تغذیه و سلامت

راه‌های پیشگیری و جلوگیری از فراموشی

زمانی که یک برنامه شلوغ روزانه دارید، فراموش کردن کارها اتفاقی منطقی و اجتناب‌پذیر خواهد بود.در این مقاله به روش‌های جلوگیری از فراموشی می‌پردازیم.

برای جلوگیری از فراموشی ،فهرست کارهای روزانه خود را نگه‌دارید

یک دفترچه یادداشت کوچک داشته باشید که در آن می‌توانید کارهایی را که باید انجام شود بنویسید. اگر در وسط کار مهمی قرار دارید و دچار وقفه می‌شوید ، نوشتن کارهایی که بعداً باید انجام دهید به شما کمک می‌کند تا فراموش نکنید.

اگر طرفدار نوشتن یادداشت به‌صورت دستی نیستید ، از یک دفترچه یادداشت بر روی تلفن همراه ، رایانه یا تبلت خود استفاده کنید تا یک لیست کوتاه برای کارهای خود تایپ کنید.

برای برنامه‌ریزی فعالیت‌ها از تقویم استفاده کنید

اگر به مدرسه ، محل کار یا مراقبت از خانواده خود مشغول هستید ، پیگیری همه تکالیف ، جلسات و رویدادها دشوار است. یک تقویم به شما کمک می‌کند تا از فراموش‌شدن موعد مقرر و قرار ملاقات جلوگیری کنید.

از تقویم‌های ماهانه در خانه و محل کار خود برای رویدادهایی که مخصوص کار یا خانواده است استفاده کنید. یک تقویم در محل کار می‌تواند به شما کمک کند تا جلسات مهم و روزهای تولد همکاران را به خاطر بسپارید ، درحالی‌که یک تقویم در خانه می‌تواند به شما کمک کند تا از سفرهای بعدی ، قرارها یا برنامه‌های خاص با خانواده را پیگیری کنید. تقویم را بر روی تلفن همراه یا کیف خود نگه‌دارید تا بتوانید آن را به‌روز کنید.

برای جلوگیری از فراموشی ، برای خود یادآوری یا هشدار ارسال کنید

اگر لازم است به‌طور روزمره کاری انجام دهید ، مانند مصرف دارو یا در زمان معینی از خواب بیدار شدن ، روش‌های مختلفی برای آسان‌تر کردن یادآوری وجود دارد. این استراتژی‌ها را امتحان کنید تا به خود هشدار دهید:

یادداشت بنویسید و آن را در محلی قرار دهید که همیشه در آن نگاه کنید ، مانند نزدیک صفحه کامپیوتر ، یخچال یا آیینه حمام خود.

زنگ خطر را تنظیم کنید. برنامه‌های هشدار را در طول روز بر روی تلفن همراه ، ساعت یا دستگاه دیگر خود برای یادآوری وقایع مهم برنامه‌ریزی کنید.

برای یادآوری چیزها، عادت ایجاد کنید

به‌عنوان‌مثال اگر همیشه فراموش کنید که بعد از کار تشک یوگای خود را برای کلاس بسته کنید ، می‌توانید در ساخت این قسمت از کارهای روزمره خودکار کنید و یک عادت جدید ایجاد کنید. ایجاد یک عادت به زمان نیاز دارد (برای بعضی دیگر طولانی‌تر از سایرین) ، اما می‌توان این کار را انجام داد.

یادآوری – این نشانه‌ای است که رفتار را شروع می‌کند. سعی کنید هرروز کاری را که قبلاً انجام داده‌اید به‌عنوان یادآوری انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال ، بیایید بگوییم که شما لباس خود را برای روز بعد قبل از رفتن به بیرون انتخاب می‌کنید. برای قرار دادن تشک یوگا با کیف کار خود از این کار به‌عنوان یک نشانه استفاده کنید.

برای جلوگیری از فراموشی از تعلل خودداری کنید

ممکن است انجام کاری را به تعویق بی اندازید زیرا مدت‌زمان زیادی طول خواهد کشید ، سرگرم‌کننده نیست ، شمارا تحت‌فشار قرار می‌دهد یا بی‌اهمیت به نظر می‌رسد. هنگامی‌که شما یک تعلل کننده هستید و چیزی را فراموش می‌کنید ، احتمالاً ترکیبی از اجتناب فعال و فراموشی است.

مواردی را که “فراموش کردن” آن‌ها ممکن است ناشی از تعویق باشد ، مشخص کنید. وقتی کارها یا فعالیت‌هایی را که باعث تعویق می‌شود ، می‌فهمید ، احتمالاً آن‌ها را فراموش نخواهید کرد و می‌توانید به دنبال راه‌هایی برای مقابله با این عوامل استرس‌زا باشید.

حواس‌پرتی را که منجر به فراموشی می‌شود ، شناسایی کنید

با داشتن یک سبک زندگی شلوغ و پراسترس ، ممکن است کارهایی باشد که شما یا دیگران انجام می‌دهید و شمارا از انجام کارها منحرف می‌کند. حواس‌پرتی‌ها می‌تواند روش اجتناب از خود شما باشد ، یا می‌توانند نیروهای خارجی باشند. آیا افرادی در محل کار یا مدرسه هستند که مرتباً تمام‌وقت و انرژی شمارا مصرف می‌کنند؟ آن‌ها می‌توانند منابع بیرونی حواس‌پرتی باشند و تمرکز شما هستند.

آیا از چیزی که مرتباً تمرکز را مشکل می‌کند نگران هستید؟ با تمرکز وقت و انرژی خود بر نگرانی‌ها ، شاید کمتر بتوانید کارهایی را که باید انجام دهید به خاطر بسپارید.

با غیرفعال کردن اعلان‌ها برای ایمیل و تعیین زمان مشخص در آغاز و پایان هرروز سعی کنید حواس‌پرتی‌ها را در محل کار به حداقل برسانید تا به آن‌ها پاسخ دهید. تلفن خود را خاموش‌کنید و اگر دفتر کار خود رادارید ، هنگامی‌که نیاز به تمرکز دارید و نمی‌خواهید مزاحم شوید ، درب را ببندید.

برای استراحت وقت بگذارید

از پر کردن روز خود با این تعداد جلسات ، رویدادها یا کارهایی که روز شمارا بیش‌ازاندازه شلوغ می‌کنند، خودداری کنید. مشغول بودن یک رقابت نیست و ذهن شما نباید احساس کند که به‌طور مرتب در جریانات اضافه قرارگرفته است.برای خود وقت بگذارید تا بیش‌ازاندازه کار نکنید و تحت‌فشار قرار نگیرید.

اگر دانش‌آموز هستید ، مطمئن شوید که کارهای مدرسه و فعالیت‌های فوق‌برنامه تمام‌وقت شمارا تلف نمی‌کنند. به یاد داشته باشید که استراحت کنید ، به‌خصوص اگر بیش از 2 ساعت به‌طور هم‌زمان به صفحه رایانه نگاه می‌کنید.

اگر متمرکز در شغل هستید ، مطمئن شوید که در مورد “زمان کار” و “زمان شخصی” مرز تعیین کرده‌اید. اجازه ندهید که تمام‌وقت شما به “زمان کار” تبدیل شود.

اگر والدین یا سرپرست هستید ، مهم است که هرروز یا هفته وقت خود را برای انجام کاری اختصاص دهید که مخصوص شما باشد. زندگی شما ممکن است روی مراقبت از دیگران متمرکز باشد ، اما برای جلوگیری از فرسودگی و استرس زیاد ، لازم است که یک‌وقت مخصوص به خود داشته باشید.

برای جلوگیری از فراموشی، مغز خود را تمرین دهید

مغز خود را از طریق بازی‌ها یا سرگرمی‌هایی که تمرکز را تحریک می‌کنند فعال کنید. درحالی‌که ورزش کردن بدن شمارا سالم نگه می‌دارد و استرس را کاهش می‌دهد ، این فعالیت‌ها را امتحان کنید تا به شما در حفظ سلامت مغز کمک کند.

بازی‌های فکری: یک بازی فکری، سودوکو ، جدول یا بازی دیگری را انجام دهید که نیاز به پردازش ذهنی و تمرکز دارد.

پخش موزیک: نواختن ساز می‌تواند تمرکز را بهبود بخشد ، زیرا باید بر روی یافتن نت مناسب تمرکز کنید.

کتاب بخوانید: خواندن نیاز به تمرکز ذهنی دارد و تخیل را تحریک می‌کند.

در مورد هرگونه نگرانی پزشکی با ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید

از سابقه پزشکی خانواده خودآگاه باشید. آیا خانواده شما سابقه زوال عقل ، اختلال تیروئید یا وضعیت سلامت روان دارند؟ برای رفع خطرات ناشی از اختلال در حافظه ، با پزشک خود در مورد داروهای فعلی و همچنین تاریخچه پزشکی خانواده خود صحبت کنید.

برخی از داروها دارای عوارض جانبی بر حافظه هستند. با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید و خطرات ناشی از اختلال در حافظه صحبت کنید.

برخی شرایط پزشکی مانند اختلالات تیروئید بر هوشیاری ذهنی تأثیر می‌گذارد. برای رد هرگونه شرایط اساسی پزشکی که ممکن است فراموشی شمارا افزایش دهد.

فراموشی ، عدم تمرکز و خستگی ممکن است به دلیل یک وضعیت بهداشت روان‌درمان نشده (یا تحت درمان) باشد. در مورد علائم افسردگی ، اضطراب ، استرس با پزشک اصلی یا یک متخصص بهداشت روان صحبت کنید.

بررسی کنید که چگونه روحیه شما بر فراموشی شما تأثیر می‌گذارد

هنگامی‌که احساسات شدید را تجربه می‌کنید ، بیشتر به خاطر می‌آورید. فکر کنید وقتی خوشبخت بودید. برانگیختگی هیجانی به‌جای فراموشی اطلاعات به شما در حفظ حافظه كمك می‌کند.

هرروز وقت بگذارید تا درگذشته از خاطرات مثبت خود تأمل‌کنید. آن‌ها می‌توانند یک منبع انگیزه باشند که می‌توانند به شما در جلوگیری از فراموشی کمک کنند.

خاطرات خوب را با به اشتراک گذاشتن آن‌ها با دیگران زنده نگه‌دارید

اگر نگران فراموش کردن وقایع مهم گذشته هستید ، به‌طور روزمره در مورد آن‌ها با دوستان و خانواده صحبت کنید. یادآوری درباره گذشته همچنین می‌تواند به تقویت روابط شما در زمان حال کمک کند.

راه‌هایی را در نظر بگیرید که می‌توانید خاطرات خود را با افراد نسل‌های مختلف به اشتراک بگذارید. با بستگان بزرگ‌تر خود صحبت کنید و تجربیات زندگی خود را با تجربیات والدین ، پدربزرگ و مادربزرگ یا بزرگ‌ترهای خود مقایسه کنید.

برای جلوگیری از فراموشی، یادداشت یا یادگاری‌های دیگر را ایجاد کنید

نقاط عطف قابل‌توجه ، اجتماعات خانوادگی و تعطیلات همه می‌توانند خاطراتی باشند که برای شما عزیز هستند. برای جلوگیری از فراموش کردن این رویدادها ، یادداشت‌هایی را ایجاد کنید که به‌عنوان یادآوری عمل کند ، مانند:

آلبوم های عکس و تصاویر قاب

جعبه های حافظه یا نگهدارنده اجسام

درباره وقایع مهم در یک ژورنال یا دفترچه بنویسید

خاطرات شخصی می‌توانند به زنده نگه داشتن خاطرات کمک کنند. می‌توانید سالها بعد به نوشته های خود نگاه کنید و بتوانید به یاد بیاورید که در آن لحظه چه احساسی داشتید.

مجلات اغلب شخصی‌ترین روش ضبط خاطرات شما هستند. آن‌ها می‌توانند زمینه و جزئیات را به روشی ارائه دهند که یک عکس نتواند.


برای جلوگیری از فراموشی، غذای سالم بخورید

رژیم غذایی شما بر تمام جنبه‌های بدن ازجمله مغز تأثیر می‌گذارد. توانایی بدن و مغز خود را در تمرکز و حفظ خاطرات از طریق عادات غذایی سالم تقویت کنید. از خوردن غذاهای آشغال خودداری کنید و آب زیادی بنوشید. این غذاهای سالم مغزی را در برنامه غذایی خود بگنجانید:

سبزی‌ها بدون برگ و سبزی‌ها حاجب. سبزی‌ها کلم برو کلی ، کلم ، کلم یا یقه را امتحان کنید.

انواع توت‌ها میان وعده‌های زغال‌اخته ، گیلاس و توت سیاه را میل کنید.

ماهی و پروتئین‌های دیگر با اسیدهای چرب امگا 3. تخم‌مرغ ، ماهی قزل‌آلا و ماهی تن میل کنید.

آجیل و دانه‌ها، گردو ، پنیر و بادام را انتخاب کنید.


برای جلوگیری از فراموشی، استراحت کافی داشته باشید

سعی کنید به مدت 7-9 ساعت در شب بخوابید. این حجم از خواب به شما اجازه می‌دهد تا قبل از شروع روز شلوغ دیگر ، ذهن و بدن شما بهبود یابد و استراحت کند. خودداری از خواب کافی می‌تواند به عدم تمرکز ، فراموشی و اختلال در انجام فعالیت‌های روزمره منجر شود. خواب را نباید به‌عنوان چیزهای بی‌اهمیت یا کاری “اضافی” که باید انجام دهید تخفیف دهید. آن را در اولویت قرار دهید تا بتوانید متمرکز باشید.

برای جلوگیری از وقوع بی‌خوابی و بی‌قراری در شب ، یک چرخه خواب منظم داشته باشید.


برای جلوگیری از فراموشی ، هرروز 30 دقیقه ورزش کنید

ورزش منظم ثابت کرده است که نه‌تنها به شما در سلامت و ماندگاری قلب کمک می‌کند ، بلکه به جریان خون در مغز نیز کمک می‌کند. این بدان معناست که فعال بودن نه‌تنها به بدن بلکه به ذهن نیز کمک می‌کند. روش‌های مختلف زیادی برای ورزش کردن وجود دارد.شما می‌توانید:

به یک سالن ورزشی بروید یا کلاس‌های بدن‌سازی را بگیرید.

یوگا ، رقصیدن یا تمرین دیگری که بر انعطاف‌پذیری تمرکز دارد را امتحان کنید.

بیرون از منزل بروید به پیاده‌روی در طبیعت بروید ، پیاده‌روی کنید یا به شنا بروید.

برای حفظ انگیزه خود یک شریک ورزشی پیدا کنید.

در خانه تمرینات و حرکات کم‌تحرک انجام دهید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا