ترفند های خانه داریتغذیه و سلامتخواص مواد غذاییسبک زندگی

رفع خستگی با این خوراکی‌ها

این روز‌ها با اینکه زمان کافی برای استراحت داریم و وعده‌های غذایی را کامل میل می‌کنیم، باز هم در طول روز احساس خستگی و کسالت به سراغ ما می‌آید. طبیعتا این احساس، برای هیچکس مطلوب نیست. همه مردم دوست دارند در طول روز انرژی کافی برای انجام فعالیت‌های مورد علاقه خود داشته باشند. در ادامه مواد غذایی و خوراکی‌هایی را که به شما انرژی می‌دهد،‌ معرفی می‌کنیم.

از آن جا که این روز‌ها از سفر محروم شده‌ایم، برای رفع این بی حوصلگی پیشنهاد می‌کنیم با ما مجازی به تبریز سفر کنید.

سفر مجازی در نوروز ۹۹؛ تبریز

البته که این مواد غذایی و خوراکی‌های انرژی زا همیشه به رفع خستگی شما کمک می‌کند. مهم نیست که این خستگی ناشی از چه باشد. حتی ممکن است این خستگی به ناهار شما مربوط شود. ناهار، می‌تواند تاثیر زیادی بر احساسی که در بقیه روز دارید، داشته باشد.

با مصرف مواد غذایی که در دامه به شما معرفی خواهیم کرد، می‌توانید در تمام روز احساس قدرت و انرژی کنید.

چربی و خستگی

محقین بر اساس نتایج یک مطالعه تحقیقاتی در استرالیا، ارتباطی بین میزان مصرف چربی و احساس خواب آلودگی روزانه پیدا کرده‌اند. آن‌ها با بررسی رژیم غذایی ۷۸۴ مرد، نتیجه گرفتند مردانی که روزانه مقدار بیشتری چربی در رژیم غذایی خود دارند، نسبت به سایر مردانی که حداقل میزان چربی را مصرف کرده‌اند، بیشتر دچار خواب آلودگی روزانه می‌شدند. و جالب است که این مطالعه، نتوانسته است هیچ ارتباط متقابلی بین مصرف پروتئین یا کربوهیدرات و خواب آلودگی روزانه پیدا کند.

اما دیگر رفتار‌های وابسته به غذا خوردن و  وعده‌های غذایی که در مطالعه مذکور بررسی نشده‌اند مانند زمان بندی وعده‌های غذایی، میران مصرف مواد غذایی، تعداد دفعاتی که شرکت کنندگان در طول روز غذا خوردند، سرعت مصرف وعده‌های غذایی و دیگر عوامل، ممکن است بر احساس خواب آلودگی در طول روز اثر داشته باشد.

عوامل  دیگر و سبک زندگی مانند سطح استرس، پویایی، زندگی کاری و… نیز می‌تواند نقش مهمی در میزان خستگی و خواب آلودگی ایفا کند.

اهمیت رژیم غذایی

بدن برای بخشی  از عملکرد‌های طبیعی و روزمره خود به چربی نیاز دارد. شما باید چربی‌های سالم را انتخاب کنید. اگر قرار است از بین چربی‌های اشباع شده و اشباع نشده یکی را انتخاب کنید، قطعا چربی‌های اشباع نشده گزینه بهتر و سالم تری است. چربی‌های اشباع نشده را می‌توان از منابعی مانند روغن ها، آجیل، دانه ها، آووکادو، زیتون و ماهی‌های چرب دریافت کرد.

شما می‌توانید از طریق لینک زیر، به دستور پخت ماهی شکم پر دسترسی داشته باشید.

سبزی پلو با ماهی شب عید

در رژیم غذایی خود و خانواده به جای تمرکز بیش از حد روی یکی از منابع چربی و مواد غذایی ذکر شده در بالا، از یک برنامه غذایی سالم استفاده کنید. مواد غذایی موجود در برنامه غذایی شما، حتما باید شامل سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل، پروتئین‌های خالص، حبوبات، چربی‌های سالم، لبنیات کم چرب و آب کافی باشد. بنابراین رعایت یک برنامه غذایی متنوع و سرشار از مواد غذایی سالم  و خوراکی‌های انرژی زا باعث از بین رفتن حالت خستگی سستی در بدن می‌شود.

در ادامه مواد غذایی که به رفع خستگی شما کمک خواهند کرد را معرفی خواهیم کرد، پیشنهاد ما به شما، افزودن این مواد غذایی به رژیم روزانه‌تان است.

اسفناج

اسفناج
اسفناج

اسفناج و دیگر سبزیجات برگ دار، منبع بسیار خوبی از آهن هستند. بدن ما به آهن که یک ماده معدنی است نیاز دارد تا به عضلات ما برای ذخیره و استفاده از اکسیژن، افزایش گردش سلول‌های قرمز خون و افزایش هوشیاری و تمرکز کمک کند.

لوبیا و عدس

لوبیا و عدس
لوبیا و عدس

فیبر موجود در لوبیا و عدس، باعث ثبات قند خون شما می‌شود. مصرف لوبیا و عدس از افت و خیز‌های شدید قند خون که باعث کاهش انرژی بدن و احساس خستگی می‌شود، جلوگیری می‌کند. یک وعده حبوبات علاوه بر فایده مذکور، حدود یک سوم نیاز روزانه بدن به منیزیم را تامین می‌کند. منیزیم برای فعال کردن آنزیم‌ها در سلول‌هایی که وظیفه تولید انرژی دارند، ضروری است.

بادام درختی

بادام درختی
بادام درختی

بادام یک خوراکی‌ انرژی زا است. شما می‌توانید بادام را حتی مواقعی که سرتان شلوغ است و وقت برای آشپزی یا آماده کردن وعده‌های غذایی سالم ندارید، بخورید. شما می‌توانید بادام، این خوراکی انرژی زا را به سالاد بیفزایید. بادام درختی، انرژی مفید قلب را افزایش می‌دهد.

بادام سرشار از منگنز، مس، ویتامین E، منیزیم و ریبوفلاوین است که همگی در خنثی سازی سموم و تقویت سطح انرژی موثر هستند.

تخم مرغ

تخم مرغ
تخم مرغ

تخم مرغ، در ساختار خود پروتئین باکیفیتی دارد که سایر منابع پروتئین در مقایسه با آن ارزش گذاری می‌شوند. تخم مرغ افزون بر اینکه حاوی پروتئین است، حفظ کننده انرژی، حاوی ۱۳ ویتامین و ماده معدنی ضروری و یکی از تنها منابع کولین است.

سیب

سیب
سیب

از آن جا که سیب فیبر زیادی دارد، بسیار آرام هضم می‌شود. خوردین این دسته از موادغذایی به جای افزایش سریع انرژی، که اکثرا با افت ناگهانی انرژی همراه است، شما در دست یافتن به انرژی پایدار و طولانی مدت و رفع خستگی کمک شایانی خواهد کرد.

دمنوش‌هایی که به رفع خستگی کمک می‌کنند

خستگی در بیشتر افراد و مواقع با احساس خواب آلودگی همراه است.این خستگی و خواب آلودگی می‌تواند در انجام کارهای روزانه اختلال ایجاد کند. بسیاری از افراد برای رفع خواب آلودگی و خستگی به نوشیدن قهوه روی می‌آورند. اگرچه قهوه تا حدودی موثر است اما باعث برطرف شدن احساس خستگی نمی‌شود. امروزه در بازار، انواع و اقسام مواد غذایی و ادویه و دارو و دمنوش وجود دارند که فروشندگان آن ها ادعا می‌کنند مصرف این محصولات، می‌تواند در کاهش خستگی موثر باشد.

در ادامه به معرفی چند دمنوش، که واقعا می‌تواند به شما در غلبه بر احساس خستگی کمک کند، می‌پردازیم:

دمنوش نعناع و چای سبز

دمنوش نعناع و چای سبز
دمنوش نعناع و چای سبز

از گیاهان مفید برای رفع خستگی، می‌توان به نعناع اشاره کرد. دمنوش نعناع و چای سبز برای رفع خستگی شما می‌تواند مفید باشد. برای تهیه این دمنوش باید یک قاشق غذا خوری چای سبز را به مدت ۹ دقیقه در یک لیوان آب جوش دم کرده و بعد چند برگ نعناع را به لیوان چای اضافه کرد تا به مدت ۱ تا ۲ دقیقه در لیوان دم بکشد. قطعا نعناع تازه که عطر و آب  میان بافتی دارد، گزینه بهتری برای انجام این کار است ولی اگر به نعناع تازه دسترسیندارید، نگران نباشید. نعناع خشک نیز در این دمنوش خوب خواهد شد.

دمنوش بهار نارنج

دمنوش بهار نارنج
دمنوش بهار نارنج

بهار نارنج بطور کلی برای رفع خستگی مفید است. بهار نارنج را می‌توان به‌صورت عرق، شربت یا دمنوش نوشید. برای دم کردن دمنوش بهار نارنج، یک مشت بهارنارنج را در یک قوری با یک لیوان آب جوش بریزید. این ترکیب باید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دم بکشد.

دمنوش جنسینگ

دمنوش جنسینگ
دمنوش جنسینگ

جنسینگ دارای آنتی‌اکسیدان است و می‌تواند به رفع خستگی شما کمک کند. جنسینگ مرغوب معمولا کمیاب و گران است. برای درست کردن دمنوش جنسینگ باید از ریشه آن‌که با هاون نیم‌کوب شده است، استفاده کرد. یک قاشق چای خوری از جینسینگ نیم کوب در یک لیوان آب جوش باید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد. جنسینگ چون طعم خوببی ندارد، بهتر است با چای سبز ترکیب و نوشیده شود.

دمنوش زنجبیل

دمنوش زنجبیل
دمنوش زنجبیل

زنجبیل می‌تواند به کاهش خستگی و افزایش سطح انرژی کمک کند. برای درست کردن دمنوش زنجبیل یک عدد زنجبیل را کوچک کرد. زنجبیل تازه را نازک نازک خرد کنید یا آن را به صورت خلالی برش دهید و به اندازه ۴ قاشق از آن را برای تهیه دمنوش، استفاده کنید. علاوه بر زنجبیل بهتر است یک تکه چوب دارچین، یک مشت چای سبز، ۱۰ تا ۲۰ عدد برگ نعناع و یک عدد لیمو عمانی را در یک لیتر آب بریزید تا با هم به جوش بیایند. ابن دمنوش باید ۲۰ دم بکشد. بعد از صاف کردن، این دمنوش را  همراه نبات مصرف بنوشید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا