مهارت های زندگی

چگونه یک متن را با سرعت بخوانیم

هنر سریع خواندن، به ما کمک می‌کند بدون از دست دادن محتوای مطلب، بتوانیم به‌ سرعت محتوای متن را بخوانیم. با ما همراه باشید تا با نکات این هنر آشنا شوید.

میانگین سرعت خواندن برای بزرگ‌سالان را درک کنید

یک دانشجوی دانشگاه به‌طور متوسط ​​می‌تواند در صورت خواندن مطالب داستانی و غیر فنی ، بین 200 تا 300 کلمه در دقیقه بخواند. یک خواننده قوی می‌تواند 500-700 کلمه در دقیقه بخواند و یک خواننده عالی قادر به خواندن 1000 کلمه در دقیقه باشد. این بدان معناست که سرعت خواننده متوسط ​​ممکن است پنج برابر کندتر از خواننده خوب و ده برابر کندتر از خواننده عالی باشد. اگر سرعت خواندن خود متوسط و یا خوب بدانید ، بهبود سرعت خواندن ، به این معنی است که باید چندین فن را برای سرعت بخشیدن به‌سرعت خواندن خود امتحان کنید و مایل باشید که برای یک دوره زمانی ثابت ، سرعت خواندن خود را بهبود ببخشید.

اگرچه ممکن است سرعت خواندن شما بر اساس نوع متنی که در مقابلتان هست و میزان آشنایی شما با مواد مفهوم کلی متن نوسان داشته باشد اما به‌طورکلی:

خواننده ضعیف سرعت 100-110 کلمه در دقیقه دارد.

یک خواننده متوسط ​​سرعت 200-240 کلمه در دقیقه دارد.

خواننده خوب سرعت 300-400 کلمه در دقیقه دارد.

یک خواننده عالی دارای سرعت 700-1000 کلمه در دقیقه است.

از رابطه بین سرعت خواندن و میزان درک مطلب از خواندن خودآگاه باشید

سریع‌تر خواندن لزوماً به معنای این نیست که بتوانید جزئیات یا نکات ریز متن را در متن درک کنید. در حقیقت ، ممکن است با افزایش سرعت خواندن ، توانایی شما در درک متن کاهش یابد. کلمات کمتر شناخته‌شده یا کلمات طولانی‌تر برای خواندن و درک بیشتر به طول می‌انجامند.سرعت بخشیدن به متن ممکن است باعث شود شما بیش از حد از کلمات کلیدی رد شوید و درک شما از متن ممکن است از بین برود.

بسیاری از کارشناسان زبانشناسی معتقدند مهم است که علاوه بر بهبود سرعت خواندن ، واژگان خود را بهبود ببخشید و قرار گرفتن در معرض بسیاری از متن‌های مختلف را نیز گسترش دهید. این کار تضمین می‌کند که میزان درک مطلب شما از خواندن مطلب، در همان سطح باقی بماند.

سرعت خواندن خود را آزمایش کنید

سرعت خواندن خود را با استفاده از یک متن و یک تایمر تمرین کنید. از متنی استفاده کنید که حداقل پنج‌تا ده صفحه داشته باشد و روی کاغذ استاندارد ( A4)  باشد. تعداد کلمات را در پنج سطر متن تمرین بشمارید. تعداد این کلمات را به پنج تقسیم کنید و به‌طور متوسط ​​تعداد کلمات در هر خط را در متن خواهید داشت. به‌عنوان‌مثال: اگر در 5 سطر 70 کلمه داشته باشید، تقسیم‌بر 5 کنید و در هر خط به‌طور متوسط 14 کلمه دارید.

تعداد خطوط متن را در پنج صفحه متن بشمارید و این عدد را به پنج تقسیم کنید تا میانگین تعداد خط در هر صفحه مشخص شود. سپس میانگین تعداد خط در هر صفحه را با میانگین تعداد کلمات در هر صفحه ضرب کنید و به‌طور متوسط ​​تعداد کلمات در هر صفحه را به دست آورید. هنگامی‌که میانگین کلمات را در هر صفحه دارید ، یک دقیقه را اختصاص بدهید به خواندن متن. سعی کنید هرچه سریع‌تر بخوانید ، اما همچنین اطمینان حاصل کنید که ایده یا نکته در هر جمله را درک کرده‌اید.

بعد از یک دقیقه ، خواندن را متوقف کنید و بشمارید چند خط توانسته‌اید بخوانید. تعداد خطوطی را که می‌توانید با میانگین کلمات در هر خط بخوانید ، ضرب کنید تا میزان کلمات در دقیقه شما تعیین شود. تعداد خطوطی که در یک دقیقه خوانده‌اید را در میانگین تعداد کلمات داخل هر خط ضرب کنید تا سرعت خواندن شما برحسب دقیقه به دست بیاید.

تمرین مرتب‌سازی را تمرین کنید

این تمرین به شما کمک می‌کند یاد بگیرید که چگونه مطالب را بخوانید و سریع‌تر پردازش کنید. هدف از این فعالیت این است که به‌سرعت “مطالب قدیمی” را بخوانید و به سپس به موارد جدید بپردازید تا بتوانید سریع‌تر آن را بخوانید و درک کنید. شما به متنی تمرینی نیاز دارید که حداقل 1-2 صفحه باشد.

تایمر را روی 60 ثانیه تنظیم کنید و سعی کنید تا حد ممکن متن را بخوانید. تایمر را در 60 ثانیه متوقف کنید.

دکمه شروع تایمر را دوباره فشار دهید و از ابتدای متن دوباره بخوانید. سعی کنید مطالب بیشتری را در این دوره 60 ثانیه‌ای ازآنچه در دوره خواندن اول انجام داده‌اید بخوانید.

این تمرین را بار سوم و چهارم تکرار کنید. سعی کنید بیشتر از متن را در طول هر تمرین بخوانید تا زمانی که بار چهارم بیشتر متن را بخوانید.

برای بهبود سرعت خود، خواندن با تکرار انجام دهید

این‌یک فعالیت طولانی‌تر است و شما باید یک متن کوتاه را بارها و بارها بخوانید تا بتوانید سرعت خواندن خود را افزایش دهید. هنگام انجام این تمرین ، سرعت خواندن خود را در خاطر داشته باشید و از آن به‌عنوان معیار استفاده کنید. سعی کنید سرعت خواندن خود را بهبود بخشید تا در طی هر بازخوانی سریع‌تر شوید.

با یک پاراگراف 100 کلمه‌ای شروع کنید. تایمر را روی دو دقیقه تنظیم کنید.

سعی کنید پاراگراف را چهار بار در طول دو دقیقه، بخوانید. حداقل سرعت خواندن 200 کلمه در دقیقه را هدف قرار دهید.

هنگامی‌که سرعت خواندنتان بیشتر شد، هشت بار در چهار دقیقه یک‌بند 200 کلمه‌ای را بخوانید.

همان‌طور که به انجام این تمرین خواندن ادامه می‌دهید ، سرعت خواندن شما بهتر می‌شود.

از خط کش یا قلم به‌عنوان نشانگر یا ردیاب در صفحه استفاده کنید

ممکن است هنگام خواندن به دلیل خواندن‌های مکرر ، درجایی از صفحه متن را گم کنید و به همین دلیل کند شوید. برای کمک به دقیق‌تر و کارآمدتر قرار دادن چشم در صفحه ، می‌توانید از یک‌قلم به‌عنوان راهنما استفاده کنید. از قلم برای برجسته کردن هر سطر از متن به‌عنوان خوانده‌شده استفاده کنید. چشم خود را بالای نوک قلم ثابت نگه‌دارید. قلم به‌عنوان یک نشانگر مفید در صفحه عمل می‌کند و به شما در حفظ سرعت خواندن مداوم کمک می‌کند.

سعی کنید در هنگام خواندن با خود صحبت نکنید

بسیاری از خوانندگان در هنگام خواندن لب‌های خود را تکان می‌دهند و با صدای بلند متن را می‌خوانند. همچنین ممکن است هنگام خواندن در ذهن خود شروع به فکر کردن بکنند. این دو عادت می‌تواند باعث کندی در خواندن شود. عادت‌های خواندن خود را محدود کنید تا فقط به‌جای گفتار واقعی ، فقط چشم و مغز شمارا درگیر کند. آواز خواندن باعث کاهش سرعت خواندن شما خواهد شد و باعث می‌شود که شما سعی کنید به‌جای تمرکز روی متن ، دو کار را به‌طور هم‌زمان انجام دهید.

قبل از خواندن کامل متن ، پیش‌نمایش متن(عنوان و محتوا) را ببینید

اگر می‌خواهید سرعت خواندن و دریافت مطالب را بیشتر کنید، می‌توانید بین 30 تا 60 ثانیه، یک نگاه کلی و اجمالی به محتوای متن داشته باشید.

با خواندن عنوان متن مانند عنوان فصل شروع کنید.

تمام عناوین و زیرنویس‌ها را بخوانید.

به هر تصویر و همچنین نمودارها یا جداول نگاه کنید.

جملات مهم هر پاراگراف ، به‌ویژه جمله اول پاراگراف و آخر متن را بخوانید.

بعد از پیش‌نمایش متن ، از خود بپرسید: ایده اصلی متن چیست؟ هدف نویسنده برای نوشتن متن چیست؟ سبک نوشتاری چیست: رسمی ، غیررسمی ، پزشکی ، قانونی؟ اگر پیش‌نمایش متن را به‌درستی انجام دهید ، می‌توانید به این سؤالات اساسی پاسخ دهید

متن را در بخش‌ها جدا کنید

جدا کردن بخش‌ها زمانی است که شما کلمات را در متن به عبارت‌های کوتاه و معنی‌دار گروه می‌دهید که طول آن‌ها سه تا پنج کلمه است. به‌جای خواندن هر کلمه ، و خطر اینکه شروع یک جمله را تا زمانی که به انتهای جمله رسیدید فراموش نکنید ، می‌توانید متن را به گروه‌هایی از کلمات تبدیل کنید که به شما در درک سریع و مؤثر متن کمک می‌کند. بسیاری از معلمان برای کمک به دانش آموزان در درک متون بزرگ از جدا کردن بخش‌ها در کلاس استفاده می‌کنند.

متن را با یک هدف در ذهن بخوانید

نزدیک شدن به متن با سؤال می‌تواند شمارا به خواننده‌ای قوی‌تر و احتمالاً خواننده‌ای سریع‌تر تبدیل کند. به متن طوری نگاه کنید که گویی در حال جستجو برای چیزی هستید یا می‌خواهید به یک هدف برسید.

عنوان یک‌فصل را بگیرید و آن را به سؤال تبدیل کنید. به‌عنوان‌مثال ، اگر عنوانی از متن در متن “علل گرم شدن جهانی” است ، می‌توانید آن را به یک سؤال تبدیل کنید ، مانند: “دلایل گرم شدن کره زمین چیست؟” سپس به متن نزدیک شوید.

سرعت خواندن خود را با تمرین با متون دشوارتر به چالش بکشید

هنگامی‌که شروع به بهبود میزان خواندن خود با استفاده از متون اختصاص داده‌شده در یک کلاس یا خارج از کتابی می‌کنید که برای سطح خواندن شما مناسب است ، باید سعی کنید انواع متونی را که تمرین می‌کنید را تغییر دهید. متغیر کردن متن‌های شما ، واژگان شمارا نیز گسترش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا هنگام خواندن ، مجبور به خواندن مجدد یا مکث در یک اصطلاح یا کلمه خاص نشوید. در نظر داشته باشید که مطالب قانونی و مواد پزشکی به‌سرعت قابل‌خواندن نیستند ، بنابراین حفظ سطح خواندن بالا هنگام تمرین با این نوع متن‌ها دشوار خواهد بود. وقت خود را با این نوع متن‌ها سپری کنید و باگذشت زمان‌بر روی سرعت خواندن خود به‌آرامی کارکنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا