بهداشت زنانتغذیه و سلامتمد و زیبایینکات و ترفند های زیبایی

راهکار‌های حفظ سلامت ناخن

سفیدی، زیبایی، محکم بودن و سلامت ناخن‌ دست و پا برای همه افرادی که به زیبایی و سلامت بدن خود اهمیت می‌دهند، مهم است. اگر دوست دارید ناخن‌هایی بلند و زیبا و در عین حال سفید، محکم و سالم داشته باشید، با ما همراه باشید تا در ادامه به بیان راهکار‌های حفظ سلامت ناخن بپردازیم.

اگر سلامت ناخن‌ها را جدی نگیرید، دستیابی به ناخن‌هایی زیبا و سالم غیرممکن خواهد بود و شما مجبور خواهید شد سراغ راه حل‌های ناخوشایندی مثل کاشت ناخن و … بروید. هیچ یک از این راه حل‌ها زیبایی طبیعی ناخن را برای شما به ارمغان نخواهد آورد. حواستان به طول ناخن باشد. از موثرترین راهکار‌های حفظ سلامت ناخن مرتب کردن منظم و هفتگی آن‌هاست. ناخن‌های بلند و نامنظم بیشتر در معرض شکنندگی و آسیب هستند. به همین دلیل بهتر است ناخن‌ها از یک حد مشخص بلندتر نشوند.

ضعیف بودن ناخن می‌تواند دلایل زیادی از جمله استفاده‌ی طولانی‌مدت از لاک ناخن، افزایش سن، پُرکاری یا کم کاری تیروئید، پسوریازیس، بیماری‌های ریوی، اگزما، کم‌خونی، عفونت قارچی و … داشته باشد. نگران نباشید! شما می‌توانید سستی و شکننده بودن ناخن‌هایتان را در خانه درمان کنید و سلامت ناخن را به خود هدیه دهید.

تمیزی ناخن‌ها

سفید و محکم شدن ناخن در اولین مرحله، مستلزم برطرف کردن آلودگی‌هاست. انواع آلودگی‌ها باعث آسیب رسیدن به ناخن‌ها می‌شوند. برای حفظ سلامت ناخن باید آلودگی آن ها را برطرف کرد. تمیز نگه داشتن ناخن در سلامت ناخن اهمیت زیادی دارد. لازم است که ناخن‌ها را تمیز نگه دارید و پس از فعالیت در بیرون از منزل، دستشویی رفتن و قبل و بعد از غذا خوردن دست‌ها را به خوبی با آب و صابون بشویید تا آلودگی در زیر ناخن‌ها جمع نشود و سلامت ناخن‌ را به خطر نیندازد.

قبل از انجام فعالیت‌هایی که حدس می‌زنید سلامت ناخن را تهدید می‌کند، از دستکش‌های آشپزخانه با کیفیت استفاده کنید. پایین‌تر بیشتر توضیح خواهیم داد اما توجه کنید که مواد شوینده به خاطر وجود مواد شیمیایی‌ای که در ساختار خود دارند، ناخن‌ها را ضعیف و شکننده کرده و به پوست اطراف ناخن آسییب وارد می‌کنند.

تماس با این وسایل آلوده، نیاز شما برای شستن دست‌ها و ناخن‌ها را دو چندان می‌کند:

وسایل آلوده

ناخن جویدن ممنوع

در صورت رعایت توصیه های ما، دیگر نگران سلامت ناخن‌های خود نباشید.
در صورت رعایت توصیه های ما، دیگر نگران سلامت ناخن‌های خود نباشید.

ناخن جویدن از جمله عادت‌های ناسالم و آسیب زننده برخی افراد در شرایط استرس‌زاست. بزاق دهان سبب پوسته پوسته و تهدید سلامت ناخن‌ می‌شود جویدن ناخن به پوست اطراف آن هم آسیب وارد می کند و علاوه بر ظاهر زشت باعث انباشت میکروب و آلودگی در اطراف ناخن هم می‌شود.

توجه داشته باشید که اگر به بافت اطراف ناخن آسیب جدی وارد شود، ممکن است رشد ناخن برای همیشه متوقف شود. این کار، شکل ناخن را غیر طبیعی می کند. برای کمک به ترک این عادت، هرگز ناخن‌هایتان را بلند نکنید و آن را به قدری کوتاه کنید که نتوانید آن‌ها را بجوید. می‌توانید ناخن‌های خود را با لاک های تلخی که برای این کار در بازار وجود دارد نیز، بپوشانید.

استفاده از مرطوب کننده

از یک مرطوب کننده با کیفیت استفاده کنید. متخصصین این عرصه توصیه می‌کنند که ناخن‌های خود را تمیز کنید و پوست دست‌ها و ناخن‌ها را مرطوب نگه دارید. خشکی و شکنندگی سلامت ناخن‌ را تهدید می‌کنند. ناخن‌ها از جمله اعضای حساس بدن هستند که مستعد شکنندگی و ضعیف شدن هستند. بنابراین مرطوب کردن ناخن باعث حفظ سلامت ناخن می‌شود. استفاده از مرطوب کننده به ناخن‌ها کمک می‌کند در اثر خشکی از بین نروند. علاوه بر کرم مرطوب کننده، شما می‌توانید طیف وسیعی از روغن‌های طبیعی را از بازار تهیه کنید. این روغن‌ها به طور خاص برای حفظ قدرت، درخشش و سلامت ناخن ساخته شده‌اند.

ناخن‌ها را به مدت طولانی در آب نگه ندارید

شستن زیاد دست ها باعث حساسیت و آسیب پذیری ناخن‌ها می‌شود. اگر شغل یا سبک زندگیتان بگونه ایست که ممکن است روزانه چندین بار دست های خود را خیس کنید، حتما چندین بار از کرم مرطوب کننده برای دست‌ها و ناخن‌ها استفاده کنید. کرم‌های مخصوص ناخنی نیز در بازار هستند که ناخن ها را برای ۳ تا ۴ بار شستشو مقاوم می‌کنند. همچنین بهتر است به جای صابون زدن دست ها، از ژل های شستشو استفاده کنید.

تماس مستقیم و مدام با شوینده‌ها و محصولات شیمیایی باعث افزایش میزان آسیب پذیری و شکنندگی ناخن‌ها می‌شود و از رشد درست ناخن جلوگیری می‌کند. نباید فراموش کنید که ناخن‌ها ضمیمه پوست هستند. پس هرچه به پوست آسیب می زند، سلامت ناخن را نیز بی‌نصیب نمی گذارد. هنگام نظافت خانه، باغبانی و به طور کلی استفاده از شوینده‌ها و محصولات شیمیایی، حتما از دستکش استفاده کنید.

این روز‌ها که به دلیل شکستن زنجیره ابتلا به ویروس کرونا، دست‌های خود را زیاد می‌شویید، حواستان به سلامت ناخن‌ هایتان باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویروس کرونا، مطالعه مقاله زیر را به شما توصیه می‌کنیم:

ویروس کرونا و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

ماساژ ناخن

ماساژ ناخن
ماساژ ناخن

ناخن هم برای محکم و سفید شدن مثل سایر بخش‌های بدن، نیاز به مراقبت دارد. پوسته روی ناخن ظریف و مستعد آسیب است و به همین دلیل نیاز به مراقبت زیادی دارد. پوسته روی ناخن و اطراف آن را روزانه ماساژ دهید و با این کار مقاومت و سلامت ناخن خود را تضمین کنید. بهترین زمان برای ماساژ ناخن، شب‌هاست. ماساژ ناخن را می توان با کرم معمولی و یا روغن های طبیعی مخصوص پوست انجام داد.

برای ماساژ ناخن به آرامی پوست اطراف ناخن خود را با حرکت دایره‌ای به مدت چند ثانیه مالش دهید. همچنین ماساژ منظم، تامین سریع خون را افزایش می‌دهد که این موضوع برای رشد و حفظ سلامت ناخن بسیار مهم است.

رژیم غذایی بر سلامت ناخن تاثیر می‌گذارد

یک رژیم غذایی متعادل، بسیاری از مشکلات جسمی و روحی شما را حل می‌کند. سفید و محکم شدن ناخن‌ و تقویت ناخن‌های ضعیف و شکننده نیز با انتخاب یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین‌ و مواد معدنی امکان پذیر خواهد شد. تغذیه نقش مهمی در سلامت ناخن دارد. با مصرف غذاهای مناسب و کافی از شکننده شدن و پوسته پوسته شدن ناخن و ایجاد لکه‌های سفید روی آن پیشگیری کنید. برخی از ریز مغذی‌ها بیش از بقیه در سلامت ناخن موثر هستند و برای داشتن ناخن‌های سالم و زیبا لازم است آن‌ها را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

دلیل عمده شکنندگی و ضعف ناخن‌ها کمبود و فقر کلسیم است. رژیم غذایی باید سرشار مواد غذایی سالم و متنوع باشد.

ویتامین A که برای رشد و سلامت ناخن ضروریست را می‌توان با مصرف هویج و سایر سبزیجات کسب کرد. ویتامین D از دیگر ویتامین‌هاییست که به محکم شدن ناخن و بقیه استخوان‌های بدن کمک می‌کند و می‌توان آن را با مصرف غذاهای دریایی و قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید دریافت کرد. اما مراقب باشید که ترجیحا دست‌ها را از قرار گرفتن در مقابل تابش مستقیم نور خورشید حفظ کنید. از نظر متخصصین تابش مستقیم نور آفتاب به درست‌ها ممکن است سلامت ناخن را تهدید کند. استفاده از ضدآفتاب و دستکش نخی می‌تواند در این مورد کمک کننده باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا