گیاهان و حیوانات

چگونه گربه خود را ماساژ دهید

ماساژ دادن گربه می‌تواند باعث ایجاد حس آرامش ؛ محبت و علاقه بیشتر در گربه شما بشود.با ما همراه باشید تا روش‌های صحیح ماساژ دادن را بررسی کنیم.

زمان مناسب را پیدا کنید

یک‌زمان آرام را برای ماساژ گربه خود انتخاب کنید. ممکن است او تازه از بیرون وارد خانه شده باشد یا او ممکن است در حال تمیز کردن خودش باشد. صبر کنید تا قبل از شروع ماساژ مشغول کار دیگری نباشید.

در حدود 2 ساعت بعد از غذا خوردن او صبر کنید سپس به او ماساژ بدهید. این کار به او فرصت می‌دهد تا غذای خود را هضم کند.

اطمینان حاصل کنید که گربه شما در اطراف شما راحت است

به گربه خود نزدیک شوید و اطمینان حاصل کنید که او از حضور شما خوشحال است. حتی ممکن است بخواهید به‌جای اینکه او را از منطقه راحتی خود بیرون بیاورید ، صبر کنید که او به سمت شما بیاید. صبر کنید که او با شما در آرامش باشد ،با آرامش بخوابد ، دراز بکشد ، یا حتی در برابر شما خرخر کند.

با گربه خود صحبت کنید یا آواز بخوانید

با ایجاد یک وضعیت ذهنی سالم و صحیح ، ابتدا بچه‌گربه خود را آرام و خوشحال کنید. با آواز خواندن آرام برای او شروع کنید و به بچه‌گربه خود بگویید که او بچه خوبی است.

از صدای بلند و محکم استفاده نکنید. بعضی از افراد دوست دارند از صدای بلند برای گفتگو با گربه‌ها استفاده کنند مثلاً داد زدن و گفتن : (“تو خیلی بچه‌گربه ناز کوچولو هستی!”). این کار باعث ایجاد استرس در گربه شما می‌شود.

باروحیه‌ای آرام بمانید

نفس عمیق بکشید و روشی آرام را اتخاذ کنید. اگر شما تنش دارید یا سعی دارید از طریق ماساژ فشار روی خودتان را خالی کنید ، حیوان خانگی شما این احساس را خواهد کرد و از گرفتن ماساژ منصرف می‌شود.

هرروز 5-10 دقیقه برای ماساژ صرف کنید

ماساژ لازم نیست مدت‌زمان زیادی طول بکشد. فقط 5-10 دقیقه هرروز کافی خواهد بود. حدوداً یک دقیقه در هر قسمت از بدن او را ماساژ دهید تا او را شاد و آرام کنید.

ماساژ را به‌آرامی در قسمت‌های موردعلاقه گربه خود آغاز کنید

ماساژ را با لمس کردن آهسته گربه خود آغاز کنید تا او به این حس لمس شدن عادت کند. نقاط موردعلاقه او که شامل زیر چانه ؛ پشت گوش‌ها و بالای سر او است را انتخاب کنید. شروع کردن ماساژ با یکی از این نقاط باعث می‌شود او نسبت به ماساژ بقیه قسمت‌های بدن انعطاف‌پذیرتر باشد.

از همه‌ی قسمت‌های دست خود برای ماساژ استفاده کنید

بسیاری از افراد با نوک انگشتان گربه‌های خود را نوازش می‌کنند. این لمس ممکن است خیلی سبک باشد، خصوصاً در پشت یا شکم. از تمام دست خود استفاده کنید و وقتی‌که نوازش می‌کنید کمی فشار ملایم به بدن او وارد کنید. نوک انگشتان خود را برای ماساژ دادن سروصورت نگه‌دارید.همچنین می‌توانید از هر دودست به‌صورت هم‌زمان برای ماساژ گ استفاده کنید.

به واکنش گربه خود دقت کنید

در طول ماساژ ، به نحوه واکنش گربه خود توجه کنید. اگر او سعی می‌کند از خواب بلند شود ، ممکن است روحیه خوبی برای گرفتن ماساژ نداشته باشد. اگر او چشمک می‌زند ، خرخر می‌کند ، به خواب می‌رود یا حتی کمی خسته به نظر می‌رسد ، احتمالاً از ماساژ؛ فوق‌العاده لذت می‌برد. اگر او ناگهان شمارا خراشیده یا گاز بگیرد ، به این دلیل است که پوست او ممکن است بیش‌ازحد تحریک‌شده باشد. پوست گربه‌ها بسیار حساس است و اگر بیش‌ازحد تحریک شود ، درواقع می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند. مطلع شوید که چگونه گربه شما نسبت به قسمت‌های مختلف بدن خود واکنش نشان می‌دهد.

سر گربه خود را ماساژ دهید

بیشتر گربه‌ها دوست دارند که سرشان ماساژ داده شود. از کف دستان خود استفاده کنید تا مالش‌های مدور گربه خود را در بالای سر و همچنین در پشت سر و روی گوش‌ها انجام دهید. از نوک انگشتان خود برای ماساژ در اطراف و پشت گوش او استفاده کنید. ممکن است بهتر باشد بعدازاینکه تمام بدن او را ماساژ دادید؛ دوباره به سمت سر او برگردید تا او لذت یک ماساژ کامل را دریافت کرده باشد.

چانه و گردن گربه خود را ماساژ دهید

بعدازاینکه سر گربه خود را ماساژ دادید ، خیلی آهسته و به‌آرامی زیر گردن او را مالش دهید. او را با انگشتان خود ماساژ دهید و حرکات کوچک دایره‌ای را به سمت بالا و پایین گردن او بکشید. مراقب باشید که به گردنش فشار نیاورید. می‌توانید از یک یا دودست برای این نوع ماساژ استفاده کنید.

صورت گربه خود را ماساژ دهید

با انگشتان خود از حرکات کوچک دایره‌ای استفاده کنید تا گونه‌ها و پیشانی او ماساژ داده شود. همچنین می‌توانید از کف دست‌های خود در هر طرف صورت وی استفاده کنید. ممکن است او این ماساژ را تأیید کند یا چشمان خود را ببندد. اگر او آنچه را که شما انجام می‌دهید را دوست دارد ، حتی ممکن است به شما اجازه دهد ناحیه کوچکی در اطراف چشم ، بینی یا اطراف سبیل را ماساژ دهید.

چند بار کل بدن گربه خود را از سر تا دم نوازش کنید

بعد از اتمام ماساژ سر و گردن او ، چند ماساژ محکم از سر تا دم او بدهید. درحالی‌که او را از سر تا دم نوازش می‌کنید ، فشار ملایم را با دست خود اعمال کنید. این کار به او آرامش می‌دهد و او را برای ادامه ماساژ آرام نگه می‌دارد.

شانه‌های گربه خود را ماساژ دهید

شروع به مالش شانه‌های گربه خود به‌صورت دایره‌ای کنید. یکدست را روی اطراف بدن او قرار دهید و به او  ماساژ خوبی بدهید. به‌آرامی اما محکم از هر دودست برای ماساژ طرفین بدن او ، به‌خصوص شانه‌های او استفاده کنید.

پشت گربه خود را ماساژ دهید

با حرکت دست از شانه‌ها ، فشار ملایم را در قسمت پشت و اطراف او با استفاده از حرکات دایره‌ای اعمال کنید. توجه خود را به قسمت بالایی گربه خود نگه‌دارید ، زیرا کمر و باسن برای بسیاری از گربه‌ها می‌تواند حساس باشد. اگر گربه شما دوست دارد در این مناطق لمس شود ، پس آن مناطق را خیلی ملایم ماساژ دهید.

شکم گربه خود را ماساژ دهید

اگر او به‌اندازه کافی آرام باشد ، ممکن است به پشت خود دراز بکشد و به شما اجازه دهد شکم او را مالش دهید. به‌آرامی او را با یکدست نگه‌دارید و شکم او را با دست دیگر ماساژ دهید.. اگر او واقعاً آرام است ، حتی می‌توانید از هر دودست برای ماساژ شکم او استفاده کنید.

بعضی از گربه‌ها واقعاً دوست ندارند شکمشان لمس شود ، بنابراین این کار را ابتدا با دقت انجام دهید.

همچنین می‌توانید ماساژ ترکیبی انجام دهید و درحالی‌که سر یا پشت را با یکدست ماساژ می‌دهید شکم گربه خود را با دست دیگر ماساژ دهید.

همچنین سعی کنید عضلات سینه او را ماساژ دهید ، زیرا هرازگاهی نیاز به ماساژ مناسب دارند.

دم‌گربه خود را ماساژ دهید

با ماساژ دادن دم‌گربه خود در نزدیکی کمر او شروع کنید و سپس به‌آرامی راه خود را به سمت انتهای دم بکشید. شما می‌توانید از هر دودست استفاده کنید ، اما با انگشتان خود به‌آرامی کارکنید ، زیرا دم مکانی بسیار حساس برای گربه است. اگر ابتدا به دنبال دم‌گربه خود بروید ، احتمالاً او از شما فرار خواهد کرد. شما باید قبل از اینکه ماساژ دم را شروع کنید ، بقیه بدنش را آرام کنید. حتی می‌توانید سر او را با یکدست ماساژ داده و دم را با دست دیگر ماساژ دهید.

سلامتی پوشش گربه خود را بررسی کنید

درحالی‌که او را ماساژ می‌دهید ، این زمان ایدئال برای بررسی سلامت کلی گربه شما است. خز را بررسی کنید تا ببینید گربه شما در چه وضعیت سلامتی قرار دارد. اگر خز چرب شده باشد ، این می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات سلامتی مانند دیابت ، عفونت مثانه یا سایر موارد باشد. اگر خز زیاد نباشد و خز در بعضی مناطق ناقص یا پراکنده باشد ، این می‌تواند یک مسئله پوستی مانند تحریک پوست یا حساسیت باشد.

روی پوست گربه خود بررسی کنید

وقتی انگشتان دست خود را روی بدن گربه خود می‌مالید ، زیر خز را به‌آرامی حفر کنید تا سلامت پوست گربه شما بررسی شود. اگر احساس گزش یا برآمدگی کردید، ممکن است او کک یا سایر تحریکات پوستی داشته باشد.

گرمای بدن گربه خود را احساس کنید

گربه‌ها می‌توانند دچار تب شوند ، که می‌تواند نوعی بیماری را نشان دهد. زمانی که او را ماساژ می‌دهید ، دمای طبیعی بدن او را حس خواهید کرد. اگر احساس می‌کنید بدن وی گرم‌تر از حد معمول است ، بررسی سایر نشانه‌های بیماری یا جراحت ، مانند برش آلوده یا استفراغ را بررسی کنید.

لکه‌های گرم شده روی بدن نیز ممکن است نشان‌دهنده مشکلات مفصلی باشد.

بررسی هرگونه توده و یا غده‌های دیگر را انجام دهید

به هر ناهنجاری که ممکن است هنگام ماساژ مواجه شوید ، توجه داشته باشید. برآمدگی می‌تواند موارد جدی در سلامتی را نشان دهد. از موارد طبیعی و غیرطبیعی بدن گربه خود مطلع باشید.

اگر چیزی غیرعادی پیدا کردید با دامپزشک خود مشورت کنید

. دامپزشک شما بهترین منبع برای ارزیابی سلامت گربه شما است. اگر یک توده ، مشکل پوستی یا مشکل بهداشتی دیگری پیداکرده‌اید ، از دامپزشک خود بپرسید که آیا این مشکل باید درمان شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا