زیبایی مو

روش‌های سریع رشد موها

کند بودن روند رشد موها حتما برای بسیاری از شما ناامیدکننده است. اگر به فضای مجازی سری بزنید خواهید دید که اینترنت مملو از پیشنهادات برای سرعت بخشیدن به رشد موها است، اما به نظر ما ساده‌ترین راه برای شروع، رژیم غذایی شما است. چند روش ساده می‌تواند یک تفاوت واقعی ایجاد کند. هنگامی که بخش تغذیه را تحت کنترل گرفتید، بهترین و مؤثرترین روش زندگی و نکات مراقبت از مو را جمع آوری کرده ایم.

مراقبت از موها

رشد موها

۱. خودداری از شستشوی روزانه با شامپو.

مگر اینکه موهای شما واقعاً چرب باشد، شامپو کردن موهای شما هر روز می‌تواند باعث خشک شدن جنس موهای شما شود و به موهای شما آسیب برساند. شستن موهای شما هر روز به روغن‌های طبیعی بدن اجازه می‌دهد موهای شما را حالت دهند.

•همچنین ممکن است شستشوی روزانه با شامپو به فولیکول‌های مو آسیب بزند و کمتر استفاده کردن از شامپو همچنین ممکن است به سالم ماندن موهای شما کمک کند.

۲. استفاده از کاندیشنر برای رشد موها

رشد موها

برای تقویت رشد موها محصولاتی مانند کاندیشنر یا نرم‌کننده‌ی مو در حمام، بعد از شامپو کردن، برای نرم کردن موها استفاده می‌شوند. پس از شستن موها با شامپو الکتریسیته ساکن روی سر ایجاد می‌شود که برای جلوگیری از این معضل این کاندیشنرها بر روی ساقه موها مالیده می‌شود تا از وز شدن مو جلوگیری کند گفتنی است که این مواد پس از استفاده باید کاملاً از روی سر آبکشی شود.

۳. شستن موها با آب خنک

رشد موها

پس از شستشو موهای خود با شامپو، موهای تمیز خود را سریع زیر آب خنک بشویید. آب خنک باعث می‌شود که فولیکول مو محکم باشد. این کار از میزان ریزش موها پس از دوش گرفتن جلوگیری کرده و باعث تقویت رشد موها می‌شود.

۴. برای بهتر شدن رشد موها از رنگ مو و لوازم حرارتی کمتر استفاده کنید

رشد موها

استفاده از گرما یا رنگ مو روی موها به مرور زمان به رشد موها آسیب می‌رساند. اجازه دهید به موها هوا برسد و در صورت امکان کمتر از لوازم حرارتی استفاده کنید. به جای استفاده از بیگودی های داغ از بیگودی اسفنجی استفاده کنید و مدت زمان بین رنگ کردن موها را به حداقل برسانید.

۵. موهای خود را با دقت شانه بزنید.

رشد موها

برای کمک به بهتر شدن رشد موها از یک شانه دندان بزرگ استفاده کنید تا بتوانید با کمک این شانه موهای خود را به آرامی جدا کنید. شانه را تا انتهای موهای سر خود برسانید و مسیر شانه خود را به سمت پوست سر بکشید. کشیدن زیاد روی موها برای شانه زدن آن‌ها باعث ریزش مو خواهد شد.

۶. بستن درست موهای سر

رشد موها

بستن صحیح موهای سر نقش بسیار مهمی در رشد موها دارد. چون همین اشتباه در بستن مو باعث می‌شود که موهایی شکننده داشته باشیم و دچار ریزش مو شویم. یکی از این روش‌های غلط بستن مو دم اسبی است. کشیدن موهایتان بیش از حد محکم مثل دم اسبی بالای سر شما می‌تواند منجر به شکستگی مو شود. در عوض، موهای خود را به سمت پایین ببندید. استفاده از کش موهای لاستیکی خودداری کنید. موقعیت دم اسبی خود را تغییر دهید تا موهای شما در یک ناحیه خیلی شکننده نشود.

۷. ماساژ پوست سر

رشد موها

ماساژ پوست سر یکی از بهترین روش‌های به جریان انداختن خون بر روی پوست سر است. انجام ماساژ روزانه پوست سر در برنامه روزانه خود قرار دهید. این عمل به فولیکول‌های مو کمک کرده و رشد موها را تقویت کند.

۲. اصلاح سبک زندگی

رشد موها

۱. موهای خود را کوتاه کنید.

ممکن است خیلی مهم به نظر نرسد اما کوتاه شدن موهای شما به از بین رفتن موخوره‌های شما کمک می‌کند و این به رشد موها کمک می‌کند. با گذشت زمان، رشته‌های مو در انتها شروع به تقسیم و دو سر شدن می‌کنند. در انتهای رشته‌های مو شکاف درهم و برهم به وجود می‌آید و احتمالاً هنگام برس در لایه دندانه‌های شانه کشیده می‌شوند. کوتاه نگه داشتن موهای شما باعث از بین رفتن و حذف موهای شکاف انداخته می‌شود؛ و کوتاه کردن موها باعث از بین رفتن این موخوره‌ها خواهد شد.

۲. برای تقویت رشد موها از بالش ابریشمی استفاده کنید.

رشد موها

موهای شما می‌توانند روی نخ‌های یک بالش پنبه‌ای گیر کنند. یک بالش ابریشم این اصطکاک را کاهش می‌دهد، بنابراین شکستگی کمتر خواهد شد.

۳. از پیچیدن موهای خود در حوله خودداری کنید.

رشد موها

پیچیدن موها در حوله بالای سرتان بعد از دوش گرفتن نیز می‌تواند باعث شکستگی مو شود. در عوض، آب اضافی را به آرامی از موهای خود بکشید.

• همچنین از یک حوله میکروفیبر برای خشک کردن موهای خود استفاده کنید؛ زیرا لطیف‌تر بوده و آسیبی به رشد موها نمی‌رساند.

۳. رژیم غذایی خود را تغییر دهید.

رشد موها

۱. برای تقویت رشد موها پروتئین را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید.

مو و ناخن شما در درجه اول از پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده است. رشد مو سه مرحله دارد: آناژن (هنگامی که مو در حال رشد است)، کاتاژن (هنگامی که رشد شروع به خاموش شدن می‌کند) و تلوژن (هنگامی که رشد متوقف می‌شود و یا مو از بین می‌رود). موهایی که فاقد پروتئین هستند سریع‌تر از موهای سرشار از پروتئین از بین می‌روند.

•  مرغ، تخم‌مرغ و ماست یونانی، سویا منابع عالی پروتئین هستند.

• نیازهای پروتئینی شما بسته به وزن و سبک زندگی شما متفاوت است. بیشتر افراد بین 45 تا 55 گرم (1.6 تا 1.9 اونس) پروتئین در روز نیاز دارند.

۲. برای تقویت رشد موها میزان جذب آهن و روی را افزایش دهید.

مواد معدنی مانند آهن و روی برای تولید پروتئین‌هایی که موهای بدن را تشکیل می‌دهند بسیار مهم است. آهن کم به دلیل ریزش مو شناخته می‌شود.

شما می‌توانید آهن و روی را به طور طبیعی در غذاهایی مانند اسفناج، لوبیا و غذاهای دریایی به دست آورید.

میزان آهن و روی مورد نیاز روزانه شما به سن، جنس و سبک زندگی شما بستگی دارد. قبل از ایجاد هرگونه تغییر در مصرف روزانه مواد معدنی، با پزشک خود مشورت کنید.

۳. برای تقویت رشد موها غذاهای غنی از ویتامین بخورید.

تصور می‌شود ویتامین D برای رشد مو بسیار مهم است. ویتامین C برای جذب آهن نیز مهم است. ویتامین C در مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت و لیموترش رایج است. می‌توانید ویتامین D را از خورشید و منابع غذایی مانند شیر غلیظ و آب پرتقال غنی شده دریافت کنید.

•  قبل از ایجاد هرگونه تغییر در ویتامین روزانه خود، با پزشک خود مشورت کنید.

۴. مصرف بیوتین و سایر ویتامین‌های B را بیشتر کنید.

بیوتین و سایر ویتامین‌های گروه B می‌توانند به تقویت و رشد موها کمک کنند، بنابراین حتماً این موارد را در رژیم غذایی خود بگنجانید. با مصرف یک مولتی ویتامین روزانه، می‌توانید در مصرف کافی از این ویتامین‌ها اطمینان حاصل کنید. همچنین می‌توانید غذاهای سرشار از این ویتامین‌ها را مصرف کنید.

تخم‌مرغ، پنیر، قارچ، بادام و گل کلم منابع خوب بیوتین هستند.

ویتامین‌های گروه B در ماهی، گوشت، تخم‌مرغ، لبنیات، سبزیجات برگ دار، نخود فرنگی و لوبیا وجود دارد. همچنین، به دنبال غذاهایی باشید که با ویتامین‌های گروه B مانند غلات و نان غنی شده باشند.

۵. تمرکز بر روی چربی‌های خوب.

اسیدهای چرب امگا 3 برای رشد موها لازم است. آن‌ها همچنین موهای شما را براق و سالم نگه می‌دارند. بدن شما به طور طبیعی این چربی را تولید نمی‌کند.

•  می‌توانید اسیدهای چرب امگا 3 را از ماهی دریافت کنید. انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که یک بزرگ‌سال هر هفته دو وعده ماهی بخورد تا مقدار مناسب اسیدهای چرب امگا 3 را دریافت کند.

• اگر شما یک گیاهخوار هستید، مصرف مکمل DHA را فراموش نکنید.

•همچنین می‌توانید اسیدهای چرب امگا 3 را از روغن دانه کتان دریافت کنید. روزانه یک قاشق چای خوری برای تامین اسید چرب امگا3 مورد نیاز بزرگسالان کافی است.برای کودکان کوچک‌تر با پزشک خود مشورت کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا