روانشناسی عمومی

شاد و سرزنده زندگی کنید!

شاد بودن یک هدف عالی برای دستیابی است ، و این کاری است که شما باید هر روز آن را انجام دهید. با ما همراه باشید تا روش های شاد بودن را بررسی کنیم.

برای تمام نعمت هایی که در زندگی دارید؛ شکر گذار باشید

سپاسگزار بودن از چیزهایی که باعث تغییر مثبت در زندگی شما می شود بسیار مهم است. این به شما کمک می کند تا روی آنچه اتفاق می افتد تمرکز کنید ، بنابراین کمتر احتمال دارد که در مورد زندگی خود احساس افسردگی کنید. 1-2 دقیقه وقت بگذارید تا لحظه های مثبت و شاد را به خود یاداوری کنید. علاوه بر این ، از کسانی که سعی در شاد کردن شما دارند تشکر کنید. یک لیست کوتاهه روزانه تهیه کنید تا مواردی که بخاطر آنها شکر گذار بوده اید را یادداشت کنید و به یاد آورید.

لیست سپاسگذاری شما ممکن است شامل “گربه من” ، “شغلی باشد که دوستش دارم” ، “بهترین دوست که می توانم در هر زمان با او صحبت کنم” ، “یک تخت دنج” و “غذای خوب برای غذا خوردن” و غیره باشد.

هنگامی که احساس کمبود می کنید ، به لیست تشکر خود نگاهی بیندازید تا به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

افکار منفی را با مکالمات مثبت جایگزین کنید تا حس شاد بودن بیشتری پیدا کنید

افکار منفی می توانند احساس خوشبختی و شادی را کمرنگ کنند ، اما می توانید آنها را تغییر دهید. وقتی متوجه افکار منفی می شوید ، صحت آنها را به چالش بکشید. سپس ، فکر را با یک فکر مثبت یا خنثی جایگزین کنید. علاوه بر این ، در طول روز مکالمات مثبت با خود داشته باشید.

بیایید بگوییم که خودتان را به فکر می اندازید،برای مثال می گویید: “من خیلی زشت هستم.” شما ممکن است این فکر را جایگزین کنید ، “من نمی توانم زشت باشم زیرا همه در نوع خود زیبا هستند” یا “من منحصر به فرد هستم ، و این باعث می شود من زیبا باشم.”

از تأییدات مثبتی مانند “من می توانم این کار را بکنم” ، “من کافی هستم” یا “اگر سعی کنم ، من موفق هستم” استفاده کنید.

حداقل یکبار در روز از خود تعریف کنید تا دوباره حس شاد بودن ایجاد شود

با ارائه تعریف کردن منظم از خود روی کاری که می خواهید بکنید متمرکز شوید. به بهترین ویژگی های خود اشاره کنید ، استعدادهای خود را جشن بگیرید و دستاوردهای خود را بشناسید. این به شما کمک می کند تا درباره خودتان مثبت فکر کنید. بگویید ، “این لباس برای من عالی به نظر می رسد ،” “من یک کار شگفت انگیز را در این نمایش انجام دادم ،” “من یک نویسنده عالی هستم” یا “من دوست دارم که بسیار دلسوز باشم”.

از مقایسه کردن خود با افراد دیگر دست بردارید

هرکسی در سفر خود است ، بنابراین برای شما ناعادلانه است که پیشرفت خود را با نگاه به آنچه دیگران به دست آورده اند ، بسنجید. نگران آنچه دیگران انجام می دهند نگران نباشید. در عوض ، خود را با جایی که در گذشته بودید مقایسه کنید. این به شما کمک می کند تا ببینید که چگونه پیشرفت می کنید.

به عنوان مثال ، اگر به نظر می رسد که تمام دوستان شما در حرفه خود هستند ، نگران نباشید. وقت شما فرا خواهد رسید. در عوض ، پیشرفت خود را با جایی که سال گذشته بودید مقایسه کنید و احساس شادی این مقایسه درست را بچشید

وقتی با یک مانع روبرو هستید به دنبال نکات مثبت باشید

سختی ها و رفع مشکلات بخشی از زندگی است و هیچ کس از آنها مصون نیست. وقتی با مشکلی روبرو هستید ، تمام تلاش خود را برای یافتن راه مثبت فکر کردن انجام دهید. این کار می تواند به شما در ایجاد احساس بهتر و افزایش حس شادی کمک کند و ممکن است به شما در رشد تجربیات کمک کند.

به عنوان مثال ، بیایید بگوییم که شغل خود را از دست داده اید. این یک تجربه واقعاً دشوار است ، اما ممکن است به عنوان فرصتی برای تغییر مشاغل روی آن تمرکز کنید.

از آگاهی ذهن استفاده کنید تا به شما در تمرکز روی زمان حال کمک کند

فکر کردن به گذشته و تأکید بر آینده می تواند بر روحیه شما تأثیر منفی بگذارد و ناراحتی و استرس را جایگزین شادی کند. هوشیار بودن می تواند به شما کمک کند تا بر زمان حال متمرکز باشید تا از ناراحتی غیرضروری خودداری کنید. در اینجا چند راه برای توجه بیشتر وجود دارد:

به مدت 10 دقیقه مدیتیشن کنید.

5 حواس خود را درگیر کنید.

فقط یک کار را همزمان انجام دهید.

طبق ارزشهای شخصی خود زندگی کنید

نادیده گرفتن باورهای اصلی شما می تواند احساس پریشانی یا تضاد در شما ایجاد کند. با ذکر مواردی که برای شما مهم هستند ، ارزشهای شخصی خود را کشف کنید و زمانهایی را که واقعاً احساس خوشبختی کرده اید ، تعیین کنید و تصمیم بگیرید که واقعاً در زندگی چه می خواهید. سپس ، سبک زندگی خود را با ارزش های خود هماهنگ کنید تا بتوانید تبدیل به فرد شادی که می خواهید باشید، بشوید.

به عنوان مثال ، شما ممکن است ارزش کمک به دیگران و خلاق بودن را داشته باشید. برای تراز کردن با این ارزش ها ، ممکن است شغلی در پرستاری انتخاب کنید و به عنوان سرگرمی نقاشی کنید.

حداقل یک فعالیت در روز را که از آن لذت می برید انجام دهید

تفریح هر روز به شما کمک می کند تا بیشتر از زندگی خود لذت ببرید و شاد تر زندگی کنید. لیستی از فعالیتهایی تهیه کنید که باعث خوشحالی شما میشود. سپس ، هر روز برای انجام کاری در لیست خود ، زمان بندی کنید. این می تواند به شما در لذت بردن بیشتر از زندگی کمک کند و می تواند به شما کمک کند تا در بهترین حالت خود باشید.

به عنوان مثال ، در یک سرگرمی شرکت کنید ، با دوستان خود در ارتباط باشید ، یک بازی جدید را تجربه کنید ، حیوان خانگی خود را برای قدم زدن به بیرون ببرید ، حمام گرم بگیرید ، یک کتاب بخوانید ، یک فیلم ببینید ، به یک کنسرت بروید یا یک دستور العمل جدید آشپزی را امتحان کنید.

اگر کاری وجود دارد که همیشه می خواستید انجام دهید ، آن را امتحان کنید! به عنوان مثال ، یک کلاس برای یادگیری نحوه نقاشی یا تماشای آموزش های آنلاین برای یادگیری نحوه رقصیدن بیاموزید.

نقاط قوت خود را شناسایی کنید تا به شما در حفظ اعتماد به نفس و شاد بودن به شما کمک کند

شناخت توانایی ها و نقاط قوت به شما کمک می کند تا اعتماد بنفس بیشتری داشته باشید. لیستی از استعدادها ، مهارت ها و دانش خود تهیه کنید. سپس ، بارها و بارها آن را مرور کنید تا به شما کمک کند به یاد بیاورید که چقدر عالی هستید. نقاط قوت شما ممکن است شامل مواردی مانند حل مشکلات ریاضی ، نوشتن ، آواز خواندن یا رقابت در باشگاه ورزشی باشد. علاوه بر این ، ممکن است شما مهارت تحلیلی یا مهارت تفکر انتقادی داشته باشید. به همین ترتیب ، شما ممکن است بسیار خلاق باشید یا قادر به همکاری مشترک با مردم باشید.

روی بهبود نقاط ضعف خود کار کنید تا بتوانید بر آنها غلبه کنید

همه نقاط ضعف دارند ، بنابراین نسبت به خود احساس بدی نکنید. اگر نقاط ضعف شما را آزار می دهد ، با یادگیری مهارت های جدید ، آنها را بهبود بخشید. با گذشت زمان ، ممکن است بتوانید خود را بهبود ببخشید و احساس شاد بودن واقعی بکنید.

احساسات خود را ابراز کنید تا تلمبار نشوند

احساسات شما بسیار مهم هستند ، بنابراین سعی نکنید آنها را مخفی کنید. نادیده گرفتن احساسات شما در واقع می تواند آنها را شدیدتر کند. درعوض ، روشی سالم برای رهایی احساسات خود انتخاب کنید. در اینجا چند گزینه وجود دارد:

با دوست خود صحبت کنید.

یک ژورنال بنویسید.

کاری خلاقانه انجام دهید.

ورزش کنید.

پول خود را صرف تجربیات کنید تا چیزهای دیگر

تجربه ها شادی بیشتری را نسبت به اقلام به ارمغان می آورند ، بنابراین از هزینه های خرج خود برای پرداخت هزینه های تفریحی یا سفر استفاده کنید. برای لذت بیشتر ، کارهایی را با افرادی انجام دهید که به آنها اهمیت می دهید.

خود را با افراد مثبت احاطه کنید

ارتباط با افراد مثبت می تواند روحیه شما را تقویت کند و حس شاد بودن شما را افزایش دهد. افرادی مثبتی که در زندگی شما باعث می شوند احساس بهبود زندگی کنید، را شناسایی کنید ، سپس زمان بیشتری را با آنها سپری کنید.

با دیگران ارتباط برقرار کنید تا احساس کنید بخشی از جامعه هستید

انسان ها به اجتماع احتیاج دارند ، بنابراین قرار گرفتن در کنار دیگران به شما کمک می کند تا احساس خوشبختی و شاد بودن کنید. روی ارتباط با افراد اطراف خود متمرکز شوید. شما می توانید این کار را با ارتباط با آنها ، پیدا کردن زمینه مشترک یا همدلی با آنچه می گذرانید انجام دهید.

به عنوان مثال ، به دنبال چیزهای مشترک با مردم باشید ، حتی اگر به نظر می رسد افراد بسیار متفاوت هستند. ممکن است هر دو از کتاب ، طبیعت یا یک برنامه تلویزیونی مشترک لذت ببرید.

در صورت نیاز به پشتیبانی بیشتر برای شاد بودن به یک درمانگر رجوع کنید

برای احساس شاد بودن ممکن است به کمک بیشتری نیاز داشته باشید.یک درمانگر می تواند به شما در تغییر افکار و رفتارهای خود برای بهبود خلق و خو کمک کند. از پزشک خود بخواهید شما را به یک درمانگر ارجاع دهد یا یک نفر را به صورت آنلاین جستجو کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا