گیاهان و حیوانات

چگونه یک گربه را حمام کنیم

گربه‌ها هرچند وقت یک‌بار نیاز به حمام گرفتن دارند. بااین‌وجود ، اکثر گربه‌ها نسبت به گرفتن حمام، واکنش منفی نشان می‌دهند. با ما همراه باشید.

قبل حمام ناخن پنجه گربه خود را اصلاح کنید

گربه شما ممکن است هنگام تماس با آب هیجان‌زده شود ، بنابراین برای کاهش آسیب‌های احتمالی ، ناخن‌های آن‌ها را قبل از حمام دادن اصلاح کنید. سعی کنید این کار را چند ساعت یا حتی یک یا دو روز قبل از حمام انجام دهید. مراقب باشید تا فقط نوک ناخن‌ها را کوتاه کنید.

برخورد دوستانه و همراه با مهربانی به‌عنوان پاداش برای بریده شدن ناخن‌هایشان ، همیشه باعث می‌شود احساس بهتری و آرامش بیشتری داشته باشند.

قبل حمام گربه خود را شانه بکشید

این مرحله را نادیده نگیرید. قبل از اینکه گربه خود را به حمام ببرید، حتماً موهایش را شانه یا برس بکشید تا گره‌های موجود در موهایشان بازشوند. این گره‌ها ممکن است بعد از حمام رفتن و خیس شدن موهای گربه، به‌راحتی باز نشوند. با این کار آرامش بیشتری به آن‌ها می‌دهید و باعث می‌شوید تا با خانه و حمام شما ارتباط بهتری برقرار کنند. بعضی‌اوقات می‌توانید از شانه کردن موها به‌عنوان یک عامل حواس‌پرتی در حین گرفتن ناخن‌ها استفاده کنید. یعنی در اصل با یک تیر دو نشان می‌زنید. اما قطعاً به یک نفر دیگر برای کمک کردن، نیاز خواهید داشت.

شامپو مناسب گربه را برای حمام بگیرید

شما می‌توانید شامپو بچه‌گربه را از دامپزشک یا فروشگاه حیوانات خانگی تهیه کنید. دستورالعمل‌ها را بررسی کنید تا ببینید آیا شامپو به‌تنهایی برای گربه شما مناسب است یا در صورت لزوم آن را با آب رقیق کنید. استفاده از شامپو معمولی انسان نه‌تنها می‌تواند پوست گربه شمارا خشک کند بلکه می‌تواند برای گربه شما سمی باشد. از شامپو سگ استفاده نکنید. بهتر است به‌جای محصولی که به گربه شما آسیب برساند از آب خالی استفاده کنید.

کاری کنید تا گربه شما به حمام رفتن علاقه‌مند شود

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که بچه‌گربه خود را خسته کنید ، بنابراین آن‌ها قبل از ورود به آب در آرام‌ترین حالت خود قرار دارند. این امر باعث می‌شود تا احتمال گاز گرفتن ، خراش یا تلاش برای دوری شدن آن‌ها کمتر شود. زمانی را انتخاب کنید که بچه‌گربه شما در آرام‌ترین حالت خود قرار دارد. اغلب پس از تغذیه، آن‌ها آرام و ساکت می‌شوند. اگر هنوز هم بیش‌ازحد جنب‌وجوش می‌کنند ، تا جایی که می‌توانید با آن‌ها بازی کنید تا زمانی که کاملاً خسته شوند. در اینجا چند روش دیگر برای عادت دادن گربه خود به حمام، قبل از شروع حمام کردن را بررسی می‌کنیم:

تعدادی اسباب‌بازی گربه را در وان خالی قرار دهید. گربه خود را در آن قرار دهید و چند دقیقه بازی کنید. بازی را متوقف کنید و سپس کمی آب اضافه کنید. با این کار ، گربه خود را به وان و آب عادت می‌دهید.با این کار حمام به‌زودی با چیزهای دلپذیر و غیر تهدیدآمیز همراه خواهد بود. شما همچنین می‌توانید یک اسباب‌بازی ویژه فقط برای زمان حمام ، مانند یک موش با دم رشته‌ای یا چیزی که شناور است ، داشته باشید. فقط به گربه خود اجازه دهید با این اسباب‌بازی در وان بازی کند و این باعث می‌شود که او به‌جای ترس از آن ، منتظر حمام باشد.

درب حمام را ببندید

این کار باعث جلوگیری از فرار گربه شما می‌شود و اگر بیش از یک گربه داشته باشید ، دیگران را از گربه داخل حمام دورنگه می‌دارد. اگر گربه شما تابه‌حال داخل حمام نبوده است با بستن در او را به محیط جدید عادت می‌دهید. همیشه درپوش توالت را بسته نگهدارید زیرا ممکن است گربه از ترس به داخل آن بپرد.

وان حمام را ایمن کنید

یک فرش حصیری را در کف وان بگذارید تا گربه شما راحت‌تر پنجه‌هایش را روی زمین بگذارد و لیز نخورد.

همچنین برای خشک‌کردن گربه حداقل دو عدد حوله در درست داشته باشید.

وان حمام را تنظیم کنید

قبل از آوردن گربه خود به داخل حمام ، وان را با چند اینچ آب گرم (از آب داغ پرهیز کنید) پرکنید ، زیرا برخی از گربه‌ها از آب جاری می‌ترسند و مضطرب می‌شوند. دو فنجان بزرگ یا به‌طور ایدئال به‌اندازه گلدان‌های مخصوص آبیاری، آب داخل وان بریزید تا به شما امکان دهد هنگام شستشوی گربه ، جریان آب را هدایت کنید. این حجم آب به این دلیل است که شما نیازی به آب بیشتری در طول حمام ندارید که ممکن است گربه شمارا بترساند. برای شستن گربه خود از دوش آب استفاده نکنید.

این کار باعث می‌شود آب خیلی محکم ریخته شود و گربه شمارا تحت‌الشعاع قرار دهد. حمام باید تا حد امکان ملایم و آرامش‌بخش باشد و مانند ریختن حجم زیادی آب روی گربه نباشد.

لباس ضخیم و محافظ بپوشید

این امر شمارا از هرگونه خراش ممکن ، جزئی یا عمده در امان نگه می‌دارد. یک بلوز ، ژاکت یا پیراهن آستین‌بلند باید بپوشید تا گربه شما پوستی لخت برای خراشیدن نداشته باشد. می‌توانید دستکش‌های آستین‌بلند بپوشید. هنگامی‌که سر و شکم او را می‌مالید ، مراقب باشید و ملایم باشید ، زیرا این مناطق حساس هستند.

همچنین پوشیدن لباس‌هایی که تازگی ندارند ایده‌ی خوبی است.

کنترل گربه خود را حفظ کنید

هنگام شست‌وشو با گربه خود با صدای آرام و ملایم صحبت کنید. بعضی‌اوقات گربه‌ها سعی می‌کنند از وان بیرون بیایند. اگر گربه ترجیح می‌دهد فقط دو پای آن‌ها در آب باشد، بگذارید روی دو پا بایستد. تمام تلاش خود را برای نگه‌داشتن آن‌ها انجام دهید.

استفاده از نگهدارندِ مناسب به شما توصیه می‌شود که گربه خود را با خیال راحت در وان حمام نگه‌دارید. نگهدارندِ این امکان را به شما می‌دهد که با نگه‌داشتن بر روی مهار ، به‌جای گرفتن گردن آن‌ها، احتمال آسیب رسیدن به آن‌ها را کمتر کنید. اگر گربه‌ی شما بسیار چابک ا و در مقابل حمام کردن مقاومت می‌کند بهتر است دونفره این کار را انجام دهید. مطمئن باشید که گربه شما در حین مهار ، می‌تواند راحت نفس بکشد.

از مبارزه و دعوا با گربه خودداری کنید

به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود با گربه خود نبرد کنید. یک گربه ترسناک 10 پوندی می‌تواند صدمات زیادی به انسان (یا دو نفر) وارد کند. شاید لازم باشد فقط با خیس کردن پاها و دست‌ها شروع کنید و سپس متوقف شوید. یک روز دیگر را امتحان کنید و راه خود را تا یک حمام کامل انجام دهید.

بچه‌گربه خود را از گردن به پایین خیس کنید

برای شستن گردن ، بدن ، پاها ، شکم و دم از کمی شامپو و آب استفاده کنید. ، در جهت رشد خز آن‌ها از گردن شروع کنید و به سمت دم آن‌ها حرکت کنید. گربه را باحالت ماساژ دادن بشورید تا احساس ترسشان کمتر شود.

شامپو را از چشم ، بینی ، دهان و گوش گربه خود دور نگهدارید

برای به حداقل رساندن خطر ایجاد عفونت گوش ، یک توپ پنبه‌ای داخل گوش قرار دهید. فراموش نکنید که آن‌ها را در انتهای حمام بیرون بیاورید. پنبه همچنین ممکن است باعث کاهش سروصدا شود و کار شمارا آسان‌تر کند

بدن گربه را عاری از شامپو کنید

شامپو را از بچه‌گربه خود بشویید. با استفاده از آب داخل وان ، بچه‌گربه خود را کاملاً بشویید. سپس وان را تخلیه کرده و یک‌بار دیگر با آب گرم از شیر آب گربه را بشویید. ضروری است که تمام صابون‌ها را از روی موی گربه بشورید. شستشو را ادامه دهید تا آب داخل وان کاملاً شفاف شود و هیچ علامتی از حباب یا صابون نشان داده نشود.

رقیق کردن شامپو قبل از شروع کار به جلوگیری از استفاده بیش‌ازحد صابون یا مواد شوینده ، کمک می‌کند.

اگر گربه شما موی بلند و ضخیم داشته باشد ، این روند حتی بیشتر طول خواهد کشید.

صورت گربه خود را با یک لیف کوچک و آب بشورید

دیگر نیازی نیست با زدن شامپو یا صابون در نزدیکی چشم آن‌ها، احتمال صدمه زدن به گربه خود را به وجود آورید.

مراقب گربه خود برای علائم هراس و پریشانی باشید

این صداها عبارت‌اند از: صدای ناله ،فریاد کشیدن ، تنفس سخت ، عطسه ، گریه. در طول زمان حمام به گربه خود توجه کنید. اگر گربه شما از هر کاری که انجام می‌دهید خیلی وحشت‌زده است ،حمام را متوقف کنید. اگر یکی یا هردو شما آسیب‌دیده یا گربه فوق‌العاده استرس دارد، هیچ دلیلی برای ادامه وجود ندارد.

اگر گربه شما واقعاً معترض به حمام کردن است ، از یک دستمال مرطوب استفاده کنید

دستمال‌های مرطوب‌کننده خاک خارجی را از بین می‌برد و گربه را به‌خوبی تمیز می‌کند. می‌توانید از فروشگاه‌های مخصوص حیوانات این دستمال‌ها را در رایحه‌های متفاوت خریداری کنید.

گربه را به‌آرامی خشک‌کنید

حوله‌ای برداشته و به‌آرامی هرچه بیشتر، آب را از روی گربه پاک‌کنید، سپس گربه خود را درون حوله بپیچید و به‌آرامی مالش دهید. وقتی حوله خیلی مرطوب شد تا اثربخش باشد ، حوله خشک دیگری استفاده کنید.

خشک‌کردن را با حرکتی ملایم انجام دهید ، انگار که آن‌ها را ماساژ می‌دهید. همچنین ابتدا گرم کردن حوله‌ها در خشک‌کن را در نظر بگیرید ، زیرا بسیاری از گربه‌ها این کار را بیشتر دوست دارند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا