تکنولوژیسایر

تکنولوژی با الهام از طبیعت

الهام گرفتن از طبیعت برای حل مشکلات بشر ایده ای است که در پشت “زیست سنجی” وجود دارد. با گذشت زمان، تکامل به پیشرفت های باورنکردنی منجر شده است. از مکانیزم فتوسنتزی موجود در گیاهان تا چشم انسان. دانشمندان با برداشتن برگ از کتاب طبیعت، فناوری هایی را توسعه داده اند که دنباله تقلید از نوآوری های منحصر به فرد زندگی و طبیعت هستند. در این مقاله چند نمونه تکنولوژی با الهام از طبیعت را بطور خلاصه توضیح داده ایم.

همچنین مطالعه چگونه قبل از مصاحبه آرام شوید را به شما پیشنهاد می کنیم.

پوست براق کوسه

پوست براق کوسه
پوست براق کوسه

کوسه ها، شکارچیان خفا در اعماق، ممکن است یک یا دو چیز برای آموزش به نیروی دریایی ایالات متحده داشته باشند. پوست کوسه حاوی مقیاسی از براقیت و درخشندگی است. شبیه دندان های ریز است و از ماده ای سخت به نام عاج ساخته شده است. مطالعات نشان داده اند كه این مقیاس، گرداب های كوچك در آب ایجاد می كنند. باعث كاهش كشیدگی می شود.

پوست کوسه همچنین مانع از چسبیدن نوعی صدف چسبنده و ارگانیسم های دیگر می شود. چیزی به نام ضد جرم طبیعی (یکی از دانشمندان نیروی دریایی تخمین می زند، این ارگانیزم های چسبنده حداقل سالانه 50 میلیون دلار برای نیروی دریایی هزینه ایجاد می کند). فلس ها دائماً در حال شكل هستند. فضایی را كه ارگانیزم های دریایی می توانند به آن وصل كنند محدود می كنند.

یک تکنولوژی با الهام از طبیعت این است که محققان در آلمان پوستی از کوسه مصنوعی ساخته شده از سیلیکون الاستیک را ایجاد کرده اند. در آزمایشات 67 درصد جرم طبیعی را کاهش می دهد. نیروی دریایی ایالات متحده بودجه ای را برای توسعه پوشش های مشابه ضد جرم اختصاص داده است.

در این قسمت مطالعه چگونه یک رئیس خوب برای کارمندان خود باشیم می تواند پیشنهاد مناسبی باشد.

کرم تجزیه کننده

یک روش جدید برای پیوندهای معالجه زخم ها یا سوختگی ها طراحی خود را از یک کرم انگلی می گیرند. کرم سرخاردار “Pomphorhynchus” روده های میزبان خود را با یک ستون تیغ ​​مانند ریشه می زند. سپس سر مانند کاکتوس خود را درون بافت باد می کند تا به آن قفل شود.

یک تکنولوژی با الهام از طبیعت این است که، چسب پیوند پوست از یک تکه سوزن کوچک تشکیل شده است. سر آن هنگام قرار گرفتن در معرض آب متورم می شود و پیوند را در جای خود نگه می دارد. محققان می گویند، این ماده سه برابر قدرتمندتر از منگنه جراحی است.

اختراع ولوکرو

اختراع ولکرو
اختراع ولکرو

ولوکرو یک تکنولوژی با الهام از طبیعت است. این روزها همه جا فراگیر است. در همه چیز از لباس فضانوردان گرفته تا کفش کودکان یافت می شود. این ماده چسبنده در واقع از روش چسبیندن پرز گیاه به موهای سگ الهام گرفته شده است.

در سال 1941، مهندس سوئیسی، جورج دی مسترال به پرزهای گیاهان در زیر میكروسكوپ نگاه كرد. متوجه شد كه روی آنها صدها قلاب ریز وجود دارند كه می توانند روی حلقه های مو یا لباس گیر کند. وی از این طریق ماده ای را ساخت و آن را Velcro نامید. از کلمات فرانسوی “velours” ” به معنی مخمل، و “crochet” به معنی قلاب.

بال براق پروانه

بال براق پروانه
بال براق پروانه

محققانی که نمایشگرهای رنگی را برای پردازش الکترونیکی ایجاد می کنند. از الهام گرفتن یک منبع عجیب استفاده می کنند. یک تکنولوژی با الهام از طبیعت، تکنولوژی انیمیشن کوالکام است. اولین نمونه اولیه پردازش الکترونیکی کاملاً رنگی و مبتنی بر ویدئو را براساس نحوه برق زدن بال پروانه در نور زیاد ایجاد کرد.

این نمایشگر معروف به Mirasol است. به جای انتقال نور از پشت صفحه به روشی که مانیتورهای LCD انجام می دهند، با بازتابی از نور کار می کنند. نوع جدید صفحه نمایش را می تواند در تابش نور خورشید پردازش شود و از ماندگاری باتری بیشتری برخوردار است.

سوسک تشنه

سوسک تشنه
سوسک تشنه

سوسک های کوچک کویر نامیب یک راه هوشمندانه برای زنده ماندن در زیستگاه داغ خود دارد. آب را با تراکم مه به قطرات روی پشته های پشت خود جمع می کند.

یک تکنولوژی با الهام از طبیعت این است که محققان انستیتوی فناوری ماساچوست، ماده ای پرزرق و برق از شیشه و پلاستیک تهیه کرده اند. این ماده از پشت سوسک تقلید می کند. دانشمندان گفتند كه این ماده می تواند برای جمع آوری آب یا مایعات دیگر، در ساخت دستگاه های خنك كننده مورد استفاده قرار گیرد. مقامات ارتش آمریكا تصور می كنند كه این ماده حتی می تواند برای پاکسازی نشت سمی مفید باشد.

در ادامه مطالعه روش‌های آسان برای کاهش استرس را پیشنهاد می کنیم.

پنجه مارمولک

پنجه مارمولک
پنجه مارمولک

مارمولک می تواند در امتداد دیوارها و سقف ها راه برود. زیرا پای آنها حاوی توده های متراکم از برآمدگی ها است. هر یک از موی انسان نازک تر است. به ضخامت هایی از الیاف ریز به نام اسپاتول ختم می شود. یک تکنولوژی با الهام از طبیعت، چسب جدید در حال توسعه است. این چسب تقلید از چسبیندن پاهای مارمولک به سطح را نشان می دهد. چسب ساخته شده از میلیون ها فیبر پلاستیکی، تقریباً یک پوند وزن را تحمل می کند. با استفاده از آن مواد سازنده حتی قوی تر می شوند. برنامه های کاربردی ممکن شامل تجهیزات کوهنوردی و وسایل پزشکی از این تکنولوژی بهره می برند.

قدرت ابریشم عنکبوتی

قدرت ابریشم عنکبوت
قدرت ابریشم عنکبوت

حتی در خارج از کتاب های طنز مرد عنکبوتی، ابریشم عنکبوتی که یکی از قویترین مواد طبیعت است. پنج برابر وزن از فولاد قوی تر است. ابریشم هم کشسان و هم سبک است. برای گرفتن طعمه باید در بعضی از نقاط چسبنده باشد. در بعضی دیگر چسبنده نباشد تا عنکبوت بتواند در آن حرکت کند.

یک تکنولوژی با الهام از طبیعت این است که دانشمندان یک محصول پزشکی ایجاد کرده اند. این محصول از این خاصیت تقلید می کند. نوار قابل انعطافی که می تواند بدون زخمی شدن بافت زیر آن، زخم را جدا کند. این ماده چسبنده می تواند برای اتصال لوله یا سنسور به پوست ظریف نوزادان و افراد مسن مفید باشد.

چسب پزشکی سنتی با استفاده از ماده چسبنده روی یک لایه پشتیبان نازک ساخته می شد. برای ساختن چسب ابریشمی، محققان ابتدا یک غشای مبتنی بر سیلیکون را روی مواد زیرین بکار بردند. از لیزر برای انداختن یک الگوی شبکه روی سیلیکون استفاده کردند. شبکه باعث می شود بعضی از قسمت های مواد چسبنده و سایر قسمت ها مانند دیگر تار عنکبوتی غیر چسبنده باشند.

در این قیمت مطالعه چگونه یک رئیس خوب برای کارمندان خود باشیم می تواند پیشنهاد خوبی باشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا