گیاهان و حیوانات

سگ‌ها و روش های گرم نگهداشتن آنها در زمستان

در طول فصل زمستان ، بسیاری از سگ‌ها به همان اندازه صاحبانشان احساس سرما می‌کنند ، به‌خصوص هنگامی‌که به سرما عادت ندارند.با ما همراه باشید.

به سگ خود حسابی برسید

از کوتاه کردن ، تراشیدن و یا خرد کردن موهای سگ خودداری کنید موی سگ‌ها منبعی از گرما در زمستان است. حفظ نظافت مناسب ، شستشوی بدن و مسواک زدن بدن کاملاً در زمستان نیز حائز اهمیت است ، زیرا موهای حصیر در نگهداری گرمای بدن سگ‌ها اهمیت کمتری دارند و عایق سگ نیز نیستند.نظافت مداوم می‌تواند مشکلات شوره بدن سگ‌ها که در روزهای خشک و سرد زمستانی اتفاق می‌افتد را کاهش دهد.

سگ خود را در داخل خانه حمام ببرید

اطمینان حاصل کنید که سگ شما قبل از اجازه خارج شدن از خانه؛ کاملاً خشک‌شده است. در حین وعده‌های غذایی سرد حمام کمتری داشته باشید ، یا در کل حمام کردن او را در نظر نگیرید. به یاد داشته باشید ، در هوای سرد ، خشک شدن سگ بیشتر طول می‌کشد. این به شما کمک می‌کند تا آن‌ها را از مشکلات شدید سرما دورنگه دارید.

اگر مهم است ، حمام‌های کوتاه‌تری را با آب گرم انجام دهید و هر چه سریع‌تر سگ خود را خشک‌کنید. هرگز یک سگ را در آب سرد حمام نکنید ، زیرا این حالت او را خنک می‌کند ، و دمای پایین جوی به او فرصت کمی برای گرم شدن می‌دهد.

موهای اطراف پنجه‌ها را به‌خوبی مرتب کنید

این امر به جلوگیری از چسبیدن گلوله‌های برف و یخ به پاهای سگ کمک می‌کند.بعد از پیاده‌روی در خارج ، پدهای پنجه را برای ترک ، بریدگی و هر نوع بقایای خارجی بررسی کنید. درجایی که عملی باشد ، با استفاده از کمی وازلین ؛پدهای پا را چرب کنید ، اما از چاپ پنجه چسبنده بر روی خانه نیز آگاه باشید!

اگر سگ شما از پابند مخصوص استفاده نمی‌کند ، پس از هر پیاده‌روی حتماً مواد شیمیایی ؛ نمک و برف را پاک‌کنید. مواد شیمیایی می‌توانند سمی باشند و نمک تحریک‌کننده شود.

از غذا دادن بیش‌ازحد به سگ‌ها خودداری کنید

مهم است که سگ شما در ماه‌های سرد سال به‌طور مرتب و خوب غذا بخورد ، تا بتواند انرژی و گرمی خود را حفظ کند. بااین‌حال ، یک سگ خانگی نیاز به افزایش مقادیر غذایی در طول زمستان ندارد. انجام این کار می‌تواند خطر ایجاد اضافه‌وزن سگی را ایجاد کند.

غذای بیشتر برای سگ فقط برای سگ‌هایی که در تمام ساعات در خارج از خانه زندگی می‌کنند و برای سگ‌هایی که به‌ویژه در ماه‌های زمستان فعال هستند ، قابل توجیه است. در مورد نیازهای ویژه انرژی سگ خود با دامپزشک خود صحبت کنید.

مطمئن باشید که سگ شما دسترسی مداوم به آب تمیز ، آب یخ نزده ، داخل و خارج از خانه دارد. کاسه‌های گرم‌کن را می‌توان برای استفاده در خارج از خانه خریداری کرد.

در برابر بیماری‌های زمستانی از سگ‌ها محافظت کنید

سگ‌ها مانند انسان ، در ماه‌های سرد سال به‌خصوص در هنگام سرما یا درنتیجه شرایط زمستانی ، بیمار می‌شوند. عفونت‌های تنفسی در آب‌وهوای مرطوب ، سرمازدگی و مصرف مواد سمی برخی از نگرانی‌های اصلی است.

سگ خود را خشک و گرم نگه‌دارید

این امر به محافظت در برابر عفونت‌های تنفسی ، مانند سرفه‌ی مجرایی (معادل سرماخوردگی انسان) کمک می‌کند. اگر سگ شما به عفونت تنفسی مبتلا شده است ، فوراً به دنبال دامپزشک باشید. آگاه باشید که اگر چندین سگ دارید که فضای مشترک یکسان دارند ، مانند یک سنگر مشترک ، احتمالاً بیماری بین سگ‌ها شیوع پیدا می‌کند.

سرمازدگی می‌تواند برای برخی از سگ‌ها به‌ویژه انواع بی‌موی آن‌ها مشکل ایجاد کند

به‌دقت گوش‌ها و دم را بررسی کنید. اگر آن‌ها سرد به نظر می‌رسند ، سفید ، قرمز یا خاکستری به نظر می‌رسند ، و یا خشک و سخت هستند ، ممکن است سرمازدگی رخ‌داده باشد. اگر به سرمازدگی مشکوک هستید ، قسمت انتهایی سگ خود را در پتو یا حوله‌ها ببندید تا به‌تدریج آن‌ها را گرم کرده و فوراً دامپزشک را ببینید.

وسایل سمی در زمستان را از سگ‌ها دورنگه دارید

ضد یخ برای سگ‌ها به طرز غیرعادی شیرین است و در صورت دسترسی؛ آن را لیس می‌زنند. تنها چهار قاشق چای‌خوری طول می‌کشد که یک سگ را از پای دراورد.

اگر سگ شما ضد یخ مصرف کرد، بلافاصله به یک دامپزشک مراجعه کنید ، زیرا برای نجات جان سگ خود چند ساعت بیشتر وقت ندارید.

یکی دیگر از مشکلات سمی در زمستان طعمه‌های موش است که در زمستان مقادیر بیشتری استفاده می‌شود. تمام موارد سمی را از دسترس سگ‌ها و سایر حیوانات خانگی دورنگه دارید و هرگونه نشت را سریعاً تمیز کنید.

به بیماری‌های موجود سگ خود توجه کنید

بیماری‌های سگ شما می‌تواند با سرما تشدید شود. در صورت وخیم شدن حال سگ حتماً با دامپزشک صحبت کنید.

وقتی هوا بسیار سرد است پیاده‌روی را کوتاه‌تر کنید

سعی نکنید سگ خود را به همان اندازه که وقتی هوا گرم است به پیاده‌روی ببرید. یک پیاده‌روی کوتاه‌تر هنوز هم می‌تواند به‌اندازه کافی ورزش و آرامش را بدون اینکه سگ شما (و شما) سردتان شود به شما بدهد.

حتی اگر در خانه هستید ، ورزش کنید. بازی‌های داخلی مانند مخفی کردن اسباب‌بازی‌ها را با سگ خود انجام دهید و اگر ممکن است به آن‌ها اجازه دهید در داخل خانه فرار کنند. برای تمرین چابکی آن‌ها ؛ بالا پایین رفتن از پل‌ها را انجام دهید. به خاطر داشته باشید که اگر سگ شما مشکل مفصل یا مفصل ران دارد ممکن است نتواند به‌راحتی بدود ، بنابراین فقط اجازه دهید تمرینات چابکی را داشته باشد.

به یاد داشته باشید یخ همان‌قدر که برای انسان لیز است برای سگ‌ها نیز لیز است

لغزش روی یخ می‌تواند منجر به فشار و رگ به رگ شدن عضلات سگ شود ، بنابراین هرگز سگ خود را تشویق نکنید که روی یخ‌بازی کند. یخ ممکن است محکم به نظر برسد ، اما اگر بشکند سگ می‌تواند غرق شود. متأسفانه ، افرادی که سعی در نجات سگ خوددارند نیز غرق می‌شوند.

حساسیت نژاد سگ خود را نسبت به سرما درک کنید

برخی از نژادهای سگ نسبت به بقیه بیشتر در معرض سرماخوردگی هستند ، درحالی‌که برخی نژادها با سرما بسیار مناسب هستند. سگ‌هایی که در سرماخوردگی خوب عمل نمی‌کنند نباید در فضای باز نگهداری شوند. بااین‌حال ، حتی سگ‌هایی که در سرماخوردگی نیز خوب عمل می‌کنند ، برای رشد و نمو به‌عنوان سگ‌های فضای باز نیاز به گرما و سرپناه دارند.

سگ‌هایی که در سرما بسیار عالی هستند شامل آلاسکا مالاموتس ، Huskies سیبری و Chow Chows هستند.

پناهگاه مناسب فراهم کنید

اگر سگ شما فقط برای بازی یا ورزش به بیرون بروند و در بقیه اوقات داخل باشند؛ این وضعیت بسیار مطلوب است. توله‌سگ‌های جوان نباید در خارج از خانه باشند زیرا توله‌ها توانایی سگ‌های مسن را ندارند که خود را در بیرون گرم نگه‌دارند. اگر سگ بیرون دارید (مانند سگ سورتمه‌ای) ، اطمینان حاصل کنید که به پناهگاه و بستر داخل پناهگاه دسترسی دارد. نی تازه لایه‌ای مناسب از عایق در برابر سرمای زمین را برای یک پناهگاه خارجی فراهم می‌کند. مطمئن باشید که آن را به‌طور منظم در پناهگاه قرار دهید.

یک پناهگاه سگ در فضای باز باید دارای یک سقف شیب‌دار ، عایق و گرمایش باشد ، به‌خصوص برای مکان‌های بسیار سرد جوی. در زمستان‌های بارانی ، از راه ورودی محافظت کنید تا باران نتواند وارد پناهگاه شود.

اطمینان حاصل کنید که پناهگاه به‌اندازه کافی عایق‌بندی شده است

در پناهگاه در فضای باز ، یک کف کاذب ایجاد کنید که 4 – 6 اینچ از زمین بلند شود. برای جلوگیری از تابش سرما از روی زمین ، مواد عایق مانند کاه؛ پوشال یا صفحه حباب‌های پلاستیکی را در این فاصله قرار دهید. همچنین می‌توانید با قرار دادن یک بطری آب گرم در زیر پناهگاه ، از این شکاف استفاده کنید تا در روزهای خیلی سرد زمستانی به‌صورت موقت لانه گرم شود.

اطمینان حاصل کنید که پناهگاه از باد محافظت می‌کند

باد سرد؛ یکی از مهم‌ترین عوامل سرما خوردن سگ‌ها است. همیشه اطمینان حاصل کنید که سگ‌های خارج از خانه کاملاً از باد محافظت می‌شوند. اضافه کردن یک سقف شیب‌دار در ورودی لانه می‌تواند از ورود سرما و باد به داخل لانه جلوگیری کند. در ابتدا بفهمید باد از کدام جهت می وزد سپس ورودی لانه را در سمت مخالف در نظر بگیرید.

اگر سرما فوق العاده سرد و طولانی است ، سگ‌ها ی خارج از خانه را در داخل خانه بیاورید. حتی یک انبار ساده از یک پناهگاه سگ در فضای باز است گرم‌تر است

به یاد داشته باشید که هر چه لایه‌های عایق بیشتری اضافه کنید ، لانه گرم‌تر خواهد بود. در نظر بگیرید که سطح لانه را بپوشانید و سپس یک برزنت را روی آن پرتاب کنید ، تا به تقویت گرما کمک کند.

روزانه لانه را بررسی کنید تا خشک باشد و نشتی در آن وجود نداشته باشد

رطوبت و سرما به‌مراتب خطرناک‌تر از سرماخوردگی است. همچنین بررسی کنید که ملافه گرم و خشک است. سگی که روی تختخواب‌های آلوده قرار دارد به‌سرعت زخم‌ها و لکه‌های پوستی آلوده در بدنش ایجاد می‌شود.

اطمینان حاصل کنید که محل خواب؛ گرم و مناسب است

تخت خواب بخش مهمی از گرم نگه‌داشتن سگ در طول زمستان است. اگر سگ شما روی زمین می‌خوابد ، بستری قرار دهید تا از زمین ارتفاع بگیرد. می‌توانید این کار را با قرار دادن تخت سگ روی سکو، چند اینچ از زمین بلند کنید. هدف این است که از بین رفتن گرما از طریق انتقال با زمین متوقف شود.

شما  همچنین به‌راحتی می‌توانید با استفاده از یک ورق تخته سخت‌روی برخی از کتاب‌ها یا آجرها ، سکویی ایجاد کنید.

گرمایشی را در شب‌های سرد فراهم کنید

این امر به‌ویژه برای سگ‌های پیر بسیار مهم است. استفاده از تخت خواب گرم سگ یا بطری آب گرم را در نظر بگیرید.هنگامی‌که سگ متوجه شود که یک‌تخت گرم چقدر خوب و دلپذیر است ، بیشتر آن را می‌پذیرد و حتی مشتاقانه منتظر شب و خوابیدن در آن است. انواع پتو برقی خانگی یا تشک حرارتی موجود است که می‌توانید برای گرم نگه‌داشتن سگ استفاده کنید. این‌ها برای گرم نگه‌داشتن توله‌سگ‌های جوان و فراهم آوردن سطح گرمای پس‌زمینه‌ای ملایم ، که از مدت‌ها طولانی در امان ماندن می‌باشد ، طراحی شده اند. هنگام انتخاب یک تشک حرارتی ، همیشه دستورالعمل ها را با دقت بخوانید تا ببینید آیا حیوان خانگی می‌تواند به‌طور مستقیم بدون خطر سوختگی حرارتی روی آن قرار بگیرد.

به‌طور مرتب ملافه را تمیز کرده و عوض کنید

این باعث کاهش کک ، میکروب و بیماری است. این امر به‌ویژه در زمستان بسیار مهم است ، وقتی حشرات به دنبال هر مکان گرمی برای ادامه زندگی هستند.

هنگام راه رفتن روی برف و نمک ، از پوتین‌ها برای محافظت از پنجه سگ‌ها استفاده کنید

نمک به‌عنوان یک ماده تحریک‌کننده در پنجه سگ عمل می‌کند و برف بسیار سرد است. چکمه‌ها پنجه‌ها را گرم و عاری از تحریک نمک نگه می‌دارند.

از گزینه‌های لباس سگ برای سگ‌ها و موقعیت‌های خاص استفاده کنید

لباس سگ می‌تواند به گرم نگه‌داشتن سگ شما در طول زمستان کمک کند. این مخصوصاً برای سگ‌های کوچک ، سگ‌های بدون موهای بلند و سگ‌های پیر یا بیمار مناسب است. یکی از علائم اصلی که ممکن است سگ شما به برخی از لباس‌ها احتیاج داشته باشد ، لرزیدن سگ است که دقیقاً مانند یک انسان است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا