سبک زندگی

چگونه استعدادهای خود را کشف کنیم

شناسایی درخشان‌ترین استعدادهای شما بسیار دشوار است و آن‌ها اغلب در مکان‌هایی هستند که حداقل انتظار آن رادارید. با ما همراه باشید…

ذهن خود را به همه راه‌ها باز کنید

ازآنجاکه شما به‌احتمال‌زیاد نسبت به برخی از استعدادهایتان کور هستند ،باز کردن ذهن به فعالیت‌ها و کارهای مختلف راه بسیار خوبی برای شناخت بیشتر استعدادهای شماست. به خاطر داشته باشید که استعدادها فراتر از نوازندگی گیتار یا رقصیدن مانند یک رقصنده حرفه‌ای هستند. استعدادها در همه اشکال و اندازه‌ها وجود دارند و در بسیاری از ابعاد زندگی گسترش می‌یابند.

به‌عنوان‌مثال ، توانایی خواندن احساسات بسیار دقیق ، یک استعداد بسیار مفید است.

به گذشته خود نگاه کنید

همان‌طور که در جستجوی استعدادهای خود هستید، با نگاه به گذشته خود شروع کنید. به کارهایی که انجام داده‌اید نگاه کنید.به چیزهایی که لذت بردید نگاه کنید. به مواقعی نگاه کنید که واقعاً عالی بودید. از خودتان سؤالاتی بپرسید مانند “من به چه‌کارهایی که انجام داده‌ام افتخار می‌کنم؟”

یک نکته خوب که باید در مورد آن فکر کنید این است که دوران کودکی شما چطور بوده است؟ شما به‌عنوان یک بچه چه‌کارهایی انجام داده‌اید؟ از چه چیزی لذت برده‌اید؟ برای چه شناخته‌شده بوده‌اید؟ گاهی اوقات این می‌تواند برخی از عمیق‌ترین استعدادهای شمارا نشان دهد و مطمئناً علایقی را کشف می‌کند که می‌توانند بیشتر موردتحقیق قرار گیرند. در مورد سرگرمی‌های خود فکر کنید زیرا شخصیت شما توسط آن‌ها ساخته‌شده است. این‌ها کارهایی هستند که مرتباً انجام داده‌اید و استعداد پنهان شما همان کاری است که می‌توانید بهتر از همه انجام دهید.بنابراین روی سرگرمی‌های خود و اینکه چگونه آن‌ها را در هر قدم انجام می‌دهید توجه کنید.

چیز دیگری که می‌توانید در مورد آن فکر کنید زمان‌هایی است که در زندگی‌تان به چالش کشیده شده‌اید. به شرایط سختی که با آن‌ها روبرو بوده‌اید بی اندیشید. زمان‌های استرس‌زا می‌تواند مهارت‌های پنهان شمارا نشان دهد. به‌عنوان‌مثال ، هنگامی‌که پدر شما دچار حمله قلبی شده است ، شاید شما خونسردی خود را حفظ کرده و به شماره 115 زنگ‌زده باشید. هوشیاری  و آرامش در مواقع اضطراری یک استعداد واقعاً مفید است.

به آنچه لذت می‌برید فکر کنید

چیزهایی که شمارا خوشحال می‌کند همچنین می‌تواند استعدادهای شمارا نشان دهد. به کارهایی که دوست دارید انجام دهید فکر کنید. آیا مردم تابه‌حال تعارفاتی را دراین‌باره به شما ارائه داده‌اند؟ شما ممکن است در مورد آن ویژگی به‌عنوان یک استعداد فکر نکنید اما واقعیت چیز دیگری است.

آیا شما همیشه زمان را از دست می‌دهید؟ شما شروع به انجام کاری می‌شوید و حتی گذر زمان را متوجه نمی‌شوید؟ این ممکن است به استعداد شما اشاره داشته باشد.به‌عنوان‌مثال ، شاید در هنگام انجام بازی ویدیویی موردعلاقه خود گم شوید و نفهمید که زمان چطوری به این سرعت گذشته است. این ممکن است یکی از استعدادهای شما باشد.

هر آنچه را که از آن لذت می‌برید را بنویسید. این به شما کمک می‌کند تا ببینید که از انجام چه مواردی واقعاً لذت می‌برید و فرصتی به شما دهد تا در مورد دلیل لذت بردن از این کارها فکر کنید. به‌عنوان‌مثال ، ممکن است از بازی فوتبال یا پیاده‌روی در طبیعت لذت ببرید. انجام این کارها ممکن است به شما امکان دهد از دانش ویژه‌ای که در مورد این موضوعات دارید استفاده کنید.

آنچه را که در آن خوب هستید ارزیابی کنید

اکنون ، تفاوت زیادی بین آنچه از آن لذت می‌برید و آنچه در آن خوب هستید وجود دارد. ممکن است فقط به چیزهایی که علاقه دارید به چشم استعدادهایتان فکر کنید ، اما باید به یاد داشته باشید که استعدادهای شما اغلب چیزهایی هستند که از آن‌ها لذت نمی‌برید یا چیزهایی که حتی به آن‌ها فکر نمی‌کنید. به همین دلیل مهم است که نگاهی عمیق‌تر به آنچه درواقع در آن خوب هستید ، داشته باشید.

به چیزهایی فکر کنید که به‌صورت طبیعی در آن خوب هستید و بدون دغدغه انجام می‌دهید. آیا در بعضی موارد پیش‌آمده است که در بعضی کارها به دیگران بگویید: “بگذار من کمکت کنم؟”

یا پیش‌آمده در مواردی در حال اصلاح رفتار دیگران باشید؟ این کارها همه به یک استعداد درونی شما اشاره دارند.

به مواقعی که موفق بودید فکر کنید

به زندگی خود نگاه کنید و به زمان‌هایی فکر کنید که درواقع موفق بوده‌اید ، زمان‌هایی که می‌خواستید باافتخار موفقیت خود را پشت سر بگذارید. این می‌تواند نشانگر استعدادی باشد که شما در اختیاردارید.

به‌عنوان‌مثال ، شاید شما به رئیس خود كمك کرده‌اید تا دفتر خود را مجدداً سازمان‌دهی مجدد كند. سازمان‌دهی کردن امور یک استعداد بسیار مفید است.

داستان زندگی خود را بنویسید

این تمرین می‌تواند به شما کمک کند تا نه‌تنها استعدادهای خود را نشان دهید بلکه استعدادهایی را که در نظر گرفته‌اید را نیز توسعه دهید. در مورد آنچه دوست داشتید مانند یک کودک بنویسید ، آنچه دوست داشتید قبل و بعد از مدرسه انجام دهید ، موضوعات موردعلاقه شما چه بوده است. در مورد بزرگ شدن بنویسید. در مورد مکان فعلی زندگی خود بنویسید. اکنون ، درباره آینده خود بنویسید. درباره جایی که می‌خواهید بروید بنویسید. در مورد آنچه می‌خواهید مردم در مراسم تشییع‌جنازه شما بگویند بنویسید.

اگر نیازی به نگرانی در مورد پول‌ندارید ، بیشتر چه فعالیت‌هایی دوست دارید انجام دهید؟ توجه به این امر می‌تواند به شما در شناسایی علایق و استعدادهای خود کمک کند.

این تمرین اولویت‌های شمارا نشان می‌دهد و آنچه فکر می‌کنید در مورد خودتان مهم است.

پرس‌وجو کنید

با داشتن چشم‌انداز بیرونی ، ممکن است افراد دیگر راحت‌تر ببینند که در چه‌کارهایی خوب هستید. از اطرافیان بپرسید و مردم معمولاً خوشحال می‌شوند که آنچه را که نقاط قوت شما می‌دانند به شما بگویند. حتماً با افرادی صحبت خواهید کرد که شمارا به‌خوبی می‌شناسند اما همچنین با افرادی که به‌سختی شمارا می‌شناسند نیز صحبت خواهید کرد. هر دو، شمارا به طرق مختلف خواهند دید و اختلافاتی که می‌بینند می‌تواند شمارا در شناخت بیشتر استعدادهایتان کمک کند.

زمانی را برای انجام کارهای جدید در نظر بگیرید

زندگی شما باید فضایی برای کشف استعدادهای شما داشته باشد! اگر بعد از مدرسه یا کار، تمام‌روز را روی نیمکت می‌گذرانید یا تمام ساعت‌های تعطیل آخر هفته خود را در مهمانی‌ها می‌گذرانید ، در این صورت زمان بسیار کمی برای کشف استعدادهای نهفته خوددارید. استعدادهای شما غالباً در فعالیت‌هایی قرار می‌گیرند که هنوز آن‌ها را امتحان نکرده‌اید و اگر وقت خود را برای آن کارها نگذارید ، دیگر هرگز فراتر ازآنچه اکنون هستید پیشرفت نمی‌کنید.

برای خود وقت بگذارید

درحالی‌که افراد دیگر می‌توانند به شما دریافتن استعدادها کمک کنند ، اما مهم است که خودتان نیز مدتی را صرف این کارکنید. کشف خود نیاز به تأمل در خود دارد و اگر تمام‌وقت خود را صرف تماشای فیلم با دوستان خود می‌کنید ، احتمالاً وقت لازم برای درک واقعی خود را نخواهید داشت. روزهای آرام و آزاد خود را صرف کشف استعدادهای خود کنید.

بر اساس مهارت‌های خود جلو بروید

احتمالاً قبلاً مهارت‌های اساسی را آموخته‌اید. هر مهارتی که در اختیاردارید می‌تواند به یک استعداد واقعی تبدیل شود ، اما برای توسعه آن باید وقت بگذرانید و واقعاً روی تجربه تمام فعالیت‌های مختلفی که به سمت آن استعداد می‌رود ، تلاش کنید. شما ممکن است فقط یک جنبه کوچک از استعداد ممکن را تجربه کرده باشید به‌عنوان‌مثال ، بیایید بگوییم که شما در طراحی داخلی بسیار خوب هستید. مطمئناً اتاق شما بسیار زیبا به نظر می‌رسد. خوب ، سعی کنید آن مهارت را به یک استعداد کامل تبدیل کنید. در مورد طراحی داخلی مطالعه کنید ، با برنامه‌های رایانه‌ای برای طراحی داخلی ارتباط برقرار کنید. با سرمایه‌گذاری در این مهارت و کاوش بیشتر آن ، می‌توانید مهارت جزئی خود را به یک استعداد تبدیل کنید.

مواردی را امتحان کنید که قبلاً هرگز امتحان نکرده‌اید

بعضی‌اوقات ممکن است به خود بگویید که نمی‌توانید کارها را انجام دهید ، اما هرگز نمی‌دانید که چه چیزی قادر هستید مگر اینکه به خارج از منطقه راحتی خود بروید. شاید فکر کنید شما به‌اندازه کافی خوب نیستید یا به‌اندازه کافی باهوش نیستید. شما باید به زندگی فرصتی دهید که شمارا غافلگیر کند. شما بسیار باورنکردنی‌تر و جالب‌تر از آن هستید که به خود اعتبار دهید. ریسک کنید و چیزی کاملاً متفاوت از چیزی که قبلاً امتحان کرده‌اید ، امتحان کنید. به‌عنوان‌مثال ، صخره‌نوردی یا غواصی را امتحان کنید. نوشتن یک کتاب. شروع یک تجارت. این نوع کارها مؤثر است.

به کلاس‌هایی که مرتبط به علاقه شما هستند بروید

اگر موضوعی وجود دارد که شمارا موردعلاقه قرار دهد و فکر می‌کنید ممکن است بخواهید آن‌ها به یک استعداد تبدیل کنید ، یک کلاس را در نظر بگیرید. کسب اطلاعات بیشتر و درک تجربه، واقعاً می‌تواند به شما بگوید که آیا این واقعاً چیزی است که می‌توانید برای آن استعداد داشته باشید.

برای گسترش تجربیات خود سفر کنید

سفر یکی از تأثیرگذارترین تجربیاتی است که می‌توانید داشته باشید. این کار شمارا به چالش می‌کشد و بیشتر ازآنچه فکر می‌کنید ممکن است به شما یاد دهد. سفر می‌تواند گران به نظر برسد اما واقعاً به این بستگی دارد که به کجا می‌روید و چه‌کاری انجام می‌دهید. لازم نیست یک تجربه گران باشد.

چالش‌ها را در پیش بگیرید

هنگامی‌که شما مجبور به مبارزه هستید ، هنگامی‌که از محیط راحت و معمول خود خارج می‌شوید ،در این زمان است که بیشترین اطلاعات را در مورد خودتان می‌آموزید. هنگامی‌که با چسبیدن به یک زندگی آرام و راحت ، یا حتی بدون پشت سر گذاشتن مشکلات، خود را در معرض چالش قرار نداده‌اید ، به خودتان این فرصت را می‌دهید که استعدادتان کشف نشود. بگذارید چالش‌ها اتفاق بیفتند ، سعی کنید مشکلات خود را برطرف کنید و کمی بیشتر از حالت تکراری زندگی خارج شوید تا فرصتی برای غلبه بر چالش‌های پیش روی خود داشته باشید.

به‌عنوان‌مثال ، مادربزرگ شما ممکن است بیمار شود و به کمک نیاز داشته باشد. سعی کنید به او کمک کنید. ممکن است متوجه شوید که در ارتباط و کمک به سالمندان بسیار خوب و بااستعداد هستید.

داوطلب برای کمک به تغییر چشم‌انداز خود باشید

در تجربه زندگی خود و دنیای خود ، آسان است که ذهن خود را بر روی امکانات و استعدادها بسته باشید: آنچه هستید و آنچه می‌توانستید باشید. هنگامی‌که به روش‌های قابل‌توجه و تأثیرگذاری به دیگران کمک می‌کنید ، متوجه می‌شوید که خودتان را با نور جدید می‌بینید. اولویت‌های شما تغییر خواهد کرد حتی ممکن است این شانس را داشته باشید که بتوانید در استعدادی که حتی نمی‌شناختید قدم بردارید وزندگی جدیدی را شروع کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا