تغذیه و سلامت

15 گیاه آپارتمانی که برای سلامتی مفیدند

بر اساس مطالعه ناسا هوای خانه به طور متوسط سموم خطرناکی از جمله متانال، مونوکسید کربن، تری کلر اتیلن و آمونیاک را در بردارد. گیاه آپارتمانی یکی از روش‌های از بین بردن این سموم است. خیلی خوب است که ما این تمیزکننده‌های هوا را در کنار خود داریم. این پاک‌کننده‌های هوا نقش مهمی در فیلتر کردن سموم هوا داخل خانه‌مان دارند. از جمله این جاذب‌های سموم، گیاهان آپارتمانی هستند که می‌توانند تا 90٪ این آلاینده‌ها و مواد شیمیایی را جذب کنند.

در اینجا این قضیه روشن است که گیاه آپارتمانی نقش بسیار مهم‌تری جز زیبایی دادن به خانه‌هایمان را دارند. در این مطلب پانزده گیاه آپارتمانی را به شما معرفی می‌کنیم که برای سلامتی ما بسیار مفید هستند.

شاید بعد از مطالعه این مطلب بخواهید تمام این گیاهان را خریداری کرده و در خانه خود نگه‌دارید.

گیاه آپارتمانی یاس

گیاه آپارتمانی

گیاه یاس به دلیل داشتن ماده شیمیایی که موجب تسکین استرس می‌شود، اضطراب را بهتر کرده، کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد و در صورت داشتن تعداد بیشتری از این گیاه ایمنی و حتی میل جنسی افزایش می‌یابد که همه این موارد تأثیر زیادی در سلامت روان ما دارد.

گیاه عنکبوتی یا گندمی

گیاه آپارتمانی

گیاهان عنکبوتی یا گندمی بیشترین نقش را در مبارزه با سموم هوا از جمله در برابر فرمالدئید، منواکسید کربن و سایر ناخالصی‌های سمی هوا دارند. این آلاینده‌ها از کیسه‌های کاغذی، کاغذهای وا کسیده شده، دستمال، روکش تخته سه لا و پارچه‌های مصنوعی نشأت می‌گیرند. اگر زیاد اهل دست زدن به گیاهان نیستید یا حوصله نگه‌داری از آنان را ندارید گیاه عنکبوتی برای شما مناسب است، زیرا به مراقبت زیادی احتیاج ندارد.

لیلی صلح

گیاه آپارتمانی

گیاه آپارتمانی لیلی صلح برای دکوراسیون منزل بسیار عالی است زیرا در تابستان، گل‌های سفید زیبایی دارند، اما زیبایی این گیاه تنها چیز مفیدی نیست که به آن تکیه کنیم. این گیاهان آپارتمانی برای از بین بردن آلاینده‌های هوا، جذب آمونیاک، فرمالدئید و تری کلر اتیلن و پاک کننده هوا از سموم در محیط آپارتمان بسیار مناسب هستند. همچنین در خود گرده و رایحه‌ای از گل دارند که در هوا پراکنده می‌کنند. (در صورت بروز آلرژی مربوط به گرده، مراقب باشید).

گیاه مار

گیاه آپارتمانی

گیاه مار یک گیاه بزرگ برای اتاق خواب است، زیرا نقش مهمی در بهبود کیفیت هوای داخل خانه دارد. گیاهان مار از بهترین گیاهان آپارتمانی برای جذب انواع سموم از جمله ‌تری کلر اتیلن، فرمالدئید، تولوئن، بنزن و زایلن است. برای بهینه سازی فرآیند تصفیه هوا، به بیش از یک گیاه احتیاج دارید. گیاه مار نیاز به نور مستقیم خورشید نداشته به همین دلیل جز یکی از راحت‌ترین گیاهان آپارتمانی شناخته‌شده‌اند چون مراقبت خاصی نیاز ندارند.

گیاه آپارتمانی رومارن یا رزماری

گیاه آپارتمانی

رزماری بیشتر به عنوان گیاهی شناخته شده است که مانع از جمع شدگی مغز شده و تقویت حافظه را بهبود می‌بخشد. همچنین برای کاهش درد ماهیچه‌ها و تقویت سیستم ایمنی و گردش خون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توانید از برگ‌های تازه در پخت و پز استفاده کنید که بسیار مفید است.

پاپیتال یا پیچک

گیاه آپارتمانی

پاپیتال یا پیچک تا 90٪ از سموم انتقالی موجود در هوا را تمیز می‌کند و می‌تواند باعث دفع آلرژی شود و به افراد مبتلا به آسم کمک می‌کند تا شب بهتر نفس بکشند و خواب آرامی داشته باشند. مراقب باشید که پیچک توسط حیوانات خانگی یا کودکان کوچک خورده نشود چون سمی است.

اسطوخودوس

اسطوخودوس به عنوان یک گیاه یا عنبرچه برای رفع استرس و بی‌خوابی و تسکین بی‌قراری، عصبی بودن، اضطراب و افسردگی کمک بزرگی می‌کند.

گیاه آپارتمانی آلوئه ورا

گیاه آپارتمانی

آلوئه ورا به دلیل اثرات درمانی‌اش مشهور است. پوست را صاف می‌کند. پوست تحریک شده را نرم و مرطوب می‌کند و سوختگی، آفتاب سوختگی، سرمازدگی، پسوریازیس و حتی زخم‌های سرطانی را درمان می‌کند.

پوتوس طلایی

گیاه آپارتمانی

گیاه آپارتمانی پوتوس طلایی در از بین بردن مواد شیمیایی مانند تری کلرومتیل از هوا بسیار عالی هستند. آن‌ها بیشتر در چسب، رنگ و مواد شوینده یافت می‌شوند. پوتوس به سختی از بین می‌رود و پژمرده می‌شود، بنابراین اگر اهل نگه‌داری از گیاهان نیستید، این گیاه خوبی برای شما خواهد بود.

فیکوس

گیاه آپارتمانی

فیکوس تمایل به بزرگ شدن دارند، اگرچه مراقبت از آن‌ها بسیار دشوار نیست. برگ‌های بزرگ این گیاه تمام سموم و آلایندهای بد را از هوا جذب می‌کند. به همین دلیل یادتان باشد که گرد و غبار را از روی برگ‌های این گیاه پاک کنید.

گیاه آپارتمانی بروملیادها

گیاه آپارتمانی

برملیادها تا 90٪ مواد شیمیایی سمی مانند بنزن را جذب می‌کنند. این گیاه آپارتمانی باید در فضاهای روشن و آفتابی قرار گیرند.

ژربرا

گیاه آپارتمانی

اخیراً ناسا ژربرا را بهترین گیاه برای از بین بردن بنزن از هوای داخل خانه و تولید اکسیژن در شب نامید. به گفته مؤسسه ملی ریه، این به کسانی که از بی‌خوابی و آپنه خواب رنج می‌برند، کمک خواهد کرد.

گیاه آپارتمانی سرخس برگ‌شمشیری

گیاه آپارتمانی
Leaves of fern on a white background. Macro

گفته می‌شود که گیاه آپارتمانی سرخس برگ‌شمشیری یک مرطوب کننده طبیعی عالی است. همچنین به تصفیه هوا و مقابله با فرمالدئید و سایر سموم ناخواسته نیز کمک می‌کند. پرورش سرخس بسیار آسان است و نیاز به نور مستقیم خورشید ندارد. تنها چیز مهم در مورد این گیاه آپارتمانی بررسی روزانه خاک آن است تا از مرطوب بودن آن مطمئن شوید.

آزاله

گیاه آپارتمانی

آزاله علاوه بر اینکه یک گل رنگارنگ زرق و برق‌دار است، هوای داخل خانه را با جذب مواد شیمیایی بهبود می‌بخشد. حتماً آزالیاها را در محیط خنک نگه‌دارید، زیرا آن‌ها یک محیط مرطوب را دوست داشته و برای ادامه حیات آب زیاد احتیاج دارند

گیاه آپارتمانی فیلودندرون

گیاه آپارتمانی

گیاه آپارتمانی فیلودندرون ها برای فیلتر کردن هوا از مواد شیمیایی سمی مانند زایلن و فرمالدئید بسیار شناخته‌شده‌اند. این گیاه مناطق کم نور را دوست دارد و نیازی به مراقبت زیادی ندارد؛ اما ممکن است در صورت خوردن، توسط کودکان و حیوانات خطرناک باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا