تغذیه و سلامت

روش تهیه ژل الکلی ضدعفونی کننده دست

آب و صابون بهترین راه برای شستشو و ضدعفونی کردن دست‌هاست؛ اما گاهی اوقات دسترسی به آب وجود ندارد و به همین دلیل باید راه جایگزینی به عنوان ضدعفونی کننده دست‌ها پیدا کنیم و آن هم چیزی نیست جز ژل الکلی ضدعفونی کننده دست. حتما این روزها این شوینده به علت ویروس کرونا در داروخانه‌ها کمیاب شده است؛ پس بد نیست بدانید که خودتان هم می‌توانید آن را در خانه درست کنید.

درست کردن ژل الکلی ضدعفونی‌کننده دست بدون رایحه

ضدعفونی کننده

مواد موردنیاز برای درست کردن ژل همان موادی هستند که در خانه خیلی از شما وجود دارد. اگر هم ندارید به راحتی می‌توانید از داروخانه یا عطاری تهیه کنید. فقط کافی است برای درست کردن این محلول مقداری الکل و ژل آلوئه ورا داشته باشید.

اگر الکل ایزوپروپیل 99 درصد پیدا کنید بهتر است. اجباری در درصد بالای الکل نیست اما خاصیت بیشتری در از بین بردن میکروب‌ها دارد.

ضدعفونی کننده

هنگام خرید ژل آلوئه ورا نیز باید دقت باشید که خالص باشد. هر درجه خالص بودن موادی که استفاده می‌کنید بیشتر باشد، افزودنی‌ها و مواد شیمیایی آن کمتر خواهد بود.

ابزار مورد نیاز را جمع آوری کنید. ابزارهای مورد نیاز برای درست کردن ژل ضدعفونی کننده نیز مثل مواد آن در هر خانه ای یافت می‌شود. وسایل موردنیاز یک عدد قاشق، یک عدد پیاله، قیف، یک عدد بطری خالی و صابون مایع می‌باشد.

2/3 پیمانه الکلی ایزوپروپیل و 1/3 پیمانه آلوئه ورا را داخل پیاله بریزید. با استفاده از قاشق مواد را هم بزنید تا کاملا ترکیب شود.

اگر نمی‌خواهید با دست این کار را انجام دهید، آن را داخل مخلوط کن بریزید.

ضدعفونی کننده

با استفاده از قیف مواد آماده شده را داخل بطری بریزید و درب بطری را ببندید. اکنون محلول ضدعفونی کننده آماده استفاده است.

محلول به مدت 6 ماه یا بیشتر قابل نگهداری است. فقط سعی کنید آن را دور از نور خورشید نگه دارید.

بهتر است بطری کوچک باشد تا بتوانید آن را داخل کیف جای دهید.

ضدعفونی کننده

استفاده درست از محلول ضدعفونی کننده. برای این که محلول تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد باید روش درست استفاده از آن را بدانید. قبل از هرچیز باید بگویم که دست‌ها باید کاملا تمیز باشد. هرگز با دست‌های کثیف از این محلول استفاده نکنید. به اندازه کف دست مخلول ضدعفونی کننده بریزید و به مدت 20 الی 30 ثانیه کف دست، بین انگشت‌ها و پشت دست و مچ دست را با آن ماساژ دهید. سپس اجازه دهید دست‌ها کاملا خشک شود. زمانی که دست‌ها کاملا خشک شد پروسه استفاده از محلول نیز تمام شده است.

افزودن اسانس‌های روغنی به ژل ضدعفونی کننده دست

ضدعفونی کننده

هدفتان را برای افزودن اسانس روغنی مشخص کنید. شاید اسانس روغنی را فقط به خاطر بوی آن اضافه کنید؛ اما علاوه بر عطر و بو فواید دیگری نیز دارند. در گذشته نیز از این روغن‌ها برای درمان بیماری‌های جسمی، ذهنی و روحی استفاده می‌شد.

استشمام انواع بوها فواید فیزیکی و روانی بیشماری دارد که به رایحه درمانی نیز معروف است. افزودن اسانس روغنی علاوه بر این بوی خوبی به محلول ضدعفونی کننده می‌دهد، برای مشکلات سلامتی ذهنی و جسمی نیز مفید است.

ضدعفونی کننده

استفاده از اسانس روغنی به منظور رایحه درمانی. استشمام انواع خاص روغن‌های معطر ذهن را به واکنش‌های عاطفی خاصی تحریک می‌کند. با افزودن آن به محلول ضدعفونی کننده دست علاوه بر خوشبو کردن محلول خاصیت رایحه درمانی نیز به محلول می‌دهد. برای تاثیر بیشتر می‌توانید از ترکیب چند اسانس روغنی استفاده کنید. از جمله اسانس‌های روغنی که بهتر است در شوینده دست استفاده کنید شامل موارد زیر است:

روغن دارچین خواب آلودگی را کاهش داده و قدرت تمرکز را بالا می‌برد.

روغن اسطوخودوس رایحه جوانسازی است که حس آرامش و ریلکس کننده ایجاد می‌کند.

روغن لیمو افسردگی را کاهش داده و انرژی را تقویت می‌کند.

روغن نعنای تند که دارای رایحه روح بخش است اعصاب را آرام کرده و ذهن را تقویت می‌کند.

استفاده از اسانس روغنی به منظور خاصیت درمانی. اسانس‌های روغنی زمانی که استشمام می‌شوند خاصیت درمانی نیز دارند. برخی از اسانس‌های روغنی خاصیت ضدقارچ، ضدباکتری و ضد ویروس نیز دارند و به همین دلیل بهتر است از آن‌ها در محلول ضدعفونی کننده دست استفاده شود.

روغن دارچین خاصیت ضدعفونی کننده دارد و بوی آن سردرد را از بین می‌برد.

روغن اسطوخودوس سردرد و میگرن را کاهش داده و برای درمان التهاب پوست نیز مفید است.

روغن درخت چای نیز خاصیت ضدعفونی کننده و ضدباکتری دارد.

روغن اکالیپتوس خاصیت ضدباکتری دارد و بوی آن سینوس ها را باز می‌کند و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

اسانس روغنی را به محلول اضافه کنید. 2/3 پیمانه ایزوپروپیل و 1/3 پیمانه ژل آلوئه ورا را با هم خوب ترکیب کنید. 10 قطره اسانس روغنی دلخواه را به محلول اضافه کنید و با استفاده از قاشق خوب هم بزنید. مراقب باشید روغن بیشتر از 10 قطره نباشد.

امیدوارم این روش ساده درست کردن محلول ضدعفونی کننده الکلی دست را دوست داشته باشید. دست به کار شوید و همین حالا با این دستور ساده محلول را درست کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا