دکوراسیون

چگونه اصول فنگ شویی را در خانه رعایت کنیم

فنگ شویی یک فن باستانی چینی برای دکوراسیون و چیدمان مناسب و ایجاد جریان انرژی خوب در خانه می‌باشد. از جمله مواردی که باید در فنگ شویی رعایت کرد استفاده از رنگ‌های مناسب و در نظر گرفتن جهت‌های مناسب است.

ممکن است زمانی که تصمیم دارید فنگ شویی را در خانه رعایت کنید ندانید که از کجای خانه باید شروع کنید. ابتدا از کدام‌یک از اتاق‌ها باید شروع کنید. و یا بعد از این که چیدمان اتاق تکمیل شده است چگونه باید اصول فنگ شویی را در آن رعایت کنید؟ رعایت اصول فنگ شویی کار چندان پرچالش و سختی نیست. در ادامه چند ایده جالب درباره فنگ شویی آمده است که همه ما می‎‎‌توانیم آن‌ها را بدون هزینه انجام دهیم، چه تازه با این فن باستانی آشنا شده باشیم و چه در این کار متخصص باشیم. در ادامه شما را با 9 قدم برای رعایت اصول فنگ شویی در خانه آشنا می‌کنیم.

اصول فنگ شویی

ورودی خانه را روشن کنید

در فنگ شویی ورودی خانه تعیین می‌کند که چگونه انرژی وارد خانه و زندگی شما شود. درب ورودی در واقع دهان انرژی کی است. زمانی که می‌خواهید اصول فنگ شویی را در خانه رعایت کنید اولین جایی که باید از آن شروع کنید قسمت ورودی خانه است.

ابتدا با مرتب کردن و حذف هر گونه آشغال از ورودی خانه شروع کنید. وسایل زیادی ممکن است جلوی ورودی خانه را به هم بریزد. قرار نیست این قسمت کاملا خالی باشد اما باید منظم و مرتب باشد تا به کارتان بیاید.

در مرحله بعد ورودی را جارو بکشید. معمولا قسمت ورودی چه در داخل چه در بیرون خانه نادیده گرفته می‌شود. پشت درب را جارو کرده و پادری را بیرون خانه بتکانید. سپس با افزودن و یا حذف هر چیزی ورودی خانه را هم زیبا و هم جادار کنید. با این کار مکانی را برای جذب انرژی در خانه ایجاد کرده‌اید.

در نهایت با عوض کردن و یا نصب چراغ مطمئن شوید که ورودی خانه از نور کافی برخوردار است.

پنجره‌ها را تمیز کنید

برای ایجاد فنگ شویی خوب در خانه پنجره‌ها را مرتب تمیز کنید. پنجره تمیز باعث می‌شود نور بیشتری وارد خانه شود. نور خورشید به طور طبیعی انرژی می‌دهد و صبح‎‎‌ها راحت‌تر از خواب بیدار می‌شوید. با نور خورشید رنگ‌ها و وسایل خانه زیباتر جلوه می‌دهند. بنابراین اگر اجازه دهیم نور بیشتری به خانه وارد شود فضای باروح‌تر، وسیع‌تر و پرانرژی‌تری خواهیم داشت. با پنجره‌های تمیز و پاکیزه تمام رنگ‌ها و زیبایی‌های دنیا را می‌بینیم.

نکته: هرگز پنجره را با شوینده‌های سمی تمیز نکنید. پیشنهاد ما این است که از محلول سرکه سفید، آب و چند قطره اسانس روغنی استفاده کنید.

به درب خانه توجه بیشتری نشان دهید

در فنگ شویی درب خانه بیانگر آوا و ارتباط است. به علاوه دروازه‌هایی هستند که از طریق آن فرصت وارد خانه می‌شود. به همین دلیل است که در فنگ شویی گفته شده است به درب خانه باید توجه بیشتری نشان دهید.

دو نکته مهم در مورد درب خانه باید در نظر گرفته شود. اول: ابتدا مطمئن شوید که تمام درب‌های خانه تا 90 درجه قابل باز شدن است. هنگامی که پشت درب به هم ریخته و پر از وسایل باشد درب به طور کامل باز نمی‌شود. و این یعنی بستن تنها راه برای وارد شدن فرصت‌ها به داخل خانه.

دوم: مطمئن شوید که همه درب‌های خانه سالم است. لولاها بدون صدا هستند و درب به راحتی باز و بسته می‌شود. تمام این مسائل باعث می‌شود انرژی راحت‌تر مسیرش را به داخل خانه پیدا کرده و جریان پیدا کند.

موضع قدرت در فنگ شویی

یکی از مهم‌ترین اصول در فنگ شویی موضع قدرت است که تعیین کننده موضع شما در زندگی است. بنابراین این اصل فنگ شویی را باید در موقعیت تخت، میز و حتی اجاق گاز رعایت کنید. تخت نماینده خود شماست، میز نماینده شغل، و اجاق گاز نماینده ثروت و دارایی. زمانی که در کنار این وسایل قرار گرفته‌اید باید مطمئن شوید که درب در راستای آن قرار ندارد. به عنوان مثال زمانی که روی تخت خوابیده‌اید، پشت میز نشسته‌اید و یا در حال غذا پختن هستید دوست دارید درب جلوی دیدتان باشد. زمانی که در موضع قدرت قرار گرفته‌اید باید انرژی مثبت و بهترین فرصت‌ها را دریافت کنید.

حذف موانع از جلوی راه در فنگ شویی

نگاهی به مسیرهایی که در طول روز در خانه زیاد راه می‌روید بیندازید. یعنی از زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، به حمام می‌روید و تا زمانی که از خانه بیرون می‌روید. معمولا به بسیاری از موانع در خانه عادت کرده‌ایم و به همین دلیل آن‌ها را نادیده می‌گیریم. مثل چراغی که چشمک می‌زند، یا دربی که به سختی بسته می‌شود. رد شدن از راهروی تنگی که پر از وسایل است مانع به حساب می‌آید یا پیدا کردن لباس از کمدی که پر از لباس‌های انباشته شده روی هم است. به مرور زمان این موانع مشکلات زیادی را به وجود خواهند آورد.

اولین کاری که باید انجام دهید تشخیص مانع و در مرحله بعد رفع آن است.

فضا ایجاد کنید

درست است که درهم ریختگی در فنگ شویی اهمیت زیادی دارد اما در فنگ شویی ایجاد فضا بیشتر از منظم کردن مهم است. چگونه در زندگی‌تان فضا ایجاد می‌کنید؟ ابتدا از خانه خود شروع کنید. یک نقطه فیزیکی را در نظر بگیرید: مثل کشو دراور، اتاق، گوشه یخچال، میز و… سپس تمام وسایل غیرضروری را در این نقاط حذف کنید. وقتی چیزی را حذف می‌کنید در واقع جا برای فرصت تازه و جدیدتر فراهم می‌کنید. زمانی که فضا پر می‌شود خودتان را اذیت نکنید. زندگی راکد نیست. فضاهای باز پر می‌شود، سپس خالی می‌شود و دوباره پر می‌شود. هر شروع تازه‌ای را با آغوش باز بپذیرید. یک گوشه از خانه را پیدا کنید و در آن قسمت فضا ایجاد کنید.

پاکسازی فضا در فنگ شویی

در کنار فضاسازی باید خانه را پاکسازی نیز کرد. در کنار فضای فیزیکی باید فضای پرانرژی نیز ایجاد کرد و پاکسازی لازمه هر دو می‌باشد.

برای پاکسازی از تکنیک‌های مختلفی می‌توانید استفاده کنید. مثل دود کردن چوب پالو سانتو یا پخش کردن اسانس روغنی پرتقال شیرین. اگر به دنبال روش بسیار ساده‌ای برای پاکسازی فضا هستید که نیاز چندانی به ابزار خاصی ندارد کاری کنید که نور خورشید به داخل خانه بتابد. نور خورشید به تنهایی تمام فضای خانه را پاکسازی می‌کند.

با گل وگیاه انرژی را به خانه بیاورید

در فنگ شویی گیاهان متضمن انرژی زندگی هستند. گیاهان سبز خانگی زنده ما را به طبیعت وصل می‌کنند و نشاط را به خانه‌های‌مان می‌آورند. گیاهان سبز مثل آبمیوه‌های سبز ارگانیک می‌مانند که تازگی، سلامتی و سرزندگی را به خانه می‌آورند.

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید پیدا کردن گیاهی است که مراقبت از آن آسان بوده و مناسب فضای شما باشد. به عنوان مثال نور خانه را در نظر بگیرید. اگر زیاد با گل و گیاه آشنایی ندارید ابتدا با گیاه پتوس شروع کنید که مراقبت از آن زیاد هم سخت نیست.

شکرگزاری کنید

آخرین موردی که اهمیت زیادی هم دارد شکرگزاری است. به اعتقاد فنگ شویی همه چیز زنده است حتی فضا. انرژی زندگی “کی”  که به شما روح می‌دهد در فضای خانه نیز جریان دارد. خانه شما پناهگاه شماست. خانه جایی برای استراحت، تغذیه، جشن گرفتن و خیلی چیزهای دیگر است. شکرگزاری از خانه کار بسیار ساده ای است. فقط کافی است با فضایی که در آن زندگی می‌کنید به نرمی صحبت کنید و از آن شکرگزاری کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا