گیاهان و حیوانات

چگونه با حیوان خانگی خود دوست باشیم

حیوان خانگی می‌توانند به بهترین دوستان شما تبدیل شوند. اما برای اینکه این دوستی دوطرفه باشد؛ با ما همراه باشید تا نکاتی چند را با شما به اشتراک بگذاریم.

دوستی با حیوانات خانگی

زندگی با یک حیوان بسیار شبیه زندگی با یک دوست انسان است: تعیین مرزهای واضح ، رفتار با احترام به یکدیگر ، تأیید نیازهای یکدیگر و گذراندن زمان باکیفیت در کنار هم بسیار مهم است. بااین‌حال برخلاف زندگی با یک دوست انسانی ، حیوان خانگی شما ازنظر سایر موارد به غذا ، سلامتی ، مراقبت و محبت شما نیاز دارد. روش‌های خاصی که در آن با حیوان خانگی خوددوست می‌شوید بسته به نوع حیوان شما متفاوت خواهد بود.

آرام باشید

به‌طور مرتب نفس بکشید ، حرکات خود را آرام و آهسته انجام دهید (هرچند آن‌قدر هم کند نباشید که غیرطبیعی به نظر برسید ، زیرا این کار باعث ترسیدن برخی حیوانات خواهد شد) و با صدای آرام و عادی صحبت کنید. از بلند صحبت کردن خودداری کنید

تجسم کنید که اگر کسی در اطراف شما عصبی باشد ، چه احساسی خواهید داشت ،اگر فرد زیاد جوش می‌خورد و با صدای بلند و عصبی صحبت می‌کرد و حرکات سریع و تندوتیز را انجام می‌داد. این کار باعث می‌شود اکثر مردم حداقل کمی عصبی شوند. این اتفاق برای حیوانات نیز همین‌گونه است.

سعی کنید همیشه در هنگام برخورد با حیوانات خانگی خود آرام باشید ، مهم نیست که آن‌ها چه‌کاری انجام داده‌اند. اگر از آن‌ها بسیار ناراحت هستید ، یک‌لحظه قبل از برخورد با آن‌ها آرام شوید. شما می‌خواهید آن‌ها به شما احترام بگذارند ، نه اینکه از شما بترسند.

صبور باشید

متوجه باشید که  ساختن پیوند پایدار با حیوان خانگی خود می‌تواند مدتی طول بکشد. بعضی از حیوانات مانند توله‌سگ‌ها و بچه‌گربه‌ها ، به‌طور طبیعی ممکن است نسبت به پستانداران و خزندگان کوچک‌تر ، که ممکن است بیشتر مستعد رفتارهای دفاعی باشند ، راحت‌تر ارتباط برقرار کنند.

اگر حیوان خانگی شما فوراً با شما صمیمی نمی‌شود ، به او فرصت دهید. با رفتار مداوم ، مهربان ، احترام‌آمیز و استفاده مناسب از رفتارهای آرامش‌بخش ، باید بتوانید بر آن پیروز شوید.

مقاوم باشید

در هر کاری که انجام می‌دهید ، از تغذیه گرفته تا آموزش و هر آنچه در بین است ، سازگار باشید. حیوانات خانگی مانند کودکان هستند که برای احساس امنیت به ثبات و زمان نیاز دارند.

هنگامی‌که آن‌ها می‌دانند چه چیزی می‌توانند از شما انتظار داشته باشند ؛ به‌احتمال‌زیاد در اطراف شما احساس راحتی می‌کنند (مگر اینکه آنچه از شما انتظار دارند رفتار غیرقابل‌پیش‌بینی و پرخاشگرانه باشد … که آن‌ها دوست ندارند).

رئیس باشید

قوانین و مرزها را تنظیم کنید و آن‌ها را جدی بگیرید. برای تمرین این قوانین و مرزها با حیوان خانگی خود هرروز وقت بگذارید. اگر حیوان خانگی شما یک قانون را نقض می‌کند ، از زبان بدن و کلمات آرام اما محکم استفاده کنید تا به آن‌ها بگویید که کاری که انجام داده‌اند درست نیست. وقتی متوجه شدید که رئیس هستید ، درحالی‌که با آن‌ها مهربان و دوستانه هستید؛ قوانین را به محکمی اجرا کنید.

در سگ‌ها رهبر را “سگ آلفا” می‌نامند. سگ‌ها وقتی اطمینان دارند که شما رهبر آن‌ها هستید و می‌توانید برای آن‌ها تصمیم بگیرید .خوب است که احساس کنید با سگ خود “دوست” هستید ، اما سگ شما باید بداند که شما رهبر او هستید.

کنترل گربه‌ها آسان‌تر است ، زیرا آن‌ها اغلب دوست دارند که آلفا باشند. اگر گربه‌ی شما ؛ شمارا مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد (اغلب به شما حمله می‌کند یا قوانین خود را نادیده می‌گیرد) ، راه خوب برای آموزش آن این است که کارهای بد او را نادیده بگیرید ، و هنگامی‌که کارهایی را انجام می‌دهد که شما تأیید می‌کنید ، آن را ستایش کنید.

هرگز از اقدامات خشونت زا یا با صدای بلند حیوان خود را تنبیه نکنید

اگر حیوان خانگی شما کاری را انجام داده است که از آن رضایت ندارید ، با آرامش و قاطعیت به آن‌ها بگویید که کاری که کرده‌اند اشتباه بوده است. آزار و اذیت آن‌ها باعث می‌شود که آن‌ها بیشتر به شما حمله کنند ، نه اینکه از شما پیروی کنند.

زبان بدن حیوان خانگی خود را درک کنید

بسته به نوع حیوانی که به‌عنوان حیوان خانگی خود انتخاب کرده‌اید ، زبان بدن بسیار متفاوت است. اگر از زبان بدن حیوان خانگی خود اطمینان ندارید ، خرید کتاب یا خواندن برخی از وب‌سایت‌های اختصاص داده‌شده به حیوانات خاص را در نظر بگیرید. درک زبان بدن حیوان خانگی شما به شما کمک می‌کند تا ارتباط خوبی داشته باشید ، زیرا حتی می‌توانید برخی از مواضع ، اصطلاحات و صداهای آن‌ها را تقلید کنید تا پیام خود را به روشی که آن‌ها درک می‌کنند ارسال کنید.

وقتی سگ‌ها احساس استرس یا تهدید می‌کنند ، چشمانشان بزرگ‌تر از حد طبیعی خواهد بود. اگر سگ شما احساس خوبی ندارد ، ممکن است به نظر برسد که آماده برای پارس کردن است. اگر سگ شما به‌طور مستقیم به شما نگاه نمی‌کند ، اما از گوشه و کنار چشم‌های خود به بیرون نگاه می‌کند ، به‌طوری‌که بسیاری از سفیدی‌های چشم‌ها را می‌بینید (این “چشمان نهنگ” نامیده می‌شود) ، ممکن است او نزدیک به یک طغیان شدید باشد.

اگر گربه شما به شما نگاه کند و به‌آرامی چشمک بزند ، احتمالاً محبت را برقرار می‌کند. برای نشان دادن عشق خود می‌توانید این کار را در مقابل گربه خود انجام دهید. برای گربه‌ها ، بستن چشمان راهی برای نشان دادن اعتماد است. اگر گربه شما احساس خطر کند ، دم آن به‌صورت راست و صاف خواهد بود و پشت آن نیز قوس‌دار خواهد بود.

به علایق حیوان خود احترام بگذارید

متخصصان حیوانات دستورالعمل‌های کلی را در مورد آنچه از حیوانات انتظار دارند ، به ما می‌دهند ، اما مانند انسان‌ها ، اکثر حیوانات دارای تغییرات اخلاقی هستند. مهم این است که به فردیت حیوان خانگی خود احترام بگذارید ؛ سعی نکنید کاری کنید که کارهایی انجام دهید که به‌وضوح دوست ندارد. توجه داشته باشید که این به معنای این نیست که به حیوان خانگی خود اجازه دهید خانه شمارا اداره کند یا شمارا مورد آزار و اذیت قرار دهد. شما هنوز هم باید به‌طور مداوم در کنار قوانین و مرزهای خود بایستید.

جهان را از نگاه چشمان حیوان خانگی خود ببینید

در برخورد با حیوان خانگی خود همدل باشید. شما نمی‌دانید که در ذهنش چه می‌گذرد ، بنابراین بهتر است سعی کنید زبان بدن آن را بخوانید و سعی کنید تصور کنید که باید از چه روشی استفاده کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن با آن رفتار کنید.

یک سگ نجات ممکن است توسط صاحب قبلی خود مورد سوءاستفاده قرارگرفته باشد. سگ شما ممکن است قبل از دیدار با شما بیشتر زندگی خود را در خیابان‌ها ، همراه با گرسنگی و ترس سپری کرده باشد. شواهد زیادی وجود دارد (داستان‌های نجات بی‌شماری و فیلم‌های آنلاین) که نشان می‌دهد این سگ‌ها ، که ممکن است در ابتدا بدرفتاری کنند ، به صاحبان خود اعتماد می‌کنند و بالعکس. اگر سگ شما به‌گونه‌ای رفتار می‌کند که شما دوست ندارید، با آرامش ، آرام ، و به‌طور مداوم قوانین را تقویت کنید.

باهم بازی کنید

باهم بازی کنید. اگر نمی‌توانید مستقیم با حیوان خانگی خود بازی کنید ، بیاموزید که حیوان خانگی شما چگونه دوست دارد بازی کند (یا اینکه چگونه نژاد / گونه خاص آن‌ها بازی / می‌کند.) و تمام تلاش خود را برای انجام این کارها انجام دهید.خواه با شما باشد یا صرفاً در حضور شما باشد.

این امر ممکن است با یک گربه یا سگ راحت‌تر انجام شود ، زیرا هر دو بازی‌هایی می‌کنند که برای انسان‌ها شناخته‌شده‌تر است.مانند: پرتاب توپ به اطراف ، تعقیب یکدیگر (برچسب بازی) ، دویدن و پریدن.

باهم ماجراجویی کنید

سگ خود را برای پیاده‌روی به‌جایی که هرگز نبوده است ببرید. با ایگوانا یا مار روی شانه یا بازوی خود پیاده‌روی کنید (اگر اجتماعی است)؛ یک اسباب‌بازی جدید به خانه بیاورید و با گربه خود بازی کنید.با اضافه کردن اسباب‌بازی‌های جدید؛ آن‌ها را از کسالت دربیاورید. فقط در مورد آنچه معرفی می‌کنید باهوش باشید: برای مثال ، بیشتر گربه ها از رفتن به پارک مانند سگ‌ها لذت نمی‌برند.

چیزهای جدید به حیوان خانگی خود بیاموزید

بسیاری از حیوانات مختلف از یادگیری با حقه برای کسب پاداش مانند غذا یا اسباب‌بازی لذت می‌برند. ترفندهای جدیدی را به سگ یا گربه خود بیاموزید ، یا ترانه بنوازید و با پرنده خود آواز بخوانی.یک دوره مانع را برای موش خانگی خودتنظیم کنید و برای تکمیل دوره به او پاداش دهید.

با حیوان خود در تماس باشید

به معنای واقعی کلمه در خانه با آن‌ها باشید. بگذارید تا هنگام شام ، تماشای تلویزیون و خواندن کتاب ، در نزدیکی شما باشند. هرچه بیشتر در کنار یکدیگر باشید ، شانس بیشتری برای دوست شدن دارید. بسیاری از دارندگان مار می‌گویند مارها هنگام نشستن روی مبل یا رفتن به پیاده‌روی (یا حتی رانندگی) از پیچیدن دور بازو یا گردن لذت می‌برند. البته ، اگر مطمئن نیستید مار شمارا نوازش می‌کند یا سعی در خفه کردن شما دارد ، بهتر است آن را دور گردن خود نیاندازید.

به حیوان خانگی خود محبت نشان دهید

اگر حیوان خانگی شما نسبت به محبت جسمی شما احساس خوبی دارد ، آن را اجرایی کنید. با گربه ، سگ ، خزندگان ، پرنده و غیره خود را روی تخت خواب بخوابید.

با حیوان خانگی خود صحبت کنید

مطمئناً آن‌ها اکثر آنچه می‌گویید را درک نخواهند کرد ، اما اگر با آن‌ها با آرامش و مثبت صحبت می‌کنید ، به آن‌ها کمک می‌کند تا به حضور و صدای شما عادت کنند. وقتی به خانه می‌آیید ، حتماً به حیوان خانگی خود سلام کنید. این به شما کمک می‌کند تا با گفتن “سلام” در خانه ارتباط برقرار کنید.

حیوان خانگی خود را برای مدت‌زمان طولانی تنها نگذارید

اینکه چه مدت حیوان خانگی شما می‌تواند بدون شما تنها باشد ، به حیوان بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال گربه‌ها و خزندگان می‌توانند بدون صاحبانشان طولانی‌تر از سگ‌ها بمانند.

اگر می‌دانید که 24 ساعت دور خواهید بود و یک سگ در خانه‌دارید ، ترتیبی دهید که شخصی همراه سگ شما بماند. اگر گربه‌ای دارید ، احتمالاً کافی است مقداری غذای اضافی و آب را بیرون بگذارید ، و اگر گربه شما به‌ویژه مضطرب است ، ممکن است فردی را که گربه‌ها را به‌خوبی می‌شناسد وارد آن شود و یک یا دو ساعت با آن‌ها بگذراند.

مرتباً حضور حیوان خانگی خود را تأیید کنید

حیوان خانگی فقط بخشی از زندگی شماست ، اما برای آن‌ها ، شما کل زندگی آن‌ها هستید. به همین دلیل مهم است که وقتی در همان اتاق هستید ، به حیوان خانگی خود اهمیت دهید و آن‌ها را نادیده نگیرید. با دیدن آن‌ها خوشحال شوید. اینکه شما چگونه از دیدن آن‌ها لذت خود را نشان می‌دهید بستگی به نوع حیوان خانگی دارد.

یک سگ از گفتن یک سلام بامحبت لذت می‌برد.

ممکن است یک گربه فقط سلام بخواهد ، یا ممکن است بخواهد شما خم شوید و به او دست بزنید.

اطمینان حاصل کنید که قبل از تهیه یک حیوان خانگی ،از نگهداری آن برمی‌آیید

حیوانات خانگی مسئولیت‌های طولانی‌مدت دارند. ضروری است که شما اطمینان حاصل کنید که می‌توانید آن‌ها را تغذیه کنید و از آن‌ها مراقبت کنید. بودجه ماهانه‌ای را تهیه کنید که شامل مواد غذایی ، منابع و ویزیت‌های منظم دامپزشک باشد و در صورت بیمار شدن حیوان شما یک بودجه احتمالی برای ویزیت‌های دامپزشک اضافه کنید.

برای حیوان خانگی خود غذا و آب تازه فراهم کنید

این کار را هرروز ، در ساعات مداوم در طول روز انجام دهید (مثلاً صبح و شب). نکته اصلی در مورد همه حیوانات سازگار بودن است ، زیرا عدم نظم در زندگی آن‌ها می‌تواند باعث عدم امنیت و اضطراب شود.

اینکه هرچند وقت یک‌بار حیوانات خانگی خود را تغذیه می‌کنید به این نوع حیوان بستگی دارد: گربه‌ها و سگ‌ها حداقل باید دو بار در روز تغذیه شوند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا