گیاهان و حیوانات

روش های کاهش استرس گربه ها

استرس گربه ها نه تنها برای او(و شما) ناخوشایند است، بلکه می تواند با کاهش ایمنی ، افزایش التهاب؛ منجر به نظافت بیش از حد و مشکلات سلامتی شود.همراه باشید…

تغییرات ادرار را مشاهده کنید

ناراحتی ادراری نتیجه متداول استرس در گربه ها است. هورمون های استرس باعث التهاب لایه مثانه می شوند و این منجر به علائم جسمی می شود. مرتباً محل دستشویی گربه تان را بررسی کنید. علائم این مشکل شامل تکرر ادرار ، ناراحتی در هنگام ادرار و خون احتمالی در ادرار است.

این علائم هرگز نباید نادیده گرفته شود. همیشه گربه را توسط یک دامپزشک معاینه کنید. این بدان دلیل است که التهاب مثانه در صورت عدم درمان می تواند به انسداد منجر شود که یک مشکل جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی است.

توجه کنید که گربه شما بیش از حد نظافت می کند

گربه های استرسی تمایل به نظافت بیش از حد دارند ، در واقع آنها می توانند آنقدر شسته شوند که لکه های طاسی را در پوست خود لیس بزنند. لکه های مورد علاقه براینظافت بیش از حد شامل شکم ، ران داخلی و پاهای جلویی است. عمل لیس زدن باعث آزاد شدن موادی مانند مورفین طبیعی می شود که به آسایش گربه و ایجاد امنیت بیشتر در گربه کمک می کند.

قبل از اینکه نتیجه گیری کنید این اتفاقات به دلیل استرس است ؛ گربه خود را به دامپزشک نشان دهید تا مطمین شوید دلیل این اتفاقات؛ استرس گربه است (آلرژی و انگل نیز می تواند باعث نظافت بیش از حد شود).

مراقب اسهال باشید

بعضی از گربه ها چنان پریشانی می شوند که معده آنها ناراحت می شود و دچار اسهال می شوند. صرف نظر از دلایل (استرس یا عفونت) ، گربه خود را توسط دامپزشک معاینه کنید ، زیرا ممکن است برای رفع مشمل معده به دارو نیاز باشد.

توجه کنید که گربه شما در خارج از جعبه بستر در حال ادرار یا دفع است

گربه ممکن است بخاطر اینکه در سینی مخصوص دستشویی کردن احساس فشار بیش از حد می کند ، یا به منظور پخش رایحه خود در اطراف خانه ، که باعث می شود احساس امنیت بیشتری داشته باشد؛ این کار را انجام دهد.

با این حال ، سایر مشکلات مانند آرتروز ، عفونت مثانه یا مشکلات معده نیز می تواند باعث این اتفاق باشد ، بنابراین همیشه سلامتی گربه خود را توسط دامپزشک بررسی کنید.

تشخیص دهید که گربه تان بیش از حد صدا میکند

برخی گربه ها نسبت به صاحب خود بسیار چسبیده می شوند و سعی می کنند با صحبت کردن توجه آنها را به خود جلب کنند.

آگاه باشید که بی قراری نیز نشانه استرس است

گربه استرسی ممکن است نتواند حل و فصل کند و ممکن است بی قرار باشد. گشت زنی در منطقه خود را برای یک تهدید درک شده را انجام می دهد و بی قرار می شود.

مخفی شدن گربه را در نظر بگیرید

گربه استرسی ممکن است در زیر تختخواب یا گوشه تاریکی پنهان شود. او به معنای واقعی کلمه پنهان شده است ، به این امید که از توجه آنچه بر او استرس دارد جلوگیری کند.

هرگونه تغییر در اشتها را پیگیری کنید

برخی از گربه های استرس اشتهای خود را از دست می دهند ، در حالی که برخی دیگر شروع به خوردن چیزهای عجیب و غریب می کنند ، مانند جویدن حوله.

علت استرس گربه خود را مشخص کنید

سعی کنید زمان شروع علائم و دلیل آن را مشخص کنید. این می تواند به شما در کاهش منشأ استرس ، چه از نظر جسمی ، محیطی و چه روانی ، کمک کند.

گربه خود را نزد دامپزشک ببرید تا ببینید مشکلات سلامتی وجود دارد یا خیر

بسیاری از علائم استرس همچنین می توانند علائم بیماری جسمی باشند. شما باید بدانید که با یک گربه بیمار یا گربه استرسی سر و کار دارید (در بعضی موارد ممکن است اولی باعث دومی شود)

پنجه هایی را که به مدت طولانی رشد کرده اند را اصلاح کنید

گاهی عوامل استرس به راحتی از بین می روند. مانند کوتاه کردن ناخن هایی که در پنجه قرار دارند. به بهداشت فیزیکی گربه خود اهمیت دهید

آلودگی کک را ریشه کن کنید

کک ها پوست گربه را نیش می زند و گربه شما را تحریک می کند ؛ بدتر از آن ، اگر مصرف شود ، می تواند منجر به عفونت انگل کرم در گربه شود. یک شانه دندان ریز خریداری کنید و شانه کشیدن آن را از طریق خز او در اطراف پایه گردن و دم اجرا کنید: اگر شکل های کوچک و قهوه ای در اندازه یک سنجاق سر مشاهده می کنید ، گربه شما دارای کک است. همچنین بین دندان های شانه به دنبال لکه های سفید یا سیاه باشید: این تخم ها به ترتیب تخم های کک و خون خشک شده توسط کک ها هستند. اگر کک پیدا کردید ، باید از شر آنها بر روی گربه و خانه خود خلاص شوید.

برای از بین بردن کک بر روی گربه خود ، برای مشاوره با برنامه دامپزشکی خود با دامپزشک خود مشورت کنید.

در خانه باید اقداماتی انجام دهید که عبارتند از: جاروبرقی دقیق همه مکان های مورد علاقه گربه ، فرش و اثاثه یا لوازم داخلی؛ شستشوی تختخواب گربه خود در هفته.

موسیقی با صدای بلند را خاموش کنید

گربه ها دارای گوش های حساس هستند که در اثر صدای بلند ، تلویزیون با صدای بلند یا سایر سر و صدای آنها صدمه دیده است.

یک گربه را که از صداهای بلند در بیرون خانه ترسیده است ، خصوصاً آتش بازی یا رعد و برق را کمک کنید. او را داخل یک اتاق داخلی نگهدارید و پرده ها را ببندید ،صدای تلویزیون یا رادیو را در کمترین حالت قرار دهید ، و مطمئن شوید که گربه دارای “لونه مخصوص” است که در آن می تواند تا زمان پایان مصیبت مخفی شود.

بدانید چه موقع گربه خود را راحت تنها بگذارید

بعضی از گربه هایی که به صاحب خود پیوند می خورند ، از همراهی و اطمینان خاطر بهره مند می شوند (مانند گربه ای که در هنگام رعد و برق طوفان زیر تخت خواب است: او از عطر و بوی صاحب بر روی ملافه ها خیالش راحت می شود). با این حال ، یک گربه واقعاً وحشت زده دخالت انسان را نیز یک تهدید دیگر می داند.

به عنوان یک قاعده انگشت شست ، اگر گربه از شما دور شود ، زوزه می زند ، یا دم خود را می چرخد ، او را تنها بگذارید.

به گربه خود مکان های بیشماری در خانه بدهید

نبود مکان های امن می تواند باعث استرس گربه شما شود.اگر او به دلیل اینکه جای مرتفعی برای دیدن رفت و آمد ها نداشته باشد؛ یا جای تاریکی برای قایم شدن نداشته باشد احساس نا امنی می کند که خود باعث ایجاد استرس می شود. برای حل این موضوع می توانید از یک جعبه مقوایی استفاده کنید تا یک مخفیگاه خوب برای گربه تان درست کرده باشید.

سعی کنید فضای آرام و پایدار را در خانه حفظ کنید

گربه ها نسبت به تغییرات محیطشان بسیار حساس هستند. در حالی که اجتناب از بعضی اوضاع دشوار است (مانند جابجایی آپارتمان) ، سعی کنید تا حد امکان فضای آرام خود را فراهم کنید. جنجال و فریاد زدن نه تنها شما را تحت فشار قرار می دهد بلکه گربه شما را نیز تحت فشار قرار می دهد.

اگر در خانه در حال گذر هستید ، حتماً گربه خود را در نظر بگیرید و تمام اقدامات لازم را برای انجام هرچه باعث راحتی او می شود؛ برای او انجام دهید. همیشه مکان امنی را فراهم کنید که بتواند مخفی شود.

سر گربه خود فریاد نزنید

گربه ها نمی توانند ارتباط بین فریاد زدن یا ضربه زدن و چیزی که گربه مرتکب اشتباه شده است را درک کنند ، بنابراین تلاش برای نظم دادن به یک گربه از این طریق فقط باعث اضطراب و ترس گربه می شود.

درعوض ، از تقویت کننده های مثبت برای تشویق رفتار خوب در گربه خود استفاده کنید. هر بار که او کاری “خوب” انجام داده ، او را به طور شفاهی ستایش کنید. ترفند انجام این کار این است که پاداش باید فوری باشد: گربه ها فاصله ای کوتاه دارند ، بنابراین اگر پاداش حتی چند ثانیه خیلی دیر برسد ، ممکن است گربه شما نفهمد که برای چیست.

مقدار کافی “بازی چالش برانگیز” به گربه خود بدهید

فرصت های گربه خود را در حد امکان برای سوزاندن انرژی در انجام کارهایی  مانند شکار یا بازی فراهم کنید. این امر مخصوصاً برای گربه های خانگی مهم است ، که ممکن است فاقد تحریک ذهنی باشند و کمک می کند تا از انرژی عصبی وی استفاده شود و به جای اینکه نظافت بیش از حد انجام شود ، از هورمون های استرس در فعالیت های بدنی استفاده کند.

غذاهای خشک را در اطراف خانه مخفی کنید و بگذارید او برای آنها شکار کند.

حداقل سه جلسه 10 دقیقه ای یک به یک با گربه خود بازی کنید. برای تعقیب یا پرتاب اسباب بازی های داخل اتاق ، او را وسوسه کنید. گربه ها دوست دارند تعقیب و گریز کنند.

اگر صاحب بیش از یک گربه هستید ، حتما علاوه بر زمان بازی گروهی ، هر روز با هر گربه به تنهایی بازی کنید.اسباب بازی ها را از گربه خود بیرون بیاورید و با آنها بازی کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا