روانشناسی

چگونه به ترس از مرگ غلبه کنیم

تاناتوفوبیا یا “ترس از مرگ” میلیون‌ها انسان در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این مقاله همراه ما باشید تا درباره راهکارهای این ترس بیشتر بدانیم.

زمانی که به مرگ فکر می‌کنید شروع به نوشتن کنید

اولین چیزی که باید هنگام برخورد با ترس از مرگ مشخص کنید این است که چگونه – و چقدر – ترس شما بر زندگی شما تأثیر می‌گذارد. ما اغلب بلافاصله از عوامل محیطی یا علل ترس و اضطراب خودآگاه نیستیم. نوشتن در مورد موقعیت‌هایی که در آن‌ها به وجود می‌آید می‌تواند ابزاری مفید برای حل این مسائل باشد.

به‌سادگی از خود بپرسید ، “هنگامی‌که من در آن لحظه احساس ترس یا اضطراب کردم ، چه اتفاقی در من افتاده است؟” به دلایل مختلف ، در ابتدا این سؤال می‌تواند یک سؤال بسیار دشوار باشد. با اصول اولیه شروع کنید. در طی چند روز گذشته دوباره فکر کنید و جزئیاتی که می‌توانید در مورد زمان‌هایی که در مورد مرگ فکر کرده‌اید را به خاطر بسپارید.

ترس از مرگ بسیار متداول است. در طول تاریخ بشر ، مردم به فکر مرگ و مردن بوده‌اند. این امر می‌تواند به دلایل مختلف ازجمله سن ، مذهب ، میزان اضطراب ، تجربه تلخ و غیره اتفاق بیفتد.

طبق گفته‌های فیلسوف اگزیستانسیالیستی ژان پل سارتر ، مرگ دقیقاً می‌تواند باعث ترس مردم شود زیرا این همان چیزی است که “از خارج به سمت ما می‌آید و ما را به خارج تبدیل می‌کند. بنابراین روند مرگ رادیکال‌ترین بعد ناشناخته قابل‌تصور را برای ما را نشان می‌دهد (یا به تعبیری غیرقابل‌تصور). همان‌طور كه ​​سارتر خاطرنشان كرد ، مرگ اين امكان را دارد كه اجساد زنده ما را به قلمرو غیرانسانی برگرداند كه در ابتدا آن‌ها پديدار شدند.

وقتی احساس اضطراب یا ترس می‌کنید یادداشت کنید

هرگاه احساس اضطراب و ترس داشتید، شروع به نوشتن بکنید و فهرستی از موارد اضطراب‌آور خود تهیه کنید. مواردی را یادداشت کنید حتی اگر در مورد اینکه احساسات لزوماً به هر طریقی به مرگ یا مردن مربوط می‌شوند اطمینان ندارید.

اضطراب خود را با افکار مربوط به مرگ مقایسه کنید

بعدازاینکه یک لیست از افکار مربوط به مرگ و یک لیست از لحظات اضطراب‌آور را یافتید ، به دنبال مشترکات بین این دو باشید. به‌عنوان‌مثال ، ممکن است توجه داشته باشید که هر بار که مارک خاصی از آب نبات را می‌بینید ، احساس اضطراب می‌کنید ، اما مطمئن نیستید که چرا. سپس متوجه می‌شوید که در همین شرایط ، به مرگ فکر می‌کنید. شاید به خاطر داشته باشید که مارک آب نبات موردنظر در مراسم تشییع جنازه پدربزرگ و مادربزرگ شما بوده است. سپس شما نیز به‌طورکلی احساس نوعی ترس از مرگ را شروع کرده‌اید.

چنین ارتباطاتی ، بین اشیاء ، احساسات و موقعیت‌ها می‌تواند کاملاً عمیق و گاه حتی بیشتر از سناریویی باشد که در بالا توضیح داده شد. اما نوشتن آن‌ها می‌تواند راهی عالی برای آگاهی بیشتر از آن‌ها باشد. سپس می‌توانید بر نحوه مدیریت در چنین لحظاتی تأثیر بگذارید.

پیوند بین اضطراب و پیش‌بینی را تشخیص دهید

ترس نیرویی قدرتمند است که می‌تواند تقریباً بر هر کاری که انجام می‌دهید تأثیر بگذارد. اگر می‌توانید فراتر از ترس خود را نگاه کنید ، ممکن است متوجه شوید که چیزی که از آن ترسیده‌اید ، آن‌قدر وحشتناک نیست که فکر کنید. اضطراب معمولاً در انتظار اینکه چگونه اتفاقات پیش خواهد رفت ، پیچیده می‌شود. این احساسی است که به آینده نگاه می‌کند و باعث اضطراب می‌شود. به خود یادآوری کنید که ترس از مرگ گاهی اوقات از خود مرگ بدتر است. چه کسی می‌داند ، مرگ شما ممکن است آن‌قدر که تصور می‌کنید ناخوشایند نباشد

با خودتان صادق باشید

کاملاً صادق باشید و کاملاً با واقعیت مرگ خود، رودررو باشید. با این نوع صداقت ، زندگی بسیار ارزشمندتر می‌شود. می‌دانید که بالاخره با مرگ روبرو خواهید شد ، اما لازم نیست زندگی را با ترس زندگی کنید. هنگامی‌که با خود صادق هستید و با ترس و وحشت روبرو می‌شوید ، قادر خواهید بود ، ساختارشکنی این هراس را شروع کنید.

روی آنچه می‌توانید کنترل کنید متمرکز شوید

مرگ می‌تواند یک اتفاق خیلی ترسناک برای فکر کردن باشد ، در درجه اول به این دلیل که محدودیت‌های زندگی و آنچه را که ما قادر به تصور آن هستیم را افشا می‌کند. یاد بگیرید بر آنچه می‌توانید کنترل کنید متمرکز شوید. به‌عنوان‌مثال ، ممکن است شما نگران مرگ ناشی از حمله قلبی باشید. عوامل خاصی وجود دارد که شما نمی‌توانید در مورد بیماری‌های قلبی ، مانند سابقه خانوادگی ، نژاد ، قومیت و سن ، کنترل کنید. با تمرکز روی این موارد ، خود را در معرض اضطراب بیشتری قرار می‌دهید. در عوض ، بسیار منطقی‌تر است که روی چیزهایی که می‌توانید کنترل کنید ، مانند ترک سیگار ، ورزش منظم و خوب غذا خوردن متمرکز شوید. در حقیقت ، شما زمانی که عوامل قابل‌کنترل را رعایت نکنید بیشتر درخطر مرگ هستید تا فکر کردن به عوامل غیرقابل‌کنترل.

زندگی خود را هدایت کنید

وقتی می‌خواهیم مسیر زندگی خود را کنترل کنیم ، اغلب با ناامیدی ، استرس و نگرانی از چیزهایی که طبق برنامه‌ریزی پیش نمی‌روند ، مواجه می‌شویم. مسیر زندگی خود را هدایت کنید؛ اما همیشه منتظر اتفاقات غیرمنتظره نیز باشید. قیاس مناسب زندگی، ایده آب در رودخانه است. گاهی اوقات رودخانه تغییر می‌کند ، رودخانه پیچ‌وتاب می‌خورد و آب کند می‌شود یا سرعت می‌گیرد. رودخانه هنوز جاری است ، اما شما باید اجازه دهید که به آنجا برود که شما می‌خواهید.

الگوهای تفکر غیرمولد را از بین ببرید

وقتی می خواهید آینده را پیش‌بینی کنید یا تصور کنید ، از خود می‌پرسید “اگر این اتفاق بیفتد چی؟” این یک الگوی تفکر غیرمولد است که به نتایج فاجعه‌بار شناخته می‌شود. یک الگوی تفکر غیرمولد روشی برای فکر کردن در مورد وضعیتی است که درنهایت باعث می‌شود احساسات منفی به وجود آورید.

تفکر غیرمولد را با تفکر مثبت جایگزین کنید. به عنوان مثال ، با خود بگویید ، “اگر دیرم شد ، رئیس من ممکن است عصبانی شود. اما می توانم توضیح دهم که ترافیک بیشتری نسبت به حالت عادی وجود داشته است. من همچنین پیشنهاد می‌کنم ، بیشتر بمانم و کارم را انجام دهم.

یک دوره زمانی نگران‌کننده داشته باشید

پنج دقیقه در طول روز اختصاص دهید که به خودتان اجازه دهید نگران چیزی باشید. این کار را هرروز در زمان مشخصی انجام دهید. سعی کنید این دوره نگرانی را برای زمان خواب برنامه‌ریزی نکنید ، زیرا نمی‌خواهید همه‌چیز را در رختخواب خود ببرید. اگر هرروز در طول روز فکر نگران‌کننده‌ای دارید ، آن را برای زمان مشخص مربوط به فکرهای اضطرابی بگذارید.

افکار اضطرابی خود را به چالش بکشید

اگر دچار اضطراب مرگ شده‌اید ، از خود در مورد احتمال مرگ در سناریوهای خاص سؤال کنید. به‌عنوان‌مثال ، خود را با آمار در مورد مرگ در سقوط هواپیما مقایسه كنید. به‌احتمال‌زیاد متوجه خواهید شد که نگرانی‌های شما فراتر از واقعیت آنچه ممکن است اتفاق بیفتد متورم شده است و اشتباه است!

به این فکر کنید که چقدر تحت تأثیر دیگران هستید

وقتی نگرانی‌های دیگران ذهن شمارا به خود جلب می‌کند ، در مورد خطرات نیز بیشتر فکر خواهید کرد. شاید شما یک دوست داشته باشید که به‌ویژه در مورد بیماری‌ها و مرگ منفی بین باشد. این باعث می‌شود که خودتان از بیمار شدن احساس عصبی بودن کنید. مدت‌زمانی را که با این شخص می‌گذرانید محدود کنید تا این افکار از شما دور شوند.

کاری را انجام دهید که قبلاً انجام نداده‌اید

ما اغلب از امتحان کردن چیزهای جدید جلوگیری می‌کنیم و دقیقاً به دلیل ترس در مورد آنچه هنوز نمی‌دانیم یا هنوز نمی‌توانیم درک کنیم ، خود را در شرایط جدید قرار نمی‌دهیم. به‌منظور تمرین ، فعالیتی را انتخاب کنید که هرگز فکر نمی‌کنید انجام دهید و متعهد شوید که آن را امتحان کنید. با انجام برخی تحقیقات به‌صورت آنلاین شروع کنید. در مرحله بعد ، شاید با افرادی صحبت کنید که قبلاً در این فعالیت شرکت کرده اند. این روش آزمایش با زندگی و فعالیت‌های جدید می‌تواند ابزاری عالی برای یادگیری نحوه تمرکز بر تولید شادی در زندگی باشد.

با شرکت در فعالیت‌های جدید ، به‌احتمال‌زیاد چیزهای زیادی در مورد خودخواهید آموخت ، به‌خصوص در مورد آنچه می‌توانید و نمی‌توانید کنترل کنید.

یک برنامه پایان زندگی را با خانواده و دوستان خود تهیه کنید

هنگامی‌که مرگ به میان می‌آید ، احتمالاً متوجه خواهید شد که بیشتر مراحل کاملاً خارج از کنترل شما خواهد بود. به‌هیچ‌وجه نمی‌توانیم دقیقاً بدانیم که در کجا و چگونه می‌میریم ، اما می‌توانیم برخی اقدامات را انجام دهیم تا آماده‌تر شویم. برای مثال اگر در حالت اغما هستید ، چه مدت می‌خواهید در حمایت از زندگی بمانید؟ آیا ترجیح می‌دهید در خانه خود باشید یا تا زمانی که ممکن است در بیمارستان بمانید؟

شاید در ابتدا صحبت کردن در مورد این موضوعات با عزیزانتان ناراحت‌کننده باشد ، اما اگر یک اتفاق ناگوار رخ دهد ، چنین گفتگوهایی می‌تواند برای شما و آن‌ها نیز فوق‌العاده مفید باشد. چنین بحث‌هایی به‌طور بالقوه ممکن است به شما كمك كند كه احساس اضطراب كمتری نسبت به مرگ داشته باشید.

در نظر بگیرید که زندگی و مرگ بخشی از یک چرخه هستند

بفهمید که زندگی و مرگ شما ، و همچنین زندگی موجودات دیگر ، همه بخش‌های یک چرخه یا روند زندگی هستند. زندگی و مرگ به‌جای اینکه دو واقعه کاملاً متفاوت باشند ، درواقع همیشه هم‌زمان اتفاق می‌افتند. به‌عنوان‌مثال سلول‌های بدن ما در طول زندگی فردی به‌طور مداوم در حال مرگ و بازسازی هستند. این به بدن ما کمک می‌کند تا در دنیای اطرافمان تطبیق و رشد پیدا کند.

به این فکر کنید که بدن شما بخشی از یک اکوسیستم پیچیده است

بدن ما به‌عنوان اکوسیستم‌های حاصلخیز برای اشکال مختلف بی‌شماری از زندگی ، به‌ویژه پس از پایان زندگی خودمان ، خدمت می‌کند.درحالی‌که ما زنده هستیم ، دستگاه گوارش ما میلیون‌ها ارگانیسم زنده است. این‌ها به بدن ما کمک می‌کند تا به‌اندازه کافی سالم بماند تا از عملکرد مناسب ایمنی بدن ، و به طرق خاص ، حتی پردازش شناختی پیچیده پشتیبانی کند.

نقشی را که بدن شما در طرح بزرگ چیزها ایفا می‌کند ، بدانید

در سطح کلان بسیار بزرگ‌تر ، زندگی ما به روش‌های منحصربه‌فردی برای شکل‌گیری جوامع و جوامع محلی که به انرژی و اقدامات بدن ما به‌منظور حفظ برخی از سازمان‌ها وابسته هستند ، متناسب است. دانستن این نکته که دنیا بدون ما هم ادامه خواهد داشت بسیار در درک مرگ به ما کمک می‌کند.

وقت خود را در طبیعت بگذرانید

در طبیعت پیاده‌روی کنید. یا به مسافرت در طبیعت بروید. این فعالیت‌ها می‌توانند راه‌های خوبی برای راحت‌تر شدن با درک این موضوع باشند که شما جزئی از دنیای بزرگ‌تری هستید.

آخرت را در نظر بگیرید

سعی کنید فکر کنید که پس از مردن ، به‌جایی باسعادت خواهید رسید. بسیاری از مذاهب به این اعتقاددارند.

از زندگی، تمام و کمال استفاده کنید

درنهایت ، بهتر است که از نگرانی بیش‌ازحد در مورد مرگ و مرگ خودداری کنید. در عوض ، هرروز تا آنجا که ممکن است شادی را جایگزین کنید. اجازه ندهید چیزهای کوچک شمارا پایین بیاورند. به بیرون بروید ، با دوستان وقت بگذرانید یا ورزش جدیدی را انجام دهید. فقط هر کاری انجام دهید که ذهن منفی شمارا از بین ببرد. در عوض ، ذهن خود را به زندگی متمرکز کنید.

بسیاری از افراد با ترس از مرگ روزانه در مورد آن فکر می‌کنند. این بدان معناست که شما می‌خواهید کارهای زیادی در زندگی انجام دهید. بگذارید ترس از بین برود و از خود بپرسید ، “بدترین اتفاقی که امروز خواهد افتاد چیست؟” امروز شما زنده هستید ، پس بروید وزندگی کنید.

با عزیزانتان وقت بگذارید

با افرادی که شمارا خوشحال می‌کنند و برعکس ، خود را احاطه کنید. وقتی خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارید ، وقت شما به‌خوبی سپری خواهد شد  و به‌خوبی از شما یاد می‌شود.

به‌عنوان‌مثال ، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که اگر به نوه‌های خود کمک می‌کنید خاطرات خوشی از شما داشته باشند ، و شما در حافظه آن‌ها ماندگار خواهید شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا