ترفند های خانه داریسبک زندگی

چگونه یخچال را تمیز کنیم؟

می‌توان گفت یخچال قلب آشپزخانه بوده و از پرکاربردترین لوازم برقی موجود در خانه است که خیلی‌ها توجه چندانی به آن نمی‌کنند. به عنوان مثال بیش از اندازه یخچال را پر کرده و غذاهای مانده را در آن رها می‌کنند. بعد از مدتی یخچالمان بدبو می‌شود و هر غذایی  که در آن نگهداری می‌کنید بوی بد را به خود جذب می‌کند. برای تمیز کردن این وسیله برقی و از بین بردن بوی بد آن کافی است فقط یک ساعت وقت بگذارید. در ادامه مرحله به مرحله یاد می‌گیریم که یخچالمان را تمیز نگه داریم.

تمیز کردن یخچال
Young Woman Wearing Gloves Cleaning Refrigerator With Spray Bottle And Sponge

ابتدا غذاها را از یخچال بیرون بیاورید

اولین کاری که باید برای تمیز کردن یخچال‌تان انجام دهید این است که غذاهای مانده و فاسد شده را از یخچال بیرون بریزید. غذاهای سالم را از داخل‌یخچال درآورده و همراه با مقداری یخ در جایی خنک نگهداری کنید تا هنگام تمیز کردن‌یخچال فاسد نشود.

کشوها و طبقه‌ها را خارج کنید

تمام کشوها و طبقه‌هایی که قابل خارج کردن از داخل‌یخچال‌ هستند را بیرون بیاورید. کشوهایی که از جنس فلز یا پلاستیک هستند را می‌توانید بلافاصله بعد از بیرون آوردن از یخچال با آب گرم و مایع شوینده تمیز کنید. اما کشوهایی که از جنس شیشه یا  سرامیک هستند را باید ابتدا از یخچال بیرون آورده و بعد از این که به دمای محیط رسید بشویید؛ زیرا اگر سرد شسته شود ممکن است بشکند.

داخل یخچال‌تان را تمیز کنید

با یک عدد دستمال تمیز، مایع لباسشویی و آب گرم داخل‌یخچال را تمیز کنید. از بالا به پایین شروع کنید تا قطره‌های آب به قسمت‌هایی که تمیز کرده اید نریزد. برای لکه هایی که کمی سخت هستند از دستمال پلاستیکی ضخیم‌تر استفاده کنید. مقداری آب گرم روی لکه بریزید و بعد از چند دقیقه تمیز کنید.

هنگام تمیز کردن یخچال‌ها دستمال را مرتب شستشو دهید یا از چند عدد دستمال استفاده کنید. به درزها وو شکاف‌های یخچال‌تان دقت کنید تا آب یا آشغال به آن قسمت‌ها نفوذ نکند؛ زیرا تمیز کردنش کمی سخت است. در مرحله آخر داخل درب‌ها را تمیز کنید.

طبقه ها و کشوها را تمیز کنید

بعد از این که کشوها و قفسه‌ها به دمای محیط رسید، آن‌ها را تمیز کرده و خشک کنید. اگر قفسه‌ها شیشه‌ای است مراقب باشید که از دستتان سر نخورد. بهتر است از دستکش مخصوص ظرفشویی استفاده کنید.

غذاها را داخل یخچال قرار دهید

غذاها را دوباره در یخچال قرار دهید. شیشه‌ها و ظرف‌های غذا (مثل شیشه مربا یا ظرف سالاد) را کاملا تمیز کنید. هنگام تمیز کردن ظروف و شیشه‌ها از دستمال تمیز استفاده کنید.

فریزر را تمیز کنید

برای تمیز کردن فریزر هم همان مراحل نظافت یخچال‌ها را تکرار کنید. مزیت فرزیر این است که مثل یخچال کثیف نمی‌شود و تمیز کردن آن راحت‌تر است. فقط باید غذاهای داخل فریزر را چک کرده و فاسد شده‌ها را بیرون بریزید. اگر فریزر بیش از اندازه کثیف شده باشد مثل یخچال به نظافت کلی نیاز دارد.

قسمت‌های خارجی یخچال را تمیز کنید

تمیز کردن بیرون یخچال‌ها را با آب گرم و مایع ظرفشویی از بالا به پایین شروع کنید. اگر جنس بدنه یخچال استیل است باید برای تمیز کردن آن از دستمال نرم و سرکه استفاده کرده و با شیشه شوی به آن برق بیندازید. درزگیر پلاستیکی کناره‌های درب فریزر را با آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید. در این قسمت جرم و آشغال جمع شده و منجر به پارکی و ترک خوردن درزها می‌شود.

نظافت فصلی یخچال

یخچال‌ها باید حداقل یک بار در ماه تمیز شود. اما بعضی از قسمت‌های یخچال‌ها بهتر است هر چند ماه یک بار تمیز شود.

قطره چکان را بررسی کنید: بعضی از یخچال‌ها دارای قطره چکان هستند که رطوبت یخچال در آن قسمت جمع می‌شود. ممکن است در قطره چکان گردو غبار هم جمع شود. آن را از یخچال جدا کرده و بعد از شستشو سر جای خود قرار دهید. ممکن است برای تمیز کردن آن به سفید کننده نیاز داشته باشید؛ اما اگر تردید دارید به دستور دفترچه راهنمای یخچال مراجعه کرده و طبق دستور این کار را انجام دهید.

سیم پیچی پشت یخچال را با جاروبرقی تمیز کنید: یخچال را از برق بکشید و از دیوار فاصله بدهید. سپس منافذ روی سیم پیچی پشت یخچال را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید. بعد از این که گردوغبار منافذ سیم پیچی پشت یخچال کاملا تمیز شد آن را به برق زده و دوباره سرجایش برگردانید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا