طب سنتی

آموزش گام به گام انجام ماساژ سر هندی

ماساژ سر هندی یک روش عالی برای رفع تنش و کاهش استرس است. انجام این ماساژ آسان می باشد؛ پس با ما همراه باشید تا آموزش مختصری داشته باشیم.

برای شروع ماساژ یک صندلی راحت در یک اتاق آرام قرار دهید

شما باید دقت کنید که فردی که می خواهید ماساژ بدهید در مکان آرام و ساکت باشد. صداهای بلند و صداهای اضافی می تواند تاثیر ماساژ را کم کند.یک مکان آرام پیدا کنید و یک صندلی در آنجا بگذارید تا بتوانید ماساژ هندی را شروع کنید. یک اتاق خالی یا یک دفتر آرام ، فضاهای بسیار خوبی برای انجام ماساژ سر هند است.

اطمینان حاصل کنید که فردی که ماساژ می یابد تنها در یک اتاق آرام قرار دارد.

موسیقی روشن کنید تا فضایی آرامش بخش برای ماساژ ایجاد کنید

گذاشتن موسیقی آرام می تواند به ناپدید شدن هرگونه صدای پس زمینه ای کمک کند و به فرد در آرامش ماساژ کمک کند. مهم است که آنها آرام باشند و عضلاتشان را شل کنند تا بتوانید ماساژ سر بهتر و با کیفیت تری به آنها بدهید.

شمع های فانتزی را برای ایجاد روحیه ای آرام در اتاق قرار دهید

شمع می تواند در فضایی که ماساژ سر هندی خود را انجام می دهید ، به ایجاد یک فضای آرامش کمک کند. یک یا دو شمع را روشن کنید تا فرد بیشتر از حواس پرتی خود دور شود و بهتر بتواند وارد یک ذهن آرام و خلوت شود. از شمع های معطر استفاده کنید تا حس آرامش بخش دیگری به اتاق اضافه کنید. رایحه ای آرامش بخش مانند اسطوخودوس ، یاس یا نعناع را انتخاب کنید.

وقتی ماساژ را تمام کردید حتماً شمع ها را بیرون بیاورید تا از خطر آتش سوزی جلوگیری کنید.

اطمینان حاصل کنید که دمای اتاق مناسب برای ماساژ باشد

یک محیط سرد و خشک باعث می شود تا فرد از ورود به یک حالت آرامش روحی و روانی دور شود. اما اگر اتاق خیلی گرمباشد ، این امر باعث حواس پرتی می شود. قبل از شروع ماساژ ، دمای اتاق را در حدود 72 درجه فارنهایت (23 درجه سانتیگراد) تنظیم کنید.

از فرد بخواهید که در صورت احساس درد یا ناراحتی در حین ماساژ به شما بگوید

قبل از شروع ماساژ سر هندی ، به شخصی که قصد ماساژ دارید بگویید که اگر احساس درد یا فشار کرده اید ، به شما اطلاع دهد. شما می خواهید که آنها به شما اعتماد کنند تا بتوانند بیشتر از مزایای ماساژ سر استفاده کنند. آنها از ماساژ سر نباید احساس درد در گردن یا شانه های خود کنند.

اگرچه ممکن است فشار خاصی از طرف شما وجود داشته باشد ، اما از آنها بخواهید که اگر فشار بیش از حد زیاد باشد ، به شما بگوید تا بتوانید به درستی ماساژ بدهید.

ابتدای ماساژ شانه ها را به گردن نزدیک کنید و به سمت داخل فشار دهید

با قرار دادن دستان روی شانه های فرد شروع کنید و عضله ذوزنقه شکل بزرگی را که گردن آنها به شانه های آنها وصل میکند را به آرامی فشار دهید. با فشار دادن آن بین کف دست و انگشتان و اعمال فشار سبک ، ماهیچه را بگیرید. ماهیچه را رها کرده و دست های خود را به سمت پایین شانه ها حرکت دهید تا بخش دیگری از ماهیچه را بکشید و فشار دهید.

بعد از هر فشار دستان خود را در حدود 2 اینچ (5.1 سانتی متر) به پایین ببرید تا تمام عضلات بزرگ شانه ها و قسمت بالایی آنها را بپوشانید.

از انگشت شست خود برای فشار آوردن به شانه استفاده نکنید.

حلقه های کوچک با انگشتان دست خود را در هر طرف ستون فقرات آنها بسازید

دستان خود را روی شانه ها در نزدیکی گردن آنها قرار داده و انگشتان شست دست خود را دراز کنید. برای ایجاد حرکات دایره ای کوچک در هر طرف ستون فقرات آنها از فشار کم استفاده کنید. راه خود را تا گردن بکشید و تا زمانی که به خط موی شخص نرسید ، دایره های کوچکی بسازید.

هنگامی که به خط مو رسیدید ، دستان خود را به سمت پایین شانه ها بکشید و دوباره از هر طرف ستون مهره ها را به شکل دایره های کوچک بکشید.

روند را 2-3 بار تکرار کنید ، هر بار کمی فشار بیشتری وارد کنید.

ساعد خود را در امتداد شانه ها بچرخانید تا تنش آزاد شود

ساعد خود را در هر طرف گردن آنها قرار دهید. مچ دستان خود را به سمت خارج بچرخانید تا استخوان ساعد را در امتداد عضلات بالای شانه های فرد بپیچانید. این باعث می شود عضلات شانه های آنها ماساژ داده شود و عضلات گردن آنها را بکشید.

با کف دست خود حرکتی آرام به پشت گردن آنها وارد کنید

دست خود را روی گردن شخص قرار دهید و به آرامی آن را با کف دست خود فشار دهید. فشار را رها کنید و با فشردن گردن و رها شدن آنها چند بار دیگر این روند را تکرار کنید.

فشار دادن پشت گردن آنها با کف دست شما باعث آرامش آنها می شود و همچنین گردش خون را بهبود می بخشد.

گردن آنها را بین انگشت شست و کف دست خود نکشید. فقط از کف دست خود استفاده کنید.

گردن فرد را گرفته و با دست دیگر ماساژ دهید

به سمت چپ شخص قدم بگذارید و دست راست خود را روی قسمت پشت گردن آنها قرار دهید. سپس کف دست چپ خود را بر روی پیشانی قرار دهید تا سرشان از حرکت نکند. انگشتان خود را باز کنید تا سر فرد را با دست راست بگیرید و همزمان سر آنها را سر دهید. وقتی به خط موهایشان رسیدید متوقف شوید و از پایین شروع کنید.

حرکت را حدود 5 بار تکرار کنید.کف دست چپ شما باید به آرامی در مقابل پیشانی فرد بماند تا از خم شدن سر آنها به جلو؛ جلوگیری شود.

سر را به آرامی خم کنید ، سپس آن را به عقب تکیه دهید

با دست راست خود در قسمت موی سر و کف دست چپ خود در مقابل پیشانی آنها ، به آرامی اجازه دهید سرشان بدون اینکه مجبور به کشش یا فشار شود به جلو خم شود. سپس ، به آرامی سر را به حالت عمودی اصلی خود برگردانید.این حرکت را 3 بار تکرار کنید.

اجازه دهید سر آنها در دامنه طبیعی حرکت خود حرکت کند ، سعی نکنید کشش در سر ایجاد کنید.

سرشان را به چپ و راست تکیه دهید تا گردن خود را دراز کند

در پشت فرد بایستید ، دست راست خود را روی شانه راست آنها نزدیک به گردن آنها قرار دهید. با استفاده از دست چپ؛ سرا را به آرامی به سمت راست فشار دهید. سپس دست چپ خود را روی شانه چپ قرار دهید و از دست راست خود استفاده کنید تا به آرامی سرشان را به سمت دیگر سوق دهید.

سر را به آرامی حرکت دهید و گردن  را دراز کنید تا برای آنها راحت باشد و گرفتگی ایجاد نشود.

حرکت را از هر طرف 3 بار انجام دهید.

در ادامه ماساژ دست خود را روی موها بکشید

در پشت فرد ماساژ داده شده بایستید و دستان خود را در هر طرف سر فرد قرار دهید و انگشتان دست خود را پهن و به سمت بالا بکشید. فشار کمتری را از روی کف دست خود اعمال کرده و با استفاده از حرکات دایره ای کوچک ، دستان خود را به آرامی بالا ببرید. هنگامی که به بالای سر آنها رسیدید ، در حالی که فشار ملایم را با کف دست خود نگه داشته اید اجازه دهید انگشتان دست را از روی سر فرد بلند کنید.

با هر دو دست فشار وارد کنید و با حرکت دایره ای حرکت کنید

هر دو دست خود را بالای سر قرار دهید تا انگشتان شاخص شما در هر طرف پل بینی آنها قرار داشته باشد. فشار ملایم و رو به پایین را اعمال کرده و سر را با حرکت دایره ای مالش دهید. به مدت 4 تا 4 دقیقه ماساژ سر را به این روش ادامه دهید.

ماساژ دایره ای بر روی شقیقه ها انجام دهید

پشت سر فرد بایستید و انگشتان هر دو دست را روی پیشانی خود بکشید. انگشتان را به سمت پایین و در امتداد خط ابرو او بکشید. هنگامی که به شقیقه فرد می رسیدید ، حلقه های کوچک با انگشتان میانی خود بسازید. پس از حدود 10 ثانیه ، به پیشانی  برگردید و روند را تکرار کنید.

این کار را حدود 5-6 بار انجام دهید تا تنش در صورت و پیشانی فرد کاهش یابد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا