مهارت های زندگی

چگونه به کسی که ناراحت است کمک کنید

غم و اندوه می‌تواند بعد از وقایع دردناک زندگی مانند طلاق، مرگ اطرافیان یا بیماری رخ دهد.در این مقاله به روش های کمک کردن به افراد آسیب دیده میپردازیم.

غم و اندوه خود را ابراز کنید

به‌محض یادگیری در مورد نحوه برخورد با اندوه ، به سراغ دوست خود بروید و به او بگویید که شما از اوضاع او آگاه هستید و پشتیبان او هستید. دوست شما سپاسگزار خواهد بود که شما درد او را تصدیق کردید.

از میزان نزدیکی خود با فرد برای تعیین میزان صمیمیت برخورد خود استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال ، اگر بهترین دوست شما یکی از اعضای خانواده خود را ازدست‌داده است ، ممکن است مناسب باشد که سریعاً پیش او بروید. بااین‌حال ، اگر همکار شما همسر خود را از دست داد ، ممکن است ارسال نامه الکترونیکی یا تماس تلفنی مناسب باشد.

تکیه‌گاهی باشید تا فرد به روی شانه شما تکیه دهد و گریه کند

بسیاری از افراد از صحبت کردن پس از یک حادثه غمناک و ابراز احساسات ضعیف هستند. بااین‌حال ، برای دوست خود ، مهم‌ترین چیز این است که شما در این دوران سخت با او حضور دارید. اگر دوست شما گریه می‌کند ، او را تشویق کنید تا احساسات خود را بیان کند. پشت او را مالش دهید یا او را نزدیک بکشید تا بتواند روی شانه شما گریه کند.

برای کمک از کلیشه‌ها خودداری کنید

بعضی‌اوقات برای آرام کردن یا خوشحال کردن فرد، از کلیشه‌هایی که هدف ایجاد خوش‌بینی در فرد رادارند استفاده می‌شود. متأسفانه ، اکثر این گفته‌ها هیچ کمکی به عزادار نمی‌کنند و فقط ممکن است عزاداران را عصبانی یا ناراحت کنند. این اظهارات شامل موارد زیر است:

باید این‌چنین می‌شد.

او در مکان بهتری قرار دارد.

می‌توانست بدتر شود.

من می‌دانم که شما چه احساسی دارید.

این نقشه خدا بود.

به حقیقت بچسبید

سعی کنید ازنظر عاطفی خود را در جای دوست خود قرار دهید. چطور در مقابل چنین موقعیت واکنش نشان می‌دهید؟ چگونه می‌خواهید آسایش داشته باشید؟

گفتن حرفی درست، مانند “من خیلی شوکه شده‌ام” یا “من با تو اینجا هستم. شمارا ترک نمی‌کنم.” ممکن است نگرانی شمارا به‌طور مؤثر نشان دهد.حتی اگر شما در یک وضعیت مشابه واقع‌شده‌اید ، نمی‌توانید غم و اندوه را مقایسه کنید و یا وانمود کنید که می‌دانید شخص دیگر در چه وضعیتی است.

فعالانه گوش کنید

قبل از رفتن به دیدن دوست غمگین خود ، بقیه تقویم روز خود را خالی کنید تا بتوانید کاملاً با او حضورداشته باشید. بگذارید دوست شما احساسات خود را هر طور که می‌خواهد بیان کند. سعی کنید درک کنید و تصدیق کنید که چه احساسی دارد. پاسخ لازم نیست مگر اینکه دوست شما سؤالی را مطرح کند. شما فقط می‌توانید با تکان دادن سر جواب دهید تا نشان دهید گوش می‌دهید و در سکوت می‌نشینید. رودررو بنشینید، ارتباط چشمی برقرار کنید. هنگام تلاش برای صحبت ، دست او را فشرده یا مالش دهید.

برای کمک به دوست خود همیشه حاضر باشید

دوست عزادار شما ممکن است در چند روز اول یا چند هفته اول از دست دادن به کارهای مختلفی نیاز داشته باشد. یک کار مهم و غالباً دلهره‌آور برنامه‌ریزی مراسم تشییع‌جنازه یا یادبود برای آن مرحوم است. به هر طریقی که بتوانید در چنین کار دشواری قرار بگیرید ، کمک‌های خود را ارائه دهید. حتی اگر هیچ کار خاصی نکنید، ممکن است حضور شما باعث آرامش دوست شما شود.

تماس تلفنی‌های بعد از حادثه را جواب دهید

بلافاصله پس از یک اتفاق ویرانگر ، هرکسی که دوست شما می‌شناسد ممکن است سعی کند با او تماس بگیرد. به‌صورت داوطلبانه مانع انتقال اطلاعات خاص به دنیای خارج از خانواده ، دوستان و همكاران گسترده شوید. با انجام این کار ، دوست خود را از کلیشه‌های تکراری و خوش‌بینان دور می‌کنید و برای او و خانواده‌اش حریم مشخصی تعیین می‌کنید.

ببینید دوست شما می‌خواهد شما بیش از قبل پیش او بمانید یا نه

اگر دوست شما به‌تنهایی زندگی می‌کند ، یا اتفاق افتاده باعث تنها شدن او شده است، پیشنهاد دهید که در کنار اوباشید. او ممکن است به‌تنهایی خوابیدن در خانه خود احساس ناراحتی کند یا ممکن است از اینکه کسی در آنجا صحبت کند و سکوت را بشکند احساس راحتی کند.

به کارهای خانگی یا موارد دیگر کمک کنید

کارهای روزمره ممکن است بعد از یک ضرر جدی در کنار هم قرار گیرند ، اما این کارها هنوز هم باید انجام شوند. از دوست خود بپرسید که کارهایی که باید انجام شوند چیست؟ یک چک‌لیست تهیه کنید و تیک کردن موارد را شروع کنید.

کارهای متداول ممکن است پرداخت قبوض ، برداشت مواد غذایی ، ارسال پول یا ارسال نامه و تمیز کردن خانه باشد. ممکن است دوست شما نخواهد وسایل شخصی خاصی را لمس کنید یا وارد اتاق خاصی بشوید.ممکن است دوستتان بخواهد وسایلی مانند قبل از فوت عزیزش باقی بمانند.

یک قطار غذا ترتیب دهید

یک‌راه عالی برای کمک به دوست و خانواده وی ، هماهنگی با سایر دوستان یا نزدیکان برای راه‌اندازی یک قطار وعده غذایی است. انجام این کار ، نیاز به تهیه وعده‌های غذایی را در این مدت اندوه به حداقل می‌رساند. در زیر چند نکته برای سازمان‌دهی قطار وعده‌های غذایی را ذکر می‌کنیم:

از دوست خود بخواهید که آیا برای شما و دیگران اشکالی ندارد که وعده‌های غذایی را برای او تهیه کنند.

درباره هرگونه حساسیت غذایی اطلاعات کسب کنید.

از همه افراد درگیر بخواهید که در مورد آنچه خودشان آماده می‌کنند ، اطلاع رسانی کنند.

پیشنهاد‌ها دیگری را به افرادی که درگیر این کار هستند ، ازجمله خرید کارت هدیه رستوران یا چیدن مواد غذایی که شامل وعده‌های غذایی آسان یخ‌زده یا ساندویچ و سالاد هستند ، پیشنهاد دهید.

به کودکان و حیوانات خانگی کمک کنید

بعد از اتفاق ناراحت‌کننده، مراقبت کردن از بچه‌ها و حیوانات خانگی دوست شما ممکن است برای دوست شما کاری سخت باشد. پیشنهاد کنید با آوردن بچه‌ها از مدرسه ، کمک به کارهای خانه و آشپزی مردن برای آن‌ها ، از آن‌ها مراقبت کنید. حیوانات خانگی را برای پیاده‌روی به بیرون ببرید و برایشان غذا بگذارید.

دوست خود را در یادبود همراهی کنید

دیدن چهره شما در جمع غریبه‌ها یا آشنایان دور می‌تواند به دوست شما کمک کند احساس قوی‌تر ، تنهایی کمتر کند و توانایی خداحافظی را به او بدهد. مراسم تشییع‌جنازه یا یادبود ممکن است به یادآوری عزاداران به ارزش زندگی فرد متوفی کمک کند ، مرگ را از منظر معنوی مشاهده کنند و به زندگی الهام دهند تا با واقعیت مرگ آشنایی پیدا کنند. این معیار بخش قابل‌توجهی از روند عزاداری است.دوست خود را در یادبود همراهی کنید.

به دوست خود کمک کنید که اوقات خوبی که با این شخص داشته‌اند را به خاطر آورد

اگر آن مرحوم را می‌شناختید ، یک داستان یا خاطره‌ای را که در مورد او دارید به اشتراک بگذارید. اگر این شخص را نمی‌شناختید ، از دوست عزیز عزادار خود بخواهید داستانی را برای شما تعریف کند که به شما کمک می‌کند بفهمید این شخص برای او چقدر ویژه بوده است.

صحبت در مورد ضرر و زیان می‌تواند به عزاداران اطمینان دهد که حتی اگر فرد از بین رفته باشد ، اما بخشی از زندگی عاطفی آن‌ها باقی‌مانده است. از گفتن نام شخص نترسید. با انجام این کار می‌توانید نگرانی عزیزانتان را از اینکه دوست یا عضو خانواده وی فراموش می‌شود ، راحت کنید.

تاریخ‌های مهم را زنده نگهدارید

اگرچه فرد گذشت ، به این معنی نیست که شما نمی‌توانید کارهایی مانند جشن تولد یا سالگردهای خاص خود را انجام دهید. اگر تولدها برای آن شخص اهمیت زیادی داشت ، با روشن کردن شمع یا تجدیدنظر در داستان‌های قدیمی یا عکس‌هایی که زندگی او را به تصویر می‌کشد ، او را به خاطر بسپارید. حتی می‌توانید با کاشتن درخت یا برگزاری گردهمایی یاد و خاطره خانواده و دوستان ، آن مرحوم را در یک روز خاص به یادگار بگذارید.

به دوستتان نزدیک بمانید

 در روزها و هفته‌های بعد از دست دادن ، ممکن است دوست غمگین شما دائماً در محاصره دیگران باشد که از او مراقبت می‌کنند. بااین‌حال ، در طی گذشت زمان، مردم به کارهای روزمره خود بازمی‌گردند و فراموش می‌کنند که خیلی چیزها هرگز در زندگی عزاداران مثل قبل نیست. یکی از افرادی باشید که دوستتان را فراموش نمی‌کنید و همچنان در ماه‌ها و حتی سال‌هایی که پس از یک ضرر به سر می‌برد ، به دیدار عزادار خود ادامه دهید و در مورد دوست عزادار خود متعهد باشید.

به دوست خود کمک کنید دوباره شاد و سرگرم شود

دوست خود را بیرون ببرید تا کاری جالب مانند رفتن به یک موزه یا دیدن یک فیلم انجام دهد. این باعث نمی‌شود آن‌ها غم و اندوه خود را فراموش کنند ، اما کمک می‌کند تا برای مدتی کوتاه ذهن خود را به چیز دیگری تغییر دهند. بسیاری از عزاداران از خندیدن یا لبخند زدن احساس گناه می‌کنند. شما می‌توانید با کمک به دوست خود و در خدمت او بودن، کمک کنید از زندگی لذت ببرد. در حقیقت ، عزیز گمشده‌اش احتمالاً می‌خواهد كه او شاد باشد وزندگی كاملی داشته باشد.

اولین بار انتظار زیادی ندارید. ممکن است دوست شما حتی هنگام انجام فعالیت‌های هیجان‌انگیز همچنان ناراحت باشد. بااین‌حال ، اگر پایدار باشید ، ممکن است به او کمک کنید تا ببیند چقدر خوب است که دوباره سرگرم و خوشحال است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا