روانشناسی شخصیت

نحوه ایجاد اعتمادبه‌نفس در خود

خیلی از ما از مشکل کمبود اعتمادبه‌نفس رنج می‌بریم. در این متن ما راهکارهای بهبود این مشکل رایج را برای شما توضیح می‌دهیم.

پرورش یک نگرش خوب

افکار منفی خود را مشخص کنید.ممکن است افکار منفی شما به این شکل به نظر برسد: “من نمی‌توانم این کار را بکنم” ، “مطمئناً شکست خواهم خورد” ، “هیچ‌کس نمی‌خواهد آنچه را که میگویم بشنود.” این صدای درونی بدبینانه و بی‌فایده است و شمارا از رسیدن به عزت‌نفس بالا و اعتمادبه‌نفس بیشتر بازمی‌دارد.

افکار منفی خود را به افکار مثبت تبدیل کنید

همان‌طور که به افکار منفی خود توجه می‌کنید ، آن‌ها را به سمت افکار مثبت سوق دهید. این ممکن است به شکل تأییدات مثبتی شکل بگیرد ، مانند “من می‌خواهم آن را امتحان کنم” ، “اگر در آن کارکنم می‌توانم موفق باشم” یا “مردم به من گوش می‌دهند.” فقط با چند فکر مثبت در روز شروع کنید.

از تمرکز روی افکار منفی خودداری کنید

سرانجام ، به افكار مثبت شما باید “فضای مغزی” بیشتری داده شود تا افكار منفی. هرچه بیشتر با مثبت اندیشی ؛ در مقابل منفی اندیشی مقابله کنید، این امر طبیعی‌تر خواهد شد.

یک شبکه پشتیبانی مثبت را داشته باشید

باکسانی که در نزدیکی شما هستند ، چه خانواده و چه دوست باشند ، ارتباط برقرار کنید تا دیدگاه شما بالاتر رود. علاوه بر این ، از مردم و یا مواردی که باعث احساس بد شما می‌شوند ، دوری‌کنید.

هرکسی که با آن‌ها تماس برقرار می‌کنید ممکن است در صورت اظهارنظرهای منفی یا انتقاد از شما ، احساس بدی در شما ایجاد کند.حتی اعضای خوب خانواده با نظرات خود در مورد آنچه “باید” انجام دهید ، می‌توانند برای اعتمادبه‌نفس شما مخرب باشند.

یادآورهای منفی خود را از بین ببرید

از گذراندن وقت در حوالی چیزهایی که باعث می‌شود دوباره احساس بدی در مورد خود داشته باشید ، خودداری کنید. این موارد ممکن است یادآوری گذشته باشد ، لباس‌هایی که دیگر متناسب نیست ، یا مکان‌هایی که با اهداف شما برای جلب اعتماد مناسب نیست. اگرچه ممکن است نتوانید از هر منبع منفی در زندگی خود خلاص شوید ، مطمئناً می‌توانید در مورد چگونگی کاهش خسارات به خود فکر کنید. این کار در ساخت اعتمادبه‌نفس در طولانی‌مدت به شما کمک می‌کند.

استعدادهای خود را مشخص کنید

چیزهایی را که در آن استعداد دارید را کشف کنید و سپس روی آن‌ها خود متمرکز شوید. به خود اجازه دهید که به آن‌ها افتخار کنید. خودتان را پیدا کنید ، خواه از طریق هنر ، موسیقی ، نوشتن یا رقص باشد. چیزی را که از آن لذت می‌برید پیدا کنید و استعداد خود را پرورش دهید تا باعلاقه خود همراه شوید. افزودن انواع علاقه‌ها و سرگرمی‌ها به زندگی شما نه‌تنها باعث افزایش اعتمادبه‌نفس شما می‌شود بلکه شانس دیدار شما با دوستان سازگار را نیز افزایش می‌دهد. هنگامی‌که اشتیاق خود را دنبال می‌کنید ، نه‌تنها تأثیر درمانی خواهد داشت بلکه احساس منحصربه‌فرد و برجسته‌ای خواهید کرد ، همه این موارد می‌تواند به ایجاد اعتمادبه‌نفس شما کمک کند.

به خودت افتخار کن

نه‌تنها باید به استعدادها یا مهارت‌های خود احساس غرور کنید بلکه باید به چیزهایی فکر کنید که شخصیت شمارا عالی می‌کند. این می‌تواند حس شوخ‌طبعی ، حس دلسوزی ، مهارت گوش دادن یا توانایی مقابله با استرس باشد. شاید فکر نکنید که چیزی در مورد شخصیت شما وجود دارد که ارزش تحسینش را دارد ، اما اگر عمیق شوید ، می‌فهمید که خصوصیات قابل‌تحسین زیادی دارید. با نوشتن آن‌ها روی آن‌ها متمرکز شوید.

تعارف را باکمال میل بپذیرید

بسیاری از افراد اعتمادبه‌نفس پایین در تعارف مشکل‌دارند. آن‌ها فرض می‌کنند که کسی که از آن‌ها تعریف می‌کند اشتباه می‌کند یا دروغ می‌گوید. اگر متوجه شدید با چرخیدن چشمان خود به یک تعارف پاسخ می‌دهید ، و یا میگویید “بله ، درست است” یا آن فرد را در آغوش می‌گیرید ، باید پاسخ خود را در مورد تعارف بهبود ببخشید. پاسخ تعارف را از صمیم قلب و با لبخند دهید. (گفتن “متشکرم” و لبخند به‌خوبی کار می‌کند). تلاش کنید به‌جایی برسید که بتوانید واقعاً تعارف را با قلب خود بپذیرید.

به آینه نگاه کنید و لبخند بزنید

مطالعات پیرامون آنچه “تئوری بازخورد صورت” نامیده می‌شود نشان می‌دهد كه صورت شما می‌تواند مغز شمارا به ثبت یا تشدید احساسات خاص ترغیب كند. بنابراین با نگاه کردن به آینه و لبخند زدن هرروز ، ممکن است در درازمدت احساس خوشبختی و اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید. افراد دیگر به‌احتمال‌زیاد وقتی به آن‌ها لبخند می‌زنید به‌خوبی به شما پاسخ می‌دهند ، بنابراین علاوه بر اینکه خود را شادتر می‌کنید ، ممکن است به دلیل بازخورد دریافتی از افراد دیگر ، اعتمادبه‌نفس بیشتری کسب کنید.

با ترس‌هایتان راحت باشید

ممکن است فکر کنید افرادی که اعتمادبه‌نفس دارند هرگز ترس ندارند. این حقیقتاً درست نیست. ترس به این معنی است که شما در آستانه رشد خود هستید. شاید ترس شما صحبت کردن در مقابل یک گروه باشد ، آشنا شدن با افراد غریبه باشد، یا حتی درخواست به را افزایش حقوق از رئیس خود باشد.

وقتی بتوانید با آنچه می‌ترسید مقابله کنید ، اعتمادبه‌نفس خود را به دست خواهید آورد و فوراً احساس تقویت اعتمادبه‌نفس خواهید کرد!

کودکی را در هنگام یادگیری راه رفتن تصور کنید. احتمال افتادن او زیاد است و او می‌ترسد که با اولین قدم‌ها سقوط کند. وقتی او ترس خود را تسخیر می‌کند ، و شروع به راه رفتن می‌کند ، لبخند بزرگی صورتش را می‌پوشاند! این شما هستید که ترس های خود را نیز پشت سر می‌گذارید.

با خود صبور باشید

بعضی‌اوقات شما به عقب می‌روید تا به جلو بروید. به دست آوردن اعتمادبه‌نفس یک‌شبه اتفاق نمی‌افتد. ممکن است شما چیز جدیدی را امتحان کنید و هدف خود را برآورده نکنید. در صورت امکان ، ببینید چه درس‌هایی وجود دارد. اولین بار که نیازی به هدف خود ندارید ، فرصتی برای یادگیری بیشتر در مورد خودتان است. اعتمادبه‌نفس باید آرام‌آرام  رشد کند ، نه در یک‌زمان کوتاه!

به‌عنوان‌مثال ، شاید از رئیس خود درخواست افزایش حقوق کنید و او می‌گوید نه. از این چه می‌توانید یاد بگیرید؟ در مورد چگونگی انجام آن فکر کنید. آیا ممکن است کاری متفاوت باشد که بتوانید انجام دهید؟

برای تعادل تلاش کنید

مانند هر چیز دیگری در زندگی ، ایجاد اعتمادبه‌نفس به معنای حفظ تعادل است. اعتمادبه‌نفس بسیار کم می‌تواند شمارا از رسیدن به اهداف خود و احساس خوب نسبت به خود بازدارد. از طرف دیگر ، واقع‌بین بودن بسیار مهم است – شما نباید زمان و تلاش لازم را برای دستیابی به اهداف خود را دست‌کم بگیرید.

از مقایسه کردن خود با دیگران دست‌بردارید

اگر می‌خواهید اعتمادبه‌نفس خود را بسازید ، باید بر بهتر شدن زندگی خود متمرکز شوید ، نه بر اینکه زندگی خود را به بهترین دوست خود ، برادر بزرگ‌ترتان یا مانند افراد مشهوری که در تلویزیون مشاهده می‌کنید ، تبدیل کنید. اگر می‌خواهید اعتمادبه‌نفس خود را تقویت کنید ، پس باید بدانید که همیشه شخصی وجود خواهد داشت که از شما زیباتر ، باهوش‌تر و ثروتمندتر باشد ، دقیقاً در مقابل همیشه کسی وجود خواهد داشت که از جذابیت ، هوشمندی کمتر و ثروت کمتر نسبت به شما برخوردار است. همه این‌ها بی‌ربط است ، و آنچه مهم است مراقبت از پیشبرد اهداف و رویاهای خود است.

ناامنی‌های خود را تشخیص دهید

آن صدا در پشت ذهن شما چه می‌گوید؟ چه چیزی باعث ناراحتی یا شرمنده شدن از خودتان می‌شود؟ این ممکن است از ضربه‌ی قدیمی ، تا پشیمانی یا یک تجربه آسیب‌زا یا منفی درگذشته باشد. هرچه باعث شود شما احساس بی‌ارزشی ، شرم‌آور یا فرومایگی کنید ، آن را شناسایی کنید ، به آن اسم دهید و آن را بنویسید.

این تمرین به معنای پایین آوردن شما نیست. به این معنی است که شما از مشکلی که با آن‌ها سروکار دارید آگاه شوید و توانمندتر به جلو پیش بروید.

از کمال‌گرایی خودداری کنید

کمال‌گرایی شمارا فلج می‌کند و شمارا از تحقق اهداف خود بازمی‌دارد. اگر احساس می‌کنید همه کارها باید به‌طور کامل انجام شوند ، دیگر هرگز از خود یا شرایط خود راضی نخواهید بود. در عوض ، به‌جای اینکه بخواهید همه‌چیز کاملاً عالی باشد ، به یادگیری انجام یک کار خوب فکر کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا