روانشناسی

6 راز مهم برای رسیدن به موفقیت

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه چیزی باعث می‌شود بعضی‌ها موفق شوند؟ و چرا آسان‌تر از بقیه به موفقیت می‌رسند؟

شاید تصور کنید که با خواندن مطالب و نکته‌های زیادی در رابطه با موفقیت می‌توانید به آن برسید. اما طولی نمی‌کشد که متوجه می‌شوید موفقیت برای هر کدام از ما آدم‌ها متفاوت است. موفقیت همان چیزی است که با رشدمان تغییر می‌کند و چیزی فراتر از تعیین یک هدف است.

بعد از این که به تعریف شفافی از موفقیت رسیدیم دیدگاهمان به زندگی هم تغییر خواهد کرد. با دیدگاه متفاوت، اهدافمان دسترس پذیرتر شده و سطح موفقیت‌ها و انگیزه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

موفقیت رسیدن به یک عمل، تکمیل مقصود و یا دستیابی به هدف است.

این تعریف تا حدودی درست است اما کمی مبهم است و تصویر درستی از موفقیت برای شخص خود شما نمی‌دهد.

پس اولین مرحله برای موفقیت این است که موفقیت چه مفهومی برای خودتان دارد. بعد از تشخیص این موضوع می‌توانید اهداف و نحوه رسیدن به آن‌ها را تعیین کنید.

دومین مسئله ذهنیت شماست. زیرا نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا دیگران به راحتی به موفقیت می‌رسند اما شما نه. در حالی که یک راه مشابه را طی می‌کنید. در نتیجه گیج و سردرگم می‌شوید. و سردرگمی و ناامیدی شما را به هیچ جا نمی‌رساند. زمانی که ذهنیت موفقیت را در ذهن پرورش می‌دهید افکار و احساسات‌تان از شما حمایت می‌کند. و این یعنی راحت‌تر به آنچه می‌خواهید می‌رسید.

موفقیت

لیستی که در ادامه مطلب آمده است 6 راز مهم برای ایجاد ذهنیت موفقیت است. اجرای این موارد به شما فرصت رسیدن به آنچه از زندگی می‌خواهید را می‌دهد.

یک تعریف شخصی از موفقیت داشته باشید

زمانی که به تعریف درستی از موفقیت برسید تاثیر مثبت روی ذهنیت خواهد گذاشت. در نتیجه موفق می‌شوید و احساس موفقیت می‌کنید. همه ما تعریف خاصی از موفقیت داریم. واقعیت این است که برای رسیدن به این تعریف باید ارتباط خوبی با خودمان داشته باشیم.

یک مکان آرام پیدا کنید و با خودکار و قلم بنشینید. شاید لازم باشد برای این کار تمرین تنفس عمیق و مدیتیشن نیز انجام دهید. وقتی ذهن‌تان آرام می‌شود از خودتان این سوال‌ها را پرسیده و روی کاغذ بنویسید.

موفقیت برای من چه مفهومی دارد؟

موفق بودن چه حسی دارد؟

صبور باشید. پاسخ این سوالات مستقیما به ذهن‌تان نمی‌رسد. تعریف شما از موفقیت بستگی به چیزهایی دارد که برایتان اهمیت و اولویت بیشتری دارد. ممکن است این افکار تا کنون در اعماق ذهن‌تان دست نخورده باقی مانده باشد اما هنگامی که از خودتان این سوالات را می‌پرسید بالاخره به پاسخ می‌رسید.

اهداف‌تان را مشخص کنید

جمله معروفی از استففان کاوی می‌گوید: در ذهن‌تان از آخر شروع کنید. زیرا وقتی نتیجه کار را تصور می‌کنید مراحل و گام‌های رسیدن به آن نیز روشن و شفاف می‌شود.

تعیین اهداف بیش از حد بزرگ یکی از اشتباهاتی است که بسیاری از مردم هنگام تعیین نتیجه مرتکب می‌شوند. مثل یک نقطه سیاه بزرگ وسط یک کاغذ سفید.

هدفی که تعیین می‎‎‎‌کنید باید مقاومت ناپذیر باشد زیرا هنگام تعیین هدف کاملا مجذوب آن می‌شوید. درست مثل اولین عنبه فصل در میوه فروشی می‌توانید آن را استشمام کرده و مزه اش را احساس کنید.

اهدافتان باید تازه و شاداب باشد و طوری نوشته شود مثل این که هم اکنون آن‌ها را تجربه کرده اید. در ذهن تان تصور کنید که به اهداف‌تان رسیده اید و یک تصویر کلی از آن بسازید.

چشم‌ها را ببندید و آنچه را در اطرافتان خواهید دید و حتی صداهایی که خواهید شنید را تصور کنید. رسیدن به آن هدف چه حسی دارد؟

وارد تصورات‌تان شوید و آن را تجربه کنید. درست مثل این که هم اکنون اتفاق افتاده باشد.

چشم‌ها را باز کنید و آنچه در تصورات‌تان دیدید، شنیدید و احساس کردید را بنویسید. برای رسیدن به آن هدف تاریخ تعیین کنید. اما روی کاغذ به زمان حال بنویسید.

در نتیجه 2 بار به آن چیزی که می‌خواهیم می‌رسیم. یک بار در تصورات و یک بار هم در واقعیت. وقتی اهداف را مرتبا روی کاغذ می‌خوانید و تصور می‌کنید به خودتان فرصت بیشتری برای رسیدن به آن‌ها می‌دهید.

با اهداف و رویاهای خود هماهنگ باشید

شاید زیاد درباره اهمیت هماهنگ بودن با اهداف شنیده باشید اما هنوز مطمئن نیستید که چه مفهومی دارد. هماهنگی کلید اصلی رسیدن به موفقیت است. و یعنی هماهنگ بودن اهداف با هر چیزی که برایتان مهم تر است. یعنی اهداف باید با ارزش‌های شما هم تراز باشد.

ارزش‌ها محرک‌های مهم و اصلی هستند و اگر اهداف‌تان را با آن‌ها هماهنگ ننویسید به سختی می‌توانید مسیر درست را پیدا کنید.

به عنوان مثال هدف‌تان این است که در کارتان پیشرفت کنید. و این یعنی باید وقت بیشتری را نسبت به قبل به کار بپردازید. وقت گذراندن با خانواده نیز یکی از ارزش‌های شماست. اما پرداختن به این هدف یعنی گذراندن وقت کمتری با خانواده.

اگر نتوانید این هدف را با ارزش‌های خود هم‌تراز کنید، خیلی زود انرژی و روحیه خود را از دست می‌دهید. یا خانواده را از دست داده و از کار نیز متنفر می‌شوید. تمام این موارد از جمله کاهش انرژی و پشیمانی باعث می‌شود هرگز نتوانید به هدف‌تان برسید.

هماهنگ بودن مرحله بسیار مهمی است که هرگز نباید نادیده گرفته شود. هنگام تعیین هدف به این فکر کنید که چگونه آن را با ارزش چیزهایی که برایتان مهم هستند هماهنگ کنید. و از همه مهم‌تر عوامل عدم هماهنگی را نیز در نظر بگیرید.

زمانی که متوجه عدم هماهنگی شدید مسیر هدف را تغییر دهید. به عنوان مثال در مثال بالا محدوده زمانی تعیین کنید و یا این که خانواده را در رسیدن به هدف دخالت دهید مثلا با آن ها سفر بروید.

هنگام تعیین هدف زمانی را به بررسی این گونه ناهماهنگی‌ها اختصاص دهید. این کار ارزش گذاشتن وقت و انرژی را دارد.

اقدام‌های بزرگ همیشه راه درست برای موفقیت نیست

خیلی‌ها معتقدند که کارهای بزرگ و اقدام‌های گسترده باعث می‌شود سریع‌تر به موفقیت برسیم. اما من معتقدم که یکی از کلیدهای اصلی موفقیت اقدام به کارهای پیوسته و هماهنگ است.

موفقیت در صورتی به دست می‌آید که از منطقه خود بیرون بیاییم. نه این که جهش‌های گسترده برداریم. با چنین دیدگاهی ممکن است غافلگیر و ناامید شوید.

به عنوان مثال هدف‌تان این است که 10 درصد مشتری‌های خود را افزایش دهید و شروع به ایجاد ارتباط شبکه‌ای می‌کنید. بعد از ششمین رویداد ارتباطی کاملا ناامید می‌شوید زیرا برای هیچ کدام از برنامه‌های خود هدفی تعیین نکرده‌اید. نه تنها مشتری پیدا نمی‌کنید بلکه برنامه‌ها و دورهمی‌های دوستانه را هم از دست می‌دهید. در نتیجه بعد از مدت کوتاهی انرژی خود را کاملا از دست می‌دهید.

در این مثال انجام اقدامات گسترده هیچ تاثیری ندارد زیرا هیچ هماهنگی با ارزش‌ها و اهداف‌تان ندارد. قرار نیست همه کارها را یکباره انجام دهید یا یک شبه به هدف برسید. این کار سریع‌تر شما را خسته و ناامید می‌کند.

بهترین روش این است کارهایی که قرار است انجام دهید را تقسیم بندی کنید. تعیین کنید که چه کارهایی بیشتر با اهداف‌تان هماهنگ است و سپس آن‎‎‌ها را اولویت بندی کنید. با این کار هم با ارزش‌های خود هماهنگ هستید و هم وقت برای انجام کارهای مهم دارید.

در مثالی که آوردیم روش‌های کاربردی برای پیدا کردن مشتری را پیدا کرده و در هفته دو الی سه روش را امتحان کنید. با این کار همیشه انرژی دارید و موثرتر به کارهای خود ادامه خواهید داد. هر چه اندازه تلاش‌های خود را کمتر کنید سرعت کارها بیشتر خواهد شد.

مقاومت و اراده نیازمندی‌های کلیدی موفقیت

نگرش شما نقش بسیار مهمی در سطح موفقیت دارد. اگر به راحتی ناامید شوید به سختی می‌توانید به آن چه از زندگی می‌خواهید برسید.

اگر نگرش‌تان این باشد که “من می‌توانم” مسیرتان به سمت موفقیت را پیدا خواهید کرد. منظور این نیست که کارهای بیهوده انجام دهید و در طولانی مدت پافشاری کنید. موفقیت واقعی زمان می‌برد و نیازمند نگرش خاصی است. اگر فردی را می‌شناسید که یک شبه موفق شده است حتما یکی از استثنائات است. موفقیت به یادگیری و تمرین نیاز دارد و گاهی سال ها زمان می‌برد. درست مثل کشاورزی که محصول را می‌کارد و مدت‌ها منتظر زمان برداشت محصول می‌شود. این قشر افراد حتی اگر محصولاتشان توسط طوفان یا هر حادثه طبیعی دیگر صدمه ببیند ناامید نمی‎‎‌شوند. هر کاری که نیاز باشد انجام می‌دهند و از نتیجه کار خود لذت می‌برند.

مثل یک کشاورز باشید. به مقاومت و پافشاری ادامه دهید تا به نتیجه دلخواه برسید. اگر راهی که می‌روید نتیجه نداد یک راه دیگر را انتخاب کنید. همیشه راهی برای رسیدن به موفقیت وجود دارد.

از ذهن و جسم به خوبی مراقبت کنید

رفتاری که با ذهن و جسم مان داریم تاثیر زیادی در میزان موفقیت ما دارد. همانطور که آنتونی رابینز می‌گوید ذهن ما آدم ها تاثیر زیادی در سلامت جسم‌مان دارد. و همینطور بالعکس: بدن‌مان تاثیر زیادی در وضعیت عاطفی و احساسی‌مان دارد.

هر دو عامل نقش موثری در نتیجه کارمان دارد. اگر احساس کمبود انرژی کنیم و یا دید منفی نسبت به یک تجربه خاص داشته باشیم هرگز به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید.

به عنوان مثال تصور کنید در یک جلسه شرکت کرده اید و به علت این که از خودتان به خوبی مراقبت نکرده‌اید احساس خستگی می‌کنید. هیچکس با شما صحبت نمی‌کند و شما احساس کمبود اعتماد به نفس می‌کنید زیرا احساس می‌کنید فرد مناسبی نیستید. این موضوع روی حالت چهره و نحوه ایستادن شما نیز تاثیر می‌گذارد. مردم از شما دوری می‌کنند زیرا رفتار شما را دوستانه نمی‌بینند. به همین دلیل دیگر به آن جلسه نخواهید رفت و با مشتری های جدید آشنا نخواهید شد.

از طرف دیگر اگر احساس پرانرژی بودن کنید هب راحتی با آدم‌ها ارتباط برقرار کرده و مشتری‌های جدید پیدا می‌کنید. پس نتیجه می‌گیریم که سلامت روانی تاثیر زیادی در نتیجه کار و رسیدن به موفقیت دارد.

برای سلامت ذهن و جسم باید یک برنامه روزانه داشته باشید. هر روز صبح قبل از شروع کارهای روزانه ورزشی که دوست دارید تمرین کنید. برنامه غذایی سالم داشته باشید و آب به اندازه کافی بنوشید. مدیتیشن و یوگا تمرین کنید. به طبیعت بروید و پیاده روی کنید.

سخن آخر

رازها و روش های زیادی برای موفقیت وجود دارد. که در این مقاله به 6 مورد از موثرترین آن ها اشاره کردیم. مهم انتخاب روش ها نیست بلکه مهم تداوم و پافشاری در ادامه دادن روش‌هاست.

زمانی که به تعریف موفقیت رسیدید دیگر متوجه می‌شوید که چه چیزهایی برایتان مهم است. در نتیجه ذهنیت خود را تقویت کرده و به آن چه از زندگی می‌خواهید می‌رسید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا