سایر

پدیده ای عجیب که فقط در فنلاند اتفاق می‌افتد

خیلی‌ها تصور می‌کنند همه جای دنیا را دیده و چیزی از شگفتی‌های دنیا نمانده که از قلم انداخته باشند. حتی اگر نیمی از دنیا را دیده باشید، بدون شک این پدیده عجیب که فقط در فنلاند اتفاق می‌افتد را ندیده‌اید. پدیده های عجیب زیادی در دنیای طبیعت اتفاق می‌افتد که باور کردنشان هم کمی سخت است. یکی از این پدیده‌ ها شکل گیری یخ‌های توپی شکلی است که در کنار ساحل دریا در فنلاند اتفاق می‌افتد.

 شاید با دیدن تصاویر این پدیده که در ادامه آمده است؛ با خودتان بگویید که چنین چیزی واقعیت ندارد. اما تردید نداشته باشید که این حادثه طبیعی کاملا واقعی است.

در ادامه با ما همراه باشید تا با این پدیده طبیعی بیشتر آشنا شوید.

پدیده در فنلاند

در زمان خاصی از سال در فنلاند یخ‌های توپی شکلی در اندازه‌های مختلف در کنار ساحل دیده می‌شود. این یخ‌های توپی شکل از دور بیشتر شبیه موجودات فضایی می‌مانند که روی زمین ظاهر شده‌اند. اما به شما اطمینان می‌دهم که آن‌ها موجودات فضایی  یا سحروجادو نیستند. بلکه واقعیتی هستند که علت شکل گیری آن‌ها آب و هوای یخ زده و امواج ساحلی می باشد.

برای شکل‌گیری چنین یخ‌های توپی شکلی دمای هوا باید زیر صفر باشد و همینطور هوا هم کمی طوفانی و ساحل هم شنی باشد.

یخ‌های توپی شکل معمولا دور چیزی مثل سنگریزه یا ماسه سنگ شکل می‌گیرند. وقتی یخ دور آن‌ها شکل می‌گیرد، باد آن را حرکت داده و حالت توپی شکل به آن می‌دهد. زمانی که امواج به آن‌ها اصابت می‌کند بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند.

برای شکل‌گیری این یخ‌ها موقعیت آن‌ها بسیار مهم است؛ زیرا باد زیاد مانع از توپی شکل شدنشان می‌شود. و بالعکس اگر باد نباشد یخ‌ها در کنار ساحل ثابت مانده و منجمد می‌شوند.

طبیعت همیشه چیزی برای سورپرایز کردن ما آدم‌ها دارد. در ادامه تصاویر بیشتری از این پدیده عجیب و باورنکردنی ببینید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا