گردشگری

چگونه در جنگل زنده بمانیم

گم‌شدن در جنگل می‌تواند یک وضعیت ترسناک باشد.در این مقاله به روش‌های پیدا کردن آب ؛غذا ؛درستن کردن پناهگاه؛برپا کردن آتش و فرار از جنگل می‌پردازیم.

بخش اول پیدا کردن آب

یک منبع آب شیرین را جستجو کنید

اولین چیزی که برای زنده ماندن در جنگل به آن نیاز دارید ، آب است که بتوانید آن را بنوشید. به دنبال نشانه‌هایی از آب شیرین در نزدیکی مناطق سرسبزی باشید که نشان می‌دهد آب در این نزدیکی هست.در مناطق کم ارتفاع که آب می‌تواند در آنجا جمع شود را بررسی کنید و به دنبال رد پای حیوانات جنگل باشید.درحالی‌که پیدا کردن آب آشامیدنی حیاتی است؛ به دنبال منابع آب سالم باشید تا دچار مریضی و مسمومیت نشوید.

اگر کوه‌هایی در نزدیکی هست ، به دنبال آب جمع شده در پای صخره‌ها باشید.

وجود حشرات مانند پشه‌ها و مگس‌ها به معنای وجود آب در نزدیکی آن است.

آب حاصل از اکسیژن زیاد اکسیژن (مانند آبشار بزرگ یا رودخانه پرخروش) به‌طورمعمول از منابع آب ساکن؛ مطمئن‌تر است.

آب باران را برای نوشیدن جمع کنید

آب باران یکی از ساده‌ترین و بی‌خطرترین راه‌های جمع‌آوری آب در جنگل است. اگر باران شروع شد ، هر ظرفی را که در خارج از باران است برای جمع‌آوری آب قرار دهید. اجازه ندهید که آب بیش‌ازحد طولانی در یک ظرف بماند ممکن است با باکتری‌ها آلوده شود.

شبنم صبحگاهی را با یک‌تکه پارچه جذب کنید

برای گرفتن شبنم صبح؛ از پیراهن، جوراب یا هر نوع لباس دیگر که از مواد جاذب مانند پنبه ساخته‌شده است استفاده کنید. یک علفزار با علف‌های بلند پیدا کنید و پارچه را در بالای چمن قرار دهید تا شبنم را برداشت کنید. پارچه را در داخل چمن تا زمانی که اشباع شود حرکت دهید ، سپس آب را بیرون بیاورید و آن را در یک ظرف جمع کنید.

شما می‌توانید بیشترین شبنم را درست قبل از طلوع آفتاب جمع کنید.

مراقب باشید که شبنم را از گیاهان سمی جمع نکنید.

سوراخی برای یافتن آب شیرین حفر کنید

ممکن است بتوانید با حفر سوراخ به‌اندازه کافی و عمق مناسب به آب شیرین قابل‌نوشیدن دست پیدا کنید. از بیل برای حفر سوراخ استفاده کنید. سوراخ را به‌اندازه کافی گسترده کنید تا بتوانید به‌راحتی آب را از سوراخ بیرون بیاورید. صبر کنید تا گل فرونشیند تا آب پاکیزه را برداشت کنید.

اگر مقداری برف پیدا کردید آن را ذوب کنید

اگر در جنگل یخ یا برف بر روی زمین پیدا می‌کنید ، آن را جمع کنید تا بتوانید آن را برای آب آشامیدنی تازه ذوب کنید. می‌توانید یخ یا برف را در یک ظرف قرار دهید و در کنار آتش قرار دهید تا آن را ذوب کند.

برف یا یخی را جمع کنید که رنگی متمایل به آبی داشته باشد. یخ خاکستری یا مات دارای غلظت زیادی نمک است که در صورت نوشیدن می‌تواند حتی بیشتر از قبل شمارا تشنه کند.

هر آبی که پیدا کردید را تصفیه کنید

بسیار مهم است که شما آبی که جمع‌آوری می‌کنید را تصفیه کنید. خواه این آب از برف ؛ رودخانه یا چشمه باشد! در آب باکتری‌هایی وجود دارد که باعث مریضی و حتی مرگ شما می‌شود. از یکپارچه استفاده کنید تا تکه‌های بزرگ‌تر آشغال ها را بیرون بکشید سپس آب را به مدت 10 دقیقه بجوشانید.

اگر ظرفی برای جوشاندن آب ندارید ، می توانید یک بطری پلاستیکی شفاف را با آب پرکنید ، درب آن را ببندید ، و بطری را به مدت 6 ساعت در زیر نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا آن را تصفیه کند.

قسمت دوم ساختن یک پناهگاه

یک منطقه خشک و صاف بین 2 درخت با شکاف در تنه ؛ جستجو کنید

در صورت امکان ، سعی کنید 2 درخت را پیدا کنید که دارای شاخه‌هایی در حدود 1.5 متر از زمین داشته باشند و از یکدیگر 3 متر فاصله داشته باشند. منطقه بین درختان را از سنگ و آوارها را پاک‌کنید تا دراز کشیدن راحت‌تر باشد.

یک شاخه به ضخامت 15 سانتی‌متر و طول حدوداً 3 متر پیدا کنید

برای تشکیل پناهگاه خود به یک تیر پشتیبانی نیاز دارید ، بنابراین به دنبال یک شاخه درخت محکم باشید که پوسیده نشود. هر چه شاخه محکم‌تر باشد ، برای شکل‌گیری ساختار پناهگاه شما بهتر خواهد بود.

شاخه رابین دو درختی که به شکل V هستند بگذارید

درجایی که درخت شکاف دارد و شکل “V” را تشکیل می‌دهد ، 1 انتهای شاخه را قرار دهید تا آن را به‌عنوان یک تیر پشتیبانی نگه‌دارید

انتهای دیگر شاخه را در شکاف درخت دیگر قرار دهید

با قرار دادن انتهای دیگر در شکاف یک درخت مجاور ، یک قاب افقی را با شاخه اصلی تشکیل دهید.

اگر درخت دیگری ندارید ، می‌توانید انتهای دیگر شاخه اصلی را روی زمین بگذارید، اما سرپناه شما کوچک‌تر خواهد بود.

شاخه‌های باریک‌تری را به شاخه اصلی تکیه دهید تا پناهگاه شما مستحکم شود

دسته‌ای از شاخه‌هایی را که به‌اندازه کافی طولانی هستند برای قرار دادن در مقابل شاخه اصلی پناهگاه خود جمع کنید. سعی کنید تا حد امکان آن‌ها را نزدیک نگه‌دارید. سعی کنید از شاخه‌های خشک یا تازه به‌جای مرطوب و پوسیده استفاده کنید.

شاخه برگ‌ها را روی پناهگاه بگذارید تا از شما محافظت کنند

پس از تشکیل ساختار پناهگاه خود ، از شاخه‌های کوچک‌تر ، برگ‌دار یا برگ‌های پهن استفاده کنید تا لایه‌ای عایق برای حفاظت در برابر گرما و تأمین پوششی برای باد و باران ایجاد شود. به‌منظور کاهش اندازه ، برگ‌ها و شاخه‌های کوچک را روی قاب قرار دهید تا یک‌لایه ضخیم ایجاد شود.

برای درست کردن تختخواب در داخل جنگل از برگ‌ها استفاده کنید

سعی کنید با پیدا کردن مواد نرم مانند برگ یا برگ سوزنی کاج و گذاشتن آن‌ها روی زمین داخل پناهگاه خود ، پناهگاه خود را تا حد امکان راحت کنید. قبل از قرار دادن آن در پناهگاه خود ، حشرات یا عنکبوت‌ها را روی این مواد بررسی کنید.

قسمت سوم پیدا کردن غذا

به دنبال حشرات قابل‌خوردن در جنگل باشید

حشرات به‌آسانی قابل گرفتن و کشتن هستند و با پروتئین و چربی‌هایی همراه هستند که به شما در زنده ماندن در جنگل‌ها کمک می‌کند. برای جستجوی مورچه‌ها ، موریانه‌ها ، سوسک‌ها ، در زیر تنه‌های پوسیده را بررسی کنید. همچنین مراقب کرم‌های موجود در خاک باشید. شما می‌توانید بیشتر حشرات را خام بخورید ، اما از عنکبوت‌ها ، کنه‌ها و مگس‌ها خودداری کنید.

حشرات دارای پوسته بیرونی سخت مانند سوسک و ملخ باید 5 دقیقه قبل از خوردن طبخ شوند تا هرگونه انگل از بین برود. با یک چوب آن‌ها را به سیخ کشیده و روی آتش نگه‌دارید تا پخته شوند.

انواع توت‌های خوراکی وحشی را برای غذا انتخاب کنید

هرگز انواع توت‌هایی را که نمی‌توانید به‌طور کامل تشخیص دهید ، مصرف نکنید زیرا بسیاری از آن‌ها سمی هستند. برای ایمن بودن ، به خوردن انواع توت‌هایی  مانند توت سیاه ، تمشک و توت‌فرنگی وحشی روی بیاورید.

همیشه از انواع توت سفید پرهیز کنید ، زیرا بیشتر آن‌ها برای انسان سمی هستند

اگر آموزش‌دیده‌اید؛ به دنبال قارچ‌های خوراکی در جنگل باشید

به دنبال قارچ‌های وحشی در نزدیکی مناطق تاریک و مرطوب یا درختان پوسیده بگردید. اما بسیار مراقب باشید زیرا اگر قارچ اشتباهی بخورید ، می‌توانید بسیار بیمار شوید و به‌طور بالقوه می‌میرید. اگر در مورد سالم بودن قارچ مطمئن نیستید ، آن را میل نکنید!

قارچ کالری زیادی و پروتئین زیادی را در اختیار شما قرار نمی‌دهد. تلاش برای پیدا کردن قارچ می‌تواند انرژی زیادی از شما بگیرد پس احتمالاً بهتر است که به دنبال غذاهای وحشی دیگر باشید.

به دنبال علوفه خوراکی در جنگل باشید

تعداد زیادی از گیاهان وحشی در جنگل وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را بخورید ، اما باید مطمئن شوید که گیاهانی را جمع می‌کنید که سمی نیستند. به جستجوی برگ‌های قاصدک ، برگ‌های سبز برگ درخت نخودچی و سمغ خوراکی درختان بروید. اگر مطمئن نیستید که چه گیاهی را انتخاب کنید ، آن را نخورید.

گیاهان خوراکی را که می یابید بشویید.

اگر سیم‌دارید یک تله بسازید

تله یک‌راه ایمن و نسبتاً آسان برای گرفتن حیوانات کوچک مانند خرگوش و سنجاب است. یک قطعه سیم یا سیم به طول 2.5 فوت (0.76 متر) طول بکشید ، یک حلقه را در یک انتها بسازید و گره بزنید. سپس انتهای مخالف رشته یا سیم را از طریق گره  فشار دهید تا یک دایره بزرگ تشکیل شود. حلقه تله را بر روی مسیر حرکت حیوانات قرار دهید.

هر 24 ساعت یک‌بار تله را بررسی کنید تا ببینید آیا چیزی گرفتارشده است یا خیر.

از شکار حیوانات بزرگ جنگل خودداری کنید

درحالی‌که گوزن‌ها و خوک‌های وحشی دارای گوشت مغذی هستند ، در صورت نداشتن اسلحه مناسب برای شکار این حیوانات ،ممکن است آن‌ها را به شما آسیب برسانند. حتی اگر می‌توانید یک گوزن یا خوک را بکشید ، ممکن است شما ابزار لازم برای حفظ مقدار زیادی گوشت را نداشته باشید.

قسمت چهارم برپا کردن آتش

به دنبال مواد خشک در جنگل باشید

به دنبال چمن خشک ، برگ ، پوست درخت ، سوزن کاج یا هر ماده قابل اشتعال کوچک دیگری که می‌توانید در منطقه بیابید ، جستجو کنید.

شاخه‌ها و مواد اولیه را دسته کنید

برافروختن باید شامل موادی باشد که هنگام روشن کردن سریع آتش بگیرند. از چوب‌های خشک ، شاخه‌ها ، یا پوست درخت استفاده کنید تا به‌عنوان سوخت شما استفاده شود.

می‌توانید شاخه‌های بزرگ‌تر را به قطعات کوچک‌تر شکسته و از آن‌ها استفاده کنید.

کنده‌های بزرگ‌تر را به‌عنوان سوخت جمع‌آوری کنید

قبل از شروع آتش‌سوزی ، باید سوخت کافی را برای ادامه کار خود جمع کنید. به دنبال چوب خشک در آن منطقه و در نزدیکی جایی که قصد دارید آتش خود را شروع کنید باشید.به دنبال چوب خشک و شکننده باشید زیرا چوب تازه یا سبز زمان بیشتری می‌سوزد.

چوب‌های سخت مانند بلوط و افرا به مدت طولانی می‌سوزند.

چوب‌ها را بچینید

چوب هارا به صورت مخطورطی شکل در کنار هم بگذارید و در وسط سوراخی برای رسیدن اکسیژن قرار دهید

از آتش برای گرم نگه‌داشتن خود ، پختن غذا و تصفیه آب جنگل استفاده کنید

آتش؛ زنده ماندن در جنگل را برای شما بسیار آسان‌تر می‌کند. از آن برای گرم نگه‌داشتن خود استفاده کنید تا دچار سرمازدگی نشوید. غذای خود را روی آتش بپزید و از گرما برای جوشاندن آب استفاده کنید تا آلودگی‌ها را از بین ببرد.

هنگامی‌که آتش خود را آغاز کردید ، سعی کنید آن را حفظ کنید. هنگامی‌که به خواب می‌روید ، یک کنده بزرگ روی آن قرار دهید تا زغال‌سنگ تا صبح دوام آورد.

مرحله پنجم خارج شدن از جنگل

اگر در جنگل گم شدید وحشت نکنید

گم‌شدن باعث ایجاد ترس در شما می‌شود و تصمیم‌گیری و قضاوت شمارا با مشکل همراه می‌کند.نفس عمیق بکشید و بر روی برنامه خود تمرکز کنید.

از استفاده بیش‌ازحد انرژی خودداری کنید

در صورت گم‌شدن در جنگل ممکن است برای شما مشکلاتی پیش بیاید. اگر گم شدید ، سعی کنید با انجام کارهایی مانند دویدن و فریاد برای کمک ، عرق نکنید و انرژی زیادی مصرف نکنید. در انجام کارهایی مانند ساختن سرپناه ، آتش‌سوزی و جستجوی آب به‌اندازه توان خود انرژی مصرف کنید.

اگر گم شدید در همان‌جا بمانید

اگر به هر دلیلی در جنگل گم شوید ، مردم در آخرین مکان شناخته‌شده شما به دنبال شما می‌گردند. تلاش برای یافتن راه خود می‌تواند باعث گم‌شدن بیشتر شما شود و پیدا کردن دیگران برای شما سخت تر شود. برای فرصتی بهتر برای نجات در جنگل در یک مکان بمانید.

مکان خود را با سیگنال‌های دود اطلاع دهید

آتش بسازید و یک دسته از برگ‌های سبز یا کاج‌های سوزنی را اضافه کنید تا دود زیادی ایجاد شود. یک شاخه بزرگ با برگ‌های سبز بر روی آن گذاشته و 3-4 ثانیه آتش را بپوشانید تا دود از فرار نکند. سپس برگ‌ها را جدا کنید و اجازه دهید دود فرار کند. این روند را تکرار کنید تا خطی از دودهای ابری در آسمان تشکیل شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا