تغذیه و سلامت

نکاتی برای تشخیص کیفیت غذاها

حتما این روزها چیزهای زیادی درباره غذاها ی مصنوعی شنیده‌اید. آیا می‌دانستید 50 درصد پنیرهایی که در فروشگاه‌ها می‌بینید، پنیر واقعی نیستند؟ بلکه از مواد کاملا مصنوعی ساخته شده‌اند. این غذاها بسیار مضر بوده و به بدن آسیب می‌رسانند. بدن انسان برای سالم ماندن به غذاهای سالم و باکیفیت نیاز دارد. در ادامه نکات و ترفندهایی آورده‌ایم که با استفاده از آن‌ها می‌آموزید غذاهای سالم و باکیفیت از فروشگاه‌ها خرید کنید.

پنیر

کیفیت غذاها

بهترین ترفند برای خرید پنیر باکیفیت این است که آن را بو کنید. قبل از خریدن پنیر از فروشنده بخواهید که یک تکه از پنیر را برای تست کردن به شما بدهد. سپس آن را بو کنید. اگر بوی پنیر ماندگار است و بافت پنیر واقعی را دارد آن را بخرید. ناگفته نماند که روی لیبل پنیر را حتما باید بخوانید. پنیرهای پاستوریزه فراوری شده کمتر از 50 درصد پنیر هستند و در برخی موارد اصلا پنیر نیستند. بسیاری از فروشنده‌ها با فروش غذاها ی مصنوعی مردم را فریب می‌دهند. پنیر مصنوعی سفت بوده و به راحتی آب نمی‌شود.

آناناس

کیفیت غذاها

نکته مهم و قابل توجه در رابطه با آناناس رنگ آن است. آناناس زرد طلایی رنگ باید بلافاصله خورده شود. برای کیفیت این میوه باید به لکه‌های روی آن توجه کنید. اگر چشم‌های آناناس کمی به سفیدی می‌زند، یعنی هنوز کاملا نرسیده است. آناناس را بو کنید؛ اگر بوی شیرین می‌دهد خوب است.

اگر انتهای این میوه قهوه‌ای رنگ است و بوی ترش می‌دهد آن را نخرید. روش دیگر این است که آناناس را کمی در دست فشار دهید. اگر سفت باشد نرسیده است و اگر نرم باشد بیش از حد رسیده است. پس باید حد وسط بین این دو را پیدا کنید.

توت فرنگی

کیفیت غذاها

توت فرنگی از آن دسته میوه‌هایی است که طرفدار زیاد دارد اما متاسفانه زیاد تازه نمی‌ماند و بعد از این که چیده می‌شوند زود خراب می‌شوند. اگر می‌خواهید توت فرنگی‌هایی که می‌خرید ماندگاری بیشتری داشته باشند؛ نباید جای هیچ لکه ای روی آن باشد. توت فرنگی را بین انگشت اشاره و انگشت شست فشار دهید. اگر سفت باشد و له نشود خوب است اما اگر له شود بیش از حد رسیده است.

سعی کنید توت فرنگی‌هایی که لکه‌های سفید یا سبز دارند نخرید و فراموش نکنید که در مورد برخی از غذاها مثل این میوه ظاهر اهمیت چندانی ندارد بلکه بوی آن مهم است. توت فرنگی‌هایی که ظاهر نامنظمی دارند خوشمزه تر هستند. فقط کافی است آن را بو کنید.

گوجه فرنگی

کیفیت غذاها

هنگام خرید گوجه فرنگی به اولین چیزی که باید توجه کنید، لکه‌های روی آن است. گاهی اوقات ظاهر قشنگ گوجه فرنگی‌ها گول زننده است. کمی آن را فشار دهید اگر ظاهرش را از دست نداد آن را بو کنید. اگر بو داشت بخرید اگر بو نداشت کنار بگذارید.

شیر

به روش‌های مختلفی می‌توان کیفیت شیر را بررسی کرد. ابتدا چند قطره شیر را روی دست بریزید و با انگشت‌ها بمالید. اگر حالت صابونی داشته باشد شیر خالص نیست. برای بررسی بهتر مقداری شیر داخل شیشه بریزید و 2 قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید. اگر به آبی تغییر رنگ داد، بی کیفیت است و با مواد شیمیایی درست شده است. طعم شیر نیز مهم است. برخی از غذاها مثل شیر به طور طبیعی کمی شیرین هستند؛ اما اگر طعم شیر را چشیدید و احساس کردید با طعم طبیعی شیر متفاوت است آن را نخرید.

نان

کیفیت غذاها

روی نان باید حالت‌های حبابی شکل وجود داشته باشد. قسمت‌های خشک نان باید ترد باشد نه سفت. برای چک کردن کیفیت نان با انگشت کمی فشار دهید، اگر به حالت اولیه برگردد با کیفیت است. نان خوب کمی هم مرطوب است.

عسل

کیفیت غذاها

برای تشخیص عسل خوب از بد روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید در خانه امتحان کنید. یک قطره عسل روی دست بریزید اگر حالت روان داشت مصنوعی است اما اگر از جای خود تکان نخورد طبیعی است.

روش دیگر این است که یک قاشق غذاخوری عسل داخل یک لیوان آب بریزید. اگر عسل داخل آب حل شود مصنوعی و پر از شکر است. اما اگر در آب حل نشود عسل طبیعی است.

تخم مرغ

کیفیت غذاها

برای بررسی کیفیت تخم مرغ باید به پوست آن دقت کنید. پوست تخم مرغ باید براق و نرم باشد. باید تخم مرغ‌هایی که می‌خرید داخل یخچال فروشگاه‌ها نگهداری شود نه بیرون از یخچال. تازه بودن تخم مرغ را از روی زرده آن نیز می‌توان تشخیص داد. اگر زرده تخم مرغ سفت و گرد باشد تازه است. اما اگر روی زرده یک لایه شفاف وجود داشته باشد احتمال این که کهنه باشد زیاد است.

گوشت

کیفیت غذاها

هیچ چیز ارزانی بی حکمت نیست و این مسئله در رابطه برخی از غذاها مثل گوشت هم صدق می‌کند. طبق گزارشات ارائه شده گوشت فیله، دنده و راسته بیشترین کیفیت را دارند. درست است که گران قیمت‌تر هستند اما کیفیت بهتری داشته و بهتر پخته می‌شوند. گوشت نه باید زیادی خشک باشد نه زیادی تر و کمی هم بوی اسیدی داشته باشد. رنگ گوشت باید شفاف باشد و بافت آن نیز زیاد نرم یا سفت نباشد.

ماهی

کیفیت غذاها

شاید کمی عجیب باشد اما برای بررسی کیفیت ماهی به چشم‌های آن نگاه کنید. اگر چشم‌ها براق و تمیز باشد ماهی تازه است. آبشش‌ها باید روشن باشد و بوی تند نداشته باشد.

هر کسی روش‌های خاص خودش را برای خرید و انتخاب غذاها و سبزیجات دارد. روش شما چیست؟ آیا نکاتی که در این نوشتار گفته شد به اندازه کافی در انتخاب درست غذاها کارآمد بود؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا