روانشناسی شخصیت

چگونه به خودمان احترام بگذاریم

ایجاد یک احساس احترام قوی می‌تواند به شما در تحقق پتانسیل‌های خود و توسعه روابط سالم کمک کند و باعث شود که همه اطرافیان، شمارا به‌عنوان فردی که شایسته احترام است ، ببینند.

خودتان را بشناسید

هرچه در مورد خودتان بیشتر شناخت داشته باشید، بیشتر متوجه می‌شوید که چقدر منحصربه‌فرد هستید و به خودتان احترام بیشتری خواهید گذاشت. اصول ، شخصیت و استعدادهای خود را کشف کنید. تکمیل این روند هیجان‌انگیز از کشف خود می‌تواند مدتی طول بکشد ، اما به‌سرعت خواهید دید که ارزش آن را داشته است.

فهرستی از چیزها ، افراد ، احساسات و فعالیت‌هایی که برای شما مهم است تهیه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا آنچه را که واقعاً دوست دارید و در زندگی خود قصد انجام آن‌ها رادارید را بشناسید. فعالیت‌های مختلفی را امتحان کنید. این به شما فرصتی می‌دهد تا ببینید که چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی را دوست ندارید.

برای ایجاد حس احترام، خودتان را ببخشید

اگر می‌خواهید به خود احترام بگذارید ، باید بتوانید خودتان را به خاطر کارهایی که به آن‌ها افتخار نمی‌کنید و درگذشته انجام داده‌اید ببخشید. اعتراف کنید که کار اشتباهی انجام داده‌اید ، در صورت لزوم از دیگران عذرخواهی کنید و برای پیشرفت به جلو تلاش کنید. اگر برای تصمیم‌گیری نادرست و یا گفتن چیزی آزاردهنده به خودتان سخت‌گیری کنید ، دیگر هرگز قادر نخواهید بود به‌پیش بروید. بدانید که انسان هستید. مردم اشتباه می‌کنند. اشتباه کردن راهی است که ما می‌آموزیم ، بنابراین آن‌ها را بپذیرید و خود را ببخشید.

برای ایجاد حس احترام،خودتان را قبول کنید

در پوست خود راحت باشید ، یاد بگیرید که فردی را که دوست دارید دوست داشته باشید و بپذیرید. این بدان معنا نیست که باید فکر کنید که کامل هستید ، بلکه باید یاد بگیرید که خود را در آغوش بگیرید. با همه‌چیزهایی که در مورد خودتان دوست دارید خوشحال باشید و با بخش‌هایی از شما که کم کیفیت‌تر هستند ، به‌خصوص مواردی که نمی‌توانید تغییر دهید ، راحت باشید.

در ایجاد اعتمادبه‌نفس خودکارکنید

دستیابی به احترام به خود دشوار است اگر شما از اینکه چه کسی هستید ، چه کسی به نظر می‌رسید ، یا اینکه چه‌کاری انجام می‌دهید، راضی نباشید. ایجاد اعتمادبه‌نفس واقعی کار زیادی را می‌طلبد ، اما انجام چند کار ساده هرروز می‌تواند شمارا به دست‌یابی اعتمادبه‌نفس نزدیک کند.

با حفظ زبان بدن مثبت و حالت خوب ، لبخند زدن بیشتر و فکر کردن حداقل سه فکر خوب در مورد خود در هر ساعت شروع کنید.

اگر کسی از شما تعارف کرد ، اظهارات خود را با گفتن “ممنونم” قبول کنید.

برای ایجاد حس احترام، یک نگرش مثبت را حفظ کنید

یک نگرش مثبت می‌تواند باعث شکست یا پیروزی شما در زندگی شود، دقیقا مثل زمانی که شما درباره اینکه چه کسی هستید فکر می‌کنید. در مورد این واقعیت که اتفاقات خوبی درنهایت اتفاق می‌افتد اطمینان داشته باشید. اگر نسبت به همه‌چیز بیش‌ازحد احساس منفی می‌کنید و فقط در هر شرایطی بدترین وضعیت را تصور می‌کنید ، پس موظف خواهید بود که هرگز نسبت به کسی که هستید احساس خوبی نکنید و یا احترامی را که شایسته خود هستید به خودتان هدیه کنید.

تلاش نکنید تا با همه همگام باشید

یکی از دلایلی که ممکن است شما به خود احترام نگذارید این است که احساس می‌کنید درحالی‌که همه شما مجرد هستید همه‌ی دوستانتان متأهل هستند ، یا اینکه احساس می‌کنید که به‌اندازه سایر افرادی که می‌شناسید درآمد کسب نمی‌کنید. استانداردهای خود را حفظ کرده و دررسیدن به اهدافی که می‌خواهید به آن‌ها برسید کارکنید. این بسیار چشمگیرتر است که بتوانید به‌جای پیروی از مسیری که همه افراد در پیش‌گرفته‌اند ، در انجام کاری که می‌خواهید انجام دهید ، مشغول شوید.

برای ایجاد حس احترام ، حسادت خود را کنار بگذارید

آرزو نکنید که آنچه دیگران دارند را داشته باشید و برای دستیابی به آنچه واقعاً می‌خواهید تلاش کنید. احساس تلخی و ناراحتی که با حسادت همراه می‌شود ، تنها باعث می‌شود که از خودتان بیزار باشید و آرزو می‌کنید شخص دیگری باشید. حسادت را کنار بگذارید و روی آنچه شمارا خوشحال می‌کند کارکنید.

برای بهبود احترام به خود به انتخاب‌های خود ایمان داشته باشید

اگر می‌خواهید به خود احترام بگذارید ، پس باید به تصمیماتی که گرفته‌اید اعتقاد داشته باشید. شما باید در اعتقادات خود محکم باشید و تلاش کنید تا خود را بفهمید. به خودتان پاداش تصمیمی را که به‌خوبی اتخاذشده است بدهید و به آن بچسبید ، هرچقدر هم که دشوار باشد.

یاد بگیرید که با انتقاد شدن خوب رفتار کنید

برای داشتن احترام به خود ، باید از فردی که واقعاً هستید آگاه باشید. اگر کسی به شما بازخورد مفید و سازنده‌ای می‌دهد ، آنچه را که به شما می‌گویند را ارزیابی کنید. ممکن است بتوانید از بازخورد برای بهبود خود استفاده کنید. انتقاد سازنده می‌تواند به شما دررسیدن به هدف خود برای بهتر شدن کمک کند.

ممکن است همسر شما به شما بگوید در زمان‌هایی که او نیاز دارد حرف بزند، شما شنونده خوبی نیستید یا رئیستان به شما بگوید که گزارشی که نوشته‌اید خوب نبوده است. اگر حس کردید کسی از عمد به شما انتقاد بیهوده می‌کند، حرف او را نشنیده بگیرید.

اجازه ندهید دیگران به شما برسند

اگرچه ممکن است غیرممکن به نظر برسد اما احساس عزت‌نفس و خوشبختی شما باید از خودتان ناشی شود ، نه از افراد اطراف شما. مطمئناً تعریف کردن از شما یا پاداش دادن به شما می‌تواند باعث شود احساس بهتری داشته باشید ، اما در پایان روز ، شادی و رضایت خود را از درون باید به دست آورید. اجازه ندهید که دیگران به شما بگویند شما چه کسی هستید ،زیرا باعث می‌شود احساس کوچک بودن کنید و یا این‌که اعتقادات خود را زیر سؤال ببرید. اگر می‌خواهید به خود احترام بگذارید ، پس باید اعتماد داشته باشید که تصمیمات درستی گرفته‌اید.

با خود با احترام رفتار کنید

ما اغلب کارهایی را با خودمان انجام می‌دهیم که هرگز نمی‌خواهیم باکسی که به او اهمیت می‌دهیم انجام دهیم. به‌عنوان‌مثال ، آخرین باری که شما یک دوست را زشت خوانده‌اید ، به او گفتید که به‌اندازه کافی خوب نیست ، یا آن‌ها را از دنبال کردن رویاهای خود دلسرد کرده‌اید. هرچه اعتقاددارید احترام گذاشتن به دیگران است ، برای خودتان در نظر بگیرید.

مراقب بدن خود باشید

هنگامی‌که تلاش می‌کنید بدن خود را در وضعیت مناسبی قرار دهد ، نه‌تنها ازنظر جسمی احساس بهتری خواهید داشت بلکه احساس غرور خواهید کرد. احترام به بدن شما همچنین به معنای توهین نکردن به آنچه هست ، به‌طور طبیعی است. تلاش کنید تا سالم بمانید. توجه خود را به مواردی که می‌توانید تغییر دهید و بهبود بخشید متمرکز کنید و این کار را انجام دهید زیرا این کار باعث ایجاد احساس خوب در شما می‌شود.

این بدان معنا نیست که رفتن به ورزشگاه و داشتن نگاه شگفت‌انگیز، به‌طور خودکار شمارا به داشتن احترام بالا سوق می‌دهد. اما این بدان معناست که اگر هر زمان مراقب ظاهر خود نباشید ، به‌این‌ترتیب احترام خود را نسبت به خود از دست می‌دهید.

مناطق هدف برای بهبود احترام به خود را در نظر بگیرید

احترام گذاشتن به خود به معنای این نیست که فکر کنید کامل هستید و مطلقاً هیچ کاری برای کار و بهبود وجود ندارد. این بدان معناست که می‌توانید چیزهایی را که نمی‌توانید در مورد خود تغییر دهید ، بپذیرید ، درحالی‌که برای کار کردن در مورد چیزهایی که باید روی آن‌ها کارکنید ، کار می‌کنید. مدتی وقت بگذارید تا واقعاً در مورد خودتان فکر کنید و مناطقی را که می‌خواهید بیشتر روی آن کارکنید در نظر بگیرید. شاید شما دوست دارید مهارت‌های گوش دادن خود را بهبود ببخشید ، یا دوست دارید استرس‌های روزانه زندگی‌تان را کمتر کنید ، یا دوست دارید هنگام خوشحال کردن اطرافیان خود بدون اینکه نیازهای شخصی خود را انجام دهید ، رویکرد متعادل‌تری داشته باشید.

البته تغییر رفتارها و افکار و احساسات، بیش از یک یا دو روز طول می‌کشد. این‌یک تعهد و پشتکار بزرگ است. اما انجام اولین قدم‌ها برای تبدیل‌شدن به فردی که بیشتر به آن احترام می‌گذارید باعث می‌شود احساس اطمینان بیشتری نسبت به خودتان داشته باشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا