روانشناسی ازدواج

چگونه به همسر (دوست) خود احترام بگذاریم

اگر می‌خواهید یک رابطه پرشور ، طولانی‌مدت و موفق داشته باشید ، پس باید رابطه را بر اساس احترام بچینید.با ما همراه باشید.

به خودتان به‌عنوان شرکای زندگی واقعی نگاه کنید

اگر می‌خواهید به شریک زندگی خود احترام بگذارید ، پس باید بتوانید خود را به‌عنوان یک گروه واقعی در کنار هم ببینید. شما باید مانند یک گروه در تصمیمات متقابل خود فکر کنید و همیشه در هنگام تصمیم‌گیری‌های فردی به شریک زندگی خود فکر کنید. شما باید به‌جای افکاری که باعث می‌شود نیازهای هردوی شما در تضاد با یکدیگر قرار بگیرد به فکر اهدافی باشید که  هردوی شمارا محکم‌تر در کنار هم قرار می‌دهد. اگر واقعاً خود را به‌عنوان یک واحد نگاه کنید ، می‌توانید به همسرتان احترامی بگذارید که او شایسته آن است.

وقتی شما و شریک زندگی‌تان به جهان خارج از دوستی می‌روید ، باید خودتان را به‌عنوان یک جبهه متحد در نظر بگیرید. اگرچه شما همیشه نمی‌توانید در مورد همه‌چیز به توافق برسید ، شما باید در برخورد با یکدیگر با مهربانی و عزت و در تصمیم‌گیری‌ها با احترام به هم برخورد کنید.

زمانی که در حال تصمیم‌گیری مشترک با یکدیگر هستید به‌جای استفاده از ضمیر “من” از ضمیر “ما” استفاده کنید.

اگر با شریک زندگی خود موافق نیستید ، با احترام در مورد اوضاع بحث کنید

شما همیشه نمی‌توانید هم‌عقیده و هم‌نظر با شریک زندگی‌تان باشید و این کاملاً خوب و طبیعی است. بااین‌حال ، هنگامی‌که اختلافات ایجاد می‌شود ، مهم است که با احترام بحث کنید. اگر چیزی مانند این را بگویید ، “این‌یک ایده احمقانه است …” یا “من نمی‌توانم باور کنم که می‌خواهید چنین کاری کنید …” ، این باعث می‌شود شریک زندگی‌تان احساس عصبانیت کند، دچار حس دفاعی شود و درنتیجه منجر به گفتگو سازنده نشود. در عوض ، وقت بگذارید تا به شریک زندگی خود گوش دهید و مهربان باشید.

به یاد داشته باشید که اگر با پرخاشگری و عصبانیت شروع کنید ، شریک زندگی‌تان بسیار کمتر احتمال دارد که ایده‌های خود را به اشتراک بگذارد یا سازش کند.

زمانی که مخالف هستید به‌جای اینکه تسلیم شوید ، بر روی زمین من تأکید کنید ، مانند “من می‌فهمم چرا نظرت این است که …” یا “من فکر نمی‌کنم که این گزینه مناسب‌ترین گزینه باشد… “به یاد داشته باشید که چگونه حرف زدن، می‌تواند به‌اندازه‌ی چیزی که می‌گویید مهم باشد!

یاد بگیرید که تفاوت‌ها را تحمل‌کنید و درک کنید

هنگامی‌که در روابط خود به جلو می‌روید ، متوجه می‌شوید که راه‌هایی وجود دارد که شما و شریک زندگی خود به‌طور اساسی با یکدیگر متفاوت هستید. شاید شریک زندگی شما درحالی‌که عصبانی هستید ، یک فرد دمدمی‌مزاجی باشد. شاید شما واقعاً اجتماعی باشید درحالی‌که همسر شما فردی خجالتی باشد. اگرچه می‌توانید کمی متناسب با یکدیگر تغییر کنید ، اما نمی‌توانید کاملاً خود را تغییر دهید و باید یاد بگیرید که اگر می‌خواهید به شریک زندگی خود احترام بگذارید ، تفاوت‌های خود را بپذیرید.

مشارکت‌های شریک زندگی خود را تصدیق کنید

برای احترام گذاشتن به شریک زندگی خود، باید زمانی که او کار درستی را انجام داد به او اطلاع دهید.شما نمی‌توانید تمام زمان نسبت به کارهایی که می‌کنند نق بزنید و درباره‌ی کارهایی که می‌کنند منفی باشید.

زمانی که شریک زندگی شما هنگام داشتن یک روز سخت ، شمارا تشویق می‌کند ، وعده‌های غذایی شگفت‌انگیزی را برای شما تهیه می‌کند ، یا همیشه مهربان و مراقب شما است ، وقت بگذارید تا واقعاً به شریک زندگی‌تان اطلاع دهید که کار او برای شما چه معنایی دارد.

احترام به خود داشته باشید

احترام به خود ، به‌طورکلی پایه و اساس یک رابطه خوب وزندگی را ایجاد می‌کند. با بدن خود بااحتیاط رفتار کنید ، از هرگونه رفتاری که باعث می‌شود احترام خود را از دست بدهید ، مانند سوءمصرف الکل یا بی‌ادب بودن نسبت به غریبه‌ها ، خودداری کنید و روی بهترین نسخه ممکن برای خودتان کارکنید. اگر آن مبانی را ندارید ، پس احترام به شریک زندگی خود برای شما دشوار خواهد بود.

برای حفظ احترام سازش را یاد بگیرید

راه دیگر برای احترام به شریک زندگی شما این است که بتوانید در مورد چیزهایی که در مورد آن‌ها اختلاف‌نظر دارید سازش کنید. وقتی باهم تصمیم می‌گیرید ، مهم‌ترین چیز این است که شما هر دو ابتدا به یکدیگر گوش می‌دهید و مطمئن شوید که دقیقاً می‌دانید شخص دیگر در کجا ایستاده است. سپس ، شما باید بتوانید جوانب مثبت و منفی اوضاع را به‌گونه‌ای احترام‌آمیز موردبحث قرار داده و یک قطعنامه پیدا کنید که می‌تواند هر دو شمارا تا حد ممکن خوشحال کند. بیاموزید که چگونه نبردهای خود را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید چه زمانی بهتر است که به شریک زندگی خود اجازه دهید آنچه را که می‌خواهد ببرد. اگر واقعاً چیزی بخواهید ، می‌توانید آن را بخواهید.

وقتی تصمیم به تصمیم‌گیری‌های کوچک‌تر مانند مکان غذا خوردن می‌رسد ، شاید بهتر باشد که از قدرت نفوذ خود استفاده کنید تا شما تصمیم‌گیرنده باشید.

مسئولیت‌پذیری متقابل را تمرین کنید

اگر شما و شریک زندگی خود می‌خواهید به یکدیگر احترام بگذارید ، پس باید مسئولیت‌پذیری متقابل را انجام دهید.نه‌تنها این کار فراتر از عذرخواهی هنگامی‌که اشتباه می‌کنید است، بلکه دانستن تمام اوقاتی که باعث ناراحتی و بی‌احترامی به همسر خود است را شامل می‌شود. به‌عنوان‌مثال ، اگر دو ساعت دیر رسیدن بدون خبر دادن به همسرتان را در نظر بگیرید درحالی‌که می‌دانستید همسرتان برای یک‌شب خوب در خانه منتظر شما بوده است ، می‌توانید انتظار داشته باشید که به شریک زندگی خود بی‌احترامی کرده‌اید و باید نسبت به آنچه انجام داده‌اید پاسخگو باشید. تا زمانی که شما در روابط خود کمی کنترل و تعادل داشته باشید و راحت در مورد اشتباهات خود صحبت کنید ، در مسیر درست هدایت خواهید شد.


برای حفظ احترام وقتی اشتباه کردید عذرخواهی کنید

یکی از راه‌های احترام گذاشتن به شریک زندگی شما این است که وقتی واقعاً اشتباهی انجام دادید، عذرخواهی کنید. به‌جای این‌که انکار کنید یا سعی کنید آن را مخفی کنید ، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بگویید واقعاً متأسف هستید و نه‌تنها در جمله بلکه با عمل خود این حس تأسف را منتقل کنید.

گوشی خود را کنار بگذارید، در چشم‌های همسرتان نگاه کنید و از صمیم قلب بگویید که برای اتفاقی که افتاده است متأسف هستید.

فقط این جملات را نگویید ، “متأسفم که احساس کردی که …” یا “متأسفم که خیلی عصبانی شدی …” ، به‌جای آن ، واقعاً مسئولیت اقدامات خود را بر عهده بگیرید و این را روشن کن که می‌دانید اشتباه کرده‌اید.

البته که عملکردها بلندتر از کلمات صحبت می‌کنند!

تمرین کنید که خود را به‌جای شریک زندگی خود قرار دهید

راه دیگر برای توجه و نشان دادن احترام واقعی به شریک زندگی شما این است که قبل از شروع یک بحث، در نظر بگیرید که همسرتان از کجا می‌آید و در چه حس و حالی است.مثلاً اگر پدر همسرتان مریض است باید در نظر بگیرید که قبل از شروع دعوا او در چه وضعیت روحی قرار دارد. تلاش منظم برای فکر کردن در مورد دیدگاه شریک زندگی قبل از شروع مکالمه یا استدلال می‌تواند به شما کمک کند احترام بیشتری را برای شریک زندگی خود ایجاد کنید.

تلاش برای قرار دادن خود در کفش دیگران ، یک‌راه عالی برای نشان دادن احترام به دیگران است ، خواه بهترین دوست شما باشد یا همسر شما!

وقت بگذارید تا واقعاً به شریک زندگی خود گوش دهید

گوش دادن مهارتی است که بسیاری از افراد در دنیای چندوظیفه‌ای و پر از فن‌آوری امروز از آن بی‌بهره‌اند.

اگر می‌خواهید به شریک زندگی خود احترام واقعی نشان دهید ، پس باید تلاش کنید تا هنگام صحبت کردن، به او گوش فرا دهید. این به معنای قطع کردن حرف ، ارائه مشاوره در هنگام سؤال از شما، یا منتظر صحبت کردن در نوبت خودتان نیست ، بلکه واقعاً زمان لازم برای توجه به چیزهایی را که شریک زندگی‌تان برای شما می‌گوید و قدردانی از افکار ، تجربیات و ایده‌های اوست.

تلفن خود را کنار بگذارید ، ارتباط چشمی برقرار کنید و به دنبال محیط پیرامون و اتفاقاتی که در آن می‌افتد نباشید. هنگام صحبت به شریک زندگی خود توجه کامل کنید.

شما همچنین می‌توانید گوش دادن فعال را تمرین کنید. شما می‌توانید آنچه را که شریک زندگی‌تان گفته است تکرار کنید تا نشان دهید که واقعاً گوش می‌دهید. شما می‌توانید برای نشان دادن توجه خود چیزی مانند ، “من می‌بینم که شما ناامید شده‌اید زیرا رئیس شما از شما قدردانی نمی‌کند …” بگویید .

به مرزهای شریک زندگی خود احترام بگذارید

هر کس مرزهای خاص خود را دارد و اگر می‌خواهید به شریک زندگی خود احترام بگذارید ، پس باید بدانید که آن‌ها چه هستند و مایل به احترام به آن‌ها هستید. شاید شریک زندگی شما واقعاً وقتی از عکس‌های قدیمی او و از گذشته او در مقابل دیگران صحبت می‌کنید، ناراحت شود. شاید او واقعاً زمانی که چاق شدن او را به رویش می‌آورید ناراحت شود. هر چه این مرزها بیشتر باشد ، باید آن‌ها را بشناسید و به‌اندازه کافی مراقب باشید و به آن‌ها احترام بگذارید. رعایت حریم خصوصی شریک زندگی شما برای ایجاد یک رابطه موفق بسیار مهم است. فکر نکنید که شما حق‌دارید از طریق تلفن یا رایانه شریک زندگی خود به جاسوسی اطلاعات بپردازید.

شریک زندگی خود را تشویق کنید تا به تمام توان خود برسد

اگر می‌خواهید به شریک زندگی خود احترام بگذارید ، پس فقط بهترین‌ها را برای او می‌خواهید. شما باید در زندگی اوباشید تا شریک زندگی‌تان به پتانسیل‌های کامل خود برسد و رویاهای خود را تحقق بخشد.

شما نباید شریک زندگی خود را کنار بگذارید یا در او احساس اینکه نمی تواند به آرزوهای خود برسد را ایجاد کنید. اگر دلایل واقعی دارید که چرا فکر می‌کنید اهداف خاصی ایده خوبی نیست ، باید در مورد آن بحثی دوستانه داشته باشید.

برای داشتن یک رابطه واقعاً موفق ، شما و شریک زندگی‌تان باید درزمانی که باهم هستید نسبت به اوقات تنهایی عملکرد بهتری داشته باشید. شما باید از شریک زندگی خود مراقبت کنید و او را ترغیب کنید که بهتر از قبل باشد.


برای حفظ احترام مهربان باشید

دلسوزی در هنگام داشتن رابطه موفق و نشان دادن احترام به شریک زندگی مهم است. اگر واقعاً به او اهمیت می‌دهید ، باید بتوانید عشق و آمرزش را برای او نشان دهید ، به‌ویژه هنگامی‌که او یک روز سخت می‌گذراند.

وقتی شریک زندگی شما واقعاً به شما احتیاج دارد ، حتماً به آن‌ها عشق و محبت بدهید.

صادق باشید

اگر می‌خواهید موردتوجه و احترام شریک زندگی خود باشید ، باید بیش از هر چیز با او صادق باشید. در مورد اینکه شب قبل کجا بوده‌اید راست‌گو باشید، و کاری نکنید که باعث شود آن‌ها به شما بی‌اعتماد باشند. اگرچه ممکن است احساس راحتی نکنید که همه‌چیز را در مورد خودتان آشکار کنید و مواردی در مورد زندگی خود وجود دارد که دوست دارید خصوصی خود را حفظ کنید ، اما باید از دروغ گفتن به چهره شریک زندگی خود تا حد امکان خودداری کنید. اگر دریابند که شما اعتماد آن‌ها را شکسته‌اید ، برگرداندن آن دشوار خواهد بود!

البته مواقعی وجود دارد که یک دروغ کوچک، نمی‌تواند صدمه‌ای به رابطه شما بزند. اما اگر عادت به دروغ‌گویی به شریک زندگی خود داشته باشید ، این نشان‌دهنده عدم احترام به او و رابطه خود است.

به شریک زندگی خود فرصت دهید

راه دیگر برای احترام گذاشتن به شریک زندگی خود این است که در صورت نیاز به او فضا بدهید. اگر شریک زندگی شما می‌خواهد تنها بماند یا مدتی کار خود را انجام دهد ، درواقع بی‌احترامی نیست که از این امر بپرهیزید و او را به حال خود بگذارید. همه افراد به اوقات فراغت نیاز دارند و این برای افراد در یک رابطه سالم و طبیعی است که استقلال خود را حفظ کنند. اگر نمی‌توانید درک کنید که چرا شریک زندگی شما ترجیح می‌دهد تنها باشد، در اصل شما به او احترام نمی‌گذارید.

شریک زندگی خود را درملأعام بازخواست نکنید

یکی از راه‌های بی‌احترامی بیشتر به شریک زندگی شما این است که شریک زندگی خود را درملأعام بازخواست کنید. شما باید به‌عنوان یک گروه به یکدیگر نگاه کنید. اگر با او مشکلی دارید ، باید او را در حریم شخصی خانه خود مطرح کنید ، نه در مقابل سایر افراد. گفتن انتقادات در مقابل دیگران و درملأعام ، باعث می‌شود او احساس وحشت کند و شمارا ناراحت کند و باعث ناراحتی دوستان و خانواده شما شود. اگر درملأعام به شریک زندگی خود ضربه می‌زنید ، حتماً عذرخواهی کنید. به‌جای اینکه اسم شریک زندگی خود را صدا کنید و او را مورد خشم خود قرار دهید ، سعی کنید به‌طور اتفاقی از او تمجید کنید و باعث شوید که در مقابل دیگران احساس بهتری داشته باشید.

نکات منفی در مورد شریک زندگی خود را به دوستان خود نگویید

اگر همیشه عادت به بددهنی و انتقاد از شریک زندگی خود به دیگران دارید ، این باعث می‌شود هم او و هم رابطه شما بد به نظر برسند. در مورد این کار فکر کنید: اگر شریک زندگی‌تان همیشه چیزهای وحشتناکی را در مورد شما به دوستانشان می‌گفت چه احساسی خواهید داشت؟ این احساس بی‌احترامی بزرگی نسبت به شما خواهد بود ، نه؟ پس برای حفظ احترام خود و رابطه‌تان نکات منفی را پیش خود نگهدارید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا