سبک زندگی

رسم و رسومات روزانه افراد موفق چیست؟

یکی از سوالاتی که برای خیلی از ما پیش می‌آید این است که چگونه برخی افراد در زندگی خود موفق هستند. بهترین پاسخی که می‌توان به این سوال داد رسم و رسومات روزانه آن‌هاست. و اما این رسم و رسومات روزانه چه هستند و چگونه به موفقیت می‌انجامند؟

رسم و رسوم به هر گونه عمل یا الگوی رفتاری گفته می‌شود که به طور منظم انجام می‌شود. در این نوشتار می‌خواهیم بگوییم که افراد موفق، روزانه خودشان را به چه کارهایی عادت می‌دهند که باعث می‌شود رویاهایشان محقق شود. آداب و رسوم به اندازه نظم و انضباط به ما کمک می‌کند عادت‌های سالم را توسعه دهیم.

شاید ایجاد آداب و رسوم جدید در زندگی در ابتدا کمی سخت باشد؛ اما غیرممکن نیست. فقط کافی است یکسری آداب روزانه‌ای که می‌خواهید خودتان را با آن وفق دهید انتخاب کرده و حداقل تا 30 روز به آن‌ها متعهد شوید. این پروسه راحت نیست اما فواید آن بیشمار است.

در ادامه با 12 رسم و رسوم افراد موفق آشنا شوید

افراد موفق

صبح‌ها زود بیدار شوید

صبح‌ها زود بیدار شدن کمی چالش برانگیز است؛ مخصوصا اگر آدم سحرخیزی نباشید. اگر صبح‌ها قبل از طلوع خورشید از خواب بیدار شوید روز خوبی را شروع خواهید کرد.

یکی از افراد موفقی که صبح‌ها قبل از ساعت 6 از خواب بیدار می‌شود تیم کوک مدیرعامل شرکت اپل است. او روز خود را از ساعت 3:45 دقیقه بامداد شروع می‌کند.

وقتی صبح زود بیدار می‌شوید، به اندازه کافی وقت برای انجام رسم و رسومات روزانه دارید. از همه مهم‌تر این که اولین ساعات هوشیاری را به رشد شخصی اختصاص می‌دهید.

وقتی زود بیدار می‌شوید بر خلاف زمانی که تا ساعات ظهر می‌خوابید، بهتر می‌توانید روزتان را مدیریت کنید. پس یاد بگیرید که مثل آدم‌های موفق صبح‌ها زود از خواب بیدار شوید.

هر روز صبح مراقبه کنید

حتما خیلی چیزها درباره مراقبه شنیده‌اید. اگر قبلا اهمیت چندانی به آن نمی‌دادید، اکنون بهتر است کمی بیشتر در رابطه با این مسئله مهم تحقیق و بررسی کنید.

مدیتیشن نوعی تمرین برای تمرکز و هوشیاری است و هدف از مراقبه آرامش ذهن و ثبات عاطفی است. یکی از افراد موفقی که هر روز صبح مدیتیشن تمرین می‌کند موفق‌ترین کارافرین زن دنیا اپرا وینفری است. او تقریبا هر روز مراقبه می‌کند و این کار به او احساس لذت و خرسندی می‌دهد. احساس رضایت باعث می‌شود روز خوبی را شروع کرده و بیشتر به اهدافتان نزدیک شوید.

مدیتیشن راهی برای تمرکز بیشتر و مبارزه با استرس است. به همین علت به شما کمک می‌کند فرد موثرتری بوده و در طول روز راحت‌تر ره وظایف خود بپردازید.

اگر در این کار تازه وارد هستید، چند دقیقه در مکان آرامی بنشینید و به دم و بازدم تمرکز کنید.

صبحانه سالم بخورید

برای این که فرد موفقی باشید، خوردن صبحانه خوب و سالم بسیار مهم است. به همین دلیل افراد موفق همیشه صبحانه کامل و سالم می‌خورند.

سایمون کاول تهیه کننده موفق انگلیسی، روزش را با خوردن آب پاپایا، بلغور جو و اسموتی شروع می‌کند و یک فنجان چای هم از لازمه‌های صبحگاهی اوست.

اگر صبح‌ها زود از خواب بیدار شوید به اندازه کافی وقت برای خوردن صبحانه دارید. در نتیجه در طول روز انرژی بیشتری برای انجام وظایف و رسیدن به اهدافتان خواهید داشت.

برنامه ریزی روزانه داشته باشید

با برنامه ریزی روزانه بهتر می‌توانید وقت تان را مدیریت کنید. زیرا می‌دانید که چه کارهایی را قرار است انجام دهید و سردرگم نمی‌شوید.

یک عدد دفترچه یادداشت بردارید و هر کاری که قرار است در طول روز انجام دهید را در آن بنویسید. در همین حین درباره وظایف روزانه کمی هم فکر کنید. با این کار خلاقیت بیشتری در شما ایجاد شده و خودتان را برای اتفاقات شگفت انگیزی آماده خواهید کرد.

از قانون 80/20 پیروی کنید

قانونی وجود دارد به نام قانون 80/20 که به قانون پارتو نیز معروف است. این قانون می‌گوید 80 درصد نتایج حاصل شده نتیجه 20 درصد از فعالیت‌های شما هستند. پس وظایف تان را اولویت بندی کرده و روی مهم‌ترین آن ها تمرکز کنید تا به نتایج بهتری برسید.

زمان کمتری را به کارهای کوچک اختصاص می‌دهید و تمام انرژی خود را به کارهای بزرگ‌تر و مهم‌تر اختصاص می‌دهید.

دیگر نیازی نیست نگران این باشید که برگردید و اشتباهات‌تان را اصلاح کنید؛ زیرا همه کارها را با تمرکز و اعتماد به نفس انجام داده‌اید.

وقتی 20درصد فعالیت‌ها را با هدف انجام داده باشید، زمان و انرژی عاطفی بیشتری را ذخیره خواهید کرد.

و از همه مهم‌تر این که وقتی روی یک کار یا کارهای کمتری تمرکز کنید، هیچ کدام از کارهای شما به تعویق نمی‌افتد.

وظایف خود را در تقویم زمان بندی کنید

برخی از افراد موفق کارهایی که باید انجام دهند را از قبل لیست می‌کنند. جردن هاربینگر پادکستر موفقی است که توصیه می‌کند از تقویم برای برنامه ریزی کل روز خود در بلوک‌های 15 دقیقه‌ای استفاده کنیم. با این کار استرس و اضطرابی که هنگام دیدن لیست کارهایی که هیچ کدام از آن‌ها انجام نشده است را تجربه نخواهید کرد. شما برای تکمیل هر کاری برنامه زمان‌بندی دارید و هر روز صبح اضافه کردن یک برنامه به لیست برنامه‌ها می‌تواند تاثیر مدیتیشن داشته باشد. مخصوصا اگر این کار را در آرامش کامل انجام دهید.

زمان خاصی را به ایمیل‌ها اختصاص دهید

یک کارمند به طور میانگین روزانه 121 ایمیل دریافت می‌کند. برای چک کردن و پاسخ دادن به ایمیل‌ها زمان بندی کنید و درست در همان زمان‌هایی که تعیین کرده‌اید این کار را انجام دهید.

برخی صبح‌ها این کار را انجام می‌دهند و برخی عصرها. برخی هم ترجیح می‌دهند چند بار در روز این کار را انجام می‌دهند. نکته مهم اینجاست که رفرش کردن ایمیل‌ها هر 15 دقیقه یکبار کار برای هر کسی مفید نیست. انجام این کار سطح بهره‌وری و تمرکز روی کارهای مهم‌تر را بالا خواهد برد.

برای ارزش‌های خود وقت بگذارید

ممکن است دغدغه موفقیت باعث شود تعادل را در زندگی از دست بدهید. برای حفظ تعادل ارتباط تان را با دوستانتان قطع نکنید. کارهایی که دوست دارید انجام دهید و از خودتان بیشتر مراقبت کنید.

اگر از این مسائل مهم غافل شوید، در واقع خودتان را نادیده گرفته‌اید. در نتیجه احساس خوشحال بودن نمی‌کنید و از نظر روحی یا عاطفی احساس خوبی نخواهید داشت.

برای برخی خانواده ارزش است و برای برخی جمع دوستان. ارزش‌های شما هر چه که هست برای آن‌ها وقت بگذارید.

گاهی اوقات از تکنولوژی فاصله بگیرید

عصر تکنولوژی باعث شده است خودمان را فراموش کنیم. اگر می‌خواهید فرد موفقی باشید باید بتوانید گاهی اوقات از تکنولوژی فاصله بگیرید. به عنوان مثال شب‌ها یک ساعت قبل از خواب موبایل و لپ تاپ را خاموش کنید و با ذهنی آرام به اهداف‌تان فکر کنید.

ورزش کنید

ورزش فواید بی‌شماری دارد و به همین دلیل است که همه افراد موفق ورزش را در برنامه روزانه خود دارند. ورزش کلید موفقیت است زیرا توانایی شناخت را تقویت کرده و قدرت ذهن را بهبود می‌بخشد. پس ورزش نه تنها برای جسم برای ذهن نیز مفید است. و از همه مهم‌تر با ورزش اعتماد به نفس نیز تقویت می‌شود.

مطالعه کنید

مشغله‌های روزانه باعث می‌شود وقت برای خواندن کتاب نداشته باشید. یکی از افراد موفقی که 80 درصد از زمان روزانه خود را صرف مطالعه می‌کند وارن بافت است. فلسفه او این است که با مطالعه دانش انسان مثل بهره مرکب رشد می‌کند.

فراموش نکنید که برای مطالعه باید کتاب‌های مفید انتخاب کنید. کتاب‌های آموزشی را به کتاب‌های سرگرمی ترجیح دهید.

یادداشت روزانه بنویسید

یکی دیگر از رسم و رسومات روزانه‌ای که ارزش امتحان کردن دارد یادداشت روزانه از افکار و احساسات‌تان است. روزانه حداقل یک بار این کار را انجام دهید. این کار هوش عاطفی را تقویت کرده و باعث می‌شود با نوشتن احساسات‌تان درک بیشتری از آن‌ها داشته باشید. و این یعنی خودآگاهی و هوشیاری بیشتری پیدا کرده و بهتر می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید.

شایان ذکر است که یادداشت روزانه را می‌توان به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهدافی چون پیشرفت شغلی و شخصی استفاده کرد.

به خودتان انگیزه بدهید

یکی از عادت‌های روزانه استیو جابز به عنوان فردی موفق این بود که هر روز جلوی آینه بایستد و از خودش بپرسد: اگر امروز آخرین روز زندگی‌ام باشد چه کاری انجام می‌دهم؟ آیا این کار در برنامه امروزم بود؟

این سوال به اندازه کافی به او انگیزه می‌داد. فکر کنید که چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد؟ انگیزه هم یک احساس درونی است و هم بیرونی. اگر همیشه به دنبال انگیزه بیرونی باشید، زمانی که آب دریاچه خشک شود روی قایق بدون پارو گیر خواهید کرد.

انگیزه دادن به خود چیزی نیست که همه آدم‌ها توانایی‌اش را داشته باشند و کمتر کسی این کار را انجام می‌دهد. پس این را بدانید که انگیزه دادن به خود یک مهارت یاد گرفتنی است و کسی به طور طبیعی از آن برخوردار نیست. تنها راه یاد گرفتن این مهارت تمرین، تمرین و تمرین است.

یکی از راه‌های انگیزه دادن به خود این است که از خودتان درباره اهداف‌تان بپرسید. همچنین می‌توانید جملات تاکیدی مثبت درباره خودتان تکرار کنید. هر روشی که انتخاب کنید بدون تردید تاثیرات چشمگیری روی شما خواهد داشت.

سخن نهایی

رسم و رسوماتی که در مسیر موفقیت می‌توان به کار برد فراتر از مواردی هستند که در این مطلب به آن‌ها اشاره شده است. این موارد می‌توانند نقطه شروع خوبی باشند. اگر در اجرای این موارد تدام داشته باشید به فرد موفقی تبدیل شده و به جایگاهی که همیشه آرزویش را داشتید خواهید رسید. روش‌های مختلفی را امتحان کنید و ببینید کدام یک تاثیر بیشتری روی شما می‌گذارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا