تغذیه و سلامتروانشناسیروانشناسی خانوادهروانشناسی عمومیسبک زندگیگیاهان و حیواناتمهارت های زندگی

تاثیرات نگهداری از حیوان خانگی

نگهداری از حیوان خانگی در منزل همیشه طرفداران و مخالفانی داشته است که هیچ وقت، هیچ کدام نتوانستند دیگری را متقاعد کنند. ما در این مقاله قصد داریم، موضوع نگهداری از حیوان خانگی را از تمام زوایا بررسی کنیم و شما را در جریان مزایا، معایب و تاثیرات نگهداری از حیوان خانگی قرار دهیم.

اصلی‌ترین حرف مخالفین نگهداری از حیوان خانگی که به کمک آن سعی در منصرف کردن شما دارند، این است که: «مریض می‌شوید!!». البته این گفته دیگر از اعتبار برخوردار نیست. امروزه همه می‌دانند که با یک چکاپ و واکسیناسیون به موقع و کامل هیچ نگرانی و خطری انسان را تهدید نمی‌کند. با مراقبت های درست دلیلی برای انتقال بیماری به انسان وجود ندارد. همچنین با توجه به سبک زندگی روزمره انسان امروزی، می توان گفت حیوانات خانگی نقش بسیار مهمی در زندگی انسان‌ها دارند و می‌توانند بر زندگی شما آثار چشمگیری داشته باشند.

علاوه بر احساس خوبی که حاصل پرورش، نگهداری و مهر ورزیدن به این موجودات معصوم و دوست داشتنی است، این حیوانات در شرایط مختلف به منظور کار درمانی، گفتار درمانی یا حتی توان بخشی جسمی مورد استفاده بیماران و درمانگران قرار می‌گیرند.

هم نشینی با حیوانات خانگی

اکثر ما می دانیم که حیوانات خانگی هیچ وقت نمی توانند جای هم نشین‌هایی نظیر همسر، فرزند، دوست یا سایر اعضای خانواده را بگیرند. و اصلا قرار هم نیست این اتفاق بیوفتد. افرادی که به دلایلی تنها زندگی می‌کنند یا مجبورند ساعات زیادی از روز را به تنهایی منتظر سایر اعضای خانواده بمانند، می‌توانند به نگهداری از حیوان خانگی پناه ببرند. این افراد با بهره بردن از مهربانی حیوان خانگی خود و با تربیت، نگهداری یا حتی غذا دادن به آن‌ها برنامه لذت بخش و مفیدی برای اوقات تنهایی خود دارند.

اگر به دلایلی تنها زندگی می‌کنید و برای بیدار شدن در صبح یا فعالیت‌های روزمره انگیزه کافی ندارید، مطمئن باشید یک حیوان خانگی شرایط شما را تغییر خواهد داد. زمانی که بدانید کسی منتظر بیدار شدن شما است که وظیفه مهم غذا دادن به او بر عهده شما است باانگیزه‌تر از خواب برخواهید خواست. اینکه بدانید حیوان خانگی محبوبتان زمان طولانی پایین تخت منتظرتان است، شوق عجیبی به شما تزریق خواهد کرد.

به همین دلایل با نگهداری از حیوان خانگی می‌توانید به جنگ افسردگی، آسیب روحی، ناراحتی و اضطراب بروید. همچنین حیوانات خانگی باعث می‌شوند زندگی زیباتری برای شما رقم بخورد. مثلا اگر فردی دچار افسردگی شده باشد و هیچ انگیزه‌ای برای ادامه زندگی پیدا نکند، قطعا نگهداری از حیوان خانگی می‌تواند راه حل مناسبی برای بازیافتن امید به زندگی باشد. این فرد بعد از رسیدگی به خواسته‌ها و مشکلات حیوان خانگی خود، راحت‌تر و سریع‌تر به روال زندگی عادی خود بازمی‌گردد.

مراقبت از حیوانات خانگی

همه ویژگی‌های مثبتی که از حضور حیوانات خانگی در زندگی انسان گفتیم، در صورتی برقرار است که از سلامت او مطمئن باشید. مزایای نگهداری از حیوان خانگی نباید باعث شود که به بیماری‌های مشترک بین حیوانات و انسان‌ها بی‌توجه شویم. اما لازم نیست نگران باشید. این بیماری‌ها با اقدامات اولیه بهداشتی، واکسیناسیون به موقع و اهمیت به سلامت و تغذیه حیوان، درمان خواهند شد و به حداقل می رسند.

هنگام نگهداری از حیوان خانگی به بیماری‌های مشترک بین حیوانات و انسان‌ها بی‌توجه نباشید.
هنگام نگهداری از حیوان خانگی به بیماری‌های مشترک بین حیوانات و انسان‌ها بی‌توجه نباشید.

در ادامه به بعضی از بیماری‌های شایعی که ممکن است از حیوانات خانگی به انسان‌ها منتقل شوند، اشاره خواهیم کرد.

  • عفونت قارچی
  • کرم‌های لوله‌ای
  • کرم‌های هوک
  • کرم‌های نواری
  • کمپیلوباکتر
  • سالمونلا
  • بیماری چنگ گربه (Cat-scratch disease)
  • طاعون خیارکی
  • توکسوپلاسموز
  • بیماری هاری

 تقویت جسم و روح با نگهداری از حیوانات خانگی

نگهداری از حیوان خانگی به طور مستقیم احساسات و عواطف شما را تحت تاثیر قرار می دهد. شاید عجیب باشد اما این حیوانات با ابراز محبت خود به شما بر جسمتان اثر می‌گذارند. نگهداری از حیوانات خانگی سلامت قلب را تقویت می‌کند، فشار خون را کاهش می‌دهد و ضربان قلب را در مواقع تنش زا تنظیم می‌کند.

اگر با بیماری‌های قلبی عروقی دست و پنجه نرم می‌کنید، توصیه ما به شما بهره‌وری از خواص سیب زمینی و پوست سیب زمینی است. مقاله زیر می تواند اطلاعات ارزشمندی در این موضوع را با شما در میان بگذارد:

خواص سیب زمینی

علاوه بر احساس شادی و مفید بودن که بعد از نگهداری از یک موجود زنده به سراغتان می‌آید، جسم شما نیز از این ماجرا بهره خواهد برد. به دلیل فعالیت‌های مختلفی که برای رسیدگی و نگهداری از حیوان خانگی مجبور به انجام آن‌ها هستید، بدنتان نیز سالم و تندرست می‌شود. برای مثال اگر شما از یک سگ یا گربه سرحال و فعال نگهداری می‌کنید، مجبور می‌شوید چند ساعت از روز را به بازی یا پیاده‌روی با او بگذرانید. با این کار برای سلامت جسم خود هم اهمیت قائل شده‌اید.

ورزش روزمره و مداوم، به حفظ سلامت، تناسب اندام و لاغر ماندن شما کمک شایانی خواهد کرد. اگر می‌خواهید بدانید «چه چیز‌های دیگری لازم است تا بتوانید لاغر بمانید؟»، با ما همراه باشید:

چگونه لاغر بمانیم

دوست داشتن و دوست داشته شدن

اینکه حیوانات خانگی همیشه و با هر خلق و خو و روحیه‌ای به همان اندازه دوستتان دارند، احساس خوبی به شما می‌دهد. این احساس خوب به شما کمک می‌کند راحت‌تر با مسائل و مشکلات زندگی کنار بیایید. حیوان خانگی شما حتی اگر به دلیل مشغله مدت زمان زیادی ازتان دور باشد و نتوانید ساعات زیادی را به او اختصاص دهید، هر زمان به سراغش بروید، با همان عشق همیشگی از شما استقبال می‌کند و به شما محبت خواهد ورزید.

اگر با انرژی منفی زیادی مواجه هستید و انبوه این انرژی بد شما را آزار می‌هد، راهکار‌‌‌های ما برای خلاص شدن از آن‌ها به شما کمک خواهد کرد:

خلاص شدن از انرژی منفی

وقتی می‌بینید و لمس می‌کنید که زندگی یک موجود زنده تا چه اندازه به شما وابسته است و از حضور شما تاثیر می‌پذیرد شگفته زده می‌شوید. حیوان خانگی حتی نمی‌تواند دوری از  شما را تحمل کند. احساس مفید بودنی که از سمت او دریافت می‌کنید، شما را وادار می کند، هر کجا که هستید زودتر خود را به خانه و کنار او برسانید.

کودکان، خانواده و حیوان خانگی

اگر کودک تک فرزندی در خانواده دارید که احساس کمبود همبازی یا هم صحبت دارد، نگهداری از حیوان خانگی می‌تواند راه حلی برای ارضا احساس تنهایی او باشد. کودکانی که در کنار حیوانات خانگی رشد می‌کنند، دلسوزی، اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری بیشتری دارند. این کودکان در فعالیت‌های اجتماعی و گروهی بهتر از بقیه ظاهر می‌شوند.

کودکانی که در کنار حیوانات خانگی رشد می‌کنند، دلسوزی، اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری بیشتری دارند.
کودکانی که در کنار حیوانات خانگی رشد می‌کنند، دلسوزی، اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری بیشتری دارند.

بی شک زندگی خانوادگی در کنار افرادی که از ته دل دوستشان دارید، دلیل محکمی برای دلگرمی به کانون صمیمی خانواده است. گاهی حضور یک حیوان خانگی و ورود عشقی که از جنس متفاوتی است، می‌تواند رنگ و بوی تازه‌ای به خانواده ببخشد. حیوان خانگی که بی‌انتظار و بی‌پروا محبت خود را به همه ابراز می‌کند، می‌تواند خانواده را دگرگون کند. البته باید توجه کنید که تربیت یک بچه گربه یا توله سگ به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد. بازیگوشی‌های حیوانات خانگی گاهی ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد. اما بعد از این که حیوان خانگی‌تان به خوبی رشد و پرورش یافت و توانستید او را با قوانین خانه، همسو کنید، او به یکی از اعضای دوست داشتنی خانواده تبدیل می شود. بعد از این مدت حتماً با خود فکر می‌کنید که زندگی قبل از او چگونه بوده‌است.

کودکان نیاز به توجه دارند. برخی از مشکلات کودکان مثل شب ادراری گاه طبیعی و گاه جدی است. اقدام برای درمان شب ادراری کودکان هرچه زودتر انجام شود،سریع و راحت‌تر به نتیجه خواهد رسید. در مقاله آموزشی زیر که در مجله امرسان برای والدین آماده شده است، به عوامل و درمان شب ادراری کودکان می پردازیم:

شب ادراری در کودکان؛ عوامل و درمان آن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا