سبک زندگیعمومی

کارهای عادی که فضانوردان نمی‌توانند انجام دهند

فضانوردان در فضای خارج از جو زمین دارای محدودیت‌ها و مشکلاتی هستند ؛ که در این مقاله قصد داریم به آن‌ها بپردازیم و با انها اشنا شویم.

فضانوردان نمی‌توانند گریه کنند

تصور کنید که در طی 100 روز زمین؛ در فضا بوده‌اید و در حال گپ زدن با خانواده و یا دوستانی که دل‌تنگ آن‌ها شده‌اید هستید؛ یا شاید مانند فضانورد “رندی برزنیک” در حین دور شدن از زمین صاحب  فرزند شده باشید. اگر اشک بریزید ؛ مانند اتفاقی که بر روی زمین می‌افتد و اشک روی گونه جاری می‌شود نخواهد بود؛ در عوض اشک مانند ژله در داخل چشم شما ثابت خواهد ماند زیرا هیچ جاذبه‌ای وجود ندارد تا اشک را به پایین چشمتان بکشاند.

فضانوردان نمی‌توانند حمام بخار بروند

آب در خارج از جو زمین بسیار گران‌قیمت و باارزش است. دکتر “دیوید دونووان” می‌گوید: دوش گرفتن روزانه ؛ جزیی از کارهایی است که امروزه بشر انجام می‌دهد ولی درگذشته این‌طور نبوده است. اما فضانوردان نیاز به شستشوی خوددارند و جالب‌تر این است که تحت یک سیستم هوشمند تبدیل آب ؛ آب اضافی که از شستشوی آن‌ها خارج می‌شود تبدیل به آب آشامیدنی می‌شود.

فضانوردان نمی‌توانند به‌طور مرتب به دستشویی بروند

زمین و گرانش آن باعث می‌شود که دستشویی ما به‌صورت شناور نباشند! فضانوردان باید اطمینان حاصل کنند که همه‌چیز در جای مناسب آن انجام می‌شود وگرنه به گفته دکتر “دیوید دونووان” یک سناریو خنده‌دار و خجالت‌آور اتفاق می‌افتد : احاطه شدن توسط ماهی‌های قزل‌آلای قهوه‌ای!!!

این در حالی است که فضانوردان مدفوع انسانی شناور را که دستشویی را ترک کرده‌اند را تعقیب می‌کنند!

فضانوردان نمی‌توانند بعضی نوشیدنی‌ها و غذاهای خاص را بخورند

نان ؛ پیتزا جز خوراکی‌هایی هستند که خوردنشان در فضا ممنوع است زیرا به‌سادگی به قطعات کوچک‌تر تبدیل می‌شوند و با وارد شدن به ماشین‌آلات سفینه یا چشمان فضانوردان ؛ باعث ایجاد خسارت می‌شوند.

به‌علاوه نوشیدنی‌های کربن دار مانند نوشابه به دلیل ایجاد تغییر فشار در بدن آنها ممنوع هستند.

فضانوردان قادر به نوشیدن الکل نیستند

هر شش روز کاری می‌تواند جرعه‌ای نوشیدنی الکلی داشته باشد! این قانون در سال 1972 اجرایی بود اما بعدها ناسا قانون عدم استفاده الکل در فضا را به دلیل خشم مردم نسبت به نوشیدن الکل را تصویب کرد. ( به‌طورکلی نوشیدن الکل چه در زمین چه در فضا برای سلامت انسان مضر بوده و شرعاً حرام است)

فضانوردان نمی‌توانند با قلم معمولی بنویسند

به گفته دکتر دونووان: درحالی‌که روسیه‌ای‌ها تنها از مداد برای نوشتن استفاده می‌کردند ؛ آمریکایی‌ها در تلاش برای ساختن مداد برجسته فیشر بودند. با این اوصاف ، مکانیک قلم فضایی فیشر به فضانوردان اجازه می‌داد تا با گرانش صفر بنویسند.

فضانوردان نمی‌توانند در تخت بخوابند

زمانی که دکتر دونووان ؛ فضانورد “جری لینگر” را در حالت سخنرانی دیده بود؛ او گفته بود : یکی از سخت‌ترین وفق پذیری ها در فضا عادت خوابیدن بر روی تخت است ؛ زیرا ما عادت به خوابیدن بر روی تخت بدون وجود جاذبه زمین را نداشتیم که بسیار اذیت کننده بود.

فضانوردان نمی‌توانند یک توپ گلف را شوت کنند

البته “آلن شفرد” فضانورد آمریکایی که توپ گلف را  روی ماه شوت کرد استثنا است. بعد از ضربه؛ توپ گلف مسافت زیادی را طی کرد زیرا گرانش ماه یک‌ششم گرانش زمین است.

فضانوردان نمی‌توانند مسیرهای خوش‌منظره‌ای را طی کنند

میانبر زدن در مسیر ؛ بدون وجود نیروی گرانش می‌تواند بسیار جذاب‌تر و آسان‌تر باشد. اگر شما بخواهید بر روی پشت‌بام بروید ؛ ابتدا باید نردبام بیاورید و سپس از آن بالا بروید ؛ اما فضا به شما این امکان را می‌دهد که به‌صورت مورب بالا بروید زیرا محدودیتی ندارید.

فضانوردان نمی‌توانند هدر دهند

دونووان می‌گوید: ما در حدود 60 سال در فضا بوده‌ایم و ذاتاً عادت زننده‌ای برای رها کردن آشغال‌هایمان داریم. مسافران فضایی مشابه اقیانوس‌های پلاستیکی ، ناخواسته اثری از بقایای معروف به آشغال‌های فضایی را به‌جا گذاشته‌اند. این متأسفانه صفت انسان‌هاست. ما فکر می‌کنیم فضا مکان بزرگی است اما وقتی همه این نقاط را نگاه می‌کنید به مشکل‌زا بودن رهاسازی آشغال‌ها پی می‌بریم.

فضانوردان نمی‌توانند عضلات خود را حفظ کنند

دونووان توضیح می‌دهد ، بدن ما عادت دارد که در برابر نیروی گرانش کار کند ، بنابراین در فضا ، فضانوردان توده استخوانی و عضلانی خود را از دست می‌دهند ، اما اگرچند دور بدوند فاجعه‌بار نیست. این فقط یکی از تصورات غلط در مورد ناسا است. ورزش به‌منظور حفظ عملکرد بدن در فضا به‌صورت تمرینات روزمره انجام می‌شود.

فضانوردان نمی‌توانند به روش معمولی آتش را خاموش کنند

جری لینگر هنگام آتش‌سوزی در ایستگاه فضایی “میر” بود. دونووان می‌گوید ، اولین واکنش وی باز کردن یک پنجره بود اما مطمئناً در فضا این کار جواب نمی‌دهد. در عوض ، فضانوردان از تجهیزات مهار آتش استفاده می‌کنند. دونووان توضیح می‌دهد که در فضا آتش‌سوزی متفاوت است زیرا کمبود اکسیژن وجود دارد.

فضانوردان نمی‌توانند چهره‌ای معمولی داشته باشند

حداقل برای چند روز اول در فضا؛ فضانوردان چهره‌های پف‌کرده پیدا می‌کنند ، زیرا هیچ جاذبه‌ای برای بیرون کشیدن مایعات از صورت وجود ندارد.

فضانوردان نمی‌توانند بدون ماسک چشم بخوابند

اگر فکر می‌کردید خواب فضانوردان به‌اندازه کافی پیچیده است ، باید بدانید که در فضا هر 90 دقیقه یک‌بار آفتاب طلوع می‌کند. این‌یکی از دلایلی است که آنها از ماسک خواب استفاده می‌کنند تا خواب منظمی داشته باشند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا