تغذیه و سلامت

نحوه‌ی استفاده از ماسک‌های پزشکی

ماسک‌های پزشکی که بیشتر آن‌ها را به عنوان ماسک‌های جراحی می‌شناسیم کاربردشان به عنوان یک محافظ در برابر ذرات معلق عفونی در فضا بوده و استفاده از آن‌ها توسط متخصصان سلامت در حین عمل جراحی توصیه شده است. مصرف این نوع ماسک‌های پزشکی به‌طور عمده توسط متخصصان مراقبت‌های بهداشتی است تا از خود و دیگران در برابر شیوع بیماری‌های عفونی ناشی از هوا، مایعات بدن و ذرات معلق محافظت کنند.

در حین شیوع بیماری بد به اعضای جامعه توصیه می‌شود تا با استفاده از ماسک جهت جلوگیری از بیماری‌ها از خود محافظت کنند. ماسک‌های پزشکی یا جراحی برای پوشاندن دهان و بینی شما در نظر گرفته شده است. طراحی و ساخت این ماسک‌ها با موادی است که می‌توانند ذرات بزرگ، ترشحات و … را مسدود کنند، همه این موارد ممکن است حاوی ویروس یا باکتری‌هایی باشد که برای شما مضر باشد.

با این حال، امکان نفوذ ذرات کوچک هنوز هم به یک ماسک پزشکی امکان پذیر است.

ماسک‌های پزشکی
  1. دستان خود را تمیز کنید: قبل از لمس ماسک تمیز، دستان خود را با آب و صابون کاملاً بشویید. باید دستان خود را حداقل 20 ثانیه بشویید.

همیشه از یک حوله کاغذی تمیز برای خشک کردن دستان خود استفاده کنید و سپس آن حوله کاغذی را درون سطل زباله بیندازید. قبل از اینکه آن را دور بیندازید ممکن است بخواهید از آن حوله کاغذی استفاده کنید تا پس از شستن دستان خود، در را باز و بسته کنید.

‌ماسک‌های پزشکی

ماسک را  برای نداشتن نقص چک کنید: هنگامی که یک ماسک جدید را از جعبه درمی‌آورید، آن را چک کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه نقص، سوراخ و پارگی در ماسک وجود ندارد. اگر ماسک دارای نقایص، سوراخ و شکاف است، آن را دور ریخته و ماسک جدید (استفاده نشده) دیگری را انتخاب کنید.

‌ماسک‌های پزشکی

قسمت بالای ماسک را به درستی تنظیم کنید: برای اینکه ماسک تا حد ممکن به صورت شما نزدیک شود، قسمت بالای ماسک دارای لبه خمیده اما محکم خواهد بود که می‌تواند در اطراف بینی شما قرار گیرد. قبل از استفاده از ماسک روی صورت خود اطمینان حاصل کنید که این قسمت به سمت بالا قرار دارد.

‌ماسک‌های پزشکی

از طرف مناسب ماسک به سمت بیرون اطمینان حاصل کنید: قسمت داخلی بیشتر ماسک‌های پزشکی به رنگ سفید است، در حالی که قسمت بیرونی دارای نوعی رنگ است. قبل از استفاده از ماسک بر روی صورت خود، اطمینان حاصل کنید که قسمت سفید ماسک به سمت صورت شما باشد.

‌ماسک‌های پزشکی
  • ماسک را روی صورت خود قرار دهید: انواع مختلفی از ماسک‌های پزشکی موجود است که هر کدام روش‌های مختلفی برای اتصال ماسک به سر شما دارند.

حلقه گوش: برخی از ماسک‌ها دارای 2 حلقه گوش در دو طرف ماسک هستند. این حلقه‌ها به‌طور معمول از یک ماده الاستیک ساخته‌شده‌اند تا بتوان آن‌ها را کشید. این نوع ماسک را توسط حلقه‌ها بردارید، 1 حلقه را دور یک گوش قرار دهید و سپس حلقه دیگر را در اطراف گوش دیگر خود قرار دهید.

گره‌ای یا بندی: برخی از ماسک‌ها با تکه‌های پارچه‌ای که به پشت سر شما گره خورده است، تولید می‌شود. بیشتر ماسک‌ها با بندهای بالایی و پایینی همراه هستند. ماسک را به وسیله بندهای بالا بلند کنید، بندها را در پشت سر خود قرار دهید و آن‌ها را به هم وصل کنید.

نواری: بعضی از ماسک‌ها دارای 2 بند الاستیک هستند که در پشت و اطراف پشت سر شما قرار دارند. ماسک را جلوی صورت خود نگه دارید، بند بالا را بالای سر خود بکشید و آن را در اطراف سر خود قرار دهید. سپس باند پایین را بالای سر خود بکشید و آن را در پایه جمجمه قرار دهید.

‌ماسک‌های پزشکی

قسمت بینی را تنظیم کنید: اکنون که ماسک پزشکی روی سروصورت شما قرار گرفته است، از انگشت اشاره و انگشت شست خود استفاده کنید تا قسمت خمیده لبه بالای ماسک را در اطراف پل بینی خود بچسبانید.

  • در صورت لزوم باند پایین ماسک را گره بزنید: اگر در حال استفاده از ماسک با بندهایی هستید که در قسمت بالا و پایین گره خورده است، اکنون می‌توانید باند پایین را در زیر جمجمه سر خود ببندید. از آنجا که تنظیم قطعه سفت روی بینی می‌تواند بر روی خوب قرار گرفتن ماسک تأثیر بگذارد، بهتر است بعد از تنظیم قسمت بینی بندهای پایین را ببندید.

اگر بندهای پایین را قبلاً به هم گره‌زده‌اید، شاید در صورت لزوم مجبور شوید دوباره آن‌ها را محکم‌تر کنید.

‌ماسک‌های پزشکی
  • ماسک را به صورت و زیر چانه خود بچسبانید. پس از آنکه ماسک کاملاً محکم شد، آن را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که صورت و دهان شما را پوشانده است و لبه پایینی زیر چانه شما قرار دارد.

درآوردن ماسک:

‌ماسک‌های پزشکی

دستان خود را تمیز کنید: بسته به آنچه که قبل از برداشتن ماسک با دستان خود انجام داده‌اید، ممکن است لازم باشد که دستان خود را بشویید.

‌ماسک‌های پزشکی
  • ماسک را با دقت جدا کنید. به‌طور کلی، ماسک را فقط با لمس لبه‌ها، بندها، حلقه‌ها و نوارها جدا کنید. قسمت جلوی ماسک آلوده را لمس نکنید.

حلقه گوش- با دستان خود بندهای اطراف حلقه گوش را باز کنید و آن‌ها را ز اطراف گوش جدا کنید.

گره‌ای یا بندی- با دستان خود بندهای پایینی را باز کنید و سپس به باز کردن گره بند بالایی بپردازید.

 نواری- با دستان خود بند الاستیک ماسک را از دور سر خود دور کرده و کشیده و از بالای سر خود خارج کنید. هنگام نگه داشتن بند الاستیک ماسک را از روی صورت خود بردارید.

  • ماسک را با اطمینان خاطر از روی صورت خود بردارید. ماسک‌های پزشکی طوری طراحی‌شده‌اند که فقط یک بار قابل استفاده هستند؛ بنابراین وقتی ماسک را جدا کردید، فوراً آن را درون سطل زباله بگذارید.
  • در محیط‌های پزشکی احتمالاً سطل زباله مخصوص برای وسایل بیوشیمیایی مانند ماسک‌های استفاده شده و دستکش وجود دارد.
  • در یک محیط غیرپزشکی که ماسک می‌تواند آلوده باشد، آن را به تنهایی درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. کیسه پلاستیکی را گره بزنید و سپس آن را درون سطل زباله پرتاب کنید.
  • دستان خود را دوباره بشویید. پس از درآوردن ماسک، دستان خود را یک‌بار دیگر بشویید. چون ماسک کثیف و آلودست و با این کار اطمینان حاصل می‌کنید که آلودگی را از خود دور کرده‌اید.

تفاوت بین ماسک‌های پزشکی و ماسک N95

‌ماسک‌های پزشکی

ماسک N95 وسیله‌ای است که برای جلوگیری از 95٪ ذرات بسیار کوچک استفاده می‌شود. برخلاف ماسک‌های پزشکی، ماسک N95 با امنیت بیشتری روی صورت و پوست شما قرار می‌گیرد و قادر است ذرات موجود در هوا را فیلتر کند.

ماسک فیلتر دار N95 برای کودکان و یا افراد دارای موی صورت طراحی نشده و در صورت استفاده حفاظت کامل به وسیله ماسک‌ها به عمل نخواهد آمد.

برخی از ماسک فیلتر دار N95 دارای دریچه باردم است که به منظور کاهش تراکم داخل ماسک طراحی شده است؛ و به صرف کننده اجازه می‌دهد تا راحت نفس بکشد. این ماسک‌ها در شرایط استریل محیطی کاربردی ندارند چون به‌راحتی هوای فیلتر نشده را از ماسک عبور می‌دهند.

در حالی که یک ماسک N95 می‌تواند 95٪ از ذرات بسیار کوچک را مسدود کند (بسیار کوچک که 0.3 میکرون در نظر گرفته می‌شود) هنوز 5٪ احتمال وجود دارد که ذرات مضر بتوانند در دستگاه تنفس نفوذ کنند.

هر نوع ماسک N95 باید با دستورالعمل‌های دقیق از سازنده تهیه‌شده و توضیح دهد که چگونه می‌توان ماسک استفاده کرد. برای اطمینان از محافظت مناسب برای شما و بیمارانتان، این دستورالعمل‌ها باید رعایت شوند.

نکات

در حالت ایده آل شما باید هر وقت برای تمیز کردن دستان خود لازم است از صابون و آب استفاده کنید؛ اما اگر صابون و آب در دسترس نباشد، می‌توانید از یک ضدعفونی کننده دست با حداقل 60 درصد الکل استفاده کنید. برای اینکه مطمئن شوید از ضد عفونی کننده کافی استفاده کرده‌اید، باید بیش از 10 ثانیه قبل از خشک شدن، دستان خود را با هم بشویید.

هشدارها

ماسک‌های پزشکی قرار است یک بار و فقط توسط یک نفر استفاده شود چون یک‌بار مصرف‌اند. پس از مصرف، آن‌ها را بیرون انداخته و دیگر استفاده نکنید.

انواع مختلفی از ماسک‌های ساخته شده برای استفاده‌های غیرپزشکی وجود دارد که معمولاً در فروشگاه سخت افزار یافت می‌شود. این ماسک‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که ذرات گرد و غبار را در حین کار با چوب، فلز یا انواع دیگر کار ساختمانی از دهان و بینی کارگر دور نگه دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا