روانشناسی

چگونه از تنهایی خود لذت ببریم؟

اگر بتوانید بین اجتماعی بودن و وقت گذاشتن با خودتان تعادل ایجاد کرده و از تنهایی لذت ببرید خودتان را یک انسان خوشبخت تصور کنید. با چنین دیدگاهی هیچ کس به شما به چشم یک فرد تنها نگاه نمی‌کند. حتی اگر مهارت‌های اجتماعی زیادی هم داشته باشید گاهی اوقات تصمیم می‌گیرید که به هیچ پیامی پاسخ ندهید، هیچ تماس تلفنی را جواب ندهید و تنها روی کاناپه لم داده و فیلم تماشا کنید.

اگر از دیگران کناره گیری کنید ممکن است دوستان‌تان تصور کنند که شما یک فرد ضد اجتماعی هستید. در نتیجه فشار و مشکلات زیادی را برای شما بوجود خواهد آورد.

شاید لذت بردن از تنهایی در میان آدم‌های زیادی که قرار است با آن‌ها ارتباط داشته باشید کمی سخت باشد. زیرا ذهنیت مردم این است که یک آدم عادی باید از نظر اجتماعی فعال و به دنبال برقراری ارتباط با دیگران باشد.

زمانی که تصمیم می‌گیرید تنها باشید و از تنهایی خود لذت ببرید لایه دیگری از خود مراقبتی و بهبود شخصی شکوفا می‌شود.

به علاوه بهتر می‌توانید جنبه‌های جدیدی از خودتان را درک کنید که در تقویت روابط شما با دیگران موثر است.

می‌توانید برای این که یاد بگیرید تنها باشید، از تنهایی خود لذت ببرید و بدون از دست دادن انرژی روابط خود را با دیگران به خوبی حفظ کنید استراتژی ایجاد کنید.

یاد گرفتن تنهایی یک انتخاب سالم است. پس زمانی که خودتان را بدون هیچ شریکی تنها یافتید تصور نکنید که سرنوشت تاریکی دارید بلکه باید از این لحظات استفاده برده و برای خودتان وقت بگذارید.

تنهایی

آیا تنها بودن درست است؟

تنهایی و وقت گذراندن با خود به تقویت تقویت تجربه و رشد روانی کمک می‌کند. اما از طرفی نیز بیش از حد تنها بودن ممکن است تاثیر منفی روی سلامت جسمی و ذهنی بگذارد.

تنهایی ممکن است شما را تحت کنترل انتقادهای درونی قرار داده و منجر به افسردگی، تنهایی دردناک و به طور کلی منجر به زوال سلامتی شما شود.

بنابراین نتیجه می‌گیریم که باید بتوانیم در هر چیزی تعادل ایجاد کنیم و افراط نداشته باشیم، تنها در این شرایط می‌توانیم از فواید سلامتی تنها بودن که در ادامه بیشتر آشنا خواهید شد بهره مند شویم.

تنهایی میزان بهره‌وری را افزایش می‌دهد

هنگامی که با خانواده و دوستان وقت می‌گذرانید، انجام دادن یک کار چقدر زمان می‌برد؟

هدف‌تان هر چه که باشد (درس خواندن، انجام ماموریت و…) حتی صدای پیام موبایل و یا ایمیل هم ممکن است تمرکزتان را هنگام انجام کار از بین ببرد.

ذهن انسان در حالت طبیعی طوری برنامه ریزی شده است که بدون عوامل حواس پرتی بهره وری بیشتری داشته باشد. پس اگر می‌خواهید بهره وری بیشتری داشته باشید سعی کنید وقت بیشتری را تنها بگذرانید.

تنهایی باعث بهبود روابط با دیگران می‌شود

برون گرا بودن خوب است اما گاهی اوقات هم لازم است کمی درون گرا باشیم.

تحقیقات نشان داده است که درون گراها بیشتر با خودشان ارتباط برقرار می‌کنند. در نتیجه درک و خویشتن آگاهی بهتری خواهند داشت. همین باعث می‌شود بهتر بتوانند آدم های اطراف‌شان را درک کرده و روابط‌شان را با دیگران بهتر مدیریت کنند.

همان طور که محققان می‌گویند روابط زمانی شکوفا می‌شود که طرفین بتوانند یک قدم به عقب برداشته و سطح استقلال خود را حفظ کنند. در نتیجه وقتی دوباره به هم برمی‌گردند رابطه بهتر و محکم‌تری را با هم خواهند داشت.

تنهایی باعث احیای دوباره ذهن می‌شود

همیشه در مناسبت‌ها و جمع دوستان بودن سرگرم کننده است و حتی به برخی از جنبه‌های فعالیت ذهن کمک می‌کند.

اما چه اتفاقی می‌افتد اگر ذهن بهره وری اش را از دست بدهد و نیاز به کمی استراحت به دور از فعالیت‌های اجتماعی داشته باشد؟

در چنین مواقعی باید تنهایی را انتخاب کنید. تنها بودن به ذهن کمک می‌کند فعالیت‌های گذشته را ارزیابی کرده و دوباره انرژی بگیرد.

به علاوه زمانی که ذهن آرام است خیلی چیزها مفهوم بیشتری پیدا کرده و زیباتر به نظر می‌رسد.

تنهایی خلاقیت را تقویت می‌کند

زمانی که تنها هستید ایده‌های خوب زیادی به ذهن می‌رسد. در نتیجه ذهن می‌تواند به خوبی برنامه ریزی کند، مزایا و معایب هر چیزی را در نظر بگیرد و فقط داستان‌های خلاقانه زیبا بسازد.

زمانی که احساس می‌کنید باید خلاقیت داشته باشید اما نمی‌توانید با آشفتگی های ذهنی کنار بیایید، خیلی ساده خودتان را از شلوغی دور کنید و به ذهن‌تان زمان بدهید تا فکر کند و به ایده‌های خوبی برسد.

10 روش برای این که از تنهایی خود لذت ببریم

با قدم‌هایی که در ادامه شرح داده شده است می‌توانید تنهایی را یاد گرفته و از تنها بودن لذت ببرید.

منبع تایید و توجه خودتان باشید

تماس های تلفنی خانواده و دوستان باعث می‌شود از توجه آن‌ها احساس خوبی داشته باشید. اما زمانی که آن‌ها درگیر کارهای خود هستند و وقتی برای تماس گرفتن و پرسیدن حال شما ندارند چه اتفاقی می‌افتد؟

در چنین شرایطی احساس ناامیدی و افسردگی از این که کسی با شما تماس نمی‌گیرد هیچ کمکی به شما نمی‌کند. بلکه باید خودتان به خودتان توجه نشان دهید.

کاری که باید انجام دهید این است که به خودتان یاد بدهید به نبود دیگران عادت کنید. کمی از زندگی اجتماعی فاصله بگیرید و به سرگرمی‌های مورد علاقه تان مشغول شوید. مثل مطالعه کردن، نوشتن و فیلم دیدن.

از جمله کارهایی که می‌توانید در تنهایی انجام دهید مدیتیشن و یوگا است. با تمرین مدیتیشن ذهن را پاکسازی کرده و با خودتان همساز و هماهنگ باشید.

خودآگاهی را یاد بگیرید

تنها شخصی که می‌تواند وارد احساسات شما شده و آن‌ها را مدیریت کند خود شما هستید. در نتیجه می‌توانید تنها و در عین حال شاد باشید.

پس یاد بگیرید که با خودتان وقت بگذرانید، تمرین خودآگاهی کنید و با احساسات خودتان ارتباط برقرار کنید. تنها در صورتی می‌توانید واقعا شاد باشید که اهداف، رویاها و موانع سر راهتان را بشناسید.

کمی هم با طبیعت وقت بگذرانید

هیچ چیزی به اندازه ارتباط برقرار کردن با طبیعت به انسان آرامش نمی‌دهد. به باغ بروید گل‌ها را تماشا کنید و کتاب موردعلاقه‌تان را بخوانید. به صدای پرنده‌ها گوش دهید، زیر آسمان دراز بکشید، شکل ابرها و روشنی ستاره‌ها را نگاه کنید و به خودتان عشق بورزید.

روی پیشرفت شخصی خود کار کنید

آیا اهداف و برنامه‌هایی در سر داشتید اما نتوانستید روی آن‌ها کار کنید؟ اهداف‌تان را در واقعیت تصور کنید، با خودتان خلوت کرده و روی اهداف و رویاها کار کنید.

ساز مورد علاقه تان را یاد بگیرید، کتاب بنویسید، مهارت جدید یاد بگیرید یا زبان جدیدی یاد بگیرید. فقط به پیشرفت فکر کنید.

تنها به یک سفر رویایی بروید

شاید با خودتان بگویید تنها سفر کردن چه لذتی می‌تواند داشته باشد. اما این حس عجیب و ناشناخته را کنار گذاشته و تنها سفر کنید. کوله بارتان را ببندید و به شهر یا کشوری که درباره آن زیاد شنیده اید بروید و از تنهایی خود لذت ببرید.

تنها بیرون بروید

تصور خیلی ها از تنهایی ماندن در خانه و قطع ارتباط با دنیای بیرون است. اما این تصور کاملا اشتباه است. می‌توانید لحظات لذت بخشی را با خودتان در محیط بیرون از خانه داشته باشید. مثلا به پارک بروید و کتاب بخوانید، با فلاسک چای به لب دریا بروید و از صدای امواج و نوازش باد لذت برده و افکارتان را مدیریت کنید.

از موبایل فاصله بگیرید

اگر تصمیم دارید تنها بودن را یاد بگیرید کارهای زیادی را باید انجام دهید. یکی از این کارها فاصله گرفتن از موبایل است. زمانی که از موبایل فاصله می‌گیرید کارهای مفید بیشتری انجام دهید. مثلا غذای موردعلاقه‌تان را درست کنید و یا به آهنگ مورد علاقه‌تان گوش دهید.

از کارهای عجیب و غیرعادی نترسید

شاید با خودتان فکر کنید که “من بزرگ شده ام و این کارها برای سن وسال من کمی عجیب است” چه کسی اهمیت می‌دهد؟ بزرگ شدن نباید مانع از خواندن آهنگ مورد علاقه و رقصیدن با آن یا خوردن بستنی قیفی شود. هیچ چیز نباید مانع از انجام دادن کارهایی که باعث افزایش آدرنالین بدنتان است شود.

اشتباه کنید و اشتباهات تان را بپذیرید

در این نقطه از زندگی باید یاد بگیرید که اشتباه کردن بخشی از چرخه‌ی زندگی است. منظور این نیست که هر چقدر دوست دارید اشتباه کنید. بلکه منظور این است که به خاطر اشتباهات تان خودتان را سرزنش نکنید. اشتباهات‌تان را بپذیرید از آن‌ها درس بگیرید و احساس قدرت بیشتری کنید.

نتیجه گیری

در نتیجه تنها چیزی که باید خودتان را متقاعد کنید این است که زندگی خود را به همان روشی که انتخاب کرده اید زندگی کنید.

اصلا لازم نیست کسی را متقاعد کنید که روش درستی را برای زندگی کردن انتخاب کرده اید. قرار نیست به کسی ثابت کنید که تنها زندگی کردن انتخاب درستی است.

شما تصمیم گرفته‌اید که شاد باشید و راه شاد زیستن را پیدا کرده اید.

شما تصمیم گرفته‌اید به جای این که از روابط غمگین شوید خودتان را از این بازی و معرکه‌ها خارج کرده و درست زندگی کنید.

لبخند بزنید، زندگی کنید و از تنهایی خود لذت ببرید. خیلی زود متوجه می‌شوید این بهترین تصمیمی است که در زندگی گرفته‌اید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا