مهارت های زندگی

چگونه هنگام بعدازظهر سطح انرژی خود را افزایش دهید

خیلی از افراد هنگام بعدازظهر دچار کسالت و خواب‌آلودگی می‌شوند. در این مقاله راهکارهای افزایش انرژی در هنگام بعدازظهر را برای شما گرداوری کرده‌ایم.

برای افزایش سطح انرژی، کمی به موسیقی گوش دهید

گاهی اوقات تنها چیزی که شما نیاز دارید کمی انگیزه برای کمک به کمی احساس پرانرژی‌تر بودن است. برخی از موسیقی‌های موردعلاقه خود را گوش کنید. آهنگ‌های شاد با ریتم تند می‌تواند به شما کمک کند تا احساس پرانرژی بودن بکنید. اگر قادر هستید، با صدای بلند به موسیقی خود گوش دهید.

همچنین سعی کنید آواز خواندن  و همراهی کردن با خواننده را در کنار آهنگ انجام دهید. این امر می‌تواند ‌به مغز شما کمک کند تا به‌جای اینکه به خواب برود، متمرکزتر شود.

یک میان وعده عصرانه میل کنید تا سطح انرژی متعادل شود

یک میان وعده کوچک بعدازظهر می‌تواند کمی انرژی را در بدن شما تأمین کند. فقط اطمینان حاصل کنید که از میان وعده‌های روز ، نوع مناسب میان وعده‌ای را انتخاب می‌کنید تا انرژی شما افزایش یابد. پروتئین و کربوهیدرات‌های پیچیده را برای میان وعده‌های خود انتخاب کنید. پروتئین می‌تواند به تقویت سطح انرژی کمک کند و رضایت شمارا به وجود بیاورد. کربوهیدرات‌های پیچیده دارای فیبر بالاتری هستند و به جلوگیری از افزایش سریع قند خون کمک می‌کنند. میان وعده‌هایی مانند: هویج و هوموس ، یک ماست یونانی کم‌چرب ، یک‌تکه میوه یا حتی یک‌کاسه کوچک جو دوسر را امتحان کنید.

یک قطعه شکلات تیره را امتحان کنید ، که حاوی کافئین است و می‌تواند تمرکز را بهبود بخشد. به دنبال شکلاتی باشید که حداقل 60٪ کاکائو داشته باشد.

از میان وعده‌های پر قند مانند آب‌نبات ، نوشیدنی‌های شیرین یا دسر خودداری کنید. این‌ها باعث می‌شود قند خون شما به‌سرعت افزایش یابد و سپس سقوط کند و باعث خستگی اضافی شود.

همچنین از غذاهایی که چربی بالاتری دارند دوری‌کنید. چربی بیش‌ازحد می‌تواند باعث شوند احساس تنبلی و خستگی کنید زیرا زمان طولانی برای هضم شدن آن‌ها طول می‌کشد.

یک فنجان چای یا قهوه بنوشید

مقادیر کمی کافئین نیز می‌تواند در ضعف خستگی بعدازظهر به شما کمک کند. کافئین محرکی است که به شما کمک می‌کند احساس هوشیاری و تمرکز بیشتری داشته باشید. به شیرین‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید توجه داشته باشید. زیاد قند می‌تواند بعداً باعث خواب‌آلودگی شود. از قند بسیار کم ، یک قند بدون کالری طبیعی استفاده کنید. مصرف کافئین را متوسط نگه‌دارید. خیلی زیاد می‌تواند طولانی‌مدت تحریک‌کننده باشد. بااین‌حال ، بیشتر مطالعات نشان می‌دهد که دو تا سه فنجان قهوه در طول روز برای اکثر بزرگ‌سالان سالم بی‌خطر است.

توجه داشته باشید که کافئین زیاد می‌تواند تأثیر متضاد داشته باشد. خصوصاً برای کسانی که مقادیر زیادی از آن را می‌نوشند. اگر شما یک معتاد به کافئین هستید ، برای چند هفته از این کار خودداری کنید تا ببینید آیا به رفع خستگی شما کمک می‌کند.

صورت خود را با آب سرد بشورید

با پاشیدن آب سرد بر روی صورت و گردن ، استرس روز را از ذهن خود بشویید. برخی مطالعات نشان داده‌اند که آب سرد می‌تواند به شما در بیدار شدن و احساس تمرکز بیشتر کمک کند. همین مطالعه همچنین نشان داده است که یک حمام سرد در صبح ، هرچند در ابتدا ناراحت‌کننده است ، اما می‌تواند به شما کمک کند تا بیشتر از یک دوش معمولی گرم ، از خواب بیدار شوید و کمتر دچار استرس شدید شوید.

برای افزایش سطح انرژی لحظه‌ای را برای حرکات کششی-تنفسی را در نظر بگیرید

انجام این کار تنها چند ثانیه طول می‌کشد ولی نتیجه آن بسیار شگفت‌انگیز است. طولانی نشستن و احساس خستگی در محل کار، اتفاقی رایج و آسان است.به‌خصوص اگر تمام‌روز در یک میز بنشینید. ممکن است از خیره شدن به صفحه‌نمایش احساس ناراحتی داشته باشید یا گردنتان در تمام طول روز از تکیه به جلو خسته شده است. برای کمک به آرامش بدن از خواب بلند شوید و کشش را دهید.

استراحت اجتماعی داشته باشید

برای لحظه‌ای از کار خود جدا شوید و آن را با خنده با دوستان بگذرانید ، بیرون رفتن برای گرفتن یک قهوه یا صحبت درباره برنامه‌های آخر هفته می‌تواند گزینه‌های خوبی باشند.

معاشرت حتی یک‌لحظه‌ای، یک‌راه عالی برای احساس شادابی است. این کار ذهن شمارا از استرس خارج می‌کند ، و خندیدن روحیه شمارا بالا می‌برد. از دوستان یا همکاران خود بخواهید که آیا علاقه دارند یک استراحت در ساعات 3 یا 4 بعدازظهر انجام دهند. می‌توانید از خواب بلند شوید ، حرکت کنید و معاشرت کنید (همه این‌ها به شما کمک می‌کند کمی احساس هوشیاری و طراوت بیشتری کنید). حتی می‌توانید از همکاران خود بخواهید که در هرروز 10 دقیقه برای حرکات کششی یا پیاده‌روی بعدازظهر به شما ملحق شوند. شما احتمالاً تنها کسی نیستید که بعدازظهرها کمی احساس خواب‌آلودگی می‌کنید.

به یک پیاده‌روی بروید تا سطح انرژی کنترل شود

. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که پیاده‌روی سریع می‌تواند شمارا از خواب بیدار کند و به شما نیرو و انرژی بخشد تا بعدازظهر خود را پشت سر بگذارید.

سعی کنید حداقل 10 دقیقه پیاده‌روی کنید. بااین‌حال ، حرکت در حدود 30 دقیقه حتی برای شما بهتر خواهد بود. اگر می‌توانید خارج شوید. هوای تازه باعث افزایش انرژی و انگیزه شما می‌شود. قدم زدن سریع خون قلب شمارا پمپاژ می‌کند و بدن و ذهن شما دیگر خستگی نخواهند کرد.

برای بازیابی انرژی یک چرت کوتاه بزنید

اگر این فرصت رادارید که کمی بعد از صرف ناهار چرت بزنید، این کار را انجام دهید (احتمالاً پیدا کردن یک اتاق اجلاس که فاقد استفاده باشد ، به اتومبیل خود بروید یا در صورت بودن در اتاق کار، درب اتاق خود را ببندید) ، 15 تا 20 دقیقه چرت زدن ممکن است برای بهبود انرژی مجدد شما برای بقیه روز ، هوشیاری و مهارت‌های حرکتی کافی باشد. برای به دست آوردن بیشترین سود از چرت زدن نیمه‌روز ، سعی کنید در مورد زمان‌بندی هماهنگ باشید. یک چرت زدن بین ساعت 1 و 3 بعدازظهر انجام دهید. از ماسک خواب استفاده کنید تا هرگونه نوری را مسدود کنید و در صورت امکان، خود را در یک پتو گرم یا ژاکت خود بپیچانید.

به‌طور منظم تمرین کنید

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که فعالیت بدنی منظم و مداوم بهترین روش برای مقابله با خستگی و افزایش انرژی شما است. متخصصان بهداشت بر این باورند که ورزش منظم به افزایش انتشاردهنده‌های انتقال‌دهنده عصبی تحریک‌کننده انرژی مانند سروتونین و دوپامین کمک می‌کند که به شما در کاهش خستگی کمک می‌کند. علاوه بر این ، متخصصان بهداشت توصیه می‌کنند حداقل روزانه 150 دقیقه فعالیت هوازی انجام دهید.

یک رژیم متعادل داشته باشید

یک رژیم غذایی متعادل برای سلامتی عمومی بسیار مهم است و همچنین ممکن است تعیین کند که در طول روز چه احساسی خواهید داشت. رژیم متعادل روشی برای غذا خوردن است که در آن شما هرروز غذاهایی را از هر گروه غذایی مصرف می‌کنید. علاوه بر این ، شما باید طیف روز غذای متنوعی میل کنید.

برای جلوگیری از خستگی باید اطمینان حاصل کنید که تمام وعده‌های غذایی شما متعادل است.

به‌عنوان‌مثال ، وعده‌های غذایی غنی از کربوهیدرات (مانند صبحانه پنکیک یا اسپاگتی برای ناهار) می‌تواند احساس خستگی و کندی شمارا به وجود آورد.

یک منبع پروتئین بدون چربی ، میوه یا سبزی‌ها و یک کربوهیدرات فیبر زیاد را در خود قرار دهید تا به تعادل سطح انرژی شما کمک کند.

وعده‌های غذایی کوچک‌تر و با تکرار بیشتری بخورید

بعضی‌اوقات ، بیشتر غذا خوردن می‌تواند در تعادل قند خون و میزان انرژی بدن در طول روزبه شما کمک کند. سعی کنید روزانه چهارتا شش وعده غذایی کوچک‌تر میل کنید. این وعده‌های غذایی کوچک می‌تواند در تأمین برخی از مواد غذایی و افزایش کمی انرژی در طول روزبه بدن شما کمک کند.

یک ناهار کوچک و پر انرژی بخورید

علاوه برخوردن چندین وعده غذایی کوچک‌تر در طول روز ، اطمینان حاصل کنید که وعده ناهار شما نیز کوچک است. این کار ممکن است به سطح انرژی عصر شما کمک کند. اگر ناهار کمتری دارید و بعدازظهر احساس گرسنگی می‌کنید ، یک میان وعده تقویت‌کننده انرژی بخورید تا به کاهش گرسنگی شما کمک کند.

در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید

کم‌آبی بدن یکی از مهم‌ترین دلایل خستگی بعدازظهر است.برای جلوگیری از خستگی بعدازظهر ، هیدراته بمانید.وقتی بدن شما آب‌رسانی می‌شود انرژی بیشتری می‌گیرد. برای کمک به جلوگیری از خستگی بعدازظهرها ، مایعات را در تمام طول روز بنوشید.

8 تا 13 لیوان مایعات شفاف و بدون کالری را برای کمک به هضم غذا و انرژی داشتن مصرف کنید.

شبانه هفت‌تا نه ساعت بخوابید

بدیهی است که میزان خواب شما نقش مهمی در انرژی روز بعد شما خواهد داشت. هدف این است که هر شب به‌اندازه کافی بخوابید تا از خستگی در طول روز جلوگیری شود. اکثر متخصصان بهداشت توصیه می‌کنند هر شب حدود هفت‌تا نه ساعت خواب برای بزرگ‌سالان کافی است.

استرس را مدیریت کنید

برخی از مطالعات استرس را به بیش از نیمی از دلایلی که مردم هنگام خستگی بعدازظهر تجربه می‌کنند ، پیوند می‌دهند ازآنجاکه به نظر می‌رسد استرس نقش زیادی در سطح انرژی شما دارد ، آن را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید.

در مورد استرس خود صحبت کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا خود را خالی کرده و مقداری از تنش‌ها را تسکین دهید. صحبت با دوستان ، خانواده یا یک درمانگر را در نظر بگیرید.

با پزشک خود صحبت کنید

اگر اغلب خستگی شدید بعدازظهر را تجربه می‌کنید و مطمئن نیستید که چه چیزی باعث خستگی می‌شود ، ممکن است صحبت کردن با پزشک ایده خوبی باشد.

در موارد نادر ، برخی از شرایط سلامتی وجود دارد که می‌تواند باعث خستگی شود. بسیاری از این موارد باید توسط پزشک شما مدیریت شود. در مورد اینکه چه مدت احساس خستگی کرده‌اید ، چند بار این اتفاق می‌افتد و شدت آن با پزشک خود صحبت کنید. این به او کمک می‌کند شرایط شمارا بهتر مدیریت کند.

علاوه بر این ، بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند دیابت ، چاقی می‌تواند باعث خستگی شود و باید از نزدیک توسط پزشک موردبررسی قرار گیرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا