مهارت های زندگی

نحوه رانندگی در جاده های برفی

رانندگی در هنگام اخطارهای هواشناسی در زمستان که جاده‌ها از برف پوشیده شده‌اند و لغزنده هستند به‌طورمعمول به رانندگان توصیه نمی‌شود. با ما همراه باشید

وسیله نقلیه خود را برای رانندگی آماده کنید

پیش از روشن کردن اتومبیل ، شیشه جلو ، پنجره‌های جانبی ، چراغ‌های جلو و چراغ‌های ترمز عقب را با برس پاک‌کنید. هنگام رانندگی در هوای برفی ، خودرو را متوقف کنید و پنجره‌ها و چراغ‌ها را پاک‌کنید. فراموش نکنید که باید برف را از صفحه شماره پلاک خود پاک‌کنید ، زیرا این امر یک الزام قانونی برای پلاک شماره شما در بسیاری از مناطق است.

در زمان رانندگی بخار پاک‌کن‌های عقب و جلو را بزنید

تهویه هوا را روشن کرده و آن را بر روی گزینه هوای تازه تنظیم کنید تا پنجره داخلی از بخار پاک شود.

همیشه هنگام رانندگی چراغ‌های خود را روشن نگهدارید

این بدان معناست که هنگام رانندگی در ساعات روز نیز باید چراغهای جلو خود را روشن کنید. این باعث می شود خودروی شما در حالی که هنوز بارش برف است ، برای سایر رانندگان قابل مشاهده تر باشد.

درحالی‌که جاده‌ها در برف یا یخ پوشانده شده‌اند به‌آرامی رانندگی کنید

با استفاده از دنده‌های پایین اتومبیل با جعبه‌دنده دستی رانندگی کنید تا کشش خود را در جاده افزایش دهید. از گزینه کنترل کروز استفاده نکنید و سعی نکنید از سایر وسایل نقلیه سبقت بگیرید.

برای اینکه کار ترمزها به‌درستی انجام شوند ، وسایل نقلیه به کشش احتیاج دارند ، به همین دلیل سرعت آهسته‌تر ، چرخش ملایم‌تر و توقف لازم است تا کشش موردنظر تأمین شود.

سرعت وسیله نقلیه را کم کنید و در سرعت حد مجاز برانید.

هنگام رانندگی فواصل مناسب بین ماشین خود و ماشین جلویی را حفظ کنید

حداقل بین 2 تا 3 طول خودرو رابین ماشین خود و یک اتومبیل جلوتر بگذارید. این مؤثرترین روش برای جلوگیری از تصادفات متداول است.

این کار به شما فضای کافی می‌دهد تا هنگام رانندگی با سرعتی آهسته ، مانع از سرخوردن در اتومبیل در جلو خود شوید.

رانندگی با سرعتی بیش از 25 مایل در ساعت (40 کیلومتر در ساعت) ممکن است به فضای بیشتری بین خودروها نیاز داشته باشد.

در حین رانندگی از انجام حرکات ناگهانی خودداری کنید

ترمزها را روی یخ قفل نکنید زیرا این امر ممکن است باعث از دست رفتن کنترل و فرمان خودرو شما شود.به‌آرامی ماشین خود را به حرمت دربیاورید و به سبکی که در هوای معمولی شتاب می‌گیرید، شتاب نگیرید.

به همین ترتیب ترمز گرفتن را نیز آهسته‌تر انجام دهید تا از لیز خوردن ماشین جلوگیری کرده باشید.

مراقب خطرات احتمالی جاده باشید

مواظب نقاط لغزنده در جاده باشید. یخ در پل‌ها متداول است ، حتی اگر بقیه راه تمیز  باشد ، بااحتیاط به پل‌ها و مناطق تاریک‌تر نزدیک شوید.

زمانی که در برف‌گیر کرده‌اید گاز ناگهانی ندهید

زیر تایرها را حفر کنید و برف زیر آن‌ها را کنار بزنید.با این کار کشش مناسب برای به حرکت درآوردن ماشین را به دست می‌آورید.

امکان دارد ماشین از قسمت عقب شروع به لیز خوردن بکند

اگر علیرغم حفظ فاصله و احتیاط‌های رانندگی در زمستان ، متوجه شدید که قسمت عقب خودرو شما شروع به لغزندگی می‌کند ، باید از خطر تا حد امکان خودداری کنید. اگر انتهای عقب خودرو هنگام رانندگی برف یا یخ شروع به لغزیدن کرد ، پای خود را از شتاب‌دهنده بردارید.

امکان دارد ماشین از قسمت جلویی شروع به لیز خوردن بکند

اگر قسمت جلوی اتومبیل شروع به لغزش کرد ، پای خود را از شتاب‌دهنده بردارید. هنگام لیز خوردن ، ترمز نکنید. فرمان را به جهتی که می‌خواهید ماشین متوقف شود بچرخانید.

هنگامی‌که نیاز به توقف داشتید ، پدال ترمز را به‌آرامی فشار دهید

اگر می‌بینید که چندین اتومبیل در مقابل شما متوقف‌شده‌اند ، با چندین ترمز فاصله‌دار ترمز کنید تا از برخورد تصادفی به‌وسیله نقلیه دیگر جلوگیری کنید.

اگر متوجه شدید لاستیک‌های شما قفل‌شده است ، پای خود را کاملاً از ترمز خارج کنید.

فشار تایر خود را بررسی کنید

. وقتی دما کاهش می‌یابد ، فشار  در تایر کاهش می‌یابد. بررسی کنید که آیا فشار هوا در لاستیک شما باید بالا برود ، خصوصاً در آب‌وهوای سرد 30 درجه و پایین‌تر.

لاستیک‌های خود را قبل رانندگی بررسی کنید

کشش همیشه در هنگام کار با وسیله نقلیه مهم است ، اما در هوای برفی برای خودروها حتی بیشتر اهمیت می‌یابد.لاستیک خود را به‌دقت بررسی کنید تا بازده آن‌ها را ارزیابی کنید.

برای تعیین عمق آج لاستیک‌های خود از سکه استفاده کنید. یک سکه را با سرخود به سمت آج لاستیک در داخل شیار وارد کنید. اگر قسمت پشت سکه پوشانده شده است ، آج لاستیک شما سالم است. اگر می‌توانید تمام پشت سکه را ببینید ، وقت آن است که لاستیک‌ها را تعویض کنید.

لاستیک‌های خود را با لاستیک‌های مخصوص برف عوض کنید

لاستیک‌های برفی بهتر از لاستیک‌های معمولی هستند زیرا با مواد مخصوصی ساخته می‌شوند که نرم باقی می‌مانند تا لاستیک‌ها با حداکثر کشش در دمای زیر انجماد فراهم شوند. آن‌ها همچنین دارای الگوهای پله‌ای هستند که جاده‌های پوشیده از برف و یخ را می‌گیرند.

در هنگام مسافرت مجموعه‌ای از زنجیره‌های برفی را برای وسیله نقلیه خود حمل کنید. اگرچه ممکن است نصب آن‌ها روی خودرویی که لاستیک برفی روی آن نصب‌شده باشد ، لازم نباشد اما داشتن زنجیر برفی هنگام عبور از جاده‌های خاص در طول فصل زمستان یک الزام است.

تیغه‌های برف‌پاک‌کن شیشه جلو را تعویض کنید

قبل از زمستان تیغه‌های برف‌پاک‌کن خود را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که برف‌پاک‌کن‌های شما پاسخ سریع به هر آنچه به‌طور بالقوه می‌تواند مانع دید شما هنگام رانندگی شود ، دارند. اگر تیغه های شما شیشیه را تمیز نمی کنند و یا ترک خورده اند ، فوراً آنها را تعویض کنید.

سیستم ضد یخ خود را بازرسی کنید

اطمینان حاصل کنید که سطح مایع موجود در رادیاتور شما کافی است. تأیید کنید که دارای ضد یخ مناسب در سیستم اتومبیل هستید. بررسی کنید که همه شلنگ ها در شرایط خوبی هستند و علائم ظاهری مانند سایش ندارند.

وضعیت باتری خود را ارزیابی کنید

هوای سرد می‌تواند باتری بسیار قدیمی را با سرعت بسیار بیشتری تخلیه کند. به تاریخ  انقضای بالای باتری نگاه کنید.

اگر تاریخ باتری از دو یا سه سال قدیمی‌تر است ، قبل از شروع زمستان به خرید یک مورد جدید فکر کنید.

علائم پودر سفید را که ممکن است در اتصالات پایانه جمع شده باشد ، حذف کنید. محلول جوش‌شیرین و محلول آب گرم را در قسمت‌های سولفاته بریزید تا باتری تمیز شود.

ماشین خود را به سرویس ببرید

اطمینان حاصل کنید که موتور شما با داشتن یک سرویس مکانیک یا خودکار ، در سطح بهینه عملکرد کار می‌کند.اگر خود شما می‌توانید از پس‌کارهای ماشینتان بربیایید نیاز به متخصص نیست.

زنجیر چرخ مناسب استفاده کنید

زنجیر برفی را بر روی تایر قرار دهید ، آن را در بالا نگه‌دارید و بگذارید به‌طور یکنواخت در قسمت جلوی تایر و چرخ قرار بگیرد. هنگامی‌که زنجیره به‌طور مساوی و ایمن روی سه‌چهارم چرخ، که جاده را لمس نمی‌کند قرار داده‌شده است ، زنجیر چرخ را روی بقیه لاستیک‌ها قرار دهید.

وقتی زنجیر چرخ در سه‌چهارم از همه لاستیک‌ها قرار گرفت ، وارد اتومبیل خود شوید و برای کمتر از یک متر به جلو بروید. این بخشی از تایر را که قبلاً در حال لمس زمین بود ، در معرض تماس قرار می‌دهد.

ترمزدستی را بکشید ، از ماشین بیرون بروید و مطمئن شوید بقیه زنجیر چرخ باقی‌مانده را به بقیه چرخ بکشید. برای محکم کردن زنجیرهایی که در آن قرار دارند از یک پیوند نزدیک‌تر استفاده کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا