روانشناسی کودک و نوجوان

چگونه با نوجوانان صحبت کنیم

خشم؛ پرخاش ؛ عصبانیت و حساسیت‌های رفتاری در اکثر نوجوانان دیده می‌شود. در این مقاله روش‌های برخورد با نوجوانان را بررسی می‌کنیم.

1-1 ایجاد زمانی برای گفتگو

مکالمه را در زمان صرف شام شروع کنید

زمان خانوادگی باکیفیت ایجاد کنید و مکالمه را هنگام شام شروع کنید.

از همه بخواهید که تلفن‌های همراه خود را خاموش کنند یا آن‌ها را در اتاق دیگری بگذارند. به‌این‌ترتیب ، همه می‌توانید توجه خود را به مکالمه سر شام ​​معطوف کنید.

به مطرح کردن سوا لاتی برای همه‌ی افراد خانواده سر میز شام فکر کنید و از قضاوت پاسخ‌ها خودداری کنید. تمرکز خود را روی موضوعاتی از قبیل: وقایع روز همه ، برنامه‌های آینده با دوستان و یا اظهارنظر در مورد غذا بگذارید. به دنبال موضوعات “خنثی” باشید که منجر به درگیری یا نزاع نشوند.

سعی کنید نوجوان خود را به‌عنوان یک فرد بالغ در نظر بگیرید. از آن‌ها درباره برنامه‌های تلویزیونی که هم‌اکنون تماشا می‌کنند یا کتاب‌هایی که می‌خوانند بپرسید. نمایش‌ها یا کتاب‌های موردعلاقه خود را به اشتراک بگذارید.

یک تاکتیک دیگر در مورد میز شام که می‌توانید امتحان کنید این است که از نوجوان خود در مورد نکته‌های برجسته روزشان سؤال کنید. این می‌تواند به‌سادگی یک آزمودن خوب یا شوخی خنده‌دار باشد که دوستی در هنگام ناهار به او گفته است. یا می‌تواند مربوط به اخبار فعلی باشد ، مانند فرود مریخ‌نورد روی مریخ.نکات برجسته خود را با نوجوان خود نیز به اشتراک بگذارید. به نکات برجسته آن‌ها گوش دهید و آن‌ها را قطع نکنید!

برای مکالمه از زمان‌های داخل ماشین استفاده کنید

اگر زمان زیادی را با نوجوان خود به‌عنوان راننده در ماشین می‌گذرانید ، بیشترین زمان رانندگی را داشته و از آن برای صحبت استفاده کنید. برای برخی از رانندگان صحبت کردن در اتومبیل می‌تواند حواس‌پرت کن باشد. بنابراین بیشتر روی معرفی مباحث مکالمه و سپس گوش دادن به پاسخ‌های نوجوان خود تمرکز کنید.

سعی کنید مکالمه را طبیعی و باز نگه‌دارید. شما می‌توانید در مورد محیط اطراف خود اظهارنظر کنید. برای مثال: دیدی چجوری آن راننده دور زد؟ یا این چراغ چرا همیشه قرمزه؟

یا می‌توانید مباحث پایه‌ای‌تر را مطرح کنید؛ برای مثال: برنامه نوجوانتان را برای شب بپرسید؛ یا کاری که دوست دارد به‌محض رسیدن به خانه انجام دهد.

مکالمه را در حین پیغام بازرگانی شروع کنید

اخبار شبانه را باهم تماشا کرده و در حین تبلیغات صحبت کنید. اگر هر دو در یک نمایش در Netflix هستید ، بین قسمت‌ها مکث کنید. آنچه را که درصحنه آخر اتفاق افتاده است یا افکار خود را درباره آنچه در قسمت بعدی اتفاق خواهد افتاد ، به خاطر بسپارید.

این مسئله به شما و نوجوان شما مشترک می‌دهد تا در مورد آن‌ها بحث كنند و احتمالاً منجر به ایجاد ارتباط طبیعی بین این دو نفر می‌شود. این موقعیت‌ها برای به حرف درآوردن نوجوانان ساکت؛ بسیار مؤثر است.

شب قبل از خواب گپ بزنید

بعضی از نوجوانان راحت‌تر هستند در شب صحبت کنند. به دره اتاق آن‌ها بزنید و بپرسید که آیا وقت برای صحبت کردن دارید. قبل از رفتن به رختخواب با آن‌ها در اتاق خود بنشینید و از آن‌ها درباره روزشان سؤال کنید.

راه دیگر برای شروع مکالمه در شب این است که پس از یک‌شب تعطیل به نوجوان خود سلام کنید و یک میان وعده را به آن‌ها پیشنهاد دهید. این به آن‌ها نشان می‌دهد که شما می‌توانید در مورد شب آن‌ها صحبت کنید.

از بازجویی از نوجوان خودداری کنید. سعی کنید رفتارهای تهاجمی نکنید یا از آن‌ها سؤال کنید که در تمام طول شب کجا بوده‌اند. منتظر دیدن آن‌ها و به‌محض اینکه از در وارد شدن ، برخور تند کردن ، احتمالاً فقط آن‌ها را خاموش می‌کند یا باعث می‌شود که آن‌ها تمایل کمتری به صحبت کنند.

2-1   ارتباط را باز نگه‌دارید

سعی کنید در مورد چیزهایی که موردعلاقه نوجوانان شماست صحبت کنید

مهم نیست که علاقه شما به نوجوانان چیست – ورزش ، موسیقی ، مد ، تلویزیون ، بازی‌های ویدئویی ، دوستان ، کار در مدرسه – برای صحبت کردن در مورد آن‌ها آماده‌باشید. روی شنونده خوب بودن کارکنید و سعی کنید در مورد آنچه نوجوان شما از بحث کردن لذت می‌برد علاقه واقعی نشان دهید.

یک قانون خوب این است که دو برابر حرفی که می‌زنید؛ گوش کنید. این تضمین می‌کند که شما به نوجوان خود وقت و توجه کافی برای گفتگو در مورد علایق آن‌ها می‌دهید.

از واکنش‌های خود نسبت به نوجوانان آگاه باشید

نوجوانان در انجام یا گفتن کارهایی که والدین یا بزرگان آن‌ها را آزار می‌دهد بسیار عالی هستند. به‌جای اینکه ازنظر احساسی نسبت به اعمال یا کلمات خود واکنش نشان دهید ، فکر کنید که چرا آن‌ها دکمه‌های شمارا فشار می‌دهند. پاسخ می‌تواند ناراحت بودن نوجوان شما از دیر رسیدن به یک رویداد مهم باشد ، یا به‌سادگی اینکه او یک نوجوان با نوسانات روحی است باشد.

با تأمل در پاسخ‌های خود به نوجوان ، می‌توانید ریشه مشکل یا مسئله را بیابید. این کار احتمالاً منجر به دعوا کمتر و صحبت بیشتر نیز خواهد شد.

وقتی اشتباه می‌کنید اعتراف کنید و عذرخواهی کنید

انجام این کار دشوار است ، زیرا ممکن است احساس کنید باید به‌عنوان یک الگوی مناسب برای نوجوان خود خدمت کنید. اما اذعان به اینکه اشتباه کردید به نوجوان شما اجازه می‌دهد ببیند که شما انسان هستید و شخصی که می‌تواند با او ارتباط داشته باشد. در حقیقت ، پذیرش اشتباه و عذرخواهی نمونه‌ای مثبت برای نوجوان شما است. “متأسفم یا معذرت می‌خواهم” کلمات قدرتمندی برای یک نوجوان است که از والدین یا شخصیت خود می‌شنود.

این نوع از ارتباطات مثبت به نوجوان شما فرصت می‌دهد که یاد بگیرد که چگونه صادقانه و با احترام با دیگران صحبت کند ، حتی در صورت عدم موافقت. آن‌ها همچنین یاد خواهند گرفت که در هنگام گفتگو درباره احساسات خود با دیگران ، ازجمله شما ، اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشند

نظر خود را پیشنهاد دهید ، اما از سخنرانی یا نصیحت نوجوانان خودداری کنید

احتمال اینکه نوجوان شما حرفی بزند که ازنظر شما کاملاً اشتباه اشد زیاد است اما واکنش شما بسیار مهم است. سعی کنید از جملات تند و قاطع استفاده نکنید و به‌جای آن از اصطلاحاتی مثل به نظر من ؛ یا نظر خودت درباره این موضوع چیه؟ استفاده کنید. غالباً ، نوجوانان فقط باید با کسی که به او اعتماد و احترام دارند ، درباره مسائل یا مشکلات صحبت کنند. آنها ممکن است به دنبال جواب یک مشکل یا یک راه حل آسان نباشند. بنابراین ، حاضر باشید به جای سخنرانی ، به آنها گوش دهید.

از فریاد زدن ، سرزنش کردن خودداری کنید

این اقدامات پرخاشگرانه احتمالاً مکالمات معنی‌دار با نوجوان شمارا از بین خواهد برد. به یاد داشته باشید که سعی دارید با نوجوان خود صحبت کنید ، آنها را سرکوب نکنید یا از آنها ناراحت نشوید.

3-1 حفظ ارتباطات با نوجوانان

به حریم خصوصی نوجوانان خود احترام بگذارید

با تماسهای تلفنی خصوصی در پشت درب بسته موافق باشید ، اما قوانین زمینی را تنظیم کنید. به‌عنوان‌مثال صحبت با تلفن ازنیمِ شب به بعد و یا سر میز شام ممنوع است. از نوجوان خود بپرسید که شب‌هنگام بیرون رفتن در کجا خواهد بود اما برای تأیید آن‌ها هر 5 دقیقه یک‌بار با آن‌ها تماس نگیرید. به نوجوان خود نشان دهید که به آن‌ها احترام می‌گذارید و به آن‌ها اعتماد می‌کنید.این کار احتمالاً باعث می‌شود که آن‌ها تمایل بیشتری برای به اشتراک گذاشتن افکار یا احساسات خود با شما داشته باشند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا