تغذیه و سلامت

نحوه جلوگیری از سرماخوردگی یا آنفولانزا

زمانی که به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا می‌شوید؛ درمان سخت‌تر می‌شود. بنابراین پیشگیری بهترین درمان است. با ما همراه باشید تا نکاتی را بررسی کنیم.

دستان خود را بشویید

یکی از آسان‌ترین و مؤثرترین اقدامات برای جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا ، شستشوی مکرر دست‌ها است. این امر باعث کاهش تکثیر باکتری‌ها و ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا از فضاها یا سطوح معمول می‌شود.

قبل از استفاده از صابون روی دستان خود را مرطوب کنید. دستان خود را به مدت 20 ثانیه باقدرت شستشو دهید ، و مطمئن شوید که زیر ناخن‌ها ، بین انگشتان و جلوی و پشت دستان خود را کامل شسته‌اید.

دستان خود را زیرآب جاری بشویید و آن‌ها را با حوله تمیز خشک‌کنید.

اگر نمی‌توانید صابون و آب پیدا کنید با یک ضدعفونی‌کننده؛ دست را مالش دهید.

بینی و دهان خود را بپوشانید

هر وقت سرفه می‌کنید یا عطسه می‌کنید ، دست یا دستمال خود را بر روی بینی و دهان خود بگذارید. پوشاندن عطسه و سرفه خطر ابتلا به میکروب و ویروس‌های شمارا به حداقل می‌رساند.

سرفه یا عطسه در کنج آرنج خود را در نظر بگیرید، این ممکن است به جلوگیری از آلوده شدن دست و پخش میکروب به دیگران کمک کند.

بلافاصله دستمال استفاده‌شده را دور بریزید و سپس دستان خود را بشویید. همچنین ممکن است بخواهید دستان خود را بعد از سرفه یا عطسه بشویید.

از جمعیت دوری‌ کنید

سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار مسری است و عموماً درجاهایی که جمعیت جمع می‌شوند شیوع دارد. دوری کردن از جمعیت و یا فضاهای بسته ، ممکن است خطر ابتلا به ویروس در شما به حداقل برسد.

دست‌های خود را بعد از لمس سطوح در مکان‌های شلوغ بشویید. برای مثال دسته‌های درب (به‌خصوص دستگیره‌های توالت) ، سطوحی هستند که ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا می‌توانند در آن بمانند.

اگر احساس بیماری دارید ، حداقل یک روز در خانه بمانید تا خطر ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزای خود را  کاهش دهید ، یا با ابتلا به مریضی دیگر؛ پرونده خود را بدتر کنید.

از لمس صورت ، به‌خصوص دهان ، بینی و چشم خودداری کنید.

فضاهای مشترک را ضدعفونی کنید

سرماخوردگی و ویروس‌های آنفولانزا به‌راحتی در سطوح و فضاهای مشترک به‌ویژه در حمام‌ها و آشپزخانه‌ها پخش می‌شود. ضدعفونی کردن این مناطق می‌تواند به جلوگیری از انتشار ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند.

تمیز کردن را روی فضاهای رایج مانند توالت ، سینک حمام ، پیشخوان آشپزخانه و سینک آشپزخانه انجام دهید. دستگیره درب را ضدعفونی کنید.

مکان‌هایی را که بیشتر استفاده می‌کنید تمیز کنید

این موارد شامل اتاق‌خواب ، آشپزخانه ، اتاق غذاخوری ، اتاق نشیمن و حمام شما می‌باشد.

سلامتی دهان و دندان را رعایت کنید

عدم بهداشت صحیح دهان و دندان باعث می‌شود ورود میکروب‌ها به بدن آسان‌تر شود.

واکسینه شوید

اگرچه درمان قطعی برای آنفولانزا وجود ندارد ، اما می‌توانید هرسال علیه ویروس واکسینه شوید. این کار می‌تواند ایمنی شمارا در برابر شرایط مریضی در فصل سرما و آنفولانزا تقویت کند. در مورد اینکه آیا واکسیناسیون آنفولانزا گزینه خوبی برای شما است ، با پزشک خود صحبت کنید.

شما باید هرسال واکسن آنفولانزا دریافت کنید. واکسن شما از سال گذشته می‌تواند متفاوت‌تر باشد زیرا هرسال ویروس‌های جدیدی به وجود می‌آیند که در مقابل واکسن‌های سال‌های قبل مقاوم هستند.

هرکسی از سن شش‌ماهگی تا افراد بالای 65 سال می‌تواند واکسن آنفولانزا دریافت کند. آگاه باشید که درد در محل تزریق طبیعی است.

همچنین ممکن است بتوانید واکسن را به شکل اسپری بینی دریافت کنید. برخلاف سوزن زدن ، این کار درواقع یک نسخه ضعیف از ویروس را به بدن شما منتقل می‌کند ، بنابراین برای استفاده از اسپری بینی باید سیستم ایمنی قوی و سالم داشته باشید. اگر شیمی‌درمانی را طی می‌کنید و یا مصون هستید (از پیوند عضو یا بیماری مانند HIV) ، نمی‌توانید از این روش استفاده کنید.

تشخیص دهید که هیچ واکسنی برای سرماخوردگی وجود ندارد

برخلاف آنفلوانزا ، هیچ واکسنی برای سرماخوردگی وجود ندارد. بهترین راه برای پیشگیری از آن با استفاده از عادت‌های بهداشتی خوب و مراقبت از سلامت کلی شما است. رژیم سالم را حفظ کنید ، مرتباً ورزش کنید ، دستان خود را بشویید و غیره.

از تماس با افراد بیمار خودداری کنید

با هرکسی که می‌دانید دچار سرماخوردگی شده و یا افرادی که علائم سرماخوردگی را نشان می‌دهند ، از تماس نزدیک و یا طولانی‌مدت خودداری کنید. این کار ممکن است هرگونه باکتری یا ویروس را از تهاجم به سیستم بدن شما و مریض‌تر شدن بازدارد.

سعی کنید و با مهربانی خود را از تماس با افراد سرماخورده دور کنید. به‌عنوان‌مثال ، اگر یک دوست یا همکار با شما صحبت می‌کند یا می‌خواهد بیرون برود ، به‌سادگی چنین چیزی را بگویید ، “من خیلی متأسفم ، من تعهد قبلی دارم.”

از وسایل خود استفاده کنید

اطمینان حاصل کنید که وسایلتان را باکسی که مریض است به اشتراک نگذارید. این کار می‌تواند خطر حمله باکتری یا ویروس را به سیستم بدن شمارا به حداقل برساند.

درحالی‌که شخصی در خانه شما بیمار است از وسایل یک‌بارمصرف مانند فنجان و چنگال استفاده کنید.

برای به حداقل رساندن خطر آلودگی ، وسایلتان را برچسب بزنید.

وسایل مورداستفاده خود را با آب داغ یا ترجیحاً ماشین ظرف‌شویی بشویید.

داروهای جایگزین را امتحان کنید

برخی افراد به مزایای داروهای جایگزین برای پیشگیری و تسکین سرماخوردگی و آنفولانزا اعتقاددارند. اگرچه هیچ مدرک علمی قطعی در مورد اینکه “ویتامین C” یا “روی” می‌تواند از سرماخوردگی یا آنفولانزا جلوگیری کند ، وجود ندارد ، اما ممکن است این درمان‌ها برای شما مفید باشد.

علی‌رغم وجود اسطوره‌های رایج ، شواهد زیادی وجود ندارد که مصرف ویتامین C می‌تواند از سرماخوردگی یا سرمازدگی جلوگیری کند.

مطالعات روی” زینک (روی)” نشان داده اند که در صورت مصرف ؛ ممکن است علائم سرماخوردگی را کاهش دهد.

بدن خود را پر آب نگهدارید

مایعات کافی بنوشید تا جایگزین هرگونه احساس تب یا مریضی شود.

خود را هیدراته نگه‌دارید تا به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید و خطر ابتلا به بیماری را به حداقل برسانید. روزانه حداقل 9 فنجان مایع برای گرم نگه‌داشتن بدن لازم است ، درحالی‌که مردان حداقل به  فنجان 13نیاز دارند.

آب ، آب‌میوه ، آبگوشت یا چای‌های غیر کافئین دار بنوشید.

از نوشیدنی‌های کافئین دار ازجمله قهوه و چای خودداری کنید زیرا می‌توانند باعث کمبود آب شما شوند و علائم را تشدید کنند.

سوپ مرغ بخورید

اکنون مطالعات نشان می‌دهند که درمان خانگی طولانی‌مدت سوپ مرغ می‌تواند به سرماخوردگی و رفع علائم کمک کند. نوشیدن سوپ مرغ ممکن است به شما در رفع سرماخوردگی کمک کند یا به حداقل رساندن علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند. حتی بخار حاصل از سوپ داغ می‌تواند به کاهش علائم کمک کند.

سوپ مرغ می‌تواند از کمبود آب بدن جلوگیری کند.

توجه داشته باشید که سوپ مرغ به‌عنوان یک ضدالتهاب برای سیستم بدن شما عمل می‌کند. همچنین به‌طور موقت حرکت مخاط را از طریق بینی افزایش می‌دهد ، که به‌نوبه خود مقدار زمانی که ویروس در لایه بینی شما قرار دارد را محدود می‌کند.

از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید

الکل و محصولات دخانی ممکن است سرماخوردگی یا آنفولانزا را بدتر کند. از بین بردن یا محدود کردن این محصولات ممکن است مدت‌زمان علائم شمارا کاهش داده و به جلوگیری از عوارض کمک کند.

گلو خود را با آب‌نمک نرم کنید

غرق شدن با یک محلول نمکی ساده ممکن است به گلودرد کمک کند. اگرچه فواید آن موقتی است ، اما شما می‌توانید برای مقابله با التهاب هر زمان که لازم باشد از این روش درمانی استفاده کنید.

از لوزه یا اسپری استفاده کنید

مسکن‌های خفیف می‌توانند گلودرد را تسکین دهند. محصولاتی مانند لوزه‌ها و افشانه‌های حاوی اکالیپتوس یا کافور نیز می‌توانند هرگونه احتقان ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا را تسکین دهند.

از لوزه گلو استفاده کنید یا هر دو تا سه ساعت یک‌بار اسپری بمالید.

از جویدن یا بلعیدن لوزه‌های گلو خودداری کنید زیرا می‌توانند گلو شمارا بی‌حس کنند و باعث مشکلات بلع شوند.

داروهای ضد درد مصرف کنید

ممکن است دچار سرماخوردگی یا آنفولانزا همراه با درد بدن شوید. برای رفع هرگونه درد ، از داروهای مسکن، که ممکن است به شما در آرامش و بهبود سریع‌تر از سرماخوردگی یا آنفولانزا کمک کند.

برای تسکین دردهای بدن از استامینوفن ، ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم استفاده کنید.

استراحت کافی داشته باشید

اطمینان حاصل کنید که  استراحت دادن به بدن اجازه می‌دهد علائم شما تسکین پیدا کند و به شما در بهبودی سریع‌تر از سرماخوردگی یا آنفولانزا کمک کند. به محل کار و مدرسه نروید ، به‌خصوص اگر تب‌دارید. استراحت کافی همچنین خطر ابتلا سرماخوردگی به اعضای خانواده ، دوستان یا همکاران را به حداقل می‌رساند.

حداقل 8 ساعت خواب در هر شب و چرت زدن ، می‌تواند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند تا در برابر ویروس‌های سرماخوردگی و آنفولانزا مبارزه کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا