مهارت های زندگی

روش‌های حفظ کردن سریع متن

حفظ کردن یک متن، دیالوگ یا شعر می‌تواند یک کار پر چالش به‌حساب بیاید. در این مقاله روش‌هایی برای راحت‌تر شدن این کار برای شما داریم.

خلاصه‌ای برای هر پاراگراف بنویسید تا بهتر آن را درک و حفظ کنید

درحالی‌که یک متن را برای حفظ کردن می‌خوانید، خلاصه‌ای از هر پاراگراف خوانده‌شده را بنویسید. خلاصه را به سبک صحبت کردن خود بنویسید تا به شما در حفظ اطلاعات کمک کند. این به شما کمک می‌کند تا یک درک اساسی از مطالب کسب کنید و حتی می‌توانید برخی از اصطلاحات و مفاهیم کلیدی را در این فرآیند به خاطر بسپارید.

به‌عنوان‌مثال ، پس از خواندن پاراگراف در مورد چگونگی پمپاژ خون در رگ‌ها ، آن را به‌طور خلاصه در 1 تا 2 جمله توضیح دهید.

اطلاعات را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید

به خاطر سپردن رشته‌های طولانی از اعداد و کلمات ، مانند شماره‌های شناسایی یا جملات در یک نمایش ، کار دشواری است. اگر شما نیاز به‌به خاطر سپردن مقدار زیادی از متون دارید ، آن را در قسمت‌های قابل‌کنترل‌تری تقسیم کنید تا راحت‌تر کار خود را انجام دهید. برخی از راه‌های انجام این کار عبارت‌اند از:

کدگذاری یادداشت‌های شما بر اساس موضوع.

یک عبارت 3 تا 4 کلمه‌ای یا 3 تا 4 عددی را به‌طور هم‌زمان حفظ کنید.

تمرکز بر اصطلاحات کلیدی در 1 پاراگراف یا صفحه در کتاب درسی

تصویری را به آنچه برای حفظ کردن نیاز دارید اختصاص دهید

ارتباط یک تصویر با یک کلمه یا مفهوم روش قدرتمند دیگری برای سپردن آن به حافظه است. سعی کنید از یک تصویر جالب عکس بگیرید و به‌محض خواندن مطالبی که می‌خواهید برای حفظ کردن بخوانید ،به‌عکس نگاه کنید. این کار همچنین می‌تواند برای به خاطر سپردن نام افراد بسیار مفید باشد. اگر باید نام 5 همکار را که تازه ملاقات کرده‌اید به خاطر بسپارید ، به تصویری فکر کنید که می‌توانید بانام هر شخص در ذهن خود بسازید.

از یک کلمه اختصاری استفاده کنید تا به شما در یادآوری کلمات به ترتیب خاصی کمک کند

مخفف کردن روشی برای حفظ کردن است که در آن حرف اول هر کلمه با کلمه ، عبارت یا جمله‌ای که می‌خواهید آن را حفظ کنید مطابقت دارد. شما می‌توانید مخفف خود را ایجاد کنید تا به شما در یادآوری کلمات در یک دنباله خاص یا به‌سادگی به خاطر سپردن یک گروه از کلمات کمک کند.

برای یادآوری تاریخ و واقعیت‌های دیگر ، جملات قافیه‌دار درست کنید

اگر شما حفظ کردنی‌ها را به شکل قافیه قرار دهید ، ممکن است مغز شما یادآوری برخی واقعیت‌ها را آسان‌تر کند. تاریخ ، اتفاقات یا جزئیات مهم دیگری را که برای حفظ کردن لازم است انتخاب کنید، سپس کلمه‌ای را انتخاب کنید که با آن‌هم قافیه باشد و یک جمله با قافیه کوتاه ایجاد کنید.

بارها و بارها اطلاعات را بنویسید تا راحت تر حفظ کنید

نوشتن دستی، ابزاری قدرتمند برای حفظ کردن است و اگر بارها و بارها این کار را انجام دهید ، بسیار مؤثر است. یک‌قلم و کاغذ را بیرون بیاورید و آنچه را که برای حفظ کردن به دست می‌آورید را با نوشتن شروع کنید. می‌توانید خطوط خود را برای یک نمایشنامه ، تعاریف مربوط به اصطلاحات کلیدی ، معادلات ریاضی یا هر آنچه را که لازم است به حافظه اختصاص دهید بنویسید.

اگر ترجیح می‌دهید ، همچنین می‌توانید صدای خود را در خواندن اطلاعات ضبط کنید و سپس به‌طور مکرر به ضبط گوش دهید. این‌یک گزینه خوب است مخصوصاً اگر با شنیدن بهتر می‌آموزید.

هنگام مطالعه با صدای بلند بخوانید

خواندن اطلاعات با صدای بلند ، توضیح مفاهیم برای خودتان ، یا حتی اظهارنظرهای گاه‌به‌گاه برای خودتان هنگام کار می‌تواند به تحکیم اطلاعاتی که مطالعه می‌کنید کمک کند. وقتی مطالبی را که باید برای حفظ کردن یاد بگیرید ، با خود صحبت کنید.

اگر در حال مطالعه در یک کتابخانه هستید ، مطمئن شوید که در بخشی هستید که سروصدا مجاز است.

فلش کارت درست کنید و هرروز آن‌ها را مطالعه کنید

فلش کارت یک ابزار کلاسیک به‌یادماندنی است. مفهوم ، نکته یا موضوع را در 1 طرف کارت بنویسید و سپس تعریف ، جملات یا سایر جزئیات موردنیاز برای حفظ آن را از طرف دیگر بنویسید. اطمینان حاصل کنید که تمام کارت‌ها در یک‌جهت و به پشت قرارگرفته باشند. ابتدا به مفهوم یا سرنخ نگاه کنید و ببینید که آیا می‌توانید تعریف پشت کارت را به حفظ کنید یا نه. اگر این‌طور نیست ، چندین بار آن را بخوانید تا آن را به حافظه خود بسپارید. سپس به کارت بعدی بروید.

برای حفظ کردن بهتر اطلاعات را با چیزی که از قبل می‌دانید ربط دهید

موضوعی را انتخاب کنید که موردعلاقه شما باشد و خیلی خوب آن را درک کنید. سپس راهی پیدا کنید تا بتوانید اطلاعات موردنیاز خود را به خاطر بسپارید تا با موضوعی که قبلاً میدانید مرتبط کنید.

به‌عنوان‌مثال ، اگر طرفدار ورزش هستید ، می‌توانید مطالب موردنیاز برای حفظ کردن برای آزمون ریاضی را با قوانین فوتبال مرتبط کنید ، یا درصورتی‌که طرفدار آشپزی هستید، از یک قیاس آشپزی استفاده کنید تا در یادگیری یک مفهوم شیمی به شما کمک کند.

اطلاعات را طی چند روز یا هفته حفظ کنید

هر چه زودتر شروع به حفظ کردن کنید ، بهتر است! به خاطر سپردن هر چیزی، نیاز به زمان و تکرار دارد. برنامه‌ریزی کنید که حداقل  از یک هفته قبل، و حتی در صورت امکان زودتر، حفظ کردن مطالب را آغاز کنید. هرروز بر روی یادداشت مطالب کارکنید. بسته به میزان متن موردنیاز برای حفظ کردن ، زمان موردنیاز شما متفاوت خواهد بود. به‌عنوان‌مثال ، اگر برای یک آزمون باید 20 کلمه جدید لغات را به خاطر بسپارید ، ممکن است در طول یک هفته و فقط 30 دقیقه در روز مطالعه کنید.

بااین‌حال ، اگر برای نقش اصلی در یک نمایش لازم است خطوط را به خاطر بسپارید ، باید 3 تا 4 هفته از قبل به یادآوری بپردازید و قصد دارید حداقل روزانه خطوط خود را مطالعه کنید.

خودتان را راجع به مطالبی که مطالعه و حفظ کرده‌اید امتحان کنید

ممکن است هنگام خواندن مجدد مطالب آشنا را پیدا کنید و فکر کنید این بدان معنی است که شما آن را حفظ کرده‌اید. بااین‌حال ، این‌یک روش دقیق برای بررسی خاطرات نیست.سعی کنید بدون نگاه کردن به یادداشت‌های خود ، اطلاعات را به یاد بیاورید. اگر می‌توانید بدون کمک ، اطلاعات را به‌دقت فراخوانی کنید ، پس از یادآوری اطلاعات آن را به خاطر آورده‌اید.

به‌عنوان‌مثال ، اگر نیاز دارید که بتوانید فتوسنتز را برای یک آزمودن علمی توضیح دهید ، پس ببینید که آیا می‌توانید این کار را بدون چک کردن یادداشت‌های خود در ابتدا انجام دهید.

آنچه را که آموخته‌اید به دیگران یاد دهید

آموزش سایر مطالبی که شما مطالعه کرده‌اید ، یکی دیگر از راه‌های قدرتمند برای سپردن آن به حافظه است. بعد از مطالعه مطالب و احساس اینکه درک خوبی از آن دارید ، سعی کنید آن را برای یک دوست یا یکی از اعضای خانواده توضیح دهید. اگر می‌توانید این کار را بدون چک کردن یادداشت‌های خود انجام دهید ، پس اطلاعات را به خاطر سپرده‌اید.

برای تقویت حافظه و عملکرد شناختی خود مرتباً ورزش کنید

سعی کنید به مدت حداقل 5 روز در هر هفته 30 دقیقه ورزش کنید تا ذهن شما فعال باشد. همچنین می‌توانید قبل از شروع به خاطر سپردن شروع به ورزش کنید.

لازم نیست در یک تمرین طولانی کارکنید تا از مزایای ورزش برای حفظ کردن بهتر استفاده کنید. حتی پیاده‌روی 15 دقیقه‌ای قبل از شروع مطالعه می‌تواند کمک کند.

انجام 20 دقیقه یوگا قبل از کار در یادآوری چیزی ، روش عالی دیگری برای تقویت عملکرد مغز شماست.

قبل از شروع به یادگیری و حفظ کردن یک فنجان چای سبز بنوشید

چای سبز بیشتر از سایر نوشیدنی‌ها باعث تقویت عملکرد شناختی شده است. خودتان یک فنجان چای سبز معمولی یا دم‌نوش درست کنید و آن را قبل یا در طول جلسه مطالعه میل کنید.

محیطی ایجاد کنید که عاری از هرگونه حواس‌پرتی باشد

در هنگام حفظ کردن ، از انجام چندوظیفه مانند بررسی حساب‌های رسانه‌های اجتماعی یا پیام کوتاه دوستان خودداری کنید ، این با توانایی شما در تمرکز روی کار موردنظر تداخل خواهد کرد. تلفن خود را کنار بگذارید ، تلویزیون را خاموش‌کنید و از اعضای خانواده خود بخواهید در هنگام تحصیل مزاحمتی برای شما نشوند.

برنامه‌ریزی کنید که بعدازظهرها به‌جای صبح یا عصر مطالب را حفظ کنید

بعدازظهر ممکن است زمانی باشد که کمترین هوشیاری را تجربه کنید ، اما همچنین نشان داده‌شده است که زمان بسیار قدرتمندی برای کار در حفظ کردن اطلاعات جدید است. اگر تلاش کرده‌اید مطالبی را که مطالعه می‌کنید به خاطر بسپارید ، سعی کنید آن را بعدازظهر به‌جای صبح یا شب حفظ کنید.

به‌عنوان‌مثال ، می‌توانید حدود ساعت 2 یا 3 بعدازظهر روی حفظ کردن کارکنید.

قبل از حفظ کردن خواب کامل داشته باشید

استراحت خوب تأثیر بسیار زیادی بر توانایی شما در حفظ کردن دارد. برای اینکه به خودتان بهترین فرصت ممکن برای حفظ اطلاعات را بدهید ، زود بخوابید تا 8 ساعت خواب کامل داشته باشید.

اگر معمولاً ساعت 10:30 شب به رختخواب بروید ، کمی زودتر ازآنچه معمولاً انجام می‌دهید ، به رختخواب بروید ، مانند ساعت 10 شب.

اتاق‌خواب خود را به مکانی آرامش‌بخش تبدیل کنید که فقط برای خواب از آن استفاده می‌کنید. در اتاق‌خواب خودکار نکنید ، غذا نخورید و یا سایر فعالیت‌های روزانه را انجام ندهید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا