ترفند های خانه داری

کاربردهای جالب نمک که شاید تا کنون نمی‌دانستید

نمک یکی از مفیدترین و پرکاربردترین چاشنی‌هایی است که همه ما در آشپزخانه‌های خود داریم. می‌توان گفت یکی از ضروری ترین چیزهایی است که در هر غذایی و سر هر سفره‌ای باید حضور داشته باشد. به طوری که اگر فراموش کنید مقداری نمک به غذا بزنید ممکن است آن غذا حتی ارزش خوردن هم نداشته باشد.

اما نکته جالب این است که این چاشنی کاربردهای دیگری علاوه بر خوش طعم کردن غذاها مثل از بین بردن بوی بد، تمیز کردن ظرف و ظروف و… دارد که در ادامه به تفصیل آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

9 روش که می‌توانید از نمک به جز چاشنی استفاده کنید شامل موارد زیر است:

کاربرد نمک

جلوگیری از قهوه‌ای رنگ شدن سیب

اگر سیب را مقداری داخل آب نمک بخوابانید، بعد از برش به مدت طولانی تری تر و تازه می‌ماند و از قهوه‌ای شدن برش های سیب در اثر اکسیداسیون جلوگیری می‌کند. برای تازه و خوش طعم نگه داشتن سیب ½ قاشق چای خوی نمک‌کاشر را به 1 پیمانه آب سرد اضافه کرده و هم بزنید. برش‌های سیب را به مدت 10 دقیقه داخل مخلوط آب و نمک قرار دهید. سپس آن‎‎‌ها را شسته و خشک کنید و تا زمانی که بخواهید آن را مصرف کنید کنار بگذارید. برش های سیب را با آب ملایم بشوئید. با این کار سیب هممان طعم تازه برش داده را می‌دهد. این کار را برای جلوگیری از سیاه شدن سیب زمینی هم می‌توانید انجام دهید.

خنک کردن نوشیدنی با نمک

اگر از آن دسته افرادی هستید که زیاد میهمان داری می‌کنید، ممکن است این ترفند را دوست داشته باشید. با اضافه کردن مقداری‌نمک به قالب‌های یخ نوشیدنی شما سریع‌تر خنک خواهد شد و این ترفند برای روزهای گرم تابستانی بسیار پرکاربرد است. بطری نوشیدنی را داخل سطل یخ قرار دهید و مقداری نمک روی یخ بپاشید. لایه‌های یخ و نمک را همینطور اضافه کنید تا به گردن بطری برسد. سپس همسطح یخ‌ها داخل سطل آب بریزید و بعد از 10 الی 12 دقیقه نوشیدنی را باز کرده و بنوشید.

تمیز کردن تخته گوشت با نمک

برای تمیز کردن تخته گوشت و از بین بردن بوی بد آن مقداری نمک‌دریا روی سطح آن بریزید. با دستمال مرطوب نمک‌ها را روی سطح تخته گوشت بسائید و با آب گرم بشوئید.

از بین بردن بوی سیر و پیاز از روی دست‌ها

اگر سیر خرد کرده‌اید و می‌خواهید وارد یک مکان عمومی شوید، نگران نباشید. می‌توانید با نمک بوی بد سیر را از بین ببرید. نمک و آب لیمو را با هم ترکیب کرده و روی دست‌ها بمالید. سپس با صابون دست‌ها را بشوئید. با این روش بوی بد سیر خیلی زود از بین خواهد رفت.

جمع کردن تخم مرغ شکسته

اگر یک عدد تخم مرغ روی اوپن یا کف آشپزخانه شکست می‌توانید با استفاده از نمک آن را جمع کنید. مقداری نمک روی تخم مرغ بریزید و اجازه دهید بعد از 20 دقیقه تخم مرغ حالت سس به خود بگیرد. حال می‌توانید به راحتی تخم مرغ را از روی زمین تمیز کنید.

ضدعفونی کردن چاه سینک

½ پیمانه نمک و نصف مقدارنمک آب گرم را داخل چاه سینک یا حمام بریزید. این کار را هفته ای یک بار تکرار کنید تا چاه ضدعفونی شده و آب به راحتی از آن عبور کند.

درمان گلودرد

اگر گلودرد شدید دارید یا بخاطر این که دیروز زیاد حرف زده‌اید، می‌توانید با آب‌نمک گلودرد را از بین ببرید. نمک و آب را به نسبت 1 به 2 ترکیب کرده و قرقره کنید. مخلوط آب نمک گلودرد را خیلی سریع از بین می‌برد.

به ظروف شیشه‌ای برق بیندازید

اگر ظروف شیشه‌ای مثل لیوان و گلدان برق و درخشش خود را از دست داده اند با استفاده از نمک می‌توانید درخشش آن‌ها را بازگردانید.1/2 پیمانه نمک‌دریا را با 2قاشق غذاخوری سرکه ترکیب کنید که حالت خمیری بگیرد. سپس مخلوط خمیری را داخل ظروف شیشه ای بریزید. بعد از 20 دقیقه داخل ظروف را با خمیر نمک و سرکه بمالید و بشوئید. در آخر ظروف را خشک کنید.

تمیز کردن فنجان قهوه با نمک

داخل فنجان و لیوان‌های قهوه  که لکه گرفته اند را با نمک کمی بمالید. سپس با آب گرم بشوئید. با این کار لکه‌های قهوه‌ای و سیاه داخل فنجان‌ها به راحتی تمیز شده و از بین می‌روند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا