روانشناسی عمومی

زبان بدن و نکاتی درباره آن که باید بدانید

درک زبان بدن می‌تواند به روابط نزدیک‌تری منجر شود زیرا ارتباطات غیرکلامی تا 60٪ از ارتباطات بین فردی را تشکیل می‌دهد.در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم. با ما همراه باشید

در زبان بدن به گریه کردن توجه کنید

در بیشتر فرهنگ‌ها گریه به دلیل انفجار احساسات در نظر گرفته می‌شود. اغلب اوقات گریه نشانه غم و اندوه تلقی می‌شود ، اما گریه کردن می‌تواند بیانگر خوشبختی باشد. گریه می‌تواند از طریق خنده و طنز به وجود آید. بنابراین ، هنگام ارزیابی گریه ، باید به دنبال سیگنال‌های دیگری باشید تا زمینه مناسب گریه را تعیین کنید.

برای دستیابی به همدردی یا فریب دیگران ، گریه نیز می‌تواند تغییر کند. این عمل به‌عنوان “اشک تمساح” شناخته می‌شود ، یک عملی که تمساح‌ها هنگام گرفتن طعمه “گریه می‌کنند” را ترسیم می‌کند.

به دنبال علائم عصبانیت و / یا تهدید باشید

علائم تهدید شامل ابروهای V شکل ، چشم‌های بیش‌ازاندازه باز و دهان باز است. زمانی که فرد بازوهایش رو محکم به هم بچسباند نشانه‌ای از عصبانیت فرد است.

به دنبال علائم اضطراب باشید

هنگامی‌که افراد دچار اضطراب می‌شوند ، دچار افزایش پلک زدن و حرکات صورت می‌شوند و دهان آن‌ها به‌صورت یک خط نازک کشیده می‌شود. افراد مضطرب همچنین نمی‌توانند دستان خود را در نقطه‌ای ثابت نگهدارند و دچار لرزش یا تکان دادن بیش‌ازحد دست خود می‌شوند. همچنین این افراد ممکن است پاهای خود را بیش‌ازاندازه بلرزانند و حرکات مختلفی با پاهایشان انجام دهند.

به دنبال علائم ابراز احساس خجالت بگردید

خجالت را می‌توان با دوری از ارتباط چشمی یا دور کردن نگاه ، چرخاندن سر ، و لبخندهای کنترل‌شده یا حتی لبخندهای عصبی نشان داد. اگر کسی زیاد به زمین نگاه کند ، احتمالاً خجالتی ، ترسو یا خجالت‌زده است. افراد نیز وقتی ناراحت هستند یا سعی در پنهان کردن احساسی دارند ، تمایل دارند که به پایین نگاه کنند. افراد غالباً وقتی در حال خیره شدن به زمین هستند ، در افکار و احساسات ناخوشایند هستند.

به ابراز احساس غرور و سربلندی توجه کنید

زمانی که مردم با نشان دادن یک لبخند کوچک ، سرشان را به عقب کج می‌کنند و دستشان را روی کمرشان می‌گذارند ، احساس غرور می‌کنند.

تشخیص دادن لمس کردن و حفظ حریم شخصی

این‌یکی از راه‌های برقراری ارتباط بین فردی است. نزدیکی جسمی و دوست داشتن سیگنال لمسی ، محبت و عشق.

افراد در روابط نزدیک به فضای شخصی کمتری نسبت به افراد غریبه نیاز دارند.

شایان‌ذکر است که فضای شخصی ازنظر فرهنگی متفاوت است؛ به خاطر داشته باشید که آنچه در یک کشور نزدیک در نظر گرفته می‌شود ، در کشور دیگر بسیار دور در نظر گرفته می‌شود.

چشمان شخص را بخوانید

مطالعات نشان داده است که وقتی افراد درگیر یک گفتگوی جالب هستند ، چشمانشان تقریباً 80٪ از اوقات روی صورت شریک زندگی خود متمرکز می‌شود. آن‌ها تنها به چشم‌های شخص دیگر تمرکز نمی‌کنند ، بلکه برای چند دقیقه روی چشم‌ها تمرکز می‌کنند ، سپس چشم‌ها به سمت بینی یا لب‌ها حرکت می‌کنند ، سپس دوباره به سمت چشم‌ها برمی‌گردند. آن‌ها ممکن است هرچند وقت یک‌بار به جدول نگاه کنند ، اما همیشه دوباره به سمت چشمان مخاطب خود بازمی‌گردند.

وقتی افراد در حین مکالمه به بالا و راست نگاه می‌کنند ، معمولاً به این معنی است که آن‌ها حوصله ندارند و قبلاً این مکالمه را تجربه کرده‌اند. تماس چشمی نیز اغلب به‌عنوان نشانه راست‌گوئی استفاده می‌شود. تماس چشمی بیش‌ازحد پایدار یا حتی تهاجمی نشان می‌دهد که فرد از پیام‌هایی که می‌خواهد برای دیگران ارسال کند بسیار آگاه است. بنابراین شخصی که می‌خواهد شخص دیگری را فریب دهد ، ممکن است تماس چشمی خود را تحریف کند ، که این‌یک نشانه گسترده شناخته‌شده دروغ‌گویی است.

بااین‌حال ، همان‌طور که در بالا ذکر شد ، به خاطر داشته باشید که هنگام ارزیابی ارتباط چشمی و دروغ گفتن ، تفاوت‌های فردی زیادی وجود دارد.

به وضعیت فرد نگاه کنید

اگر کسی بازوهای خود را در پشت گردن یا سرخود استراحت دهد ، فرد در حال بیان این است که او برای آنچه موردبحث است راحت است.

اندام‌های صلیب متقاطع معمولاً نشانه مقاومت و استقبال کم از شخص دیگر است. به‌طورکلی ، هنگامی‌که بدن به این‌گونه شکل داده می‌شود ، این نشانگر آن است که فرد ازنظر روحی ، عاطفی و جسمی خود را از شخص دیگری جدا می‌کند.

تماس چشمی را ارزیابی کنید

برقراری تماس چشمی نشانه‌ای از جذابیت است ، به‌عنوان‌مثال پلک زدن بیش از میانگین 6-10 بار در دقیقه می‌تواند نشانه‌ی علاقه باشد.

چشمک زدن همچنین می‌تواند نشانه‌ای از معاشقه یا جذابیت باشد. بااین‌حال ، به خاطر داشته باشید که این ممکن است در فرهنگ‌های مختلف معانی مختلف داشته باشد. برخی فرهنگ‌های آسیایی از چشمک زدن ناراحت می‌شوند و آن را بی‌ادبی می‌دانند.

به دنبال برخی از حالت‌های صورت باشید

لبخند زدن یکی از واضح‌ترین نشانه‌های جذابیت است. مطمئن شوید که می‌دانید چگونه لبخند اجباری را از لبخند واقعی رمزگشایی کنید. شما می‌توانید لبخندهای جعلی از واقعی را تشخصی دهید زیرا لبخند به چشم آن‌ها نمی‌رسد! لبخندهای اصلی معمولاً منجر به ایجاد لوزه‌های کوچک در اطراف چشم شخص می‌شوند (پاهای کلاغ). وقتی مردم لبخند تقلبی می‌کنند ، چروک‌ها را نمی‌بینید.

همچنین بالا آمدن ابروها به‌عنوان نشانه‌ای از معاشقه مشاهده‌شده است.

وضعیت ، حرکات و موضع فرد را در نظر بگیرید

معمولاً افرادی که به یکدیگر جذب می‌شوند سعی می‌کنند فاصله را با یکدیگر نزدیک کنند. این ممکن است به معنای گرایش بیشتر به سمت شخص مقابل باشد اما به شکل لمس کردن نیز می‌تواند باشد.

در نشان دادن جذابیت از تفاوت‌های جنسیتی آگاه باشید

زنان و مردان می‌توانند تفاوت‌هایی در نمایش جذابیت از طریق زبان بدن خود نشان دهند.

به‌احتمال‌زیاد یک مرد به جلو می‌رود و پیچ‌وتاب خود را به سمت شخص موردعلاقه خود سوق می‌دهد ، درحالی‌که در مقابل یک زن سعی می‌کند پیچ‌وتاب خود را دور کند و به عقب تکیه دهد.

یک مرد علاقه‌مند ممکن است دستان خود را از بالای سربلند کند و زاویه آن 90 درجه باشد.

هنگامی‌که یک زن جذابیت خود را نشان می‌دهد ، هر دو بازو ممکن است باز باشد و دست‌ها ممکن است بدن را در ناحیه بین باسن و چانه لمس کنند.

به تماس چشمی توجه کنید

تماس چشمی ، کانال ارتباطی با زیبایی ، اولین روش برای برقراری ارتباط است.افرادی که از این ابزار استفاده می‌کنند به‌راحتی و آزادانه افراد دیگر را ارزیابی می‌کنند. این افراد آخرین افرادی هستند که ارتباط چشمی را پایان می‌بخشند. اگر به دنبال ادعای قدرت خود هستید ، به خاطر داشته باشید که تماس چشمی مداوم می‌تواند ارعاب کننده باشد.

بیان صورت را ارزیابی کنید

شخصی که ادعای تسلط دارد ؛ برای برقراری ارتباط جدی از لبخند خودداری خواهد کرد و ممکن است در عوض اخم کند یا لب‌هایش را جمع کند.

حرکات و موضع را ارزیابی کنید

حرکات بدن می‌تواند میزان تسلط شمارا نشان دهند. اشاره کردن به دیگران و راحت صحبت کردن می‌تواند وضعیت شمارا در یک گروه به‌خوبی بلندمرتبه جلوه دهد. محکم دست دادن نیز می‌تواند تسلط شما بر دیگران را نشان دهد. قرار دادن دست‌ها در موقعیت‌های بالا به صورتی که کف دستان رو به پایین باشد می‌تواند نشان‌دهنده قدرت و تسلط باشد.

در نظر بگیرید که فرد چگونه فضای شخصی خود را مدیریت می‌کند

افرادی که از موقعیت بالایی برخوردار هستند ، معمولاً فضای فیزیکی بیشتری را در بین خود و افراد با موقعیت پایین‌تر ایجاد می‌کنند. اشخاص با موقعیت بالا نیز فضای فیزیکی بیشتری را برای نشان دادن تسلط خود بر اوضاع به دست می‌آورند. قدرت همچنین از طریق ایستادن در مقابل نشستن نشان داده می‌شود. ایستادن – و به‌ویژه در صف اول – به‌عنوان یک موقعیت قدرتمندتر دیده می‌شود.

 شانه‌های محکم و ایستاده نشان دهدِ اعتمادبه‌نفس بالا است. در مقابل شانه‌های افتاده و شل نشان‌دهنده اعتمادبه‌نفس پایین است.

دقت کنید افراد چه زمانی و چقدر دیگران را لمس می‌کنند

افرادی که در موقعیت‌های بالاتری قرار دارند تمایل دارند که تعداد دفعات بیشتری زیردستان خود را لمس کنند زیرا احساس اعتمادبه‌نفس بیشتری می‌کنند. در موقعیت‌های اجتماعی یکسان که دو طرف در موقعیت مساوی نسبت به یکدیگر قرار دارند؛ به یک اندازه تماس فیزیکی برقرار می‌کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا