تغذیه و سلامت

ناخن‌ ها چه چیزی درباره سلامتی می‌گویند؟

آیا می‌دانستید از طریق ناخن‌ می‌توانید به خیلی چیزها درباره سلامتی‌تان پی ببرید؟ لکه‌های سفید، خطوط و یا برجستگی‌های روی ناخن همه و همه حرف‌های زیادی برای گفتن درباره وضعیت سلامتی‌تان دارند. این علائم نشان دهنده مشکلاتی در کبد، شش و قلب هستند که روی ناخن نشان داده می‌شوند.

اگر می‌خواهید با این نشانه‌ها بیشتر آشنا شوید ادامه مطلب را بخوانید.

نقطه‌های سفید روی ناخن

ناخن و سلامتی

نقطه‌های سفید روی ناخن‌ها بی ضرر هستند اما اگر تعدادشان زیاد باشد ممکن است از علائم مشکلات زیر باشد:

  • عفونت
  • عوارض جانبی دارویی
  • کمبود مواد مغذی

ناخن رنگ پریده

ناخن و سلامتی

ناخن‌های رنگ پریده نشانه بیماری‌های جدی هستند. از جمله:

  • کم خونی
  • نارسایی احتقانی قلب
  • بیماری های کبدی
  • سوء تغذیه

ناخن سفید

ناخن و سلامتی

اگر رنگ ناخن‌ها سفید بوده و دور آن تیره تر است، ممکن است مشکلات کبدی داشته باشید. مثل هپاتیت. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، رنگ انگشت‌ها هم کمی زرد است که نشانه مشکلات کبدی می باشد.

ناخن‌ زرد

ناخن و سلامتی

رایج ترین مشکلی که باعث زردی ناخن‌ها می‌شود عفوننت قارچی است. با بدتر شدن مشکل عفونت، ناخن ها نازک‌تر و شکننده‌تر نیز می‌شوند. در موارد بسیار نادر این مشکل ممکن است نشان دهنده مشکلات جدی‌تری مثل بیماری‌های تیروئید، بیماری‌های ریوی، دیابت و یا پسوریازیس باشد.

ناخن‌ های آبی

ناخن و سلامتی

اگر رنگ ناخن‌ها متمایل به آبی باشد نشان دهنده این است که بدن به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی‌کند. پس این مشکل نشانه بیماری های ریوی مثل امفیزم است. البته ممکن است یکسری مشکلات قلبی نیز باعث آبی شدن ناخن‌ها شود.

ناخن‌ های موج دار

ناخن و سلامتی

اگر سطح ناخن‌‌ها موج دار باشد یا پستی بلندی داشته باشد، ممکن است نشانه پسوریازیس و یا ورم مفاصل باشد. در این شرایط رنگ پوست زیر ناخن‌ها نیز به قهوه ای متمایل به قرمز تغییر رنگ می‌دهد.

ناخن شکسته و ترک خورده

ناخن و سلامتی

ناخن‌های خشک و ترک خورده که دائم می‌شکنند نشانه بیماری‌های تیروئیدی هستند. اگر شکنندگی ناخن با رنگ زرد همراه باشد نشانه عفونت قارچی است.

ورم پوست دور ناخن‌

ناخن و سلامتی

اگر پوست دور ناخن‌ها ورم کرده و قرمز شود، نشان دهنده التهاب است. این مشکل ممکن است از نشانه‌های مشکلاتی مثل لوپوس باشد که روی ناخن نشان داده می‌شود. البته ناگفته نماند که عفونت نیز ممکن است باعث التهاب پوست دور ناخن‌ها شود.

خطوط سیاه زیر ناخن‌ ها

ناخن و سلامتی

اگر متوجه خطوط سیاه زیر ناخن‌ها شدید باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرده و مشکل را ریشه یابی کنید. ممکن است این مشکل از نشانه‌های بیماری ملانوما، خطرناک ترین نوع سرطان پوست باشد.

ناخن‌ های جویده شده

ناخن و سلامتی

جویدن ناخن‌ها، چیزی جز یک عادت کهنه و قدیمی نیست. اما این عادت در برخی موارد ممکن است نشانه اضطراب و استرس باشد و حتما باید درمان شود. جویدن ناخن‌ها ممکن است از علائم وسواس فکری عملی نیز باشد و برای درمان این اختلال حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

ناخن‌ ها مثل پازل می‌مانند

درست است که تغییرات ایجاد شده در ناخن ها نشانه یکسری بیماری ها و مشکلات خاص در بدن هستند. اما باید بگویم که این تغییرات آخرین نشانه‌های بیماری هستند که در بدن ظاهر می‌شوند. پس نتیجه می‌گیریم که وجود لکه های سفید روی ناخن‌ها همیشه نشان دهنده بیماری هپاتیت نیست. اگر نگران تغییرات ایجاد شده روی ناخنتان هستید حتما به پزشک مراجعه کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا