ترفند های خانه داریسبک زندگیگیاهان و حیوانات

با این گیاهان به استقبال بهار بروید

با نزدیک شدن بهار و گرم تر شدن هوا، همزمان با شکوفه زدن درخت ها، شما هم می توانید با کاشت گیاهان و گل ها در گلدان ها یا باغچه ها بهار را به منزل خود بیاورید. در ادامه قصد داریم گیاهان آپارتمانی رنگارنگی را به شما معرفی کنیم تا با این گیاهان به استقبال بهار بروید.

هر فصل گل های مخصوصی دارد. بهار فصل رشد و شکوفایی گیاهان است و شما با قرار دادن گیاهان می توانید حال و هوای بهار را از نزدیک لمس کنید. گل های فصل بهار می تواند زیبایی، طراوت و شادابی را به خانه شما بیاورد.

گل های بهاره

اگر قصد دارید برای استقبال بهار پیشگام شوید، احتمالا این سوال که کدام گل های بهاری مناسب کاشت و نگه داری در منزل است؟، ذهن شما را مشغول کرده است. ما به شما می گوییم که با این گیاهان به استقبال بهار بروید:

گل لاله

گل لاله، این گیاه محبوب و خاص منحصر به بهار است و تنها در دو ماه از سال شکوفا می‌شود. زمان گل‌دهی آن با توجه به نوع و گونه از اواخر اسفند تا اواخر اردیبهشت است. گل لاله‌ تنوع رنگی زیادی دارد و می توان آن را به رنگ هایی همچون قرمز، زرد، آبی روشن، ارغوانی و … دید.

گل لاله از لحاظ باغبانی به دو دسته تقسیم می‌شود، دسته اول گل های لاله ای هستند که شاخه ‌های گل دهنده بلند دارند و مناسب بریده شدن و استفاده شاخه ای هستند و دسته دوم لاله‌هایی با شاخه‌های کوتاه و گل‌های درشت که اکثرا در گلدان کاشته می‌شوند.

گل لاله
گل لاله

مراقبت و نگهداری از گل لاله

دمای ایده ‌آل جهت نگهداری از این گیاه، در روز ۱۶ درجه سانتیگراد و در شب بین ۴ تا ۷ درجه سانتیگراد است. اگر از گل لاله در منزل و در گلدان نگهداری می‌ کنید، شب ها آن را به محل خنک ‌تری منتقل نمایید. توجه داشته باشید که گل لاله نیاز به نور غیر مستقیم یا نور فیلتر شده دارد.

خاک این گیاه نیاز به رطوبت دائمی دارد در نتیجه با مشاهده خشکی سطح خاک اقدام به آبیاری نمایید.

شاید برای شما جالب باشد که گل لاله پس از زرد شدن و پژمردگی باز هم قابل استفاده است. پس از اتمام دوره گلدهی گل لاله، نیازی به آبیاری آن نیست. زمانی که برگ ‌های آن به طور کامل زرد شدند، پیاز گل لاله را از خاک خارج کنید و درون پاکت کاغذی و یا مقوایی که جریان هوا توانایی عبور از آن را دارد، قرار دهید و تا آذر ماه سال آینده از آن مراقبت نمایید.

گل بنفشه

دیدن گل بنفشه در سطح شهر، نوید رسیدن بهارست. شما می توانید این گل را به باغچه یا گلدان های خانه خود نیز بیاورید. اگر دقت کرده باشید، گل بنفشه به دلیل مقاومت بالا، بیشتر در باغچه ‌ها و پارک ‌ها کاشته می‌شود و زیبایی خاصی به محیط اطراف خود می‌بخشد. گل بنفشه علاوه بر زیبایی، دارای کاربردهای طبی فراوانی از جمله تصفیه خون است.

بنفشه گیاهی چند ساله است اما معمولا گلدهی آن در سال اول بیشتر از سال های بعدیست. گل بنفشه از اواخر زمستان و با آمدن بهار شروع به گلدهی می کند. این گیاه به طور معمول می تواند در تمام طول سال گل بدهد. رشد گل بنفشه در فصل تابستان کمی محدود تر خواهد شد چرا که در تابستان روزها بلند تر است و گیاه باید گرمای بیشتری را تحمل کند.

گل بنفشه
گل بنفشه

مراقبت و نگهداری از گل بنفشه

بهترین زمان برای کاشت گل بنفشه اوایل شهریور تا اواسط پاییز است. از آن جایی که کاشت گل بنفشه به فضای چندانی احتیاج ندارد و شما می توانید در یک فضای کوچک هم اقدام به کاشت این گل کنید، این گل مناسب برای فضای آپارتمانی نیز هست

خاک مورد نیاز گل بنفشه، خاکی سبک و غنی مانند خاک برگ، کوکوپیت و پرلیت است. این گیاه به آبیاری مداوم و رطوبت نیاز دارد پس سعی کنید خاک آن ‌را همیشه مرطوب نگه دارید. برای رشد خوب گل بنفشه به خصوص در ایام تابستان که هوا گرم است، باید آبیاری آن به صورت منظم انجام شود اما از غرقابی کردن خاک هم خودداری کنید، رطوبت بیش از حد خاک باعث می شود که ریشه ها در خاک خفه شوند. همچنین باید از خشکی دادن گیاه هم خودداری کنید زیرا خشکی کشیدن باعث کاهش گلدهی گیاه می شود.

این گل همانطور که حدس می زنید نسبت به سرما مقاوم است و حتی می تواند در زیر برف نیز زنده بماند پس نه تنها نیاز به نور مستقیم و شدید آفتاب ندارد بلکه نور شدید آفتاب موجب از بین رفتن رنگ گل‌ها خواهد شد.

گل پامچال

از زیباترین گیاهان آپارتمانی که بیشتر در فصل بهار به فروش می رسد گل پامچال است. این گیاه با اینکه عمر کوتاهی دارد اما اگر به خوبی پرورش داده شود و شرایط ایده آل آن فراهم شود، عمر بیشتری خواهد کرد و زمان بیشتری به خانه شما زیبایی و طراوت بهاری خواهد بخشید.

این گیاه مقاومت خوبی نسبت به سرما دارد و در شب های سرد بهاری آزار نخواهد دید. گل‌ پامچال در رنگ ‌های صورتی، آبی، زرد، قرمز و … دیده می‌شود.

گل پامچال
گل پامچال

مراقبت و نگهداری از گل پامچال

گل پامچال گلدهی کوتاهی دارد و گیاهی یک ساله محسوب می شود ولی با فراهم کردن شرایط مطلوب بوته گیاه را می شود تا سال بعد نگهداری کرد.

همان طور که گفتیم گل پامچال نسبت به دمای پایین مقاوم است اما برای رشد نیاز دارد که دمای متوسط محیط بین 12 الی 15 درجه سانتی گراد باشد. هوای گرم باعث از دست رفتن گل های گیاه شما خواهد شد. پس اولین نکته برای گلدهی دمای پایین است. هرچه دمای نگه داری گل پامچال به دمای مذکور نزدیک تر باشد، میزان گلدهی آن افزایش پیدا خواهد کرد.

گل پامچال را در گلخانه ها تا زمانی که گیاه ۳ تا ۴ جوانه بزند، در دمای 5 الی 7 درجه سانتیگراد نگهداری می کنند. زمانی که جوانه های گل پامچال مشاهده شود، نگهداری در دمای ۱۳ درجه سانتیگراد ادامه خواهد یافت.

گل پامچال نیاز به نور غیر مستقیم و فیلتر شده دارد. بدین منظور می توانید این گل را پشت پرده قرار دهید. توجه داشته باشید که اگر نور مستقیم و بدون فیلتر به گل پامچال برسد برگ های آن آسیب جبران ناپذیری خواهند دید.

از نکات کلیدی دیگر در نگهداری گل پامچال آبیاری منظم و زیاد است. این گیاه علاقه زیادی به آبیاری دارد و اصلا به خشکی مقاوم نیست.به همین دلیل شما می توانید بدون استرس هر روز گیاه را آبیاری کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا