سایر

جزیره هایی که تا 80 سال آینده ناپدید خواهند شد

جزیره های زیادی در دنیا وجود دارند که به مرور زمان در اعماق آب‌ها فرو رفته و ناپدید می‌شوند. چه خوب است اگر قبل از ناپدید شدن‌شان فکری برای بازدید از آن‌ها بکنیم.

متاسفانه بالا آمدن سطح آب برای بسیاری از مناظر طبیعی از جمله جزیره‌ها خطرناک است. با وجود این که این پروسه بسیار آرام پیش می‌رود اما باعث شده بسیاری از جزیره‌های روی کره زمین تا قبل از قرن بیست و یکم ناپدید شوند. اگر آب شدن یخچال‌های طبیعی ادامه پیدا کند، یکی از مهیب‌ترین اتفاقات طبیعی که در دنیا رخ می‌دهد بالا آمدن سطح آب است.

جزایر سلیمان

جزیره های ناپدید شده

جزایر سلیمان مجموع 1000 جزیره در اقیانوس آرام هستند که به مرور زمان بالای سطح آب آمده اند. در واقع از سال 1993 سطح آب سالانه 8 میلی‌متر بالا آمده و سرعت آن به قدری زیاد است که مرکز استان چویسول 6.6 پا با سطح آب تفاوت دارد. به همین دلیل شهر جدیدی برای مردم این استان ساخته شده است.

طبق آمار منتشر شده در مجلات جغرافیایی پنج جزیره از جزایر سلیمان تا کنون ناپدید شده اند. به علاوه روستاهای زیادی هم در معرض نابودی هستند.

جزایر مالدیو

جزیره های ناپدید شده

جزایر زیبای مالدیو که مجمع الجزایری در اقیانوس هند بوده و هتل‌های زیرآبی زیادی در آن ساخته شده است نیز به آرامی در زیر اعماق آب‌ها فرو خواهد رفت. این جزایر به علت ارتفاع کمی که دارند، در مقابل بالا آمدن سطح آب بسیار حساس هستند. طبق آمار و تحقیقات به دست آمده کل جزایر مالدیو تا سال 2100 کاملا زیر آب مدفون خواهد شد.

جزایر پالائو

جزیره های ناپدید شده

از سال 1993 سطح آب جزیره پالائو سالانه به مقدار 0.35 اینچ بالا می‌آید و پیش بینی شده است که تا سال 2090 سطح آب دریا 24 اینچ بالاتر خواهد آمد. در برخی از روزهای ماه که ماه کامل شده و جزر و مد دریا افزایش پیدا می‌کند، حیاط بسیاری از خانه‌ها که به ساحل دریا نزدیک است از آب پر می‌شود. به همین دلیل برنامه ریزی شده است که مردم این جزیره را در آینده‌ای نه چندان دور به شهر دیگری منتقل کنند.

جزیره میکرونزی

جزیره های ناپدید شده

میکرونزی ایالتی است که از 607 جزیره در فاصله 2500 مایلی جنوب غربی هاوایی در اقیانوس آرام قرار دارد. به علت بالا آمدن سطح آب دریا چندین جزیره از این ایالت زیر آب دفن شده اند و چندین جزیره هم بسیار کوچک شده‌اند.

جزیره فیجی

جزیره های ناپدید شده

جزایر فیجی نیز از جمله جزایری هستند که ارتفاع کمی داشته و در مقابل افزایش سطح آب دریا بسیار آسیب پذیر است. در این جزیره روستایی به نام Vunidogoloa اولین روستایی بود ک هبه علت بالا آمدن سطح آب دریا تخلیه شد. پیش بینی شده است که سطح آب دریا تا سال 2050 به اندازه 43 سانتیمتر افزایش پیدا خواهد کرد. دمای اقیانوس نیز روی صخره‌های مرجانی تاثیر گذاشته و باعث تغییر رنگ آن‌ها شده است.

جزایر تووالو

جزیره های ناپدید شده

نخست وزیر تووالو، ایالتی در اقیانوس آرام جنوبی، اعلام کرده است که بالا آمدن سطح آب دریا و تغییرات آب و هوایی تهدیدی جدی برای جمعیت این ایالت محسوب می‌شود. در واقع تووالو یکی از حساس ترین مناطق روی زمین است که تحت تاثیر افزایش سطح اقیانوس قرار دارد. و برای 10 هزار شهروند این ایالت فاجعه به حساب می‌آید.

جزیره سیشل

جزیره های ناپدید شده

جزیره سیشل که در ساحل غربی آفریقا قرار دارد، در مقایسه با 6000 سال گذشته شاهد افزایش چشمگیری در سطح آب‌های اقیانوس بوده است. از آن جا که 85 درصد توسعه کشور در خط ساحلی قرار دارد، بالا آمدن سطح آب در چنین منطقه‌ای فاجعه به حساب می‌آید. همانطور که گزارش شده است، تنها 1 متر افزایش سطح آب بسیاری از جزایر کم ارتفاع را با خود به زیر آب خواهد برد. که در نتیجه 70 درصد از جمعیت خود را از دست خواهد داد.

جزیره کیریباتی

جزیره های ناپدید شده

برنامه ریزی شده است که تقریبا همه کسانی که در این جزیره زندگی می‌کنند را به علت افزایش سطح آب به منطقه دیگری منتقل کنند. رئیس جمهور کیریباتی در سال 2012 سرزمینی را در جزیره فوجی به عنوان بیمه تغییرات اقلیمی برای مردم سرزمینش خریداری کرده است. به گفته او کشورش در سال 2050 به یک منطقه غیرقابل سکونت تبدیل خواهد شد.

جزایر کوک

جزیره های ناپدید شده

جزایر کوک در نیوزیلند یکی دیگر از مجموعه جزایری است که تحت تاثیر افزایش سطح آب قرار دارد. پیش بینی شده است که تا سال 2090 سطح آب در این جزایر 55 سانتیمتر بالاتر خواهد رفت. این مقدار از بالا آمدن سطح آب به جاده‌ها، پل‌ها و بندرها آسیب خواهد رساند.

جزیره پولینزی فرانسه

جزیره های ناپدید شده

یکی دیگر از جزایری که پیش بینی شده است تا 100 آینده به گلی زیر آب خواهد رفته جزیره پولینزی فرانسه است. دولت پولینزی تصمیم دارد برای ساکنان این جزیره، جزایر شناور در تاهیتی بسازد.

جزیره تانگیر

جزیره های ناپدید شده

جزیره تانگیر در فاصله 20 کیلومتری ساحل شرقی ویرجینیا، از خیابان های باریک و فروشگاه‌های بسیار جذاب و دیدنی تشکیل شده است. به علت افزایش سطح دریا بیش از 60 درصد این جزیره از بین رفته و تا 50 سال آینده کاملا زیر آب خواهد رفت.

جزایر مارشال

جزیره های ناپدید شده

جزایر مارشال گروهی از جزایر بین هاوایی و استرالیا هستند که سطح آب سالیانه 7 میلیمتر بالا می‌رود. پیش بینی شده است که تا سال 2030 سطح آب 19 سانتیمتر بالا رفته و کاملا زیر آب خواهد رفت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا