود که اعضای خانواده احساس کنند که محکوم نشده‌اند.

به‌عنوان‌مثال ، بیایید بگوییم که خواهر شما اخیراً واقعاً از شما دور بوده است و شمارا مانند سابق به نوشیدن قهوه دعوت نکرده است. شما می‌توانید بگویید ، “من متوجه شده‌ام که هردوی ما خیلی وقت است همدیگر را ندیده‌ایم. فکر می‌کنی این‌طور است؟”

خط ارتباطی را باز کنید

ارتباطات ضعیف در بسیاری از مشکلات خانوادگی ، کاملاً مشهود است. خاموش کردن عضو خانواده از سؤال پرسیدن و یا صحبت کردن می‌تواند یک مشکل بزرگ باشد. اگر صحبت نمی‌کنید ،حل کردن مشکل خانواده بسیار سخت می‌شود. کسی باشید که اول به نتیجه میرسد ؛ هر چقدر هم که سخت باشد.

شاید از یکی از اعضای بزرگتر و خردمندتر خانواده خواسته شود که ابتدا مداخله کند و جلساتی را ترتیب دهد یا با دیگر اعضای خانواده صحبت کند و به عنوان یک واسطه عمل کند. برای باز کردن خط ارتباط ، باید غرور خود را کنار بگذارید. به یاد داشته باشید که یک فرد بزرگ اولین کسی است که مشکل را برطرف می کند.

زمان و روش مناسب را برای این کار انتخاب کنید. به عنوان مثال ، ممکن است حل یک مشکل خانوادگی در سفره شام یک ایده بد باشد.

قبل از مکالمه خانوادگی ، از نوشیدن خودداری کنید. الکل می تواند احساسات بسیاری از افراد را تحریک کند و منجر به تصمیمات اشتباه شود.

تشخیص دهید که چه زمانی مشکلات خانوادگی باید موردبحث قرار گیرد

چه زمانی یک مشکل خانوادگی به حدی رسیده است که باید برطرف شود؟ علائم واضحی از مشکلات خانوادگی و روابطی وجود دارد که از کنترل خارج‌شده‌اند و نیاز به بحث و گفتگو دارند ، ازجمله بحث و گفتگوهای مکرر ، اختلاف‌نظرها ، طغیان با عصبانت ، دوری از دیگران ، ضایع کردن برخی اعضای خانواده و در بدترین حالت درگیری‌های جسمی! برخی از مشکلات خانوادگی می‌تواند در اثر اختلاف عقاید ، مانند متفاوت بودن ارزش‌های فرهنگی یا عقاید ایجاد شود. ممکن است والدین و فرزندان نتوانند در مورد انتخاب سبک زندگی و ترجیحات شخصی یا اعتقادات به توافق برسند.

سایر مشکلات خانوادگی ناشی از سوءمصرف مواد ، مشکلات بهداشت روان ، قلدری ، عدم اعتمادبه‌نفس ، تغییر شرایط خانوادگی ، مسائل مالی ، استرس ، مسائل جنسی و حسادت است.

سعی کنید به سازش خانوادگی برسید

سازش به معنای این است که شما راه‌حلی را ارائه داده‌اید که هر دو نفر بتوانند احساس خوبی در مورد آن داشته باشند حتی اگر دقیقاً همان چیزی را که می‌خواهد نباشند. مصالحه راه خوبی برای خنثی کردن اختلاف یا حل مسئله خانواده است.

اولین قدم؛ تلاش برای تشخیص اینکه مشکل قابل‌حل است یا خیر. این به ماهیت مشکل بستگی دارد و آنچه قبلاً برای حل آن انجام‌شده است.

یکی از فن‌های ایجاد مصالحه برای هر دو نفر در اختلاف این است که بنشینند و دو حلقه را که مربوط به مشکل خانواده است ، ترسیم کنند. در حلقه اول ، هر آنچه را که مایل به سازش نیستید ، بنویسید. در حلقه بیرونی مناطقی را که می‌خواهید کوتاه بیایید ؛بنویسید. سپس حلقه‌ها را به اشتراک بگذارید.

با اعضای خانواده یک‌به‌یک صحبت کنید

برخی از خانواده‌ها هستند که به‌عنوان یک گروه عملکرد خوبی ندارند. همه ما در گروه‌های ناکارآمد بوده‌ایم که پویایی منفی در آن وجود دارد. گاهی اوقات ، این اتفاق می‌افتد که همه در کنار هم باشند. به‌جای حل مشکلات خانوادگی دردناک در مجالس تعطیلات یا یک شام بزرگ خانوادگی ، سعی کنید بفهمید که درگیری بین چه کسی است. اگر بین شما و یکی دیگر از اعضای خانواده باشد ، ممکن است بقیه خانواده احساس ناراحتی کنند که داخل موضوع بشوند، زیرا هیچ‌کس دوست ندارد مجبور شود طرفی بگیرد.

در عوض ، از عضو خانواده موردنظر بخواهید تا شمارا برای ناهار یا قهوه ملاقات کند. صحبت کردن یک‌به‌یک در یک فضای خنثی می‌تواند راهی بسیار بهتر برای جبران هرگونه نارضایتی شما باشد.

با یک شورای حل مشکلات خانواده تماس بگیرید

اگرچه ممکن است مشکلات به‌صورت درون خانوادگی حل شوند اما با یک شورای حل مشکلات خانوادگی تماس بگیرید و مشکلتان را به متخصصان واگذار کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا