سبک زندگی

چطور شلوار جین را بدون چروک بشوییم؟

شلوار جین از آن دسته لباس‌هایی است که حتما همه شما در کمد لباس‌های خود دارید؛ زیرا می‎‎‌توان آن را با خیلی از لباس‌های دیگر ست کرد. اگر بین لباس‌های خود به شلوار جین علاقه زیادی دارید، حتما نگران روش درست شست و شوی آن هم هستید. یکی از روش‌هایی که همه ما می‌دانیم هیچ چین و چروکی به شلوار جین نمی‌اندازد، شستشوی آن با آب سرد و آویزان کردن شلوار است. اما روش‌های بیشتری نیز وجود دارد که در ادامه شرح خواهیم داد.

خود دارید؛ زیرا می‎‎‌توان آن را با خیلی از لباس‌های دیگر ست کرد. اگر بین لباس‌های خود به شلوار جین علاقه زیادی دارید، حتما نگران روش درست شست و شوی آن هم هستید. یکی از روش‌هایی که همه ما می‌دانیم هیچ چین و چروکی به شلوار جین نمی‌اندازد، شستشوی آن با آب سرد و آویزان کردن شلوار است. اما روش‌های بیشتری نیز وجود دارد که در ادامه شرح خواهیم داد.

شستشوی شلوار جین با ماشین لباسشویی

شلوار جین

ابتدا لیبل روی شلوار را بخوانید تا ببینید که پیشنهاد کارخانه تولید آن برای شستشوی شلوار چیست. حتما پیشنهاداتی برای شستشوی شلوار بدون چین و چروک دارد. لیبل ممکن است پشت کمر باشد یا نزدیک جیب. اگر روی آن توصیه شده که شلوار را با ماشین لباسشویی بشوئید، حتما باید همین کار را انجام دهید. در غیر اینصورت با دست بشوئید.

شلوار جین

شلوار را پشت و رو کنید. پاچه‌های شلوار را از داخل کمر به بیرون بکشید تا کاملا پشت و رو شود. با این کار قسمت بیرونی شلوار بیشتر محفوظ می‌ماند و کثیف‌ترین قسمت‌های شلوار تمیزتر می‌شود.

شلوار جین

ماشین لباسشویی را روی چرخش ملایم، آب سرد و با شوینده ملایم روشن کنید. آب گرم و چرخش تند ماشین لباسشویی هر دو باعث چروکی شلوار می‌شوند. مراقب باشید شوینده‌ای که استفاده می‌کنید مواد سفید کننده نداشته باشد؛ زیرا پارچه شلوار را از بین می‌برد. اگر نگران هستید که شوینده روی شلوار سفیدک بیندازد، به مقدار 2 الی 3 قاشق غذاخوری سرکه به آن اضافه کنید. حتی بوی بد شلوار را هم از بین می‌برد.

اگر شلوار جین نو هست هرگز آن را با لباس‌های دیگر داخل ماشین لباسشویی نیندازید؛ زیرا ممکن است به لباس‌های دیگر هم رنگ پس بدهد.

شلوار جین

شلوار را به مدت 10 دقیقه در خشک کن خشک کنید. حرارت خشک کن نیز باعث چروکی شلوار جین می‌شود. بنابراین فقط کافی است به مدت 10 دقیقه شلوار را در خشک کن قرار دهید. می‌توانید مرحله خشک کن را حذف کنید. اما چند دقیقه خشک کن حتی چین و چروک‌های شلوارجین را نیز از بین می‌برد.

شلوار جین

در مرحله آخر اجازه دهید شلوار در معرض هوا خشک شود. شلوار پشت و رو شده را از بند آویزان کنید. بسته به جنس شلوار جین ممکن است 1 الی 2 روز برای خشک شدن کامل آن لازم باشد.

ممکن است شلوار بعد از شستشو کمی زبر و سفت شود، اما با یک بار پوشیدن درست می‌شود.

شلوارجین را مستقیم جلوی نور خورشید قرار ندهید زیرا ممکن است رنگ شلوار بپرد.

شستشوی شلوار جین با دست

شلوار جین

نصف لگن یا وان بزرگی را با آبی که دمای آن کمتر از دمای محیط باشد پر کنید. شلوار جین بزرگ است و زمانی که خیس می‌شود به جای زیادی نیاز دارد. آب سرد از چروک شدن و پریدن رنگ شلوار جین جلوگیری می‌کند؛ زیرا هیچ آسیبی به پارچه شلوار جین نمی‌رساند.

شلوار جین

1 قاشق غذاخوری شوینده ملایم به آب اضافه کنید. برای این که عمر شلوار کم نشود، شوینده‌ای که استفاده می‌کنید تا حد ممکن بو و رنگ نداشته باشد. شوینده را داخل آب ریخته و هم بزنید تا کاملا حل شود.

چنانچه مقدار شوینده زیاد شد دوباره آب اضافه کنید. می‌توانید برای شستشوی طبیعی شلوار جین به جای شوینده 1 قاشق غذاخوری سرکه سفید به آب اضافه کنید.

شلوار جین

شلوارجین را داخل وان قرار داده و فشار دهید تا کاملا آب روی آن را بپوشاند. به مدت 15 دقیقه اجازه دهید شلوار داخل آب بماند تا تمام کثیفی‌های روی شلوار از بین برود.

شلوار را از داخل وان بردارید و آب داخل وان را خالی کنید. سپس وان را تا نیمه پر از آب کنید و دوباره شلوار را داخل آن قرار دهید.

شلوار جین

شلوار جین را با دست کاملا ورز دهید تا تمام مواد شوینده روی آن از بین برود. سپس شلوار را از داخل وان بردارید و آب وان را دوباره خالی کنید. اگر شوینده زیاد استفاده کرده‌اید شاید لازم باشد یک بار دیگر شلوار را آبکشی کنید.

شلوار جین

شلوار را از چوب لباسی آویزان کرده و در جایی قرار دهید که آب آن کاملا کشیده شود. بسته به ضخامت شلوار جین ممکن است 1 الی 2 روز خشک شدن کامل آن زمان ببرد.

اگر شلوار را در فضای بیرون قرار داده‌اید، مراقب باشید که مستقیم در معرض نور آفتاب نباشد؛ زیرا رنگ شلوار خیلی زود می‌پرد.

تمیز کردن شلوارجین بدون شستشو

شلوار جین

برای تمیز کردن لکه‌های روی شلوار ابتدا روی لکه را با آب گرم مرطوب کنید. یک قطره مایع لباسشویی روی لکه بریزید و با دستمال تمیزی روی آن قسمت با حالت ضربه بزنید. هرگز روی قسمت لکه را با دستمال مالش ندهید زیرا ممکن است لکه بزرگ‌تر شود. برای تمیز شدن مایع لباسشویی دوباره مقداری آب گرم روی لکه بریزید و در نهایت شلوارجین را آویزان کنید تا در معرض هوا کاملا خشک شود.

لکه‌های روی شلوار وقتی تازه هستند راحت پاک می‌شوند. پس اجازه ندهید لکه زیاد روی شلوار بماند.

شلوار جین

برای از بین بردن لکه‌های بزرگ از محلول لکه بر استفاده کنید. اسپری لکه بر را روی لکه بزنید و اجازه دهید به مدت 1 الی 2 ساعت روی لکه بماند. سپس آن را با آب سرد بشوئید تا محلول شوینده از روی شلوار کاملا شسته شود. اگر لکه کهنه و قدیمی باشد ممکن است اسپری لکه بر برای تمیز کردن آن کافی نباشد و لازم باشد آن را حتما با ماشین لباسشویی بشوئید.

شلوار جین

اگر می‌خواهید شلوارجین کاملا خشک شده و حتی بوی بد آن هم از بین برود به مدت 1 روز آن را در فضای آزاد آویزان کنید. جریان هوا باعث می‌شود بوی بد شلوار کاملا از بین برود.

حتما تا حدودی با این روش‌ها برای شستشوی شلوار جین آشنا بودید؛ اما نکات ریزی در همین موارد ساده وجود دارد که بدون رعایت کردن آن‌ها ممکن است هم رنگ و پارچه شلوار از بین برود و هم چین و چروک زیادی روی آن ایجاد شود که مجبور به اتو کشیدن آن شوید.

بنابراین اگر می‌خواهید بدون هیچ دردسری شلوار تمیز و بدون چین و چروکی داشته باشید از این روش‌ها برای شستشوی شلوار جین استفاده کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا