سبک زندگی

طلاق و راه های پیشگیری از آن

ممکن است ازدواج شما به‌سوی زوال باشد و شما حس کنید که به طلاق نزدیک می‌شوید.در این مقاله ما به بررسی راه‌های جلوگیری از طلاق را بررسی می‌کنیم.

به شریک زندگی خود گوش دهید

ارتباط خوب و صادقانه برای ازدواج خوب، بسیار مهم است. وقتی شریک زندگی‌تان با مشکلات یا نگرانی‌هایی در مورد رابطه‌تان صحبت کرد ، باحوصله گوش کنید. توجه به مکالمه به شما کمک می‌کند تا درک کنید که چه چیزی باعث نارضایتی او شده و به شما فرصتی می‌دهند تا اقدام کنید.

اگر در مورد آنچه می‌توانید برای شادتر و رضایت بیشتر شریک زندگی‌تان انجام دهید ، سؤال دارید ، باید احساس راحتی کنید و سؤال کنید.

از شریک زندگی خود انتظار داشته باشید که با احترام مساوی به شما گوش کند.

اگر شریک زندگی شما به‌صورت توهین‌آمیز و تحقیرآمیز صحبت می‌کند ، یا از انجام گفتگو امتناع می‌ورزد ، به او بگویید که رفتار او باعث ایجاد حس ناامیدی، تنهایی و منزوی شدن می‌دهد.

مثبت بمانید

همسر شما عاشق یک فرد خوشحال و عاطفی شده است. اگر از تعارض در روابط خسته شده‌اید یا دیگر احساس نمی‌کنید که ازدواج شما دوام خواهد داشت ، یک‌قدم به عقب بردارید. طبیعی است که احساس ناراحتی در روابط خود کنید ، اما سعی کنید روی تصویر بزرگ تمرکز کنید(اصل زندگی توجه کنید). وقتی نسبت به وضعیت روابط خود احساس افسردگی می‌کنید ، به تمام اوقات خوبی که با همسرتان داشته‌اید ، دوباره فکر کنید.

شادی شما نباید به شخص دیگر وابسته باشد. روی بهترین حالتی که می‌توانید باشید تمرکز کنید. سعی کنید در تغییرات متقابل و مثبت در نحوه تعامل شما و شریک زندگی خود مراقب باشید. این تغییرات مثبت را با شریک زندگی خود در میان بگذارید.

انعطاف‌پذیر باشید

تقاضا نکنید که همه‌چیز به روش شما انجام شود. ازدواج یک همکاری مشارکتی است. اگر شما و شریک زندگی‌تان اهداف و ایده‌های مختلفی دارید، اعم از اینکه کچا به مسافرت بروید یا کجا ناهار بخورید، یکدیگر را بشنوید.

مکالمه داشته باشید ، نه مونولوگ. به شریک زندگی خود گوش کنید و انتظار داشته باشید که او به شما گوش خواهد داد. بگذارید موارد خاصی پیش بروند. تصور کنید که شما مرغ می‌خواستید اما او سوپ درست کرده است ، یا می‌خواستید یک نمایشنامه را ببینید اما او اصرار دارد که به رستوران بروید. درهرصورت و با هر تصمیم ، زندگی ادامه می‌یابد. نبردهای خود را انتخاب کنید و بگذارید چیزهای بی‌اهمیت پیش بروند.

به‌ظاهر خود اهمیت دهید

درحالی‌که جذابیت جسمی تنها بخشی از عشق است ، در فرهنگ تصویری ما نقش مهمی در نحوه تفکر و ارتباط با شریک زندگی خود ایفا می‌کند. وقتی با همسر خود بیرون می‌روید ، لباس زیبایی بپوشید تا نشان دهید که وقت خود را در کنار هم ویژه می‌دانید. مراقب سلامتی خود نیز باشید. یک رژیم غذایی مغذی و متعادل با تعداد زیادی میوه و سبزی‌ها میل کنید. هرروز سی دقیقه ورزش کنید. خوب پوشیدن و مراقبت از ظاهر شما، شریک زندگی شمارا به سمت خود جلب می‌کند.

ارتباط سالم را تمرین کنید

فقط وقتی باروحیه و حالت مناسب برای صحبت کردن هستید با شریک زندگی خود صحبت کنید. سر همسرتان فریاد نزنید. اگر احساس عصبانیت در طرف خود یا همسرتان دارید ، پیشنهاد کنید که هر دو مدتی را برای خنک کردن و ازسرگیری مکالمه در وقت دیگر، در نظر بگیرید. از مباحث محرک ، مسائل و مشکلاتی که شما و همسرتان را به سمت مشاجره سوق می‌دهد ، خودداری کنید.

وقت خود را متعادل کنید

زوج‌ها در داخل یک رابطه سالم باید همان مقدار که باهم زمان می‌گذارند، زمانی برای جدا از هم بودن نیز داشته باشند. فیلم ببینید ، کتاب بخوانید ، به بازی بولینگ بروید، هر کاری که شما از انجام آن لذت می‌برید را با زوج خود انجام دهید. چیزهای جدید را امتحان کنید و ماجراهایی را انجام دهید که می‌توانید دوتایی انجام دهید. اما وقتی برای شارژ مجدد به‌تنهایی نیاز دارید ، به شریک زندگی خود اطلاع دهید. شما و شریک زندگی‌تان سلول‌های به هم چسبیده نیستید و به همه فعالیت‌های مشابه علاقه‌مند نیستید. به یکدیگر فرصت دهید تا سرگرمی‌ها و علاقه‌های خود را که هر یک از آن‌ها لذت می‌برید دنبال کنید.

به همسر خود وفادار بمانید

به نظر می‌رسد داشتن یک ارتباط مختصر یا رابطه طولانی باکسی که به شما توجه و محبت می‌کند ، وسوسه‌انگیز باشد.اما به یاد داشته باشید ، همسر شما جزی از خانواده شماست. نقض پیوند ازدواج می‌تواند شمارا به سمت طلاق سوق دهد و احساس گناه را در شما به وجود آورد.

همسرتان را همان‌طور که هست ببینید

همیشه دو نسخه از یک شخص وجود دارد: شخصی که واقعاً هست و شخصی که شما می‌بینید. بعضی‌اوقات این دو هویت از نزدیک همسو هستند ، درحالی‌که بعضی‌اوقات این‌طور نیستند. شناخت خطاها و نقص‌های همسرتان مهم است. البته دانستن ویژگی‌های مثبت و خوب همسرتان را نیز باید در نظر بگیرید. زمانی که به نقص‌های همسرتان فکر می‌کنید، در نظر داشته باشید که چقدر همسرتان مهربان باشعور و ایثارگر است.

سعی نکنید رفتارهای همسرتان را عوض کنید.خواستار تغییر شخص دیگر باعث رضایت او یا شما نمی‌شود و شخص احساس محصور شدن با خواسته‌های شمارا می‌کند و شما نیز از عدم‌تغییر احساس ناامیدی می‌کنید. شریک زندگی خود را با هیچ‌کس دیگری مقایسه نکنید.

روی ویژگی‌های خوب شریک زندگی خود متمرکز شوید

به اولین ملاقات با همسرتان و زمانی که عاشق او شده‌اید فکر کنید. یادآوری مجدد در مورد این اوقات خوب به شما کمک می‌کند تا خوبی‌ها و صفات مثبت همسر خود را بازبینی کنید.

با شریک زندگی خود همدردی کنید

خود را در موقعیت همسر خود قرار دهید. آیا با همان احترامی که برای خود انتظار دارید با او رفتار می‌کنید؟ وقتی شخصی می‌خواهد شمارا به یک تغییر شدید (یا حتی جزئی) تبدیل کند ، به شما چه احساسی می‌دهد؟ بیشتر ما در مقابل شنیدن اینکه ما کاری اشتباه یا تحریک‌کننده می‌کنیم مقاومت می‌کنیم. ما دفاعی ، صدمه‌دیده و عصبانی می‌شویم. درک اینکه چرا و چگونه همسرتان به انتقادات واکنش نشان می‌دهد، باعث می‌شود که نرم‌تر صحبت کنید و رویکرد مناسب‌تری برای همدردی انتخاب کنید.

در مقیاس بزرگ‌تر فکر کنید

هیچ‌کس بی‌عیب نیست. شما و همسرتان باید با یکدیگر و با خودتان صادق باشید که چه ویژگی‌ها ، عادات و یا خصوصیات اخلاقی و رفتاری واقعاً زمینه طلاق هستند و چه ویژگی‌هایی صرفاً تحریک‌کننده یا ناخوشایند هستند. ممکن است فکر کنید همسرتان با صدای بلند خروپف می‌کند.مانند اردک راه می‌رود؛ خطاهای دستوری زیادی ایجاد می‌کند. یا عاشق آرایش زیاد است.اما این موارد به معنای پایان ازدواج شما نیست. دانستن محدودیت‌ها و نقص‌های شریک زندگی شما و همچنین خودتان ، گامی مهم در جهت بهبودی یک ازدواج شاد است.

خودتان را قبول کنید

غالباً ، نگرش ما نسبت به دیگران ناشی از احساس ناامیدی از خودمان است. در مورد احساسات خود جستجو كنید كه چرا انتظارات زیادی از همسرتان دارید یا چرا بسیاری از آن‌ها را مطالبه می‌کنید. آیا دلیل این است که کاملاً از خودتان راضی نیستید؟ اگر چنین باشد ، پذیرش دیگران نیز برای شما دشوار خواهد بود.

انتظارات خود را از خود به سطح واقع‌بینانه کاهش دهید و تشخیص دهید که شما و همسرتان هر دو به روش خودتان ناقص هستید.

انتظار نداشته باشید همسرتان به‌تنهایی احساس رضایت خاطر را فراهم کند.

در مورد رویا ها و خواسته های خود صحبت کنید

علاوه بر برقراری ارتباط در مورد نیازها و موقعیت‌های روزمره، مهم است که عمیق‌ترین ترس‌ها ، امیدها و رویا های خود را با همسر خود در میان بگذارید تا صمیمیت عاطفی برقرار کنید. هنگام ارائه دیدگاه خود درباره آینده خود و همسرتان از عباراتی مانند “من معتقدم …” یا “امیدوارم …” استفاده کنید. فکر کردن و اشتراک گذاشتن این افکار و احساسات می‌تواند به شما کمک کند تا درک کنید که امکان ازدواج شما فراتر از طلاق وجود دارد.

از خودتان و همسرتان سؤالاتی بپرسید مانند:

همسر من چه توانایی‌های بزرگی دارد؟ چگونه می‌توانم آن‌ها را توانمند کنم تا به بهترین‌های خود برسد؟

دوست دارم با همسر خود به کجا سفر کنم؟

من هنگام بازنشستگی انتظاری دارم با همسرم به کجا بروم؟

همسرتان را دعوت کنید تا رؤیاها و خواسته‌های خود را نیز به اشتراک بگذارد. فکر کردن و صحبت کردن در مورد آینده شما در کنار هم به اصلاح رابطه کمک می‌کند.

از این مکالمات برای شکایت یا درگیر کردن تفکر منفی استفاده نکنید.

قبل از طلاق مشخص کنید که چه چیزی باید تغییر کند

اگر قصد طلاق رادارید ، احتمالاً مشکلات واقعی وجود دارد که هر دو شما تا حدودی مقصر هستند. شریک زندگی خود را به خاطر همه مشکلات در ازدواج خود سرزنش نکنید. با همسر خود گفت‌وگو کنید تا بتوانید درک کنید که چه اشتباهی رخ‌داده است ، و چگونه می‌توان آن‌ها رفع کرد. هنگامی‌که سرزنش ناعادلانه شد ، از خود دفاع کنید ، اما در هنگام دفاع از خود ، ضد حمله نزنید. سعی کنید این جنگ را از دید همسرتان ببینید.

قبل از طلاق ارتباط خود را با همسرتان تقویت کنید

در محبت‌ها و تعارف خود با همسرتان سخاوتمند باشید. این کمک خواهد کرد تا عشقی که روزگاری باهم داشتید دوباره زنده شود. در ابتدا نیازهای عاطفی و همچنین مادیات خود را برآورده سازید. شریک زندگی خود را به روشی که می‌خواهید دوست داشته باشید دوست داشته باشید به همسرتان بگویید که هرروز او را دوست دارید. ممکن است بازسازی اعتماد و محبت به شریک زندگی شما زمان ببرد. صبور باشید و به کار خود ادامه دهید.

برای دوری از طلاق تجربیات سخت گذشته را بیان کنید

با شریک زندگی خود در مورد مواقعی صحبت کنید که به شما آسیب رسانده و شمارا ناراحت کرده است. در صورت تمایل فهرستی را بنویسید. این لیست باید شامل دردناک‌ترین خاطرات یا تجربیاتی باشد که شما و شریک زندگی‌تان تجربه کرده‌اید ، و این‌ها باعث نارضایتی متقابل شده‌اند. شما و شریک زندگی‌تان به‌احتمال‌زیاد فهرست‌های مختلفی خواهید داشت. در مورد هر حادثه به‌نوبه خود صحبت کنید. هر یک از شما باید تصدیق کنید که چگونه به سوءتفاهم کمک کرده‌اید و عذرخواهی می‌کنید.

برای تغییر آماده‌باشید

اگر احساس می‌کنید تغییر دادن در زندگی روتین به شما و رابطه‌تان کمک می‌کند، پس شروع به تغییر کنید.در نظر داشته باشید که بیشترین تلاشتان را برای تغییر بکنید، هرچند که تغییر کردن گاها زمان بسیاری می برد.

به دنبال مشاوره باشید

مشاوره زوجین با یک درمانگر به شما کمک می‌کند تا با یک واسطه بی‌طرف مشکلات خود را برطرف کنید. درمانگر یک دیدگاه عینی را ارائه می‌دهد و می‌تواند در مورد راهبردهای ارتباطی ، حل تعارض و راهنمایی کلی در مورد بهبود یک ازدواج مشکل‌ساز مشاوره ارائه دهد. مشاوره زوجین معمولاً یک‌بار در هفته انجام می‌شود. گروه‌درمانی یکی دیگر از انواع مفید مشاوره است و زوجینی را که دوره‌های مشابهی از استرس را پشت سر می‌گذارند ، برای بحث و گفتگو گسترده در مورد چگونگی کار در زمینه مسائل خود ، معرفی می کند. گروه درمانی ، فرصتی برای به دست آوردن درک و ایده های جدید در مورد رابطه خود شما است.

طلاق آزمایشی را پیشنهاد کنید

جدایی آزمایشی دوره غیررسمی جدایی است که طی آن زوجین به‌طور موقت از هم جدا می‌شوند. این به هر طرف فرصت می‌دهد تا احساسات خود را بررسی کنند و به‌دوراز تأثیر و حضور مداوم طرف مقابل، زندگی کنند.جدایی‌های آزمایشی می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا به یاد بیاورید که چقدر دلتان برای یکدیگر تنگ‌شده و احتیاج دارید.

تصمیم بگیرید که چه مدت طلاق آزمایشی را ادامه دهید

بین سه تا شش ماه دوره جدایی آزمایشی، ایدئال است. یک دوره طولانی‌تر ممکن است باعث شود که آشتی با شخص دیگر دشوار شود زیرا هم شما و هم همسرتان به زندگی مجردی خود عادت می‌کنید و به‌تنهایی می شروع به حل‌وفصل مشکلات می‌کنید.

شرایط طلاق آزمایشی را تنظیم کنید

هنگامی‌که شما با طلاق آزمایشی به جلو حرکت می‌کنید ، تعدادی سؤال مالی و سبک زندگی وجود دارد که هر دو باید درباره آن‌ها موافقت کنید. شرایط جدایی را به‌صورت کتبی بنویسید تا از هرگونه سردرگمی بین شما و همسرتان جلوگیری شود.سؤالات مهمی که باید بپرسید عبارت‌اند از:

هرکدام از شما کجا خواهید رفت؟

آیا حساب‌های بانکی نیاز به تقسیم یا اشتراك دارند؟

و …

قبل از طلاق به بچه‌های خود فکر کنید

 اگر فرزند دارید ، اطمینان حاصل کنید که در مورد روند کار با آن‌ها راحت هستید. به فرزندان خود کمک کنید تا اوضاع را درک کنند و به آن‌ها بگویید که باوجود درگیری بین شما و همسرتان ، هر دو شما هنوز هم آن‌ها را دوست دارید. ممکن است کودکان نسبت به طلاق واکنش بدی نشان دهند. ممکن است آن‌ها چاق شوند یا از رفتن به مدرسه امتناع ورزند.

وقت خود را عاقلانه استفاده کنید

در حالت ایدئال ، شما حتی درحالی‌که جداگانه زندگی می‌کنید ، همچنان به زوج‌درمانی ادامه می‌دهید. جدایی آزمایشی نباید خاتمه کامل ارتباط بین شما و همسر شما باشد. برای برطرف کردن اختلافات خود با کمک یک مشاور کارکنید.

از دوره آزمایشی برای وانمود به‌مجرد بودن استفاده نکنید. با افراد دیگر قدمت نگذارید و یا درگیر یک عاشقانه نشوید.

به یک تصمیم جامع درباره طلاق یا عدم طلاق برسید

با نزدیک شدن به پایان دوره طلاق آزمایشی ، تجربه خود را ارزیابی کنید. آیا مشکلات در روابط شما واقعاً غیرقابل‌عبور هستند؟ یا اینکه طلاق آزمایشی نشان داد که دلتان برای همسرتان تنگ‌شده؟

ممکن است که شما و همسرتان در مورد وضعیت ازدواج خود به یک نتیجه نرسید. اگر هر یک از این‌ها را ضروری می‌دانید ، در پایان طلاق آزمایشی ، تصمیم درست را بگیرید!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا