سبک زندگی

نحوه صرفه‌جویی در مصرف سوخت هنگام رانندگی

صرفه‌جویی در مصرف گاز هم برای محیط‌زیست و هم برای کیف پول شما مفید است. در این مقاله به راهکارهای ساده برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت با شما همراه هستیم.

برای صرفه‌جویی مصرف سوخت با محدودیت سرعت حرکت کنید

با افزایش سرعت اتومبیل، قدرت کششی باد باعث می‌شود موتور سخت‌تر کار کند تا بتواند سرعت ماشین را حفظ کند. این کار باعث می‌شود سوخت با سرعت بیشتری بسوزد. . برای بهترین عملکرد سرعت خود را در حد مجاز یا درست زیر آن نگه‌دارید. درحالی‌که همه وسایل نقلیه با سرعت‌های مختلف به اوج مصرف سوخت خود می‌رسند ، به‌طورکلی ، اتومبیل‌ها در سرعت حدود 55 مایل (89 کیلومتر) در ساعت بهترین مصرف سوخت خود رادارند. سریع‌تر از این سرعت باعث کاهش راندمان سوخت می‌شود.

اگر با سرعت حد مجاز رانندگی می‌کنید، در مسیر سمت راست رانندگی کنید تا سایر رانندگان بتوانند از شما عبور کنند.

برای صرفه‌جویی مصرف سوخت پدال گاز و ترمز را به‌آرامی فشار دهید

توقف و رانندگی مجدد، ناکارآمدترین راه برای رانندگی خودرو است. حتی باوجود چراغ راهنمایی و ترافیک، می‌توانید به‌گونه‌ای رانندگی کنید که باعث کاهش توقف‌ها شود. همیشه به‌آرامی پدال‌های گاز و ترمز را فشار دهید تا از توقف پرفشار و لرزان جلوگیری کنید. این کار آیی سوخت شمارا افزایش می‌دهد.

اگر می‌خواهید از ماشین دیگری سبقت بگیرید ، پدال گاز را به‌سختی فشار ندهید. فشار را به‌تدریج افزایش دهید تا به‌سرعت بیشتری برسید. در مواقع اضطراری ، اگر مجبور به متوقف شدن هستید ، از گرفتن ‌ترمزها دریغ نکنید.

قبل از ترمز ، پدال گاز را رها کنید

ترمز ناگهانی باعث کاهش کار آیی سوخت می‌شود. اگر می‌دانید که باید متوقف شوید ، برنامه‌ریزی کنید. پدال گاز را بدون اصطلاحاً ضربه زدن به ترمزها رها کنید و منتظر شوید تا خودرو کند شود. سپس ترمزها را بگیرید.

ازآنجاکه ماشین کندتر حرکت می‌کند ، شما به‌اندازه کمتری سوخت برای نگه‌داشتن خودرو نیاز خواهید داشت. این روش به‌خصوص در نزدیکی چراغ‌های راهنمایی کار می‌کند. وقتی دیدید که  چراغ زرد می‌شود و می‌دانید که چراغ را رد نمی‌کنید، پدال گاز را رها کنید. تا زمانی که شما باید متوقف شوید ، ماشین شما بسیار کندتر حرکت می‌کند.

بازهم ، این کار را در مواقع اضطراری انجام ندهید. ترمز را به‌سختی که لازم است فشار دهید تا از برخورد نکردن به چیزی جلوگیری کنید.

برای صرفه‌جویی در انرژی به‌آرامی از تپه‌ها(سربالایی) بالا بروید

اگرچه ممکن است غیرمنطقی به نظر برسد ، با کندتر رانندگی کردن می‌توانید سوخت کمتری نسبت به‌سرعت سریع رانندگی کردن بسوزانید. اگر سعی کنید سرعت خود را به سمت بالا حرکت دهید ، موتور سخت‌تر کار می‌کند و سوخت بیشتری می‌سوزاند. سعی نکنید سرعت خود را هنگام عبور از تپه‌ها حفظ کنید. در عوض ، فشار پدال خود را ثابت نگه‌دارید و اجازه دهید تپه شمارا کند. هنگامی‌که به بالاتر رسیدید ، سرعت زیادی به دست خواهید. قبل از رانندگی مانند این ، پشت سرتان را بررسی کنید.ممکن است کسی حواسش نباشد و با سرعت از پشت به شما بزند.

در سرازیری‌ها ماشین را در دنده بگذارید و گاز ندهید

درحالی‌که برخی از افراد ماشین خود را خلاص می‌کنند ، این عمل درواقع سوخت بیشتری را می‌سوزاند. در عوض ، به‌راحتی پدال گاز را رها کنید و بگذارید ماشین درحالی‌که ماشین را در دنده نگه‌دارید ، سرپایی را طی کند. به‌این‌ترتیب موتور کار نمی‌کند و سوخت نمی‌سوزاند. درصورتی‌که مجبور شوید ناگهان متوقف شوید ، پای خود را روی پدال ترمز نگه‌دارید.

حرکت بدون دنده نیز بسیار خطرناک است. این امر کنترل کمتری در اتومبیل به شما می‌دهد و در صورت نیاز به ترمز ، موتور شمارا بیش‌ازحد گرم می‌کند.

برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت در رانندگی‌های طولانی از کنترل کروز استفاده کنید

بررسی‌ها نشان می‌دهد که استفاده از کروز کنترل در رانندگی‌های طولانی ،سوخت کمتری مصرف می‌کند، زیرا ماشین شمارا با سرعت ثابت نگه می‌دارد. اگر در بزرگراه سفر می‌کنید و ترافیکی وجود ندارد ، ماشین خود را به کنترل کروز تبدیل کنید تا حداکثر راندمان سوخت را به دست آورید. در شرایط بد جاده از کنترل کروز استفاده نکنید.

اگر بیش از 60 ثانیه در حال توقف هستید موتور را خاموش‌کنید

توقف کردن، مصرف سوخت را بالا می‌برد. اگر بیکار هستید و می‌دانید بیش از 60 ثانیه ثابت خواهید بود ، موتور را خاموش کرده و مجدداً راه‌اندازی کنید. بهترین موقعیت‌ها برای استفاده از این فن مواردی است که در آن می‌دانید مدتی در یک مکان سکون خواهید داشت.این بهترین ایده در مورد ترافیک نیست ، مگر اینکه تأخیر بزرگی رخ دهد و چیزی در حال حرکت نباشد.

اگر سریع‌تر از 60 مایل (97 کیلومتر) در ساعت رانندگی می‌کنید ، پنجره‌های خود را ببندید

در بزرگراه‌ها ، افزایش مقاومت در برابر باد باعث می‌شود ماشین شما بسیار سخت‌تر کار کند. اگر بیشتر از 60 مایل (97 کیلومتر) برای بهره‌وری بهتر سوخت استفاده می‌کنید ، پنجره‌ها را ببندید و از سیستم AC استفاده کنید. بحث طولانی در مورد اینکه آیا استفاده از سیستم تهویه هوا یا باز کردن پنجره‌های شما سوخت بیشتری مصرف می‌کند ، وجود دارد. پاسخ این است که پنجره‌ها را بازکنید و AC را با سرعت کمتر از 60 مایل (97 کیلومتر) خاموش‌کنید. سریع‌تر از این ، پنجره‌ها را ببندید و AC را روشن کنید.

وزن غیرضروری را از ماشین جدا کنید

افزایش وزن بدین معنی است که موتور خودرو باید بیشتر کار کند ، به این معنی که سوخت بیشتری را می‌سوزاند. با بیرون بردن هرگونه جعبه یا تجهیزات اضافی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید ، اتومبیل خود را باراندمان سوخت بیشتری بسازید. هر یک کیلویی که حذف می‌کنید به ماشین شما اجازه می‌دهد تا روان‌تر کار کند.

با کمترین میزان ترافیک و توقف ، مسیری را طی کنید

اگر روش‌های مختلفی برای رسیدن به‌جایی وجود دارد ، میزان توقف را در نظر بگیرید. جاده‌ای که چراغ راهنمایی زیادی دارد ممکن است باعث شود که شما اغلب متوقف و بیکار شوید. به همین ترتیب ، جاده‌هایی که مستعد ترافیک هستند ، شمارا کندتر می‌کند. به گزارش‌های راهنمایی و رانندگی گوش دهید و برای به حداکثر رساندن بهره‌وری سوخت ، مسیرهای خلوت را انتخاب کنید. احتمالاً بسته به زمان روز بهترین مسیر تغییر خواهد کرد. گزارش‌های راهنمایی و رانندگی را برای یافتن بهترین گزینه نظارت کنید.

برنامه‌هایی مانند Google Maps یا Waze با در نظر گرفتن ترافیک کوتاه‌ترین مسیرهای سفر را محاسبه می‌کنند. به این محاسبات گوش دهید تا بهترین مسیرهای سواری را پیدا کنید.

در صورت امکان در خارج از دوره‌های پرتردد روز سفر کنید

با توجه به جاده‌ای که می‌روید و برنامه کاری‌تان سعی کنید بهترین زمان را برای شروع سفر خود انتخاب کنید. سعی کنید صبح‌های زود و قبل از طلوع خورشید حرکت کنید تا از کاهش سرعت جلوگیری کنید و سوخت خود را نیز بهینه مصرف کنید.

برای کاهش زمان سفر ، چندین کار مختلف را در یک سفر ترکیب کنید

برنامه‌ریزی کنید و تمام مکان‌هایی را که باید به آنجا بروید ، لیست کنید. در صورت امکان ، برای بیشترین راندمان سوخت ، تمام موارد خود را در یک سفر طی کنید. به‌عنوان‌مثال ، اگر مجبور هستید برای خرید مواد غذایی ، رفتن به اداره پست و کوتاه کردن موی خود بروید ، بین هر موردی به خانه نروید. همه آن‌ها را در همان سفر انجام دهید تا میزان رانندگی را که باید انجام دهید کاهش دهید. همچنین سعی کنید مواردی را که نزدیک یکدیگر هستند ، گروه‌بندی کنید. اگر سوپر مارکت و اداره پست هر دو در یک طرف شهر هستند و آرایشگر از طرف دیگر است ، ابتدا به سوپرمارکت و اداره پست بروید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا